Chestionar: Cine se califică?
Astra Ploieşti
FC Farul Constanţa
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şaisprezecimi: Astra Ploieşti - FC Farul Constanţa
09-11-2009, 07:19 PM
Mesaj: #1
Şaisprezecimi: Astra Ploieşti - FC Farul Constanţa
Şaisprezecimi: Astra Ploieşti - FC Farul Constanţa

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 07:55 PM
Mesaj: #2
RE: Şaisprezecimi: Astra Ploieşti - FC Farul Constanţa
Şumudică este mulţumit că va evolua cu Farul împotriva "prietenilor" de la Astra

Antrenorul echipei Farul şi fostul tehnician al Astrei, Marius Şumudică, s-a declarat mulţumit că va juca împotriva ploieştenilor în Cupa României pentru că astfel va avea ocazia să întâlnească o serie de "prieteni" de la clubul din Ploieşti.

"Tragerea la sorţi este OK pentru Farul. Se putea şi mai bine, în sensul că puteam evolua acasă cu o echipă de Liga I. Aşa, mergem noi la ei. Cei de la Astra au jucători foarte buni pe care îi respect, dar mă duc să îmi fac treaba. Sunt bucuros că mă voi reîntâlni cu această ocazie cu câţiva 'prieteni'", a declarat Marius Şumudică, referitor la relaţiile mai puţin bune pe care le are cu persoane din conducerea clubului prahovean după despărţirea de Astra..

Astra şi Farul Constanţa vor juca în 16-imile Cupei României, potrivit tragerii la sorţi efectuate vineri.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 07:57 PM
Mesaj: #3
RE: Şaisprezecimi: Astra Ploieşti - FC Farul Constanţa
Marian Manea: "Ca orice partidă şi cea cu Farul va trebui tratată cu maximă seriozitate"

Preşedintele echipei Astra Ploieşti, Marian Manea, a spus că ploieştenii ar fi preferat alt adversar. "Ne-am fi aşteptat la o tragere mai bună. Astra nu este favorită în acest meci. Ca orice partidă şi cea cu Farul va trebui tratată cu maximă seriozitate", a declarat Marian Manea.

Marian Manea a mai spus că pentru acest sezon Astra are ca obiectiv "să ajungă într-o fază superioară în Cupa României şi chiar să atace trofeul".

Astra şi Farul Constanţa vor juca în 16-imile Cupei României, potrivit tragerii la sorţi efectuate vineri.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 05:40 PM
Mesaj: #4
RE: Şaisprezecimi: Astra Ploieşti - FC Farul Constanţa
"Marinarii" nu au nimic de pierdut

Constănţenii încearcă să elimine din competiţie o formaţie de prima ligă, echipa de la care tehnicianul farist Marius Şumudică a fost nevoit să plece în urma unui conflict.

După ce a scos din "Cupă" o echipă de aceeaşi mărime, Delta Tulcea, Farul întâlneşte astăzi o formaţie din Liga 1, Astra Ploieşti, chiar pe terenul ei. Neavând ce pierde şi lipsiţi de presiunea rezultatului, constănţenii vor să meargă mai departe, iar alegerea antrenorului Astrei, Nicolo Napoli, de a juca cu mai multe rezerve, ţinând cont că, vineri, ploieştenii au meci greu cu Unirea Urziceni, ar putea egaliza forţele din teren.

"Indiferent că voi face şi eu câteva schimbări în echipă, voi trata meciul ca să mă calific mai departe. Întâlnim o echipă bună, dar probabil că nici ea nu va folosi prima echipă. Sper să facem un joc bun. Nu avem niciun fel de presiune, care e la ei. Vrem să arătăm că Farul încearcă să formeze o nouă echi-pă şi că, de la joc la joc, evoluţiile noastre cresc în calitate", a declarat antrenorul principal al Farului, Marius Şumudică.

Deşi, în această partidă, nu mai este obligat să folosească tot meciul un junior, tehnicianul îl va utiliza mai mult ca sigur pe Mansur, gândindu-se însă şi la Matei, ca la al doilea junior!

Şumudică a mai spus că plecarea sa de la CSM Ploieşti (viitoarea Astra) în urma unui conflict cu mai mulţi oameni din club nu-i va alimenta acum o eventuală sete de revanşă. "Am plecat după ce am avut unele probleme la momentul respectiv cu cei de la Dinamo, care au impus antrenori, staff, jucători, tot. Dar cu cei care au rămas mă aflu în relaţii normale. Chiar vorbesc cu ei din când în când", a arătat Şumudică, tehnician care a antrenat la CSM Ploieşti patru dintre actualii jucători ai Astrei, V. Sandu, A. Stan, Oprsal şi Paulinho.

Formaţia probabilă a Farului: Sardescu - Măţel (cpt.), Diogo, Papp, Gaston - Matei, L. Mihai II, Cristocea, Mansur - Chico, M. Ene.

Arbitrează Cătălin Popa; asis-tenţi, Romică Bârdeş (ambii, din Piteşti) şi Marius Marchidanu (Brăila); rezervă, Cristina Bujor; observatori, Tudor Constantinescu, Alexandru Popescu (toţi, din Bucureşti).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-24-2009, 03:23 PM
Mesaj: #5
RE: Şaisprezecimi: Astra Ploieşti - FC Farul Constanţa
Astra Ploieşti-Farul Constanţa 2-1, în 16-imile Cupei României

Echipa antrenată de Nicolo Napoli a reuşit să treacă de divizionara secundă Farul Constanţa, scor 2-1, după prelungiri, şi s-a calificat astfel în optimile de finală ale Cupei României.

Astra Ploieşti - Farul Constanţa 2-1 (Miranda 82, Păun 100 / Diogo Silva 85)

Astra Ploieşti: Miron - Mihalache, Valdez, Oprsal, Sandu - Paulinho, Hatchi (V. Gheorghe 77), Seto, Vădrariu (L. Ganea 46) - Dokic (Miranda 62), Păun. Antrenor: Nicolo Napoli.

Farul Constanţa: Sardescu - Măţel, Diogo, Papp, Paşcovici - Matei (Ene 65), B. Teekloh, Păcuraru (Cristocea 66), Mansur (Mendy 46) - Rusmir, Chico. Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Păun 20, Hatchi 70, V. Gheorghe 104 / Rusmir 53, Chico 90+4, Ene 100, Mendy 100

Arbitri: Cătălin Popa - Romică Bârdeş, Marius Marchidian

Stadion: Astra (Ploieşti); Spectatori: 300

Cum s-au marcat golurile:

1-0, min. 82: Vasile Gheorghe a executat o lovitură liberă, Păun a recentrat în careul mic, iar Miranda a reuşit să marcheze cu o lovitură de cap de la circa 6 metri.

1-1, min. 85: Cristocea a executat un corner, iar Diogo Silva a reuşit să înscrie cu o lovitură de cap de la circa 8 metri, la care Miron nu a mai putut interveni.

2-1, min. 100: Astra a declanşat un contraatac după un corner al constănţenilor, balonul a ajuns la Paulinho pe bandă, iar acesta a centrat în faţa porţii, până la Păun, care a înscris.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost ratată de Dokic, care a scăpat singur cu portarul Sardescu după o greşeală a lui Papp, a şutat de la circa 11 metri, dar goalkeeper-ul constănţenilor a reuşit să respingă în corner.

La meciul din Ploieşti au fost prezenţi şi circa 15 suporteri ai Farului, care au venit de la Constanţa pentru a-şi încuraja favoriţii.

Astra Ploieşti s-a calificat după această victorie în optimile de finală ale Cupei României, fază a competiţiei care se va disputa în zilele de 27, 28 şi 29 octombrie. Finala este programată la data de 5 iunie 2010, la Iaşi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-24-2009, 03:24 PM
Mesaj: #6
RE: Şaisprezecimi: Astra Ploieşti - FC Farul Constanţa
Şumudică: "Am jucat de la egal la egal cu Astra, puteam chiar să câştigăm"

Antrenorul divizionarei secunde Farul Constanţa, Marius Şumudică, a declarat, miercuri, după jocul cu Astra Ploieşti din Cupa României, că formaţia sa a avut o prestaţie foarte bună şi putea chiar să câştige în faţa grupării din Liga I.

"Mă bucur că am jucat de la egal la egal cu o formaţie din prima ligă. Cred că puteam câştiga şi noi, dar Astra este o echipă puternică din toate punctele de vedere. S-a văzut o creştere în jocul nostru faţă de ultimele partide şi sper să profităm de acest lucru în campionat", a spus Şumudică.

Tehnicianul formaţiei Astra Ploieşti, Nicolo Napoli, nu a vorbit la conferinţa de presă de după acest meci şi a preferat să efectueze un antrenament cu jucătorii care nu au evoluat în Cupa României, deoarece vineri prahovenii vor juca în campionat cu Unirea Urziceni.

Autorul golului victoriei pentru Astra, Georgian Păun, a afirmat: "A fost un meci de luptă, în care am întâlnit un adversar foarte bun. Am avut multe ocazii, dar cred că nu ne-am concentrat îndeajuns. Mi-aş dori foarte mult să ajungem în finala competiţiei, iar în turul următor să jucăm cu Steaua, Dinamo sau Rapid, pentru că nu ne-ar deranja".

Echipa antrenată de Nicolo Napoli a reuşit să treacă de divizionara secundă Farul Constanţa, scor 2-1, după prelungiri, şi s-a calificat astfel în optimile de finală ale Cupei României.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut