Chestionar: Cine se califică?
FCM Bacău
Steaua Bucureşti
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
09-11-2009, 06:59 PM
Mesaj: #1
Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 07:40 PM
Mesaj: #2
RE: Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
Sechelariu: "Steaua are prima şansă, dar măcar picăm de pe un cal frumos"

Preşedintele de onoare al grupării FCM Bacău, Dumitru Sechelariu, a declarat, vineri, că este bucuros că va întâlni Steaua în 16-imile de finală ale Cupei României, mai ales că îl va vedea din nou pe Gigi Becali cu care a avut un conflict în vară pe tema transferului lui Lovin la Munchen 1860.

"Steaua are prima şansă, dar măcar picăm de pe un cal frumos", a spus la GSP TV Sechelariu, care a adăugat: "Becali zicea că nu ne mai întâlnim, dar uite că ne vedem în Cupă. Orice echipă se poate mobiliza, îmi aduc aminte cu plăcere când am pierdut cu 4-0 în Cupa României, acum câţiva ani, dar aveam o echipă foarte tânără şi vă rog să mă credeţi că până în minutul 37, când au deschis scorul, nu îţi dădeai seama care e Steaua şi care e FCM Bacău".

FCM Bacău va întâlni pe teren propriu Steaua în 16-imile de finală ale Cupei României, conform tragerii la sorţi care a avut loc vineri la Casa Fotbalului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 02:12 PM
Mesaj: #3
RE: Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
Panduru: "Nu ar trebui să avem emoţii cu FCM Bacău, sper că băieţii şi-au revenit"

Managerul general al Stelei, Basarab Panduru, a declarat, marţi, că partida cu FCM Bacău le poate pune probleme roş-albaştrilor pentru că trec printr-o perioadă mai grea, dar speră că jucătorii şi-au revenit şi se vor calfica în optimele Cupei României.

"Meciul cu FCM Bacău nu va fi uşor, în primul rând pentru că se joacă în cupă şi se poate întâmpla orice. Teoretic nu ar trebui să avem emoţii, dar nu se ştie. E bine că vom avea mulţi suporteri alături de noi, pentru că suntem iubiţi în acea zonă a ţării, dar aş prefera ca fanii să fie alături de noi în Ghencea. Sper că băieţii şi-ai revenit după tot ce s-a întâmplat, chiar dacă relaţia cu foştii antrenori a fost una bună. Trebuie să treacă peste asta, să joace fotbal şi să meargă mai departe", a spus Panduru, care adăugat: "Nu cred că apele s-au liniştit încă la club, chiar dacă s-a dat impresia asta după victoria cu Pandurii. Sper însă să se rezolve, pentru că ne aşteaptă jocuri foarte grele".

Panduru a afirmat că situaţia cu suporterii Stelei este delicată, însă singurul care poate face ceva în acest sens este doar patronul Gigi Becali. "Mihai Stoichiţă o să semneze contractul, pentru că are încredere în el, dar nu ştiu dacă suporterii vor protesta în vreun fel. Orice e posibil, pentru că este o perioadă delicată. Fanii trebuie să vină la meciuri, pentru că avem nevoie de ei. Nu ştiu dacă pregătesc acţiuni de protest, eu vreau doar să fie alături de echipă. Nu ştiu dacă eu pot face ceva să ameliorez situaţia. Doar Gigi este în măsură să ia atitudine şi, din câte ştiu eu, el vrea să aibă o întâlnire cu suporterii pentru a pune lucrurile la punct".

Întrebat ce părere are despre înregistrarea prezentată la Digi Sport, în care era prezentat un jucător al Stelei, care sub protecţia anonimatului a povestit ce s-a întâmplat la puaz meciului cu Şerif, atunci când Gigi Becali a intrat în vestiar, Panduru a precizat: "Acea înregistrare mi s-a părut o povestioară, pentru că au fost unele lucruri care nu se legau. Ce pot să vă spun eu este că i-am auzit pe jucători în vestiar şi spuneau că vor să semneze toţi o petiţie, iar clubul să dea în judecată postul de televiziune".

Managerul roş-albaştrilor a menţionat că Dayro Moreno şi Mihăiţă Pleşan ar putea reveni la prima echipă, însă este de părere că aceştia nu pot evolua în meciul cu Twente pentru că nu sunt pregătiţi. Panduru a discutat şi despre situaţia accidentaţilor şi singurul indisponibil pentru jocul cu FCM Bacău este polonezul Golanski: "În cazul lui Pawel vom şti exact ce are joi. Andrei Ionescu a avut o contuzie, dar acum şi-a revenit şi e apt. Tătăruşanu e şi el apt, dar doctorul a considerat că e bine să facă o pauză de câteva zile şi a fost menajat. În cazul lui Emeghara şi Ovidiu Petre nu pot să spun prea multe, pentru că ei au stat cam un an, iar situaţia lor e mult mai complicată".

În altă ordine de idei, Panduru a fost întrebat de ce nu s-a dus la vestiar la pauza meciului cu Şerif Tiraspol: "A fost primul meci joc şi am considerat că e mai bine să nu merg. Poate, dacă eram acolo, aş fi putut evita acel conflict dintre Bergodi şi Gigi. Sau poate că nu putea fi evitat. Ce aş fi putut să fac? Să îi spun lui Gigi să nu intre? Sunt momente în care nici mie nu mi-ar conveni să intre cineva peste mine la cabine, dar asta a fost situaţia".

Oficialul formaţiei din Ghencea a lăudat şi gestul suporterilor dinamovişti, care au afişat un banner la adresa lui în partida cu Unirea Urziceni, pe care scria "Un om e cuvântul, dar mai ales fapta sa, respect Panduru". Managerul a precizat că doar un grup de oameni cu onoare şi demnitate putea fi de acord cu gestul său de a nu prelua Steaua după ce i-a promis acest lucru lui Bergodi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 05:59 PM
Mesaj: #4
RE: Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
Au vândut 1.000 de bilete într-o oră!

Meciul din Cupa României dintre FCM Bacău şi Steaua are toate şansele să devină un succes de casă. Astfel, din cele 10.000 de bilete puse în vânzare (tribuna B este încă în lucru şi nu va fi dată în folosinţă până la ora meciului), 1.000 s-au vândut în doar o oră de la deschiderea caselor.

Preţurile tichetelor de acces sunt de 10 RON pentru locurile de sub tribuna oficială (epuizate în totalitate) şi de 5 RON pentru restul tribunelor. Cei care doresc să vadă confruntarea de mâine îşi mai pot achiziţiona bilete astăzi, până la ora 18.00, şi mâine între orele 10.00 - 21.00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 06:00 PM
Mesaj: #5
RE: Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
"Putem da lovitura"

Gheorghe Poenaru ştie cum e să o învingi pe Steaua. Acum zece ani antrenorul a condus Bacăul la ultimul succes contra echipei din Ghencea: 2-1 în campionat, goluri marcate de Dănciulescu (min. 22 -autogol), Gireadă (min. 89), respectiv Luţu (min. 84). "A fost prima mea mare victorie ca antrenor", a declarat Poe, care se afla atunci la sezonul de debut in Liga l.

Steaua din acea vreme era antrenată de Emerich Ienei, tocmai trecuse de Linzer ASK în Cupa UEFA şi se pregătea să dea de pământ şi cu West Ham United. Pe "Municipal", steliştii n-au avut însă spor. "Atunci ne-am mobilizat foarte bine, cum cred că se va întampla şi acum. Chiar dacă Steaua e favorită, avem argumente pentru a repeta succesul din 1999", a anunţat tehnicianul Bacăului.

În 1999, Gheorghe Poenaru a fost naşul Stelei şi egalul lui Mihai Stoichiţă. Aflat pe banca Naţionalului, "Lippi" nu a reuşit să treacă de Bacăul lui Poenaru în Cotroceni, acolo unde s-a înregistrat o remiză spectaculoasă: 2-2. În retur, FCM Bacău a condus cu scorul de 1-0 până spre final, atunci când Radu Niculescu a reuşit egalarea pentru "bancari".

"Apropo de duelul cu Stoichiţă, despre el se poate spune acum că ar avea un stil mai ofensiv decât al meu deoarece are şi o echipă care îi permite acest lucru. Totuşi, eu garantez că la jocul de miercuri FCM Bacău îşi va crea destule ocazii de gol", a promis Gheorghe Poenaru.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 04:38 PM
Mesaj: #6
RE: Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
Interes mare la Bacău pentru meciul cu Steaua: 7000 de bilete vîndute!

Cu doar cîteva ore înainte de meciul dintre FCM Bacău şi Steaua au fost vîndute nu mai puţin de 7000 de bilete, în condiţiile în care stadionul Municipal are actualmente o capacitate de 10.000 de locuri (o parte a stadionului este închisă).

Singura parte a arenei care nu va fi populată cu spectatori la marele meci cu Steaua din această seară este tribuna B.

Din cîte se pare, pînă la ora jocului, toate biletele puse în vînzare vor fi epuizate, astfel că meciul se va disputa într-o atmosferă încinsă, pe un stadion plin.

În cursul zilei de astăzi, delegaţia Stelei a avut un program de realxare, jucătorii şi stafful tehnic alegînd să joace o partidă de biliard într-un club din Bacău.

Interesant este că, pe parcursul celor două zile în care Steaua a fost prezentă în Bacău, bucureştenii au stat în acelaşi hotel în care a fost cazată şi echipa gazdă antrenată de Gheorghe Poenaru!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 04:39 PM
Mesaj: #7
RE: Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
Spiridon: "Nu avem nimic de pierdut!"

O dispută cu Steaua Bucureşti nu poate fi una uşoară. Cu toate acestea, FCM Bacău este favorita celor care au votat pe site-ul BacauSport.ro la întrebarea "Cine credeti ca se va califica in optimile Cupei Romaniei Timisoreana?". Astfel, 68,25% dintre votanţi cred că FCM Bacău va trece mai departe în Cupa României, în timp ce 31,75% mizează pe Steaua Bucureşti.

FCM Bacău a efectuat aseară un antrenament la lumina reflectoarelor. De altfel, după meciul cu Concordia Chiajna, antrenorul Gheorghe Poenaru şi-a programat cele două şedinţe de pregătire în nocturnă. Din tabăra lui Poenaru vor lipsi Tismănaru şi Vajou, ambii accidentaţi, şi Taban, care este suspendat. "Vrem să demonstrăm că înfrângerea suferită tot în Cupa României, 4-0, împotriva Stelei a fost un accident. Cred că avem puterea să facem un meci bun şi să depăşim Steaua", spunea mijlocaşul băcăuan Remus Cojocaru.

"Nu avem nimic de pierdut. Presiunea este pe Steaua, nu pe FCM Bacău", spune şi căpitanul Daniel Spiridon. Asta pentru că o eliminare a Stelei în 16-imi ar putea fi considerată drept o catastrofă în Ghencea ţinând cont de relaţiile tensionate existente între suporteri şi patronul Gigi Becali.

Pentru meciul cu trupa lui Stoichiţă Gheorghe Poenaru ar putea alinia acelaşi "unsprezee" din partida cu Concordia Chiajna, cu o singură excepţie, titularizarea lui Dediu. Adică Ignătescu- Dediu, Kalai, Dobârceanu, Boboc- Spiridon- Simao, Petrea, I. Radu, Doboş- Câmpeanu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 04:51 PM
Mesaj: #8
RE: Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
Sechelariu: "Gigi Becali parcă a înnebunit de tot!"

Fostul primar nu vrea să dea ochii cu patronul din Ghencea, la meciul de azi dintre FCM Bacău şi Steaua, din Cupă. El susţine că latifundiarul s-a compromis total. Timpurile în care Dumitru Sechelariu şi Gigi Becali urmăreau împreună un meci de fotbal au apus de mult.

Chiar dacă astăzi FCM Bacău şi Steaua se vor întâlni în Cupa României, fostul edil-şef al oraşului lui Bacovia nu agreează o reîntâlnire cu cel care i-a fost prieten.

"Nu o să-mi facă mare plăcere să mă întâlnesc cu Gigi Becali. Este un om care s-a compromis prea mult. Nu vedeţi cum procedează în ultimul timp? Parcă este nebun! Chiar dacă o să vin la meci, nu o să stau prin preajma lui. La câte am văzut de-a lungul timpului la el, şi am fost destul timp împreună, mi-am dat seama că este un fenomen foarte ciudat", a spus Sechelariu pentru "Adevărul".

El a comentat recentele evenimente petrecute în Ghencea: "Şi eu am mai intrat în vestiarul echipei, dar nu am făcut aşa. Nu la nivelul unde s-a ajuns la Steaua. Fără permisiunea antrenorului nu se face aşa ceva".

În ceea ce priveşte partida de azi, preşedintele de onoare al moldovenilor este realist: "Steaua are 90 la sută şanse de calificare. Nu va putea fi un meci echilibrat. Doar să înscrie primii jucătorii lui Poenaru şi apoi să se apere pe două rânduri".

În contul relaţiei de prietenie între Sechelariu şi Becali, numeroşi jucători au ajuns de la FCM Bacău la Steaua. Narcis Răducan, Cristi Ciocoiu, Dorin Goian, Eugen Baciu, Florin Lovin şi Andrei Cristea au plecat de la „galben-albaştri” spre Ghencea.

"În 2004 am pierdut alegerile. De ce Bacăul trebuia să mai aibă o echipă aşa frumoasă? Am vrut să întăresc Steaua, fiindcă acolo era prietenul meu Gigi. De aceea i-am dat cei mai buni jucători ai mei pe bani puţini", a recunoscut Sechelariu înainte de a intra în conflict cu latifundiarul.

Politicul i-a despărţit în 2004
În 2004, prietenia între Becali şi Sechelariu s-a terminat, deoarece fostul primar s-a considerat trădat de latifundiar la alegerile politice. "M-a numit preşedintele PNG, apoi m-a vândut", a spus Sechelariu într-un interviu pentru "Adevărul". Cei doi s-au certat şi recent în urma transferului lui Florin Lovin de la Steaua la München 1860. "Trebuie să-mi dea 500.000 de euro", a ţipat "Seche", dar Becali nici n-a vrut să audă de aşa ceva.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 04:52 PM
Mesaj: #9
RE: Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
Au scandat numele lui Nicoliţã!

Cîţiva fani ai mijlocaşului stelist au sãrit gardul stadionului pentru a-l vedea mai de aproape, numai cã bucuria lor n-a durat foarte mult.

Responsabilii cu ordinea au intervenit imediat, iar aceştia au rãmas la poarta stadionului pînã la finalul antrenamentului!

De precizat este faptul cã unii curioşi au aşteptat şi la intrarea principalã însã au avut ghinion pentru cã roş-albaştrii s-au urcat în autocar şi au pãrãsit stadionul Municipal imediat dupã antrenament!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 04:53 PM
Mesaj: #10
RE: Şaisprezecimi: FCM Bacău - Steaua Bucureşti
Dumitru Sechelariu: "Steaua poate să joace şi fără antrenor"

Dumitru Sechelariu este conştient de misiunea dificilă pe care o are echipa sa favorită în această seară, în faţa Stelei, în meciul de Cupa României ce se va juca la Bacău. Actualul acţionar al trupei moldave spune că FCM Bacău are 10% şanse de calificare mai departe.

"Sînt şanse mici pentru noi, cam 10%, iar Steaua are 90%. Argumentul nostru este entuziasmul şi ambiţia pe care o au jucătorii tineri ai Bacăului, în faţa unei formaţii care poate va da semne de oboseală după programul aglomerat din ultima vreme", a spus Sechelariu pentru gsp.ro.

"Dorinţa de victorie a echipei nu are legătură cu problemele pe care le-am avut eu cu Gigi Becali de-a lungul timpului. Acum s-au rezolvat aceste probleme, care au început după transferul lui Lovin în Germania", a adăugat fostul patron al băcăuanilor, care apoi a vorbit şi despre forţa adversarei din această seară.

"Indiferent ce zicem, Steaua este Steaua şi este un adversar de temut, chiar dacă nu a jucat extraordinar în ultimul timp. Ei pot să vină şi fără antrenor, că tot sînt periculoşi. Mai mult, acum l-au pus pe Stoichiţă, care este de-al casei şi cred că numirea sa este un avantaj pentru adversari. Bacăul însă va juca pînă la ultima suflare, pentru că surprize s-au mai văzut în Cupă!", a conchis Dumitru Sechelariu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut