Chestionar: Cine se califică?
Oţelul Galaţi
Unirea Alba-Iulia
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şaisprezecimi: Oţelul Galaţi - Unirea Alba-Iulia
09-11-2009, 07:36 PM
Mesaj: #1
Şaisprezecimi: Oţelul Galaţi - Unirea Alba-Iulia
Şaisprezecimi: Oţelul Galaţi - Unirea Alba-Iulia

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 07:58 PM
Mesaj: #2
RE: Şaisprezecimi: Oţelul Galaţi - Unirea Alba-Iulia
Falub: "Vrem calificarea, dar nu ne permitem să luptăm pe ambele fronturi"

Antrenorul Unirii Alba Iulia, Adrian Falub, s-a declarat dezamăgit că echipa sa a avut ghinionul să întâlnească Oţelul şi, chiar dacă îşi doreşte calificarea, nu crede că elevii săi vor reuşi să facă faţă atât în campionat, cât şi în Cupa României.

"Am avut ghinion să fim una dintre echipele care vor întâlni un adversar de aceeaşi categorie. Ne propunem calificarea, dar o să ţinem seama şi de meciurile din campionat pentru că nu avem un lot care să ne permită să ducem bătălii pe ambele fronturi", a spus Falub.

Oţelul Galaţi va întâlni Unirea Alba Iulia, pe teren propriu, în 16-imile de finală ale Cupei României, conform tragerii la sorţi care a avut loc, vineri, la Casa Fotbalului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 07:59 PM
Mesaj: #3
RE: Şaisprezecimi: Oţelul Galaţi - Unirea Alba-Iulia
Stan: "Am putea spune că e o tragere care nu ne avantajează"

Directorul general al Oţelului, Marius Stan, afirmă că singura satisfacţie după tragerea la sorţi este faptul că partida se va disputa la Galaţi.

"Am putea spune că e o tragere care nu ne avantajează, facem parte din cele patru echipe care joacă între ele. Singurul avantaj este că jucăm acasă şi evităm o cheltuială în plus. În rest, nu aş putea spune că am fost favorizaţi în vreun fel. Suntem interesaţi să ne calificăm mai departe", a afirmat Stan.

Oţelul Galaţi va întâlni Unirea Alba Iulia, pe teren propriu, în 16-imile de finală ale Cupei României, conform tragerii la sorţi care a avut loc, vineri, la Casa Fotbalului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 06:43 PM
Mesaj: #4
RE: Şaisprezecimi: Oţelul Galaţi - Unirea Alba-Iulia
Munteanu nu concepe ca Oţelul să rateze prezenţa în optimi

Antrenorul grupării Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, marţi, că meciul cu Unirea Alba Iulia trebuie câştigat neapărat de echipa sa, chiar dacă în această întâlnire vor evolua doi jucători care revin după perioade lungi în care au fost accidentaţi.

"Vrem să ne calificăm în următoarea fază a Cupei României şi vom aborda meciul cu gândul la victorie. Viglianti va reintra într-un joc oficial după aproximativ 8 luni de pauză, în timp ce Pena va reveni şi el după 3 luni în care s-a recuperat. Le voi acorda ambilor cel puţin 30 de minute în acest meci. Oricum va fi partida, cu prelungiri, cu lovituri de departajare, noi trebuie să ne calificăm", a spus Dorinel Munteanu.

Oţelul Galaţi va întâlni Unirea Alba Iulia, miercuri, de la ora 16:00, în 16-imile Cupei României.

Altfel, tehnicianul s-a referit şi la situaţia lui Cristiano Bergodi, antrenor care a fost demis de la Steaua: "Reacţia lui Bergodi mi se pare normală, îl susţin şi îl voi susţine întotdeauna pentru că mi se pare normal să-şi primească banii din moment ce a fost demis. Noi, antrenorii, nu suntem deloc uniţi în România, dar nu suntem nici apăraţi. De fiecare dată când suntem amendaţi sau pedepsiţi, Mircea Rădulescu (n.r. directorul Şcolii Federale de Antrenori) nu ia niciun fel de atitudine".

În încheiere, Munteanu i-a răspuns preşedintelui LPF, Dumitru Dragomir, dar a amendat şi un regulament FRF. "Nu înţeleg reacţia lui Dumitru Dragomir, care îi consideră pe antrenori sclavii patronilor. Mi se pare aberantă decizia care spune că un antrenor din Liga I nu poate antrena decât o echipă pe parcursul unui sezon. Numai în România se întâmplă asta, în campionatele puternice nici nu se pune problema de aşa ceva", a spus Munteanu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-24-2009, 03:17 PM
Mesaj: #5
RE: Şaisprezecimi: Oţelul Galaţi - Unirea Alba-Iulia
Oţelul s-a calificat în optimi după ce a eliminat pe Unirea Alba Iulia

Echipa antrenată de Dorinel Munteanu s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale Cupei României, după ce a trecut la loviturile de departajare, scor 5-4, de Unirea Alba Iulia.

Oţelul Galaţi - Unirea Alba-Iulia 1-1 (Ibeh 23 / Olah 21), 5-4 după lovituri de departajare

La loviturile de departajare au marcat: Pena, Viglianti, Ibeh, Sălăgean / Dâlbea, Olah, Grozav. De la oaspeţi au ratat Fl. Dan şi Verdeş.

Oţelul Galaţi: Kolev - Râpă, Costin, Perendija, S. Ilie - Ibeh, Mojsov (Viglianti 54), Neagu, Sălăgean, G. Paraschiv (Antal 71) - Axente (Pena 58). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Unirea Alba Iulia: Rotaru - S. Rădoi, Bonacin, Vujadinovic, Vitinha - S. Costea (Fl. Dan 103), Olah, Selagea, N. Varga (Dâlbea 76), Grozav - Elias Santos (Verdeş 93). Antrenor: Adrian Falub.

Cartonaşe galbene: Perendija 20, 118, Mojsov 26, Paraschiv 31, Neagu 47, Sălăgean 60, Pena 115 / Olah 25, Varga 38, Santos 78, Bonacin 86, S. Costea 94

Cartonaş roşu: Perendija 118

Arbitri: Sebastian Colţescu - Vasile Marinescu, Valentin Avram

Stadion: Oţelul; Spectatori: 500

Cum s-au marcat golurile:

0-1, min. 21:
Olah a înscris dintr-o lovitură liberă, trimisă sub transversală, de la 20 de metri

1-1, min. 23: Ibeh a restabilit egalitatea după ce a reluat cu latul o centrare venită de pe partea dreaptă.

Noua achiziţie a oaspeţilor, fundaşul Nikola Vujadinovic, a debutat pentru gruparea pregătită de Adrian Falub.

Mijlocaşul Oţelului, Gabriel Viglianti, a revenit într-un meci oficial la prima echipă după 8 luni de absenţă, cauzată de o accidentare gravă la genunchi, şi a fost aplaudat frenetic în momentul intrării pe teren.

În minutul 78, Unirea a fost aproape de prelua din nou conducerea pe tabela de marcaj, atunci când Bonacin a reluat cu capul în bară, în urma unui corner executat de Costea de pe partea dreapta.

Galeria Oţelului a afişat un banner prin care a încercat să îşi motiveze jucătorii favoriţi după începutul modest de sezon: "Aţi venit la Galaţi şi trebuie să jucaţi".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-24-2009, 03:29 PM
Mesaj: #6
RE: Şaisprezecimi: Oţelul Galaţi - Unirea Alba-Iulia
Munteanu: "Ne-am calificat pentru că am avut sânge rece la loviturile de departajare"

Antrenorul formaţiei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, miercuri, după victoria împotriva Unirii Alba Iulia din Cupa României, că elevii săi s-au impus în faţa ardelenilor deoarce s-au concentrat mult mai bine la loviturile de departajare.

"Ne-am atins obiectivul, am avut sânge rece la loviturile de departajare şi ne-am calificat. Poate acesta a fost momentul pentru noi şi ne vom reveni şi în campionat. La norocul pe care îl am, cred că o să cădem în optimi cu cea mai bună echipă. Cu Viglianti şi Pena se conturează o altă faţă a echipei, cu un plus pentru primul, care a ordonat foarte bine jocul", a spus Munteanu.

Managerul general al gălăţenilor, Marius Stan, a criticat prestaţia celor două echipe: "Joc penibil, arbitraj slab, naştere grea pentru Oţelul. Aş putea spune că dacă am trecut de acest meci jucând aşa prost, vom câştiga Cupa României".

Tehnicianul oaspeţilor, Adrian Falub, susţine că echipa sa merita să se califice în optimile competiţiei: "Am pierdut nemeritat acest meci. Am avut mai multe ocazii ca adversarul, puteam să tranşăm calificarea din primele 90 de minute, dar din păcate nu am făcut-o. La loviturile de departajare ne-am bătut joc de fotbal, iar când faci aşa, fotbalul te pedepseşte".

Echipa antrenată de Dorinel Munteanu s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale Cupei României, după ce a trecut la loviturile de departajare, scor 5-4, de Unirea Alba Iulia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut