Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Arieşul Turda
08-03-2009, 10:43 PM
Mesaj: #1
Ştiri Arieşul Turda
Aici punem toate ştirile despre Arieşul Turda...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 05:26 PM
Mesaj: #2
RE: Ştiri Arieşul Turda
Pelici: "Plec dacă nu bat Oradea"

Antrenorul echipei Arieşul Turda este decis să demisioneze dacă sâmbătă, pe teren propriu, nu va obţine toate punctele la meciul cu FC Bihor.

"Ne-a spus că îşi va da demisia de onoare dacă nu va învinge sâmbătă. Noi nu am vrea ca el să plece, sperăm să continuăm colaborarea", a spus preşedintele Virgil Blasiu.

Turda nu are niciun punct după primele 3 etape, fiind pe locul 17 în clasament.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 11:48 AM
Mesaj: #3
RE: Ştiri Arieşul Turda
Marin Tudorache, noul antrenor al Arieşului!

Alexandru Pelici şi-a dat demisia sâmbătă după eşecul de pe teren propriu cu FC Bihor (scor 2-3), iar conducerea administrativă a început să caute deja soluţii.

În această seară şefii Arieşului au purtat discuţii cu Marin Tudorache, fost tehnician la Minerul Lupeni şi Jiul, iar cele două părţi au ajuns la un acord.

Marin Tudorache va semna mâine un contract până în vara anului 2010 şi va conduce primul antrenament la Turda. Unul dintre secunzii lui Tudorache va fi Viorel Pintilie.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 12:02 PM
Mesaj: #4
RE: Ştiri Arieşul Turda
Tudorache: "Arieşul, o nouă provocare pentru mine"

Fost antrenor la Jiul Petroşani şi Minerul Lupeni, Marin Tudorache, a acceptat funcţia de antrenor principal la Arieşul Turda, echipă aflată în Seria a doua, din Liga a doua. Tehnicianul s-a înţeles cu turdenii pe o perioadă de doi ani de zile şi luni după masa va conduce primul antrenament.

"A trecut ceva timp de când nu am mai antrenat şi chiar mi-am spus că e bine să plec puţin departe de Vale. Pentru mine este şi o provocare faptul că am revenit pe banca unei echipe din liga a doua. Deocamdată m-am înţeles doar verbal cu Turda urmează să semnez şi contractul. Turda m-a solicitat şi în urmă cu câţiva ani şi nu m-am dus. Oricum am înţeles că au un lot valoros doar că nu au reuşit să se exprime în teren la adevărata lor valoare. Mi se pare în neregulă ca la un meci pe teren propriu să dai două goluri şi să încasezi trei, este totuşi cam mult. Eu sper să fac treabă bună acolo şi să ne îndeplinim obiectivul şi anume menţinerea în eşalonul secund.", spune Tudorache.

Tânărul tehnician, proprietar al primei şcoli private din judeţul Huneodara spune că i-a lăsat pe copiii din Vale pe mâini bune. "Şcoala de fotbal merge mai departe de copii se vor ocupa ca şi până acum Viorel Stancu şi Ilie Boteazatu", a mai adăugat Tudorcahe.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:55 PM
Mesaj: #5
RE: Ştiri Arieşul Turda
Pelici îşi aşteaptă banii şi dezvăluie criza de la Arieşul

Antrenorul demisionar al Arieşului spune că echipa din Turda are probleme mari cu plăţile către jucători şi reclamă mai multe restanţe financiare.

Rămasă fără antrenor după demisia lui Alexandru Pelici, conducerea "“vulturilor" s-a mişcat rapid şi s-a înţeles cu Marian Tudorache, care va semna un contract pe doi ani cu echipa turdeană. Plecat de la Arieşul după patru înfrângeri în primele patru etape, Pelici acuză lipsa de bani de la Turda.

Alexandru Pelici a demisionat sâmbătă de la cârma echipei turdene, după ce nu a reuşit să obţină niciun punct în primele patru etape din Liga a II-a. După înfrângerile cu Minerul Lupeni, Gaz Metan CFR Craiova şi FC Baia Mare din campionat, la care s-a adăugat eliminarea din Cupa României în faţa colegei de serie FCM Târgu-Mureş, picătura care a umplut paharul a fost eşecul de pe teren propriu cu FC Bihor, scor 2-3.

Fostul antrenor a admis că lipsa rezultatelor a fost principalul motiv pentru care a părăsit echipa, dar a lăsat de înţeles că e în strânsă legătură cu lipsa banilor. "A fost o demisie de onoare din partea mea, pentru că nu am avut rezultate în acest debut de sezon. Sper ca plecarea mea să reprezinte un şoc benefic pentru echipă şi să îşi revină. Mai am de primit nişte restanţe financiare de la conducerea Arieşului, sper ca această problemă să se rezolve cât de curând. Jucătorii mai au şi ei de primit bani, este una din cele mai mari probleme de la club, care, din păcate, nu se va rezolva odată cu plecarea mea", a declarat Pelici pentru ZIUA de CLUJ.

Preşedintele formaţiei turdene, Virgil Blasiu, spune că discuţiile cu Marian Tudorache sunt foarte avansate, iar contractul ar putea fi semnat chiar astăzi. "Dacă ne vom înţelege, vom semna contractul cât de repede. La echipă va rămâne o parte din stafful cu care a lucrat domnul Pelici, iar o parte va fi înlocuită", a explicat Blasiu. Astfel, se pare că secundul Tudorel Pintilie va rămâne şi în mandatul lui Tudorache. în ceea ce priveşte problemele cu banii, oficialul turdean afirmă că există restanţe salariale, dar că ele nu reprezintă motivul pentru care echipa a avut un debut dezastruos de campionat. "Fostul antrenor mai are de luat doar banii pe ultima lună. Jucătorii au şi ei ceva restanţe, dar nu de-aia joacă atât de slab şi fac prostii pe teren", a adăugat Blasiu.

Noul tehnician al formaţiei din Turda, Marian Tudorache, va avea ca obiectiv menţinerea în Liga a II-a. "Deocamdată m-am înţeles doar verbal cu Turda, urmează să semnez şi contractul. Cei de acolo m-au solicitat şi în urmă cu câţiva ani, dar nu m-am dus. Oricum, am înţeles că au un lot valoros, doar că nu au reuşit să se exprime pe teren la adevărata lor valoare. Mi se pare în neregulă ca la un meci de pe teren propriu să dai două goluri şi să încasezi trei, este totuşi cam mult. Eu sper să fac o treabă bună acolo şi să ne îndeplinim obiectivul, menţinerea în eşalonul secund", a spus Tudorache.

Arieşul ocupă, în prezent, penultimul loc în seria Vest, cu zero puncte, şi va întâlni în etapa următoare ocupanta ultimului loc, CFR Timişoara.

Cine e Marian Tudorache
Marian Tudorache a jucat în campionatul românesc la Jiul Petroşani (1987-1989), Minerul Lupeni (1989-1991), Rapid Bucureşti (1991-1992), pentru a-şi încheia cariera de fotbalist tot la echipa “minerilor” (1994-1998).

Acesta a antrenat în Liga a II-a la aceeaşi formaţie Jiul (patru mandate ca antrenor principal şi două ca secund) şi la Minerul Lupeni. Mai mult, Tudorache este proprietarul primei şcoli private de fotbal din judeţul Hunedoara.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 04:59 PM
Mesaj: #6
RE: Ştiri Arieşul Turda
FC Arieşul a legitimat opt jucători!

Gruparea turdeană, care activează în seria vest a ligii secunde, a reuşit după despărţirea de Alexandru Pelici să-şi completeze efectivul pe ultima sută de metri.

Au fost înregimentaţi sub culorile "Vulturilor Roşii" nu mai puţin de 8 jucători : portarul Neagoe (Universitatea Craiova), Buş (foto), Borza, Sântejudean (U Cluj), Mihu (FC Bihor) şi Perde toţi cu dezlegare definitivă pentru FC Arieşul, iar Petelean şi Astafei (FCM Tg Mureş), împrumutaţi până în vara anului 2010.

FC Arieşul a plecat la Timişoara!
În derby-ul suferinţei din subsolul clasamentului, seriei vest a ligii secunde de fotbal, sâmbătă, pe terenul de lângă Gara Mare a Timişoarei, se vor întâlni echipele CFR Timişoara şi FC Arieşul, care după 4 (patru) etape nu au acumulat nici un punct.

Turdenii cu o nouă bancă tehnică asigurată de Marin Tudorache, secondat de Marcel Rusu şi Dorin Suciu, au plecat spre malul Begăi, vineri în jurul orelor prânzului, deplasând următorul lot de jucători : Oltean şi Neagoe portari - Timar, D.Miclea, Forika, Panaitescu, Văsie, Ciortea, Buş, Petelean, Mihu, Sântejudean, Tornyai, Cucuruzan, Astafei, Hardău şi Anghel.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 11:22 PM
Mesaj: #7
RE: Ştiri Arieşul Turda
"Era păcat să nu câştigăm"

Noul antrenor al turdenilor, Marin Tudorache a adus prima victorie în campionat pentru Arieşul, care a învins cu 1-0 la CFR Timişoara prin golul lui Florin Anghel.

"Presiunea a apăsat mai mult pe umerii noştri. S-au întâlnit două echipe care nu aveau niciun punct. Sper să înbunătăţim jocul, să facem puncte. Cred că de acum CFR va încurca multe echipe. Sunt mulţumit de lot, am mai adus jucători noi. Neagoe, portarul de astăzi, va ajunge mare. Am un lot echilibrat în toate compartimentele. Era păcat să nu reuşim să câştigăm astăzi, la câte ocazii am avut", a declarat după meci Marin Tudorache.

Fost antrenor la Jiul Petroşani, Tudorache este de părere că fosta sa echipă poate promova în prima ligă: "Jiul poate emite pretenţii la promovare, au un lot bun, noi putem urca în prima jumătate a clasamentului", susţine tehnicianul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-26-2009, 06:49 PM
Mesaj: #8
RE: Ştiri Arieşul Turda
Câştigat pentru fotbal!

La 23 de ani, Adrian Şomlea, atacantul echipei Cimentul Turda, a suferit o accidentare teribilă, într-un meci de liga a patra, care avea să-i afecteze întreaga viaţă. Un adversar i-a provocat o dublă fractură de tibie şi peroneu. De pe terenul de joc a ajuns direct pe patul spitalului, unde a fost imediat operat.

Aparent, o intervenţie chirurgicală extrem de grea, dar care nu avea de ce să-i pună în pericol viitoarea carieră de fotbalist. Zilele treceau şi viaţa lui Şomlea începea să se transforme într-un calvar. Piciorul îi arăta din ce în ce mai rău şi septicemia se instalase deja, punându-i în pericol chiar viaţa. După ce a apărut cangrena, a fost nevoie de cinci operaţii, ca în cele din urmă să rămână fără piciorul drept.

Şomlea l-a acuzat în primă fază pe medicul Dan Lucaciu, cel care l-a tratat, dar acesta a fost găsit nevinovat de Colegiul Medicilor. "A fost vorba de o neglijenţă, pentru că nu trebuia să se ajungă în stadiul în care să-mi fie amputat piciorul. Eram în formă, eram golgheterul echipei şi, ca orice tânăr de 23 de ani, mă visam pe culmile gloriei. Mă gândesc că adversarul nu a vrut nici el să intre atât de tare, dar nu mi-ar plăcea să mă reîntâlnesc cu el. Nu cred că are vreun sens. Singura problemă a fost la medicul care m-a tratat, dar cazul s-a prescris şi nu mai am cum să insist pe acest lucru", spune acum Şomlea.

Îşi repară singur proteza
Mihaela, soţia lui Adrian, era însărcinată în ultima lună cu Dragoş-Adrian, fiul familiei Şomlea. Aceasta îşi aduce aminte cu durere despre momentul în care a aflat de tragicul accident pe care l-a suferit soţul ei. "La început nu au vrut să-mi spună ce s-a întâmplat, ca să nu am complicaţii la naştere. Fratele meu era coleg de echipă cu Adi şi, când l-am văzut că vine cu hainele lui, am rămas stană de piatră. După ce am aflat, am ajuns direct la maternitate şi a doua zi am născut. Au apărut complicaţiile şi a fost nevoie de cezariană. Momentele de după operaţia lui Adi au fost groaznice", spune Mihaela.

Prima proteză pe care a avut-o îl jena şi după zece paşi îi făcea rană, dar, după patru ani, la Bucureşti i s-a făcut alta. Odată cu trecerea anilor, şi aceasta a devenit rudimentară: "Bate cuie, o unge, o repară, o bandajează, dar este depăşită deja. Una performantă este extrem de scumpă, nu ne permitem aşa ceva. Oricum, câte face el, într-un singur picior, nu cred că fac mulţi bărbaţi perfect sănătoşi", a conchis Mihaela Şomlea.

Hagi i-a oferit o rentă viageră pe viaţă
Ajuns la 36 de ani, Şomlea a fost numit în funcţia de director sportiv al Arieşului Turda, din Liga a II-a. După doi ani în care a pregătit o grupă de copii şi juniori ai Cimentului, iar apoi la Arieşul, acesta a primit o şansă din partea echipei "fanion" a oraşului. Gică Hagi, cel care a fost alături de el încă din momentul tragediei, îl sprijină în continuare cu o sumă lunară, bani care îl ajută să trăiască în condiţii decente.

O persoană din anturajul "Regelui" l-a contactat imediat după accident şi i-a propus o rentă viageră pe viaţă, în sumă de 300 de dolari. La începutul anului trecut, aceasta s-a transformat în euro. "E un om deosebit. Am discutat cu el zece minute, când şi-a lansat DVD-ul la Cluj, şi mi-a dat impresia de om simplu şi sufletist. Suma pe care mi-o oferă nu este mare, dar mă ajută foarte mult. În fiecare lună, fundaţia sa îmi virează banii pe card. M-au ajutat şi alţi foşti fotbalişti, precum Ganea, Filipescu sau Dulca, şi le mulţumesc pentru asta", ne-a spus Adi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 10:19 PM
Mesaj: #9
RE: Ştiri Arieşul Turda
"Invingem Universitatea"

Tehnicianul Marin Tudorache surprinde prin optimism inaintea confruntarii cu Universitatea Cluj.

Antrenorul Ariesului vrea cu orice pret sa invinga formatia "studenteasca", mizind in acest sens pe jocul bun al Ariesului din ultima perioada. "Nu conteaza cine joaca in teren, noi trebuie sa ne facem datoria si sa cistigam acest joc. Vom invinge Universitatea Cluj. Trebuie doar sa fim mai concentrati decit in ultimele partide, cind am ratat o gramada de ocazii. Daca nu vom mai juca cu sase-sapte jucatori, ci cu unsprezece, atunci vom cistiga. Am incredere in echipa, pentru ca a demonstrat ca poate. Universitatea este periculoasa, dar poate fi invinsa. Situatia din clasament ne obliga sa obtinem puncte din acest joc", a anuntat antrenorul Ariesului.

Cu toate ca Turda intentiona sa-i foloseasca pe Bus, Sintejudean si Borza, transferati la inceputul campionatului de la "U" Cluj, conducerea a renuntat in ultimul moment la idee. Dupa cite se pare, in contractele celot trei exista o clauza care nu le permite sa-si intilneasca fosta echipa. Daca i-ar arunca in lupta, Turda ar risca sa piarda jocul la masa verde.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 10:33 PM
Mesaj: #10
RE: Ştiri Arieşul Turda
Tudorache, nemulţumit după victoria cu 3-0!

Formaţia din Turda a bifat cea mai categorică victorie de până acum, învingând cu 3-0 FC Drobeta, dar şi aşa Marin Tudorache a găsit ce să le reproşeze elevilor săi.

"Pot să afirm că mă mulţumeşte rezultatul obţinut astăzi, dar nu şi jocul echipei. A fost un joc viu disputat, în care în unele momente am fost dominaţi", spune Tudorache, care a descoperit carenţe în ceea ce priveşte concentrarea jucătorilor.

"Ce mă nelinişteşte este că în unele momente ale jocului, nu ne putem concentra suficient. Vom încerca să corectăm din mers ce se poate corecta, pentru ca în jocurile viitoare să putem acumula cât mai multe puncte", a declarat tehnicianul.

De partea cealaltă, oficialii severineni au dat vina pe absenţele din lot. "Am încercat să alcătuim o formaţie cât mai apropiată de adevărul existent, dar absenţele din cadrul lotului, cred că şi-au pus amprenta pe evoluţia echipei. Apreciez fayr-play-ul cu care s-a jucat această partidă, chiar dacă gazdele sunt într-o perioadă de criză din punctul de vedere al punctelor acumulate până în acest moment", a spus secundul Drobetei, Dan Racolţea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut