Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Astra Ploieşti
09-19-2009, 01:31 PM
Mesaj: #31
RE: Ştiri Astra Ploieşti
"Nu ştie să stea în ghete, a fost cel mai slab!"

Patronul Astrei, Ioan Nicolae, a criticat evoluţia lui Dusan Djokici în partida cu Unirea Alba Iulia, fiind nemulţumit de jucătorul sîrb în ciuda faptului că acesta a reuşit o dublă în jocul de vineri.

"Se întîmplă ca cel mai slab jucător să aibă noroc şi să dea două goluri. Mă aşteptam să văd ceva fotbal din partea lui Djokici, mi-a fost prezentat ca un jucător care vine de la FC Brugge şi credeam că e altceva. Poate nu mă pricep eu foarte bine, dar mi s-a părut că nici nu ştia să stea în ghete! Nu sîntem satelitul nimănui, vrem să facem cît mai multe puncte şi am încredere în echipa construită de Nicolo Napoli", a spus Ioan Nicolae la Fanatik Show.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-19-2009, 01:32 PM
Mesaj: #32
RE: Ştiri Astra Ploieşti
"Vreau să revin în atenţia lui Dinamo!"

Atacantul Astrei Ploieşti Liviu Ganea a comentat victoria obţinută de echipa sa în faţa Unirii Alba Iulia şi spune că îşi doreşte să revină în atenţia clubului de la care a fost împrumutat la gruparea prahoveană, Dinamo.

"E o perioadă bună pentru mine, am marcat două goluri şi asta nu poate decît să mă bucure. Trebuie să legăm rezultatele bune unul de celălalt, aşteptăm să facem şi în continuare jocuri decente şi să urcăm în clasament. Vreau să-mi fac treaba şi lumea să fie mulţumită de mine, vreau să revin şi în atenţia lui Dinamo. Vreau să-i felicit şi pe foştii mei coechipieri pentru victoria din partida cu Sturm, sper să meargă mai departe", a spus Ganea la Digisport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 05:28 PM
Mesaj: #33
RE: Ştiri Astra Ploieşti
Şi pentru Iatan

Prima apariţie a Astrei, în faţa propriilor spectatori, după decesul portarului Alexandru Iatan a fost una emoţionantă, la meci fiind prezentă şi familia jucătorului.

Jucătorii Astrei au ieşit pe teren în tricouri imprimate cu chipul fostului internaţional de juniori, iar în spetele porţii, de la peluză, a fost afişat un banner, care va rămâne acolo la toate meciurile Astrei, cu mesajul "Iatan- Îngerul Astrei", şi poza fotbalistului trecut nedrept în nefiinţă. Galeria Astrei i-a scandat numele de mai multe ori, în semn de respect, jucătorii dedicându-i victoria fostului coleg.

Familia jucătorului urmează să încaseze, zilele următoare şi asigurarea de viaţă, pe care clubul Astra o are încheiată pentru toţi jucătorii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-20-2009, 05:30 PM
Mesaj: #34
RE: Ştiri Astra Ploieşti
Sârbul lui Brugge – dublă la debut

Atacantul Dusan Djokic a reuşit un debut cu 2 goluri marcate pentru Astra, internaţionalul sârb împrumutat de la gruparea begiană FC Brugge fiind unul dintre artizanii victoriei cu Unirea Alba Iulia, scor 4-2.

Dokic –atacant cu peste 70 de goluri date în meciuri oficiale şi pentru care belgieni au plătit în 2007, peste 2 milioane de dolari (!), celor de la Steaua Roşie Belgrad, a ratat o mare ocazie, în startul meciului, dar a şi reuşit, apoi, să dea două goluri, acesta împărtăşind bucuria sa cu spectatorii şi colegii, evoluţia sa, după doar câteva antrenamente cu Astra, fiind una eficientă, în primul rand.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 05:35 PM
Mesaj: #35
RE: Ştiri Astra Ploieşti
Şumudică se întoarce. Ca adversar!

Unul dintre antrenorii care au antrenat Astra, sub numele de FC Ploieşti, anul acesta, Marius Şumudică, se întoarce ca adversar, în cartierul "9 Mai". Şumudică şi noua sa echipă, Farul, au ca principal obiectiv, în acest sezon, promovarea în liga I, ceea ce nu înseamnă că vor abandona Cupa României, dar acesta nu pare a fi un obiectiv în sine.

Astra – Farul, confruntarea ce va avea loc astăzi în "şaisprezecimile" Cupei României Timişoreana, de la orele 16.00, pe stadionul "Astra", va fi o confruntare între o echipă ploieşteană în evidentă creştere de formă, cu un moral bun şi prestaţii apreciate în ultima vreme şi o grupare constănţeană care încă nu se regăseşte, la nivelul pretenţiilor, dar care poate produce surprize. Antrenorul grupării ploieştene, italianul Nicolo Napoli dă importanţa cuvenită acestui joc, prima dovadă fiind aceea că, se va efectua o zi de cantonament, de ieri astriştii aflându-se în pregătire centralizată, la baza proprie. Este foarte posibil ca Napoli să folosească şi câţiva jucători mai puţin utilizaţi, sau deloc, sub comanda sa, cum ar fi Valdez, Gafiţa , Vădrariu, Sandu, Vlaicu, Păun, fără ca acest lucru să însemne că obiectivul este altul decât calificarea în faza următoare.

În continuare, au şanse mici de joc Strătilă şi Stan, care se resimt după accidentările ce i-au scos din echipă ultima etapă, în timp ce portarul Munteanu are şanse mari să fie apt la acest joc, după aproape trei săptămâni de absenţă.

Astra a stabilit ca, pentru partida de astăzi, preţul biletelor să fie de 5 ron, intrare generală, posesorii de abonamente având accesul garantat pe baza cardurilor emise de club.

Meciul va fi arbitrat de o brigadă tânără, compusă din Cătălin Popa (Piteşti), la centru, ajutat de Romică Bârdeş (Piteşti) şi Marius Marchidanu (Brăila). Rezervă este bucureşteanca Cristina Bujor, iar observatori, Tudor Consantinescu (pentru arbitraj) şi Alexandru Popescu (pentru organizare)

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-26-2009, 12:35 AM
Mesaj: #36
RE: Ştiri Astra Ploieşti
Nicolo Napoli: "A fost o partidă urâtă şi am făcut două goluri cadou"

Antrenorul echipei Astra Ploieşti, Nicolo Napoli, a declarat vineri că înfrângerea din meciul cu Unirea Urziceni a fost justă pentru că elevii săi au făcut "o partidă urâtă" şi "două goluri cadou" adversarei.

"A fost o partidă urâtă pentru noi şi îmi pare rău pentru asta. Am făcut două goluri cadou în acest meci, iar rezultatul este just. Este posibil ca băieţii să fi fost obosiţi după meciul din Cupa României, iar accidentarea lui Miranda, încă din startul partidei, a fost ghinion", a declarat Nicolo Napoli.

"Sunt un pic dezamăgit, dar poate că înfrângerea asta a venit bine, pentru că ne întoarcem cu picioarele pe pământ. Sper ca pe viitor să fim mai combativi. Acum trebuie să uităm acest meci şi să ne gândim la cel cu Vaslui, din etapa viitoare", a adăugat antrenorul italian.

Unirea Urziceni a câştigat vineri meciul cu Astra Ploieşti, scor 4-1, din etapa a 8-a a Ligii I şi aşteaptă partida din Liga Campionilor cu Stuttgart, pe care o va juca marţi, la Bucureşti.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-26-2009, 12:43 AM
Mesaj: #37
RE: Ştiri Astra Ploieşti
Ioan Niculaie: "Avem mult de muncit pînă vom face o echipă competitivă"

Preşedintele echipei Astra Ploieşti, Ioan Niculaie, a vorbit despre înfrîngerea din meciul cu Unirea Urziceni, spunînd că echipa sa nu are încă maturitatea de a se bate cu echipele puternice ale campionatului. Oficiaul ploieştean speră să aducă jucători de valoare la Astra, pentru a asigura viitorul echipei în primul eşalon.

"Avem mult de muncit pînă vom face o echipă competitivă. Pentru noi, 0-1 sau 1-4 tot aia e. Nu uitaţi că acum 2 ani de zile, Astra juca în Divizia C. Noi n-am avut un fond de jucători care să ne permită să aducem fotbalişti de mare valoare aici. Noi vrem să formăm în jurul Astrei un nucleu de suporteri civilizaţi", a spus Ioan Niculaie la DigiSport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-26-2009, 05:24 PM
Mesaj: #38
RE: Ştiri Astra Ploieşti
Sorin Utica: "Speram sa ne indeplinim obiectivul, ramanerea in prima liga"

Fostul arbitru Sorin Utica, actualmente manager sportiv la Astra Ploiesti a facut o scurta analiza a partidei pe care echipa prahoveana a pierdut-o, 1-4 contra Unirii Urziceni.

"Sunt foarte putine de spus fata de meciul cu Unirea Urziceni. Echipa noastra a avut ghinionul sa intalneasca formatia campioana, care a avut o ultima repetitie, reusita din pacate pentru noi, in vederea meciului de Champions League, impotriva lui Vfb Stuttgart. Prin venirea lui Napoli s-a creat un soc pozitiv la echipa si asa au venit si rezultatele. Pe viitor, prin atitudine si mentalitate superioara poate vom reusi si noi sa facem meciuri mari, insa noi avem, in lot, foarte putini fotbalisti care au jucat in prima liga din Romania, in schimb cei de la Urziceni au jucatori cu foarte mare experienta. S-a vazut si o lipsa de curaj a fotbalistilor nostri, dar suntem la inceput si o sa tragem invatamintele, iar pe viitor sper sa avem mai multe motive sa ne bucuram. Speram ca, la final, echipa sa-si indeplineasca obiectivul si anume ramanerea in prima liga", a declarat Sorin Utica pentru Sport Total FM.

Oficialul Unirii a tinut sa precizeze ca nu arbitrajul este de vina in cazul unei infrangeri a echipei: "Nu se poate sa existe un arbitraj perfect, toti sunt oameni si gresesc. Asa cum si un jucator cand are o ocazie si rateaza asa se poate intampla si cu un arbitru sa aiba un plasament neadecvat sau sa aiba o decizie care atunci o considera normala, dar care apoi se poate demonstra ca e gresita. Noi nu avem ce sa reprosam arbitrajului, pentru ca nu arbitrul ne-a impiedicat sa facem marcaj si multe alte lucruri."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2009, 07:00 PM
Mesaj: #39
RE: Ştiri Astra Ploieşti
Pauza întregeşte lotul!

Astra aşteaptă cu nerăbdare pauza competiţională prilejuită de meciul Naţionalei României cu Serbia! Asta pentru că, în acest moment, italianul de pe banca tehnică a prim-divizionarei ploieştene, Nicolo Napoli are mari probleme de lot, mai mulţi jucători importanţi fiind incerţi sau indisponibili.

După meciul de la Vaslui, care se va juca sâmbătă, de la orele 18,00, pentru Astra, urmează două săptămâni fără meci oficial, până la jocul cu Universitatea Craiova, timp în care este posibil şi efectuarea unui stagiu cetralizat de pregătire, de câteva zile, precum şi disputarea a cel puţin un meci amical.

În această perioadă însă se speră şi în recuperarea jucătorilor accidentaţi, astfel ca, la meciul cu fosta sa echipă, Universitatea Craiova, Napoli să poată alinia cel mai bun unsprezece. Până la meciul de sâmbătă, de la Vaslui, din lista accidentaţilor, singurul care are şanse să poată fi folosit, măcar o repriză, este mijlocaşul Sorin Strătilă. Ceilalţi, Miranda, Vlaicu şi Stan rămân, în continuare, indisponibili. Argentinianul Osvaldo Miranda acuză o leziune a ligamentelor la genunchi, el efectuând, marţi, şi un examen RMN, care a scos în evidenţă accidentarea de la Urziceni, şansele ca el să fie în lotul care pleacă mâine spre Moldova fiind minime. Nici Alexandru Stan, jucător care stă pe tuşă de 3 săptămâni, îşi va amâna revenirea, în cazul său fiind vorba despre o leziune la genunchi. Doctorii Astrei, Ovidiu Chiriac şi Flavian Arămitu cred că este vorba despre o acumulare de lichid, la genunchi, care necesită încă o perioadă de tratament. Nici fundaşul central Sorin Vlaicu nu este apt de joc, el plătind tribute lipsei de pregătire din vară, când nu a efectuat cantonament centralizat, iar acum are probleme musculare.

Altfel, până la meciul cu oltenii, se va clarifica şi situaţia fundaşului sârb de 22 de ani, Vukasin Tomic, care se află la antrenamentele Astrei de mai bine de o săptămână, urmând să se decidă dacă el va fi legitimat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2009, 10:11 AM
Mesaj: #40
RE: Ştiri Astra Ploieşti
Napoli: "Am ştiut că vom avea o partidă grea, dar echipa mea a făcut câteva cadouri"

Tehnicianul Astrei, Nicolo Napoli, crede că greşelile elevilor săi, dar şi ale arbitrilor, au dus la victoria gazdelor.

"Am ştiut că vom avea o partidă grea, dar echipa mea a făcut câteva cadouri. S-a cunoscut şi diferenţa de valoare dintre jucători. Oricum, noi în partea a doua am avut un penalty neacordat. Voi vedea exact la reluare, dar e greu să te impui când se fluieră aşa împotriva echipelor mici. Arbitrul a fragmentat în permanenţă jocul", a opinat italianul.

Marius Lăcătuş a debutat cu o victorie pe banca tehnică a grupării FC Vaslui, care a trecut, sâmbătă, scor 3-1, pe teren propriu, de Astra Ploieşti, într-un meci din etapa a 9-a a Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut