Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
08-03-2009, 10:42 PM
Mesaj: #1
Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
Aici punem toate ştirile despre FC Drobeta Turnu-Severin...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 09:16 PM
Mesaj: #2
RE: Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
Bucurescu nu se teme de fosta sa echipă

Antrenor anul trecut la CS Otopeni, între etapele VII-XVI, Marian Bucurescu speră ca partida de mâine, de la Vânju Mare, în care-şi va întâlni fosta echipă, să aducă prima victorie a sezonului pentru FC Drobeta.

"Nu are de ce să fie un meci special pentru mine. CS Otopeni e o echipă ca oricare alta din Seria a II-a, pe care trebuie s-o înving. Nu are importanţă că am antrenat eu acolo. Încerc să-mi adun jucătorii, fiindcă trecem printr-o perioadă mai dificilă şi avem nevoie de toate cele trei puncte", a spus Bucurescu, care a înregistrat două victorii, trei remize şi cinci înfrângeri în calitate de principal la CS Otopeni.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 11:48 AM
Mesaj: #3
RE: Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
Bucurescu a demisionat de la FC Drobeta

Înfrângerea cu CS Otopeni i-a fost fatală lui Marian Bucurescu, care a decis să renunţe la funcţie după doar patru etape, interval în care a obţinut numai un punct. "Simţeam că stau pe un butoi de pulbere. Sunt probleme grave la club şi nu se poate lucra în aceste condiţii", a spus Bucurescu, făcând referire la restanţele financiare existente către jucători.

Dacă în primul său mandat la FC Drobeta n-a pierdut pe propriul teren, în acest sezon Bucurescu a fost învins în ambele partide susţinute de echipa severineană în calitate de gazdă: 0-1 cu FC Argeş şi 2-3 cu CS Otopeni. Echipa s-a a mai pierdut şi la Mioveni (0-2) şi a rămas doar cu punctul obţinut în runda inaugurală, scor 0-0 la FC Silvania.

Oficialii clubului severinean vor anunţa noul principal până al meciul de sâmbătă, de la Rm. Vâlcea. Până atunci, de pregătirea echipei se va ocupa secundul Dan Racolţa, acesta urmând să stea pe bancă şi la jocul de miercuri, din Cupa României, cu Gaz Metan CFR Craiova.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 09:55 PM
Mesaj: #4
RE: Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
FC Drobeta l-a împrumutat pe Zimmermann

Accidentarea lui Nicuşor Bănică în startul sezonului şi evoluţiile neconvingătoare ale lui Alin Barbu i-au determinat pe oficialii severineni să-l legitimeze aseară, în ultima zi a perioadei de transferuri, pe portarul Eduard Zimmermann, de la FC Timişoara. Reşiţeanul în vârstă de 26 de ani va juca, sub formă de împrumut, până la sfârşitul sezonului, la malul Dunării, după ce campionatul precedent fusese trimis la CS Buftea, iar în retur la Gloria Buzău.

Acesta este aşteptat luni la FC Drobeta, o dată cu noul antrenor, cel mai probabil severineanul Vali Tiţa. "Am avut probleme în poartă în acest debut de campionat, dar sper să rezolvăm această situaţie o dată cu sosirea lui Zimmermann. Meciul de la Vâlcea va fi ultimul în care voi sta pe bancă şi îmi doresc să obţinem un rezultat pozitiv. Cred că luni vom anunţa noul antrenor", a spus preşedintele - antrenor Vasile Mănescu, nemulţumit de faptul că Barbu a încasat opt goluri în ultimele trei jocuri, cu Dacia Mioveni (0-2), CS Otopeni (2-3) şi Gaz Metan Craiova (0-3), în Cupa României.

De altfel, FC Drobeta intenţionează să mizeze mâine, la Vâlcea, pe Marius Şuta, care-şi va face astfel debutul la echipa severineană. Portarul de 21 de ani a fost adus în pauza competiţională de vară de la Mediaşu Aurit, din Liga a IV-a Satu Mare, la dorinţa fostului antrenor Marian Bucurescu, care-l avusese pe acesta elev la lotul naţional de juniori, în urmă cu patru ani.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 07:12 PM
Mesaj: #5
RE: Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
Mănescu: "Mingea n-a trecut de linia porţii"

Cu doar trei remize albe obţinute în precedentele zece deplasări din campionat, FC Drobeta a fost aproape de victorie în Zăvoi. CSM Rm. Vâlcea a egalat în primul minut al prelungirilor, fază la care asistentul Monica Rigo a considerat că balonul ricoşat din transversală a depăşit linia porţii.

"Meritam să câştigăm acest meci, dar am fost egalaţi în prelungiri. După ce balonul a revenit în teren, arbitra a fluierat fault în atac, dar asistenta a semnalizat gol numai de ea văzut. Am revăzut şi noi faza respectivă, iar mingea n-a trecut de linia porţii. O lipsă de responsabilitate a brigăzii feminine. Considerăm că a fost viciere de rezultat, fiindcă am pierdut trei puncte", a acuzat preşedintele - antrenor Vasile Mănescu, care în meciul cu CSM Rm, Vâlcea a operat mai multe modificări în primul 11.

Astfel, portarul Marius Şuta s-a aflat la primul joc oficial pentru FC Drobeta, Costi Gărgălie şi juniorul Mogoş au fost titulari în premieră, Andrei Berceanu a bifat primele minute, Constantin Doicaru şi Nicuşor Poenaru au evoluat pe posturi diferite, în timp ce Hugo Moutinho n-a fost reţinut în lot.

"Am avut ochi de şoim. Am făcut şapte mutări şi, pentru prima dată de când am promovat, echipa n-a pierdut în Zăvoi. Chiar am fost aproape de victorie", s-a lăudat Mănescu, aflat la ultimul meci pe banca tehnică.

Oficialul severinean a găsit şi motivele pentru care FC Drobeta a pierdut cele două partide disputate în calitate de gazdă, în acest sezon, cu FC Argeş (0-1) şi CS Otopeni (2-3), ambele în mandatul lui Marian Bucurescu.

"Fără sprijinul spectatorilor, Drobeta nu s-a mai regăsit în ultimele jocuri de la Vânju Mare. A trecut un an de când ne-am mutat din Severin, iar echipa începe să nu se mai identifice cu oraşul. Practic, s-a înstrăinat. Sperăm să putem reveni în acest tur pe "Municipal", unde jucătorii pot simţi cu adevărat suportul publicului", a explicat Mănescu, în speranţa că arena de la malul Dunării, intrată într-un amplu proces de modernizare cu fonduri de la bugetul local, va fi dată în folosinţă până la finele turului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 07:19 PM
Mesaj: #6
RE: Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
Valeriu Tiţa, noul principal al severinenilor

Prezent sâmbătă în tribuna oficială a stadionului din Zăvoi, la partida CSM Rm. Vâlcea - FC Drobeta, severineanul Valeriu Tiţa va conduce în această seară primul antrenament al echipei severinene.

"Am fost să văd meciul de la Vâlcea. Echipa a jucat binişor, dar în repriza a doua a căzut fizic şi s-a retras prematur. Deocamdată nu am semnat contractul, dar ne-am înţeles în mare parte", a spus Tiţa.

Deoarece parafarea contractului a devenit dor o chestiune de timp, noul antrenor şi-a făcut deja planul pentru următoarele etape. "În primul rând, vreau să aduc echipa pe linia de plutire. Locul Drobetei nu este în subsolul clasamentului. În ultimele două sezoane s-a clasat de fiecare dată pe locul cinci şi trebuie să ieşim cât mai repede din zona retrogradabilă", a precizat Tiţa. Acesta a antrenat în ultimii doi ani şi jumătate în prima ligă din Maroc şi Siria, la MAS Fes, respectiv Al-Ittihad Aleppo, iar în această vară a semnat cu CS Termo Dr. Tr. Severin, din Liga a IV-a.. Printre echipele pregătite de Tiţa se mai numără divizionarele C Dierna Orşova şi Minerul Mehedinţi.

"Noi ne-am dori un contract pe o perioadă cât mai lungă. Deşi ne aflăm într-o situaţie dificilă, încă ne mai gândim la locurile din preajma podiumului", a spus preşedintele executiv Vasile Mănescu, cel care a asigurat interimatul cu CSM Rm. Vâlcea (1-1). De altfel, în sezonul 1989-1990, atacantul Mănescu şi fundaşul Tiţa au încheiat Divizia B pe locul secund cu Drobeta pregătită de Ilie Balaci, la doar patru puncte în urma echipei Rapid Bucureşti. "Am jucat ani buni la Drobeta şi am rămas cu sufletul alături de echipă chiar şi cât timp am fost plecat în străinătate. Îmi doresc să realizez multe ca antrenor la echipa care m-a lansat ca jucător", a conchis severineanul Tiţa, care va prelua FC Drobeta de pe locul al 16-lea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 07:30 PM
Mesaj: #7
RE: Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
Bîrză aşteaptă debutul sub comanda lui Tiţa

Atacantul timişorean a intrat de luni în programul normal de pregătire al echipei preluate de severineanul Valeriu Tiţa, dar nu ştie dacă va fi titular mâine, la Vânju Mare, în partida cu Minerul Lupeni. "Eram uşor accidentat încă de la începutul campionatului, dar am forţat cu Argeş. Acum mi-am revenit, însă nu ştiu dacă sunt pregătit fizic să pot juca un meci întreg. Sper să evoluez măcar în repriza secundă a meciului cu Minerul Lupeni, dacă va fi nevoie de mine. Dacă nu, îmi doresc să fiu apt sută la sută în vederea jocului de sâmbăta viitoare, de la Petroşani, pentru a putea fi titular", a spus Dacian Bîrză.

Accidentat în etapa a II-a, cu FC Argeş (0-1), atacantul de 24 de ani a fost suspect de ruptură de ligamente şi a ratat jocurile din campionat cu Dacia Mioveni (0-2), CS Otopeni (2-3) şi CSM Rm. Vâlcea (1-1). "Echipa a avut un început slab de campionat, dar a făcut un joc bun la Vâlcea. Sper să ne revenim şi să obţinem cu Minerul Lupeni prima victorie a sezonului. Am avut meciuri grele în primele cinci etape, dar, oricum, locul nostru nu este la retrogradare. Noi am ajuns în situaţia aceasta, tot noi trebuie să ieşim cât mai repede din criză. Acum avem un antrenor nou şi sunt convins că vom avea rezultate", a completat Bîrză.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-24-2009, 10:22 PM
Mesaj: #8
RE: Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
Antrenorul Tiţa, încadrat director sportiv

Revenit în vară pe plaiurile mioritice, după doi ani şi jumătatea în care a activat în primul eşalon din Maroc şi Siria, severineanul Vali Tiţa nu poate antrena în Liga a II-a din România până nu-şi clarifică problemele legate de obţinerea licenţei de antrenor "UEFA A"

La fel ca în meciul cu Minerul Lupeni, preşedintele-executiv Vasile Mănescu va figura ca antrenor principal şi pe foaia de joc a partidei de la Petroşani. "Până la finalizarea mai multor detalii, Tiţa va fi numit în funcţia de director sportiv. Apoi vom putea semna şi contractul, după care-l vom înregistrat la federaţie. Obiectivul pentru acest sezon va fi clasarea pe unul dintre locurile unu - cinci", a precizat Mănescu, care are licenţă de antrenor pentru Liga a II-a.

Înainte de a pleca în Maroc, Tiţa a pregătit divizionarele C Dierna Orşova şi Minerul Mehedinţi, după care a activat la CS Termo Dr. Tr. Severin, echipă din Liga a IV-a Mehedinţi, la care s-a reîntors vara aceasta. Ajuns între timp la FC Drobeta, care s-a despărţit de Marian Bucurescu după începutul dezastruos de campionat, Tiţa va disputa al doilea său meci ca director sportiv în Valea Jiului, pe terenul ocupantei locului trei, Jiul Petroşani.

"Mergem să câştigăm la Petroşani. Echipa are potenţial şi sper să facem un joc bun, la fel cum am făcut în precedenta deplasare, de la Vâlcea, când am fost egalaţi în prelungiri", a completat Mănescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 10:03 PM
Mesaj: #9
RE: Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
Doicaru, al treilea disponibilizat

După mijlocaşul Alexandru Radu (31 de ani) şi fundaşul Marius Ardeleanu (30 de ani), FC Drobeta a renunţat astăzi şi la Constantin Doicaru, fotbalist ce fusese şi el adus tot în vară la malul Dunării, de fostul antrenor Marian Bucurescu.

"Lui Doicaru i-am dat posibilitatea să demonstreze că ne putem baza pe el, dar evoluţiile lui au fost dezamăgitoare. Altfel trebuie să se prezinte un jucător de 32 de ani, care a avut experienţa Ligii I", a spus antrenorul Vali Tiţa despre fostul jucător de la Gloria Buzău.

Adus la FC Drobeta în vara lui 2007, în primul mandat al lui Bucurescu la malul Dunării, mijlocaşul Ionel Păun este şi el pus pe lista neagră, dar în cazul său contractul n-a fost reziliat. Astfel, la Severin au mai rămas doar doi dintre jucătorii transferaţi în urmă cu trei luni la propunerea lui Bucurescu, însă tinerii Marius Şuta şi Andrei Berceanu par să fie pe placul conducerii.

De altfel, ultimii doi eu jucat în această dimineaţă în repriza a doua a amicalului cu divizionara D mehedinţeană CS Termo Dr. Tr. Severin, câştigat de FC Drobeta cu 5-1, prin golurile lui Fotescu, Moutinho (pen), Tobă, Bîrză şi A. Mănescu (pen), respectiv Almani.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 10:04 PM
Mesaj: #10
RE: Ştiri FC Drobeta Turnu-Severin
Păun, pus pe lista neagră de FC Drobeta

După ce vineri a refuzat să facă deplasarea la Cluj, mijlocaşul Ionel Păun nu mai e pe placul oficialilor severineni, care vor să renunţe la fotbalistul bucureştean.

"După ce că săptămâna trecută s-a prezentat la antrenamente cu întârziere de două zile, Păun a mai făcut şi scandal. Joi şi-a primit banii restanţi pentru luna august, iar vineri n-a mai vrut să urce în autocar şi a plecat. Vom face memoriu la comisia de disciplină pentru suspendarea jucătorului până la finele turului. O să-i reducem şi salariul cu 25 la sută, fiindcă acestea sunt măsurile care se impun în asemenea cazuri. O să-l punem şi pe lista de transferuri. Nu mai putem tolera aceste acte de indisciplină", a spus preşedintele executiv Vasile Mănescu, după ce elevii lui Vali Tiţa, nemulţumiţi de restanţele financiare existente, au protestat săptămâna trecută, când s-au antrenat doar două zile înaintea partidei de la Cluj, pierdută sâmbătă cu 3-0.

Supărat că nu i-a fost plătită şi prima de joc promisă, mijlocaşul de 27 de ani nu s-a urcat în autocar şi a plecat la Bucureşti, iar FC Drobeta a avut la Cluj doar 6 jucători pe banca de rezerve.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut