Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FCM UTA Arad
09-15-2009, 09:18 PM
Mesaj: #21
RE: Ştiri FCM UTA Arad
Pitbullul "Batranei Doamne"

Dupa cinci runde din prezenta editie de campionat, un singur utist se afla la limita suspendarii. Nu este vorba despre un fundas, sau despre unul dintre "inchizatorii" echipei, ci despre "mijlocasul de buzunar" de pe banda stanga. Marius Roman este unul dintre integralistii echipei, alaturi de Balgradean, Pocuca, Pascariu si Buican si a strans deja trei avertismente.

"Cel putin galbenul de la Simleul Silvaniei l-am luat gratuit. Arbitrul a considerat ca mi-am lovit adversarul cu cotul in momentul sariturii, dar nici vorba de asa ceva. Stiu ca risc sa stau o etapa, insa nu voi evolua altfel in partida cu Dacia Mioveni. Voi da totul din mine si, daca ar fi sa iau galben, nu-mi fac probleme, fiindca am colegi care sa ma inlocuiasca", a precizat fostul stelist. De fapt, sunt putini jucatorii care si-ar putea face treaba pe banda stanga la fel de bine ca Roman, doar Galca, Purece si Copil mai evoluand pe acel post de-a lungul carierei lor.

Roman, care a marcat si un gol in contul "Batranei Doamne", in prima etapa, la Baia Mare, in prima etapa, este multumit ca echipa se afla pe prima pozitie, dar mai considera ca locul final este cel care conteaza. "Este bine ca suntem in frunte, inseamna ca nu am tratat cu superficialitate adversari considerati mai slabi. Dar, mi-ar placea sa ramanem acolo si dupa etapa a 34-a. Asta ar fi cu adevarat important pentru aceasta echipa, care are posibilitatea sa creasca de la etapa la etapa", a mai spus Marius Roman, care nu are preferinte cand vine vorba despre sistemul de joc ales de Ionut Popa. "Mi-e totuna, 4-4-2 sau 3-5-2, efortul si concentrarea in joc e aceeasi. De aia suntem o echipa, ca sa ne ajutam intre noi si sa ne suplinim cand este cazul", a incheiat Roman.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 09:19 PM
Mesaj: #22
RE: Ştiri FCM UTA Arad
Galca: "Am prins incredere dupa Zlatna"

Ionut Popa a apelat pentru al doilea meci consecutiv la Florin Galca. Tanarul mijlocas a fost printre cei mai buni jucatori la Zlatna, asa ca "Mister" a mers pe mana lui si la Simleul Silvaniei si nu s-a inselat. "Am prins incredere dupa meciul de Cupa, nu am facut decat sa dau ce am mai bun din mine la Simleul Silvaniei. Nu evolutia mea a fost importanta, ci faptul ca echipa a castigat trei puncte extrem de importante", a declarat fotbalistul crescut de Stefan Mandru in Calea Aurel Vlaicu.

Galca a aratat mult tupeu pozitiv sambata trecuta, o atitudine inedita pentru un tanar jucator care incearca sa-si castige un loc de titular la Campioana Provinciei. "Emotiile le ai inainte de meci, in momentul in care intri pe gazon le lasi la o parte. La urma urmei, fotbalul este doar un joc, nu-ti taie nimeni capul daca se intampla sa fii mai putin inspirat", si-a motivat utistul prestatia avuta in judetul Salaj.

Florin Galca a recunoscut ca cel mai bine se simte pe banda dreapta a liniei de mijloc, dar ca se descurca pe orice post la mijloc. "Ma descurc si ca mijlocas central in sistemul de joc 3-5-2, important este ca echipa sa castige, iar la finalul campionatului sa se afle pe o pozitie fruntasa, chiar daca e greu sa terminam pe primul loc", a adaugat blondul mijlocas. "Imi pare bine ca nu am mers la Ineu sub forma de imprumut, asa cum am fost sfatuit la un moment dat. Vreau sa joc la UTA, e un alt nivel, sunt capabil sa fac fata", a incheiat Galca.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 09:25 PM
Mesaj: #23
RE: Ştiri FCM UTA Arad
"Gio" i-a tinut spatele lui "Mister"

La pauza, dar si la finalul meciului de la Simleul Silvaniei, atmosfera a fost foarte fierbinte in zona vestiarelor. Gazdele au tabarat pe arbitrul de centru, caruia i-au reprosat acordarea penalty-ului din care Drida a incris in minutul 40. Cum Ionut Popa a sarit in apararea "fluierasilor", "oficialii" salajenilor l-au luat la tinta pe directorul tehnic al "textilistilor".

Mai mult, intre principalul finantator al Silvaniei si "Mister" s-a iscat o disputa verbala, in care s-au lansat acuze destul de dure si neortodoxe. "La ce echipa ai si cum joaca ea, nu te prinde returul pe banca UTA-ei. Ai venit sa ne faci cu arbitri!", striga cat il tineau puterile Mitica Ardelean. "Popica" nu i-a ramas dator omului de afaceri si i-a reinprospatat memoria: "Mai bine ne-ai spune cum ati castigat partida cu Ramnicu Valcea", facand aluzie la arbitrajul "ata" de la confruntarea din runda a treia, castigata de Simleu cu 3-0, doua dintre goluri fiind marcate din lovituri de pedeapsa.

Spiritele au fost calmate cu greu si asta numai dupa interventia lui Giovanni Catanzariti, care l-a luat la o parte pe Ardelean si i-a explicat ca nu are niciun tot scandalul. "L-am calmat cu greu, era suparat mai ales pe arbitri, dar nu cred ca echipa sa a fost dezavantajata. E dureros sa pierzi acasa, dar asta e fotbalul. Nu ajunge sa ai ocazii, trebuie sa ai si sansa", a precizat seful "alb-rosiilor".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 09:26 PM
Mesaj: #24
RE: Ştiri FCM UTA Arad
Drida si Apostol stau pana joi

Cei doi mijlocasi centrali care au facut "stafeta" in meciul de la Simleul Silvaniei acuza probleme medicale la musculatura piciorului stang. Drida si Apostol au fost trimisi astazi la Timisoara, pentru un examen ECO, rezultatul fiind incurajator in cazul ambilor.

Autorul golului utist de 3 puncte are o usoara ruptura fibrilara si i s-a recomandat repaus total intre 7 si 10 zile, in timp ce "inchizatorul" transferat de la Lupeni in aceasta vara s-a ales cu o contractura muscula ce trebuie si ea tratata pret de cateva zile.

"Ambii vom incerca sa revenim joi la antrenamente, sper sa ne revenim macar partial pana atunci. Cel putin eu, imi doresc mult sa joc cu Mioveniul", ne-a marturisit Adi Drida, a carui relatie cu suporterii a suferit imbunatatiri in ultimul timp.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 09:27 PM
Mesaj: #25
RE: Ştiri FCM UTA Arad
UTA joacă astăzi un amical cu Vladimirescu

Bătrâna Doamnă şi-a reluat pregătirile, după partida de la Şimleul Silvaniei, acolo unde, după cum se cunoaşte, a intrat în posesia celor trei puncte, succes care o menţine pe prima poziţie în clasament.

Elevii lui Ionuţ Popa au început duminică cu un program de recuperare după efort, şedinţă susţinută la Gemi Sport, proprietatea lui Marius Ţucudean. Ieri, utiştii au bifat primul antrenament al săptămânii, urmând ca astăzi să aibă o şedinţă de pregătire de dimineaţă, iar seara un joc de verificare. Aşa cum obişnuieşte de când se află pe banca tehnică a Bătrânei Doamne, Ionuţ Popa a programat astăzi un amical.

În această seară, FCM UTA va juca în compania divizionarei D AS Vladimirescu. Partida este programată cu începere de la ora 19, în calea Aurel Vlaicu. Altfel, singurul fotbalist accidentat din tabăra utistă este Adrian Drida. Căpitanul de echipă a părăsit accidentat terenul în minutul 49, iar ieri a efectuat un test la o clinică din Timişoara, pentru a vedea cât de gravă este leziunea musculară.

"Vom şti marţi dacă va putea intra în calculele meciului de sâmbătă cu Dacia Mioveni", a declarat Roland Nagy. Partida cu Mioveniul se va juca sâmbătă dimineaţa, începând cu ora 11, iar seara utiştii sunt invitaţi la nunta lui Cornel Nădăban, care a decis să renunţe la burlăcie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 09:29 PM
Mesaj: #26
RE: Ştiri FCM UTA Arad
"Gio" si-a dus fratele la meci

Presedintele UTA-ei a avut un oaspete special la finalul saptamanii trecute, pe care l-a invitat si la partida de la Simleul Silvaniei. Angelo Catanzariti, care este si el sef de club la o echipa italiana din liga a 7-a, a apreciat spiritul de sacrificiu al "Batranei Doamne".

"Stim ca nu am facut un meci extrordinar, dar, parca, pentru prima oara in acest sezon, am remarcat un spirit de sacrificiu maxim din partea tuturor jucatorilor. Pe un teren destul de mic si in fata unei echipe rele, incomode, toti, fara exceptie, au lasat capul jos si au muncit pentru cele trei puncte", a spus "Gio", care recunoaste ca vorbeste mult despre fotbal cu fratele sau, mai mare cu 5 ani decat el.

Anuntand ca intre timp i-a platit si cei 3500 de euro restanti lui Ionut Balan si se pregateste sa stinga si litigiul cu Florin Dan pentru 12 mii de euro, Giovanni Catanzariti spune ca va incerca sa achite salariile utistilor pe luna august, plus o prima sau doua de joc, pana la confruntarea de sambata, cu Dacia Mioveni.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 09:30 PM
Mesaj: #27
RE: Ştiri FCM UTA Arad
Batin, adoptat de galerie

Ultimul fluier al partidei de la Simleu Silvaniei a adus o bucurie nemarginita in tabara aradeana. Al patrulea succes in cinci runde i-a facut fericiti atat pe jucatori, cat si pe suporteri.

Acestia din urma au trecut peste jocul mai putin bun si i-au aplaudat frenetic pe utisti. Batin a fost chemat de catre fani la gardul tribune, unde i-a fost inmanat un steag in culorile clubului. Totul s-a desfasurat in timp ce aradenii prezenti la meci si jucatorii "alb-rosii" cantau impreuna "Ole, ola, UTA este viata mea", cu Batin fluturand steagul in fata colegilor sai.

Nu a fost uitat nici Pocuca, croatul primind si el un steag al galeriei, pe care l-a dus in mijlocul colegilor sai. Digbeu a oferit si el un moment hazliu. In timp ce suporterii si jucatorii cantau, jucatorul ivorian a dansat pe ritmuri africane.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 09:32 PM
Mesaj: #28
RE: Ştiri FCM UTA Arad
Autocarul UTA-ei, intr-o noua prezentare

Asa cum a promis Giovanni Catanzariti la mijlocul saptamanii trecute, autocarul "Setra" cedat de catre Sandu Ion "Batranei Doamne", a fost personalizat.

Culorile UTA-ei precum si stema clubului au fost inscriptionate de firma specializata, insa, se pare ca mijlocul de transport va mai suferi unele modificari in cursul acestei saptamani.

Oficialii UTA-ei au avut si emotii in ceea ce priveste autocarul, avand in vedere ca timisorenii care au incercat sa ii atace pe suporterii aradeni, au trecut pe langa acesta si ar fi putut sa-l vandalizeze.

Dar, huliganii de pe Bega au fost prea preocupati sa dea cu pietre in aradeni si sa caute contactul cu acestia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 06:34 PM
Mesaj: #29
RE: Ştiri FCM UTA Arad
Batin are probleme medicale

Utiştii au mai bifat ieri o şedinţă de pregătire, înaintea partidei dificile de sâmbătă cu Dacia Mioveni. Ionuţ Popa a fost primul care a ajuns la terenul din Subcetate, acolo unde a avut loc antrenamentul, având în vedere că stă la doi paşi de statuia celor 13 generali. Îngrijorat şi încruntat l-am găsit pe "Mister" stând pe banca de rezerve şi aşteptând echipa să sosească la antrenament.

Ionuţ Popa a spus din start că partida cu Dacia Mioveni se anunţă a fi cea mai grea de până acum a noii ediţii de campionat. "Dacia Mioveni este o echipă foarte bună. Are jucători cu experienţă. Are un lot mai valoros decât al nostru", este opinia directorului tehnic de la FCM UTA. "Suntem încrezători că vom obţine un rezultat pozitiv ca să ne facem o iarnă liniştită. Dacă batem Mioveniul atunci putem sta mai liniştiţi. Oricum, spun că ne aşteaptă un campionat foarte greu", a mai spus Mister.

Ionuţ Popa a fost activ în şedinţa de pregătire de ieri, preferând la un moment-dat să intre la jocurile cu temă din cadrul antrenamentului. În vederea partidei cu Dacia Mioveni, utiştii s-au antrenat şi cu o minge de rugby, exersând eseuri, lovituri de pedeapsă şi aruncări de la margine. Au lipsit grămeziile, care au fost exersate în pauza meciului de la Şimleul Silvaniei, acolo unde "Mister" a fost prins la mijloc...

La şedinţa de pregătire din Subcetate au participat şi Paul Batin şi Valentin Apostol, însă ei nu s-au antrenat cot la cot cu colegii de echipă, deoarece au acuzat probleme de ordin medical. Medicul Florin Vuin a spus că atât Apostol, cât şi Batin au şanse reale de a juca în partida de sâmbătă cu Dacia Mioveni. Dacă Apostol şi Batin s-au antrenat separat, Adrian Drida şi Dumitru Copil au rămas la terenul din calea Aurel Vlaicu, accidentările acestora fiind mai serioase.

Poftă de joc pentru Digbeu şi Nădăban
La şedinta de ieri, Digbeu a părut că a scăpat complet de problemele medicale şi a fost extrem de activ pe toată perioada antrenamentului. Ivorianul a făcut risipă de efort, dorindu-şi să-şi compleze bagajul fizic pentru a ieşi din nou în evidenţă la meciuri. Şi Cornel Nădăban a avut pofta mare de antrenament. Mijlocaşul arădean va fi în lot pentru meciul cu Dacia Mioveni, chiar dacă sâmbătă se va căsători.

Marţi seara, UTA s-a antrenat în compania formaţiei de Liga a IV-a, AS Vladimirescu, în cadrul unui joc de pregătire pe care l-a câştigat cu 6-0. Prima parte a fost mai echilibrată, UTA având un avantaj minim de 1-0, celelalte goluri marcându-se în partea secundă. Au marcat: Pecarov, Ţucudean 2, Nădăban, Edson şi Leucuţa. Ionuţ Popa a început meciul cu Bălgrădean, Manea, Pocuca, Pascariu, Mihuţ, Chindriş, Gâlcă, Roman, Digbeu, Ţucudean, Pecarov. Au mai jucat: Bujor, Draia, Nădăban, Furdean, Edson, Sălăjan şi Leucuţa.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 06:34 PM
Mesaj: #30
RE: Ştiri FCM UTA Arad
Florin Dan şi Georgiu - litigiile Bătrânei Doamne

Oficialii clubului UTA mai au de rezolvat câteva dintre vechile probleme, care au provocat mari complicaţii grupării arădene de-a lungul ultimului an. La capitolul restanţieri au mai rămas jucătorii Florin Dan şi Vasilică Georgiu, dar şi fostul antrenor Ionuţ Chirilă.

Chirilă este în termen, următoarea plată urmând să fie scadentă în 10 octombrie, când fostul tehnician ar trebui să primească o noută rată în valoare de 20,000 de euro din suma negociată cu oficialii utişti. Deja i s-au plătit 20,000 de euro, iar la sfârşitul anului 2009 urmează de achitat ultima rată, în valoare tot de 20,000 de euro - în total 60,000 de euro.

Din vechiul lot, care a început să se destrame în toamna anului trecut, a rămas de plătit doar mijlocaşul Unirii Alba Iulia, Florin Dan, după ce relativ recent s-au încheiat conturile cu Lucian Todea şi Ionuţ Bălan.

Bătrâna Doamnă este din nou în litigiu cu Florin Dan, pe rolul comisiei federale fiind un memoriu depus recent de jucător. Iniţial, după ce s-au făcut plăţi parţiale în contul fotbalistului, părţile au convenit pentru suma 13,500 de euro, ca rest de plată. Ulterior, fotbalistul şi-a ridicat pretenţiile undeva în jurul a 20,000 de euro. De unde diferenţa?

Florin Dan a devenit jucător liber de contract la mijlocul lunii decembrie a anului trecut, fiind printre primii din vechiul lot care a obţinut acest statut. Imediat după decizie, UTA a atacat hotărârea printr-un apel, care a mutat cazul spre judecată pentru mijlocul lunii ianuarie 2009, când Florin Dan a avut de asemenea câştig de cauză.

Prin urmare, s-a considerat că el a fost jucătorul clubului arădean şi în perioada decembrie 2008 - ianuarie 2009, astfel că Florin Dan a solicitat încă un salariu, de aici provenind diferenţa dintre ce ştiau utiştii că au de plătit şi ce-a solicitat jucătorul. În prezent, memoriul depus de Florin Dan este în curs de judecare, existând posibilitatea ca în cursul săptămânii viitoare UTA să se trezească în situaţia de-a fi obligată să facă plata, sub ameninţarea unei neprogramări pentru meciul cu CSM Râmnicu Vâlcea, din cadrul etapei a 7-a.

În ceea ce-l priveşte pe Georgiu, actualul jucător al echipei Naţional Sebiş şi-a solicitat, prin intermediul Federaţiei Române de Fotbal, trei salarii restante, în valoare totală de aproximativ 50 de milioane de lei. Între timp, după ce-a depus actele, UTA i-a plătit 30 de milioane, având de achitat diferenţa. Nu se va ajunge la un litigiu care să provoace neprogramarea UTA-ei, suma nefiind mare.

În altă ordine de idei, Bătrâna Doamnă aşteaptă tranşa lunară, în valoare de 30,000 de euro, din partea Universităţii Vasile Goldiş, pentru a plăti salariile pe luna august. "Nu vor fi probleme. Banii de la Goldiş vor veni şi în câteva zile vom plăti salariile, totul e sub control", a subliniat preşedintele Giovanni Catanzariti. Altfel, în privinţa primelor pentru punctele câştigate până acum, jucătorii şi antrenorii au primit bonusul aferent victoriei din prima etapă, de la Baia Mare. "Săptămâna viitoare vrem să plătim şi celelalte prime, să aducem la zi şi acest capitol", a adăugat Catanzariti.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
14 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut