Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Farul Constanţa
09-01-2009, 07:23 PM
Mesaj: #11
RE: Ştiri Farul Constanţa
Meciul Farul - Petrolul s-a amânat


Federaţia Română de Fotbal a răspuns pozitiv cererii FC Farul de amânare a partidei cu Petrolul Ploieşti, care fusese programată sâmbătă, 5 septembrie, de la ora 11, la Constanţa, în etapa a patra a Ligii a II-a, seria întâi. Constănţenii au solicitat amânarea meciului întrucât nu pot folosi doi titulari, Măţel şi Matei, convocaţi la loturile naţionale. Probabil că partida va fi reprogramată în luna noiembrie sau decembrie.

Farul continuă cu Marius Şumudică antrenor
Conducerea Farului a hotărât să nu ia măsuri în urma eşecului categoric de la Brăneşti, 1-4 cu nou-promovata Victoria. Astfel, Marius Şumudică rămâne antrenor, iar jucătorii nu vor fi penalizaţi.

"Întrucât patronul Giani Nedelcu este plecat din ţară, şedinţa de Consiliu Director care ar fi trebuit să aibă loc luni nu s-a mai ţinut. Am discutat însă telefonic şi am hotărât să mergem mai departe, strângând rândurile, pentru a redresa corabia. Ne aşteaptă jocuri foarte grele. N-am discutat despre demiterea antrenorului Şumudică, precum s-a speculat, şi nici despre măsuri îndreptate împotriva jucătorilor. Vreau să fie foarte clar: nu s-a pus niciun moment problema demiterii lui Şumudică. Marius se bucură de susţinerea totală a conducerii administrative şi executive a Farului", a declarat, pentru "Cuget Liber", Mircea Crainiciuc.

"Sunt antrenorul Farului şi vreau să-mi respect contractul"
Tehnicianul "marinarilor" a declarat, ieri, că nu renunţă la funcţia de principal. "Şumi" a anunţat şi că va opera schimbări în echipă.

Mircea Crainiciuc, preşedintele executiv al Farului, a anunţat pentru ieri o şedinţă de Consiliu Director, care să analizeze eşecul usturător de la Brăneşti. Până la ora închiderii ediţiei însă, Crainiciuc nu a răspuns la telefon, pentru a ne oferi amă-nunte de la întrunire, care, dacă s-a desfăşurat, a avut loc probabil la Bucureşti, pentru că la Constanţa nu au fost prezenţi ieri înalţi oficiali farişti.

Nici antrenorul Marius Şumudică nu a venit ieri la club, fiind reţinut de o acţiune a cursului Pro, o lecţie deschisă care a avut loc la Ploieşti. Astăzi, în prima parte a zilei, Şumi va asista, alături de ceilalţi cursanţi Pro, la un antrenament al echipei naţionale, astfel că antrenorul va ajunge la Constanţa în această după-amiază, la al doilea antrenament al Farului.

Se vorbea că la şedinţa Consiliului Director s-ar fi putut hotărî şi soarta antrenorului. Şumudică a fost însă ferm, declarând, aseară, pentru "Cuget Liber", că, din partea sa, varianta demisiei este exclusă.

"Eu nu ştiu de nicio şedinţă. Sunt antrenorul echipei şi am un contract ferm cu Farul, pe care vreau să îl respect. Încerc să-mi realizez obiectivul şi nu ştiu dacă, în câteva etape, se poate da un verdict în privinţa compromiterii sau nu a promovării", ne-a spus Marius Şumudică.

"Toată lumea e vinovată pentru ce s-a întâmplat, nu numai Şumudică. Cu siguranţă că, din etapa viitoare, vor fi schimbări în echipă. Vor evolua şi cei folosiţi mai puţin, care sper să aibă alt aplomb şi să joace cu ambiţie. Asta mă deranjează cel mai mult până acum, lipsa atitudinii. Adversarii numai aşa ne-au bătut. Au fost primii la minge şi au dat dovadă de agresivitate. Noi credem că dacă suntem Farul, gata, îi învingem pe toţi. Nu trebuie să mai trăim în trecut", a arătat antrenorul.

Şumudică a anunţat că, în această săptămână sau în cea viitoare, Farul va mai achiziţiona cel puţin doi jucători. "Vor fi străini, jucători buni. Să nu mai facem experimente", a punctat tehnicianul.

Faristul Măţel, convocat la România - Moldova
Fundaşul dreapta al FC Farul, Alexandru Măţel (19 ani), a fost convocat de selecţionerul echipei naţionale de tineret a României, Emil Săndoi, pentru partida de pe teren propriu cu Moldova, contând pentru preliminariile Campionatului European din 2011. Meciul va avea loc pe 8 septembrie, la Craiova, pe stadionul "Ion Oblemenco", de la ora 20.

Iată lotul convocat pentru această partidă: portari: S. Lung jr. (U Craiova), Straton (Rapid); fundaşi: Măţel (Farul), Bărboianu, R. Barbu (U Craiova), Cordoş (Frosinone), Păun (Rapid), Pârvulescu (Gaz Metan), Grecu (Pandurii); mijlocaşi: Torje (Dinamo), A. Ionescu, Onicaş, Ochiroşii (Steaua), Achim (Ceahlăul), Răduţ (Internaţional Curtea de Argeş), Alexe (Astra); atacanţi: L. Ganea (Astra), M. Costea (U Craiova), Răduţă (Rapid), Bujor (Poli Iaşi), S. Sburlea (FC Braşov). Reunirea lotului a avut loc ieri, la ora 11, la Mogoşoaia.

România face parte din grupa întâi de calificare, pe care o conduce cu punctaj maxim din trei meciuri. Tricolorii mici sunt urmaţi de Moldova, Insulele Feroe, Rusia, Letonia şi Andorra.

Până acum, România a bătut Andorra de două ori, 2-0 la Arad (Gângioveanu, L. Ganea), 2-0 în deplasare (V. Găman, Torje), şi Feroe, tot afară, 4-0 (Rusescu 2, Gângioveanu, Torje). Măţel a fost titular integralist cu Andorra acasă şi în Feroe şi doar rezervă în Andorra.

Farul întâlneşte Delta Tulcea în Cupa României
FC Farul va întâlni Delta Tulcea în faza a V-a a Cupei României, meciul urmând a se juca la Tulcea, miercuri, 9 septembrie, de la ora 16,30. În etapa următoare, a VI-a ("16"-imile competiţiei), participă cele 14 echipe câştigătoare ale jocurilor din faza a V-a şi formaţiile din Liga 1. "16"-imile se vor disputa pe 23 septembrie, tragerea la sorţi făcându-se pe 11 septembrie.

Iată şi restul meciurilor din faza a V-a: 8 septembrie: Gloria Bistriţa II - Cetate Suceava, Chimia Brazi - Tricolorul Breaza, Electrosid Titu - Dunărea Giurgiu, Minerul Mehedinţi - Fortuna Covaci, FC Zlatna - UTA, Sănătatea Cluj - FCM Tg. Mureş, FC Zalău - FC Bihor; 9 septembrie: FCM Bacău - FC Botoşani, Dunărea Galaţi - Gloria Buzău, Sportul Studenţesc - Dinamo II, Steaua II - CS Otopeni, Gaz Metan CFR Craiova - FC Drobeta Tr. Severin. Dacia Mioveni - CSM Rm. Vâlcea / Oltchim Rm. Vâlcea încă nu s-a stabilit când se va disputa, pe 8 sau 9 septembrie.

Cosmin Paşcovici a făcut contractură musculară
Fundaşul Cosmin Paşcovici a suferit o contractură musculară la antrenamentul de aseară al Farului, pe care l-a încheiat mai devreme, după o serie de alergări. După o pauză destul de mare, cauzată de o accidentare, Cosmin a jucat tot meciul la Brăneşti, ca fundaş central stânga.

În absenţa principalului Marius Şumudică, şedinţa de pregătire, desfăşurată pe terenul secund, a fost condusă de secunzii Radu Creţulescu şi Bogdan Andone şi de antrenorul de portari Constan-tin Gârjoabă.

Au participat 19 jucători, 18 "marinari" (Sardescu, Vl. Neagu - portari; Soare, Barbu, Buzea, Bubuleandră, Paşcovici, Gaston - fundaşi; B. Andone, B. Teekloh, Rusmir, Păcuraru, L. Mihai II, Mansur, Leu - mijlocaşi; Ene, Chico, Nanu - atacanţi) şi un mijlocaş stânga sârb, care a fost testat de Farul şi anul trecut, dar care nu va fi oprit nici de Şumudică.

Absenţii au fost Măţel (convocat la Naţionala de tineret), Matei (convocat la Naţionala Under-19), Cristocea şi Vlas (învoiţi). Despre Măţel, Şumudică a dezvăluit că schimbarea de la Brăneşti, din minutul 25, s-a făcut la cererea jucătorului, care a spus că nu mai poate şi că se sufocă.

Farul are astăzi două antrenamen-te, de la orele 10,30 şi 18.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 11:09 AM
Mesaj: #12
RE: Ştiri Farul Constanţa
Mircea Crainiciuc: Marius Şumudică are susţinere totală

Mircea Crainiciuc, preşedintele executiv al FC Farul, a declarat, pentru "Cuget Liber", că poziţia antrenorului principal Marius Şumudică este solidă, tehnicianul beneficiind de susţinere totală din partea conducerii. Principalul constănţean afirmase în mai multe rânduri că, la Farul, nu trag toţi la aceeaşi căruţă, lucru care nu face decât să afecteze realizarea promovării.

S-a speculat că, în urma eşecului de la Brăneşti, Şumudică ar fi în pericol, însă oficialii clubului nu au luat vreo măsură, nici în ce priveşte banca tehnică, nici în ce-i priveşte pe jucători, afirmând, în plus, că problema renunţării la antrenor nu s-a pus niciodată.

Conducătorii Farului hotărâseră ca, în cazul repetării unei prestaţii lamentabile, în genul celei de la meciul cu Chiajna, jucătorii să fie penalizaţi cel puţin cu blocarea primelor până la finele turului, însă această măsură nu s-a mai luat.

"Întrucât patronul Giani Nedelcu este plecat din ţară, şedinţa de Consiliu Director care ar fi trebuit să aibă loc ieri (n.n. - luni) nu s-a mai ţinut. Am discutat însă telefonic şi am hotărât să strângem rândurile, pentru a redresa corabia. Ne aşteaptă jocuri foarte grele. N-am discutat despre demiterea antrenorului Şumudică, precum s-a speculat, şi nici despre măsuri îndreptate împotriva jucătorilor. Vreau să fie foarte clar: nu s-a pus niciun moment problema demiterii lui Şumudică. Marius se bucură de susţinerea totală a conducerilor administrativă şi executivă ale Farului", ne-a mai spus Mircea Crainiciuc.

Farul aduce azi doi stoperi, un străin şi un român
Doi fundaşi centrali, un român şi un străin, vor ajunge astăzi la Farul. Clubul se afla, aseară, pe partea finală a tratativelor cu ei, astfel că oficialii constănţeni nu le-au dezvăluit numele.

"În mare, ne-am înţeles cu ei, dar, până nu e gata, nu poţi fi sigur, astfel că încă nu putem spune cine sunt", a declarat, aseară, pentru "Cuget Liber", antrenorul Marius Şumudică.

"Sunt doi băieţi tineri, unul are 20 de ani, celălalt 23. Unul a jucat în Liga 1, celălalt se află în lotul unei prim-divizionare", s-a mărginit să afirme şi preşedintele executiv Mircea Crainiciuc.

Meciul dintre Farul şi Petrolul Ploieşti a fost amânat
Federaţia Română de Fotbal a răspuns pozitiv cererii FC Farul de amânare a întâlnirii cu prahovenii, care fusese programată sâmbătă, 5 septembrie, de la ora 11, la Constanţa, în etapa a patra a Ligii a II-a, seria întâi.

Constănţenii au solicitat amânarea meciului întrucât nu puteau folosi doi titulari, Măţel şi Matei, convocaţi la loturile naţionale. Măţel joacă pe 8 septembrie, în partida oficială de tineret România - Moldova, iar Matei susţine două amicale cu reprezentativa Under-19 în compania Bulgariei, sâmbătă, 5 septembrie, şi miercuri, 9 septembrie, primul meci la Mogoşoaia, al doilea în deplasare. Ambii farişti sunt plecaţi deja la lot.

Partida Farul - Petrolul se va disputa la o dată care se va stabili ulterior, probabil în luna noiembrie sau decembrie.

Farul nu va înlocui, sâmbătă, meciul cu Petrolul cu o altă confruntare, de verificare, din două motive: miercuri, 9 septembrie, "marinarii" au meci în Cupa României, la Tulcea, cu Delta, dar, pe de altă parte, nici nu ar găsi adversar pentru un amical, în condiţiile în care echipele de Liga I, a II-a sau a III-a sunt angrenate în competiţii la finele săptămânii.

Ieri, jucătorii Farului aveau programate două antrenamente, dar, după ce s-a aflat de amânarea partidei, al doilea a fost anulat, iar jucătorii nu au mai intrat în cantonament pentru Petrolul, aşa cum plănuiseră antrenorii. Astăzi, "marinarii" au o singură şedinţă de pregătire, după-amiază (ora 17 - reunire, ora 17,30 - startul antrenamentului).

Tot astăzi, Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fot-bal judecă incidentul de la Victoria Brăneşti - Farul, când doi su-porteri ai constănţenilor au pătruns pe teren în timpul partidei. Farul speră să nu fie pedepsită cu meci(uri) acasă cu porţile închise sau pe alt teren. Constănţenii susţin următorul meci în propriul fief contra Sportului Studenţesc, în etapa a şasea.

Altfel, memoriul depus de mijlocaşul Vasile Păcuraru pentru a deveni jucător liber a primit, ieri, un nou termen de judecată.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 08:36 PM
Mesaj: #13
RE: Ştiri Farul Constanţa
Farul va disputa meciul cu Sportul la 60 km distanţă de Constanţa

În urma incidentelor de la meciul cu Victoria Brăneşti, când doi suporteri constănţeni au intrat pe teren pentru a-i cere socoteală portarului Adrian Vlas, Comisia de Disciplină a FRF a decis astăzi ca terenul Farului să fie suspendat o etapă, iar clubul să fie amendat cu 10.000 lei. Aşadar, următorul meci de campionat, cu Sportul Studenţesc, va fi disputat la cel puţin 60 km distanţă de Constanţa.

În altă ordine de idei, cu puţin în urmă, la FC Farul a ajuns stoperul Paul Papp, împrumutat şase luni de la FC Vaslui, urmând ca, la noapte, să sosească la Constanţa un alt fundaş central, Diogo da Silva, de la Gloria Buzău.

Surse din cadrul clubului au declarat pentru CugetLiber.ro că mâine sunt aşteptaţi la negocieri alţi doi fotbalişti străini, un atacant brazilian care a jucat la Iraklis Salonic şi un mijlocaş ofensiv grec care a evoluat la Fortuna Dusseldorf, în Zweite Bundesliga.

Meciul de cupă Delta Tulcea – Farul se va disputa pe 10 septembrie, la ora 16:30, la Tulcea, iar meciul de campionat FC Snagov – Farul se joacă duminică, 13 septembrie.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 02:20 AM
Mesaj: #14
RE: Ştiri Farul Constanţa
Farul îl ia împrumut pe Paul Papp şi aduce şi trei străini

Fundaşul central de 20 de ani a participat, aseară, la antrenamentul "marinarilor" şi va fi împrumutat pe şase luni. Azi-noapte, era aşteptat un alt stoper, Diogo Da Silva, iar astăzi vin alţi doi străini, un brazilian şi un grec.

Paul Papp împlineşte 20 de ani pe 11 noiembrie şi este un stoper de 1,88 m înălţime şi 80 kg greutate. Va fi împru-mutat pe jumătate de an de la FC Vaslui. A mai jucat la FC Botoşani (unde a fost căpitanul echipei) sau la Unirea Dej.

Papp a sosit aseară la Constanţa, la puţin timp după ce Marius Şumudică începuse antrenamentul, astfel că pentru început a lucrat separat cu secundul Radu Creţulescu.

"Sosirea la Farul e un pas înainte în cariera mea. Am venit să întăresc apărarea şi să ajut echipa. În iarnă, după ce expiră împrumutul, nu ştiu ce se va întâmpla, dacă voi rămâne sau nu la Constanţa", a declarat Papp.

Azi-noapte, era aşteptat la Constanţa un alt fundaş central, portughezul Diogo Lezico da Silva (26 ani, 1,90 m), de la Gloria Buzău. "Mâine - poimâine (n.n. - azi, mâine) vom purta cu Diogo tratativele finale", a declarat, pentru "Cuget Liber", Mircea Crainiciuc, preşedintele executiv al Farului.

Marius Şumudică a anunţat că, astăzi, alţi doi străini vor veni la Farul: un atacant brazilian care a jucat la Iraklis Salonic (descrierea potrivindu-i-se lui Alex Leandro, 25 ani, 1,77 m / 70 kg; a mai evoluat la FC Sion, Sao Paolo, Unirea Urziceni, Dinamo II şi, de curând, a fost în probe la Unirea Alba Iulia) şi un mijlocaş coordonator grec, care a evoluat la Fortuna Düsseldorf, în Liga a II-a din Germania. Nu este exclus ca, tot astăzi, la Constanţa să apară şi un al doilea atacant, din prima ligă română, după cum se zvoneşte că la Farul ar putea ajunge şi doi jucători din Ghana sau Felix Dja Ettien (mijlocaş ivorian, 30 de ani, a mai jucat la Levante între 1997 şi 2008), pe care l-a avut în atenţie şi FC Ploieşti (când era în Liga a II-a).

Partida din faza a V-a a Cupei României Delta Tulcea - FC Farul se va juca joi, 10 septembrie, o zi mai târziu faţă de cum fusese stabilit iniţial. Ora rămâne neschimbată, 16,30. După acest meci, pentru Farul urmează partida de campionat cu FC Snagov, în deplasare, care va avea loc duminică, 13 septembrie.

Altfel, Tibor Moldovan, atacantul împrumutat de Farul la Unirea Alba Iulia, nu intră în vederile antrenorului Adrian Falub, jucătorul putând ajunge la Jiul Petroşani.

Ieri, portarul de 19 ani Alexandru Iatan, împrumutat de Astra la Dunărea Giurgiu (Liga a II-a), a murit în timpul unui antrenament, după o serie de lovituri de la 11 m. Era doar a doua şedinţă de pregătire pe care Iatan o făcea cu Dunărea, echipă la care ajunsese tot ieri.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 02:21 AM
Mesaj: #15
RE: Ştiri Farul Constanţa
Meciul Farul - Sportul Studenţesc se va juca probabil la Slobozia

Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal a hotărât, ieri, ca FC Farul să fie penalizată cu o etapă de suspendare a terenului şi cu o amendă de 10.000 de lei, în urma incidentelor produse de unii suporteri ai "marinarilor" la meciul de la Brăneşti.

În urma suspendării, Farul va trebui să susţină următorul meci de campionat de pe teren propriu, cel cu Sportul Studenţesc, pe un stadion aflat la cel puţin 60 km de Constanţa. Cel mai probabil, arena va fi cea din Slobozia, prima opţiune a antrenorului Marius Şumudică. Terenul a fost inspectat aseară de Mircea Crainiciuc, preşedintele executiv al Farului, care s-a declarat mulţumit de cele văzute. "Suprafaţa de joc este foarte bună. Cred că acolo vom juca", a declarat Crainiciuc, pentru "Cuget Liber".

"Suspendarea ne afectează. E un dezavantaj, pentru că altceva e să rămâi acasă, să dormi acasă, să rămâi în propriul cantonament. Dar, pe de altă parte, la ce situaţie e acum şi cum ne înjura lumea, mai bine să jucăm în altă parte. În bună măsură, înţeleg atitudinea suporterilor, sunt supăraţi şi au dreptate, dar nu e normal ca unii jucători să fie înjuraţi încă de la încălzire", a spus şi Marius Şumudică.

Mircea Crainiciuc a povestit cum a decurs judecarea cazului "Brăneşti". "Ceea ce a atârnat hotărâtor în decizia luată au fost cele patru scaune aruncate de suporteri în capul jandarmilor. Am încercat să conving comisia că, totuşi, a fost un incident izolat şi singular. În sprijinul apărării, am adus şi faptul că galeria a părăsit singură tribuna, nu a fost evacuată, iar suporterii noştri au primit cu ceva timp în urmă chiar şi trofeul fair-play, dar nu am reuşit să obţin o sancţiune mai blândă. Oricum, pedeapsa e minimă, astfel că încă nu ştim dacă vom face apel. Va trebui să avem o discuţie cu fanii noştri. Toţi suntem supăraţi de turnura pe care au luat-o evenimentele la Farul, dar nu trebuie să ne pierdem controlul", a arătat Crainiciuc.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 04:43 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri Farul Constanţa
Portughezul Diogo da Silva a ajuns la Farul

Fundaşul central care a jucat şi la Gloria Buzău este de joi dimineaţă la Constanţa, adus de impresarul Cătălin Liţă. La antrenamentul de ieri dimineaţă, au participat alţi doi jucători noi, iar aseară erau aşteptaţi brazilianul Leandro şi grecul Papadopoulos.

Stoperul Diogo Lezico da Silva (26 ani, 1,90 m) a ajuns la Constanţa la ora 3 a zilei de joi, astfel că nu a participat la primul antrenament de ieri, rămânând în cantonament să se odihnească.

"Nu credeam că voi mai reveni în România, dar sper să fie mult mai bine ca la Buzău. Farul e un club mai mare ca Gloria. Echipa e bună şi sper să facem un sezon bun şi să promovăm. Cred că voi semna azi (n.n. - ieri), pe un an, cu opţiune de prelungire pe încă un sezon. Este adevărat, la Buzău am înscris şi în propria poartă, dar i-am dat şi un gol lui Dinamo, iar eu cu asta am rămas şi cu faptul că, după şapte luni de când am venit în România, am fost desemnat căpitanul echipei", a declarat Diogo, ieri la prânz.

Jucătorul a încheiat conturile cu Gloria Buzău, ba chiar a şi reclamat clubul din Crâng la FIFA, pentru restanţe financiare. Diogo este impresariat de fostul jucător Cătălin Liţă, care a sosit şi el la Constanţa.

Pe filiera "Liţă" vin şi atacantul brazilian Leandro (25 ani, 1,77 m) şi coordonatorul grec Papadopoulos, care erau aşteptaţi aseară la Farul. Şumudică spera chiar ca brazilianul să ajungă şi la antrenamentul de după-amiază. Tehnicianul Farului are referinţe bune despre ambii fotbalişti. Leandro, care a evoluat şi la Iraklis Salonic, joacă la fel de bine cu ambele picioare, iar Papadopoulos (care are trecut în CV şi Fortuna Düsseldorf), fotbalist de picior drept, ar fi şi mai bun, adus în România pentru prima ligă chiar.

Şumudică a declarat că Paul Papp, Diogo, Leandro şi Papadopoulos i-ar fi de ajuns pentru întărirea lotului. Se vorbeşte că Farului i-a fost propus şi ivorianul Felix Dja Ettien (30 ani, mijlocaş). Recomandat de cei zece ani jucaţi la Levante (Spania), Ettien este însă un jucător scump, spunându-se că ar cere 10.000 de euro pe lună.

Juniori monitorizaţi pentru Farul II
La antrenamentul de ieri dimineaţă, pe lângă Papp, au participat şi doi tineri fundaşi centrali de la Şcoala de Fotbal "Marius Lăcătuş", Andrei Oprişan (19 ani) şi Alexandru Pascu (17 ani), dar şi sârbul Zvezdan Stefanovic (24 ani), de la Rad Belgrad, care a fost în probe la Farul şi acum trei ani, pe timpul lui Ion Marin şi Constantin Gache.

"Pe cei doi juniori vrem să-i vedem mai mult pentru echipa a doua. Sârbul e de mai mult timp pe aici, dar nu mă interesează", a explicat Marius Şumudică.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
                   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 04:45 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri Farul Constanţa
Marius Şumudică: "De acum încolo, eu tai şi spânzur la Farul"

Antrenorul Farului, Marius Şumudică, a declarat că va da milităria jos din pod şi că va folosi doar jucătorii care se pregătesc bine.

"Toţi vor avea şanse egale. Le-am explicat băieţilor că, din momentul de faţă, toţi sunt titulari şi toţi sunt rezerve. Care se antrenează bine acela joacă. Nu contează pentru mine că unul are 7.000 pe lună, iar altul 500. Sabia a fost în mâna mea, iar ei m-au tăiat cu ea. De acum încolo, eu tai şi spânzur. Măcar să ştiu că sunt criticat şi admonestat pe stadion pentru greşelile pe care le fac eu. Nu vreau să fiu tras la răspundere că dau credit unora cărora am vrut să le fac un bine", a spus Şumudică.

Tehnicianul a remarcat că, după meciul de la Giurgiu, atmosfera s-a stricat la echipă, astfel că trebuie refăcută. "Important este să creăm un grup, că noi nu mai suntem o familie, ca în pregătire. După meciul de la Giurgiu, s-a întâmplat ceva şi nu pot să-mi explic ce. Nu mai suntem uniţi, ne uităm strâmb unii la alţii, ceea ce nu-i normal", a subliniat Şumudică.

De ieri, Constantin Gârjoabă nu mai este antrenor cu portarii la prima echipă, conducerea comunicându-i că rămâne la dispoziţia clubului. De pregătirea goal-keeperilor se va ocupa Radu Creţulescu, Şumudică urmând a fi secondat doar de Bogdan Andone. Creţulescu e la bază antrenor de portari şi pe acest post a lucrat cu Şumudică la echipele anterioare.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 04:47 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri Farul Constanţa
Farul a ratat un amical cu Unirea Urziceni

În condiţiile în care meciul de Cupă al Farului, de la Tulcea, a fost mutat joi, 10 septembrie, constănţenii îşi doresc şi un amical în acest week-end. În acest sens, au fost contactate Unirea Urziceni şi Steaua, echipe apropiate de Constanţa, dar ambele au refuzat. Campionii îşi fixaseră cu doar jumătate de oră înainte o întâlnire cu Petrolul, în vreme ce Steaua a avut pauză de la meciul cu Dinamo până ieri. S-ar putea însă ca Farul să joace totuşi o partidă de verificare, cu Pandurii Tg. Jiu, mâine după-amiază, la Bucureşti sau la Piteşti.

Mâine, antrenorul Marius Şumudică va fi prezent în Regie, la meciul Sportul Studenţesc - FC Snagov, pentru a spiona ambele echipe, adversarele Farului din următoarele două etape ale Ligii a II-a. Şumudică a spus că partida cu Petrolul va fi reprogramată probabil la finele lunii decembrie, dar nu este exclus ca disputa să aibă loc totuşi miercuri, 16 septembrie.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 04:48 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri Farul Constanţa
"Marinarii" au exersat penalty-uri pentru meciul de Cupă de la Tulcea

Echipa câştigătoare a miuţei care a încheiat primul antrenament de ieri al Farului nu a putut fi desemnată decât după loviturile de la 11 m comandate de antrenorul Marius Şumudică.

"Bateţi penalty-uri, că aşa exersăm şi pentru meciul de Cupă", le-a spus tehnicianul jucătorilor. De la "punctul cu var" au transformat Rusmir, Barbu, Papp, Soare, Cristocea, Ene şi Nanu, ratând Paşcovici, Chico, L. Mihai II, Păcuraru şi B. Teekloh. Disputa Delta Tulcea - Farul se joacă joi, 10 septembrie, de la ora 16,30.

Altfel, aseară, după al doilea antrenament, mai mulţi suporteri constănţeni au discutat cu toţi jucătorii şi cu antrenorii, la stadion.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-05-2009, 08:07 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri Farul Constanţa
Farul - Petrolul se joacă la Stejaru, pe 16 septembrie

Meciul Farului cu Petrolul Ploieşti se va juca pe 16 septembrie, la Stejaru, clubul constănţean îndeplinindu-şi cu această ocazie şi pedeapsa de a evolua un joc la minimum 60 km distanţă de Constanţa. Iniţial, se vorbea că această partidă va fi cea cu Sportul Studenţesc, la Slobozia.

Partida amicală Farul - Pandurii Tg. Jiu a căzut, întrucât gorjenii voiau să joace, sâmbătă, 5 septembrie, la ei acasă, variantă cu care „marinarii” nu au fost de acord, ei îmbrăţişând soluţiile Bucureşti sau, cel mult, Piteşti. În aceste condiţii, jucătorii lui Şumudică au primit liber sâmbătă, urmând a reveni la pregătire duminică, 6 septembrie (ora 13 - prezenţa la stadion, cu masă şi odihnă, ora 16 - antrenament).

Prim-divizionara spaniolă Almeria a făcut o ofertă concretă de 400.000 euro pentru fundaşul dreapta Alexandru Măţel, însă FC Farul nu a fost de acord să se despartă de jucător.

Un grup de aproximativ 20 de suporteri ai Farului au venit la stadion, joi seară, pentru a-i întreba pe jucători şi pe antrenori ce se întâmplă cu echipa şi pentru a găsi împreună soluţii de ieşire din impas. "Fanii au pus problema tranşant, imputându-le jucătorilor că nu pun osul de ajuns. Farul este Farul şi trebuie respectat. Lucruriles-au lămurit însă, iar fotbaliştii s-au angajat ca, începând cu meciul de la Tulcea, să arate altceva", a declarat, pentru "Cuget Liber", Mircea Crainiciuc, preşedintele executiv al Farulu.

În partida de Cupă cu Delta, de joi, 10 septembrie, Farul îi va avea la dispoziţie şi pe Măţel şi Matei, ambii susţinând meciurile la loturile naţionale pe 8 septembrie.

Atacantul brazilian Leandro şi mijlocaşul coordonator grec Papadopoulos nu au reuşit să ajungă la Farul în noaptea de joi spre vineri, cum erau aşteptaţi.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut