Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Progresul Bucureşti
10-30-2009, 06:40 PM
Mesaj: #11
RE: Ştiri Progresul Bucureşti
"Echipa asta este ambiţia mea. O duc cât pot!"

Bogdan Tohăneanu are 37 de ani şi este avocat de meserie. Între anii 1996 şi 1999, în timpul facultăţii, a cochetat cu presa sportivă, lucrând la "Sport Plus" şi "Sport XXI". Este legat de fotbal şi prin faptul că este avocatul lui Cristiano Bergodi în litigiul cu Steaua. Acum, fostul ziarist finanţează echipa Progresul.

-Domnule Tohăneanu, de unde şi până unde aţi ajuns patron la Progresul?
-Ei, patron! Deocamdată nu este decât o formaţie de Divizia D. Ce-o fi mai încolo, vom vedea... Cert este că a fost o ambiţie personală să nu las echipa asta să dispară, să moară. Eu sunt prieten cu Costi Iacov (n.r. - fost patron al "bancarilor") şi, mergând la meciurile lor, m-am ataşat de băieţi, de echipă. Dar şi după ce a cedat Iacov echipa am mers la stadion. Anul trecut, la ultimul meci din tur, cu Sportul Studenţesc, fostul patron, Dodu, mi-a zis că el pune lacătul pe club, că nu mai are bani. Am adus eu bani de acasă, vreo 10.000 de euro, şi le-am achitat băieţilor restanţele financiare. Apoi, în primăvară, în trei luni am mai scos, tot din buzunarul meu, 60.000 de euro. Degeaba, ceea ce trebuia să se întâmple s-a întâmplat...

-Aşa bine se câştigă din avocatură?
-Se câştiga! Acum nu mai e aşa.

"Cei de la BNR sunt contabili"
-Care sunt planurile de viitor?

-Eu vreau să urcăm iar unde am fost. La anul, dacă treaba merge bine, poate cumpărăm un loc în "C". Nu ştiu... Să vedem şi în funcţie de bani, de cine mai vine lângă mine să investească, pentru că singur n-am cum să merg foarte departe.

-Cât vă costă acum ca să ţineţi echipa?
-Acum, 3.000-4.000 de euro lunar, bani în care intră salariile antrenorilor, baremurile arbitrilor, închirierea terenurilor.

-Dar vine cineva lângă dumneavoastră?
-Poate vine Iacov, dacă îşi scoate şi el banii din investiţiile imobiliare, că vedeţi cât a căzut piaţa. Mai am un prieten italian care vrea şi el să investească, mai sunt şi alţii...

-Dar stadion tot n-aveţi...
-N-avem, dacă aşa au vrut cei de la BNR! Oamenii ăia n-au nicio treabă cu fenomenul sportiv, ei sunt contabili, nu ştiu decât cifre. Ies cifrele cum şi cât vor ei, OK! Nu ies, îţi întorc spatele! Arena din Cotroceni stă pustie, nu joacă nimeni acolo, dar ce vreţi, aşa gândesc ei că trebuie procedat. Recent, primarul din Fundulea ne-a chemat să jucăm la ei, că ne pune stadionul gratis la dispoziţie, dar parcă nu ar fi locul nostru acolo, noi suntem Progresul Bucureşti, nu Progresul Fundulea!

Antrenorii de la copii, neplătiţi un an!
Pe lângă grupele de jucători născuți în 1991 şi 1992, care evoluează atât în campionatul de seniori al Municipiului Bucureşti, cât şi în cel de juniori republicani, AS FC Progresul mai are în componență și grupe de puști cu vârste până în 7 ani!

Până la 14 ani, micuţii trebuie să apeleze la părinţi pentru a-şi cumpăra echipament şi mingi. În plus, li se percepe o taxă lunară de 50 de lei. La cei mai mici, antrenor este fostul internaţional Bruno Grigore, de la Sportul Studenţesc. El a dezvăluit - confirmat şi de ceilalţi - că "până în vara asta, un an nu am văzut niciun ban, noi, antrenorii de la copii şi juniori! Când mergeam la vechiul patron, ne spunea că n-are de unde să ne dea, ce să facă? După ce-a venit Tohăneanu şi am luat primii bani, când m-am dus acasă cu 13 milioane şi i-am pus soţiei în mână, să moară de inimă! Credea că i-am furat de undeva, săraca, dacă eu de un an nu mai adusesem un leu acasă!".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-22-2009, 12:14 PM
Mesaj: #12
RE: Ştiri Progresul Bucureşti
Liga a IV-a, etapa VIII: Progresul - Steaua III 2-0

Progresul a invins in meciul jucat in compania celei de-a treia echipe a Stelei.
Formatia aliniata de echipa noastra a fost:

12. Marinescu � 18. Soare, 3. Stoian, 4. Niculae, 14. Harsu, 6. Lazar, 7. Bartan, 5. Ilie , 16. Chita , 8. Badea, 10. Gheorghiu.

Au mai jucat: 9. Astrenie, 17. Ionescu, 2.Pruna si 20. Mihaila.
Ambele goluri au fost marcate de atacantul Sorin Gheorghiu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-22-2009, 12:14 PM
Mesaj: #13
RE: Ştiri Progresul Bucureşti
Liga a IV-a, etapa X: Progresul - Spic de Grau 0 - 2

Progresul a fost infranta azi, cu scorul de 2-0 in penultimul meci al turului.
Echipa aliniata a fost: 12. Marinescu – 18. Soare, 4. Nicolae, 3. Stoian, 17. Ionescu – 6. Lazar - 7. Bartan, 5. Iliuta, 16. Ghita, 8. Badea – 10. Gheorgiu.Au mai jucat: 11. Dumitrescu, 21. Graur, 25. Lica , 26. Nicolae Viorel.

In ultimul meci al turului, Progresul va infrunta, in deplasare echipa Sportului Studentesc, joi, pe 26 noiembrie, de la ora 12:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-12-2010, 09:44 PM
Mesaj: #14
Ştiri Progresul Bucureşti
Prima etapa din 2010


In prima etapa din acest an, vom juca cu Atleticos 2, echipa pe care in tur am batut-o cu 12-0.Smile

[Imagine: lpgenI.php?productId=EURO00C&tex...;amp;font=]
[Imagine: xcxchhi8mv7.png]
plecat in vacanta
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-22-2010, 08:53 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri Progresul Bucureşti
Duna: "Am dormit in vestiar la Progresul pe cand eram la juniori"


Fostul fotbalist al echipei Progresul, Marin Duna, este mahnit ca formatia ale carei culori le-a aparat timp de 16 ani a disparut din fotbalul mare si ca mai activeaza acum doar la nivelul Ligii a IV-a, unde este tinuta in viata de avocatul Bogdan Tohaneanu.

Actualul antrenor a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca Progresul a fost pentru el a doua casa si a povestit ca a dormit chiar in vestiar, in timpul junioratului.

"Progresul este in viata, in Liga a IV-a, unde joaca pe un teren inchiriat, la Coresi, pe langa Casa Presei Libere. Este tinut in viata de Bogdan Tohaneanu, un baiat cu inima mare. Toata lauda pentru dansul ca face acest lucru. Eu si putinii fani care sunt acum speram ca Progresul va reinvia, macar sa ajunga pana in Liga a III-a si dupa aceea vom mai vedea. Baza e cea mai mare problema, pentru ca daca ramanea pe baza de la Cotroceni, chiar si in Liga a III-a, ar fi fost altceva. Am petrecut 16 ani la Progresul si vreo 300 de meciuri numai la prima liga. A fost practic a doua mea casa. Am dormit chiar si in vestiar, la inceputuri, pe cand eram la juniori", a declarat Marin Duna, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-08-2010, 01:53 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri Progresul Bucureşti
Progresul este in cantonament la Voineasa

Informatii noi despre Progresul:
» In aceste zile, lotul Progresului este plecat in cantonament in statiunea Voineasa, pentru a pregati cele 9 meciuri ramase de jucat din retur.
» Lotul este acelasi din turul campionatului, la care s-au mai adaugat inca doi fotbalisti noi, unul dintre ei, din cate se aude, un mijlocas de perspectiva venit de la Aversa.
» Legat de zvonurile de cumparare a unui loc in liga a 3-a, pana acum nu s-a concretizat nimic, dar exista posibilitatea de a face acest salt la vara.
» Terenul pe care vom juca meciurile din retur va fi tot Coresi.
» Data de incepere a returului Diviziei D este vineri 26 februarie, conform site-ului amfb.ro

[Imagine: xcxchhi8mv7.png]
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-10-2010, 11:55 AM
Mesaj: #17
RE: Ştiri Progresul Bucureşti
Informatii noi despre Progresul (update 9.02.2010):

» In aceste zile, lotul Progresului este plecat in cantonament in statiunea Voineasa, pentru a pregati cele 9 meciuri ramase de jucat din retur. Echipa are ca obiectiv locul 4, care va duce in play-off. Sansele de a ajunge in play-off au crescut, dupa ce echipele Steaua3 si Aversa s-au retras din campionat.
» Terenul pe care vom juca meciurile din retur NU va mai fi Coresi. Se poarta tratative pentru a juca pe unul din stadioanele Romprim, Viscofil sau Electromagnetica.

[Imagine: xcxchhi8mv7.png]
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-10-2010, 12:43 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri Progresul Bucureşti
ura nu vom mai fi pe Coresi!yupee, dar mai bine era sa fim in Cotroceni!
Aversa II si Steaua III s-au retras? Si atunci ni s-au anulat si scorurile cu ele?

[Imagine: lpgenI.php?productId=EURO00C&tex...;amp;font=]
[Imagine: xcxchhi8mv7.png]
plecat in vacanta
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-10-2010, 02:23 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri Progresul Bucureşti
Aversa, nu Aversa II. Nu s'au anulat rezultatele pt ca turul s'a incheiat si ele s'au retras in retur.

[Imagine: xcxchhi8mv7.png]
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-10-2010, 07:22 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri Progresul Bucureşti
a, si scuze am cofundat cu Atleticos 2. Mama, deci am scapat de niste echipa "puternice" in campionat de liga a IV-a

[Imagine: lpgenI.php?productId=EURO00C&tex...;amp;font=]
[Imagine: xcxchhi8mv7.png]
plecat in vacanta
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut