Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Unirea Urziceni
01-03-2010, 01:26 PM
Mesaj: #441
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Israelianul foloseşte calculatorul pentru a-şi superviza elevii!

Aşa cum anunţase şi managerul general al Unirii, Mihai Stoica, diferenţele dintre stilul lui Dan Petrescu şi cel promovat de Ronny Levy nu sînt foarte mari.

Desemnat "Cel mai bun antrenor al anului" în 2006 de către cele mai importante cotidiane sportive din Israel, Yedioth Ahronoth şi Maariv, Levy este recunoscut drept tipul de antrenor care îşi bazează munca pe ceea ce îi spun cifrele. Tehnicianul este unul dintre primii care a apelat la un soft avansat pentru a le superviza evoluţiile elevilor săi şi pentru a găsi noi metode de analiză tactică.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-03-2010, 03:55 PM
Mesaj: #442
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Oficialii britanici nu au ştiut că Rangers va juca împotriva Unirii la Bucureşti

Reprezentanţii Ambasadei Marii Britanii la Bucureşti sunt acuzaţi că au încurcat adversarul Unirii Urziceni din Liga Campionilor şi nu au luat toate măsurile pentru a împiedica incidentele violente produse în tribună de fanii lui Rangers, potrivit ediţiei de duminică a News of the World.

"Diplomaţii britanici au stricat planurile privind vizita lui Rangers în România, meci unde au avut loc ciocniri violente. Reprezentanţii Foreign Office din Bucureşti au încurcat numele echipei care urma să vină. Un oficial al ambasadei a crezut greşit că Celtic va evolua contra Unirii la 4 noiembrie. Într-un alt document s-a scris că se pregăteşte sosirea fanilor lui Motherwell. În alte documente oficiale se arată că reprezentanţii ambasadei nu au fost prezenţi la întâlnirile pentru pregătirea meciului de pe stadionul Steaua", scrie publicaţia britanică.

Sursa citată menţionează că un oficial din Bucureşti i-a trimis un e-mail unui coleg din Londra în ziua de după meci, în care a greşit şi ziua de disputare a partidei şi adversarul. "Presa scoţiană este interesată dacă ştim dacă au fost operate arestări sau dacă fani ai lui Celtic au fost spitalizaţi în Bucureşti, deşi meciul se dispută astăzi", era mesajul trimis. Într-un plan al ambasadei se arată că "oficialii consulatului britanic sunt disponibili 24 de ore din 24 pentru a-i ajuta pe fanii lui Motherwell", deşi acest meci se jucase cu mai multe luni în urmă.

Purtătorul de cuvânt al Ligii Suporterilor lui Rangers, Stephen Smith, a afirmat că încurcătura creată este "dovadă de lene sau incompetenţă".

Suporterii lui Rangers s-au confruntat cu stewarzii de la stadion timp de mai multe minute înainte de începerea reprizei secunde a meciului cu Unirea, terminat la egalitate, scor 2-2. UEFA a amendat clubul Rangers cu 20.000 de euro din cauza comportamentului violent al fanilor, iar Unirea a fost amendată cu 8.000 de euro pentru proasta organizare a meciului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-07-2010, 04:41 PM
Mesaj: #443
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Ronny Levy vrea să îşi ia revanşa în faţa lui Liverpool

Noul antrenor al Unirii Urziceni, Ronny Levy, care a sosit miercuri la Bucureşti, a declarat că are o revanşă de luat în faţa lui Liverpool şi speră ca deznodământul confruntării dintre englezi şi formaţia română să fie mai fericit decât cel al dublei manşe în care a fost implicat cu Maccabi Haifa.

"Sunt puţin emoţionat că am ajuns în România, deşi nu este prima dată când sunt aici. Venirea mea la Unirea Urziceni este un pas înainte în cariera mea. Împotriva lui Liverpool am o revanşă de luat, pentru că atunci când am fost la Maccabi Haifa am făcut un egal şi am pierdut la limită. Sper ca de data aceasta să iasă mai bine cu Unirea Urziceni", a spus Levy, la sosirea pe aeroportul Henri Coandă.

"Ştiu despre Dan Petrescu că este un antrenor foarte bun şi a făcut lucruri importante la Urziceni. Eu am venit aici să îmi fac munca mea cât mai bine, nu să înlocuiesc pe cineva", a mai spus tehnicianul israelian.

Levy va debuta oficial cu Unirea Urziceni la 18 februarie, când campioana României va juca meciul tur din 16-imile Ligii Europa cu Liverpool, în deplasare. Returul va avea loc pe 25 februarie, în Ghencea. Levy s-a mai întâlnit cu Liverpool în 2006, când a jucat împotriva acestei formaţii cu Maccabi Haifa, în ultimul tur preliminar al Ligii Campionilor. Israelienii au pierdut meciul tur, disputat în deplasare, cu scorul de 1-2, şi au remizat pe teren propriu cu mult mai titrata grupare engleză, scor 1-1.

Ronny Levy (43 de ani) este fost internaţional israelian şi a antrenat echipa Maccabi Haifa în perioada 2003-2008, cu care a obţinut 3 titluri de campioană a Israelului. La începutul acestui sezon, Levy a devenit tehnicianul formaţiei Maccabi Petah Tikva, pe care a lăsat-o pe locul 14 în campionat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-08-2010, 06:42 PM
Mesaj: #444
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Daniel Tudor a semnat un contract cu formaţia ungară Kecskemeti TE

Portarul Daniel Tudor s-a transferat, joi seară, de la Unirea Urziceni la formaţia ungară de primă ligă Kecskemeti TE, pentru care a semnat un contract valabil până în vara anului 2011, cu opţiune de prelungire pe încă un sezon, informează site-ul oficial al clubului.

În vârstă de 35 de ani, Tudor era legitimat la Unirea Urziceni din vara anului 2007, iar în această toamnă a fost titular în partida din Liga Campionilor, cu Rangers, atunci când a apărat un penalty, la scorul de 1-1, după care formaţia ialomiţeană s-a impus cu 4-1.

Acesta a mai evoluat în campionatul Ungariei, pentru Fehervar, în perioada 2003-2006, atunci când a câştigat şi o Cupă a Ungariei. În cariera sa a mai trecut pe la Dinamo, Rocar, UTA, Universitatea Craiova sau Farul.

Tudor va fi coleg la Kecskemeti cu un alt portar român, Filip Lăzăreanu, care în prima parte a sezonului a apărat în 6 jocuri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-08-2010, 08:32 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-08-2010 08:33 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #445
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Gabriel Caramarin şi Eugen Nae vor fi secunzii lui Ronny Levy

Portarul Eugen Nae şi mijlocaşul Gabriel Caramarin şi-au reziliat contractele cu formaţia din eşalonul secund CS Otopeni şi vor fi secunzii tehnicianului Ronny Levy la campioana României, Unirea Urziceni.

Aceştia vor abandona cariera sportivă şi se vor axa exclusiv pe antrenorat. "Am fost contactat acum două săptămâni şi m-au convins rapid, iar azi (n.r. vineri) ne-am înţeles. Am semnat un contract valabil pe trei sezoane şi jumătate", a spus Nae, care se va ocupa de pregătirea portarilor.

Nae (35 de ani) a jucat în cariera sa pentru Steaua, FC Naţional, FC Braşov sau Rocar, în timp ce Caramarin (32 de ani) a trecut pe la Sportul Studenţesc, FC Naţional şi FC Timişoara.

De asemenea, oficialii ialomiţeni sunt în discuţii şi pentru aducerea unui preparator fizic, după ce Dan Petrescu a plecat de la echipă cu întregul său staff.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-08-2010, 10:39 PM
Mesaj: #446
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Două turnee în Turcia pentru Unirea Urziceni

Jucătorii Unirii vor în cupele europene şi în sezonul viitorEchipa-campioană şi-a stabilit programul de pregătire de dinaintea începerii returului Ligii I.

Reunirea lotului va avea loc pe data de 11 ianuarie, când se va efectua şi vizita medicală la Instititul Naţional de Medicină Sportivă din Bucureşti. În perioada 13-23 ianuarie se va efectua primul turneu de pregătire, în Antalya, în staţiunea Belek. Al doilea turneu se va desfăşura tot în Turcia, în Antalya, între 28 ianuarie şi 8 februarie. La turneul programat iniţial în Spania s-a renunţat din cauza faptului că nu erau echipe în zonă pentru disputarea unor meciuri.

Noul antrenor al echipei din Urziceni, israelianul Ronny Levy, va sosi probabil poimâine în România, când se vor semna şi contractul valabil pe un an şi jumătate.

Primul meci oficial al Unirii este programat pe 18 februarie, la Liverpool, în şaisperezecimile de finală ale Ligii Europa, pe 20 începe returl Ligii I, iar pe 25 are loc manşa a doua cu "cormoranii".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 12:58 PM
Mesaj: #447
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Adrian Ionescu: "Plecarea lui Dan Petrescu, o mutare bine gandita"

Fosta glorie a Stelei, Adrian Ionescu, considera ca Dan Petrescu si-a ales perfect momentul plecarii de la Unirea Urziceni, acesta prezicand o perioada de declin pentru ialomiteni.

"A fost o mutare gandita bine de Dan Petrescu pe ambele planuri: si financiar si de performanta. Probabil el si-a dat seama ca la Unirea a atins maximul, deoarece cred ca ar fi urmat o perioada de declin acolo, mai ales ca lui nu i s-a garantat niciun transfer in aceasta pauza. Poate era mai bine in alt campionat, dar probabil ca la Kuban Krasnodar i s-a dat mana libera, el fiind un tip meticulos, care isi programeaza totul. Petrescu a ales sa plece poate si pentru ca a simtit ca nu se va putea califica in fata lui Liverpool in Europa League. Totusi, in Rusia sunt foarte mari interese si poate ca langa Dan era nevoie de un om ca Meme Stoica", a declarat Adrian Ionescu pentru Sport Total FM.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-11-2010, 08:22 PM
Mesaj: #448
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Levy: "Este o onoare că sunt antrenorul unei echipe de succes în România şi în Europa"

Antrenorul Unirii Urziceni, Ronny Levy, a declarat, luni, la prezentarea oficială, că este fericit să se afle în ipostaza de a pregăti o formaţie care a obţinut performanţe în Liga I, dar şi în Liga Campionilor, motiv pentru care vrea să repete aceste evoluţii bune.

"Sunt fericit că sunt aici, este o mare onoare pentru mine, Unirea Urziceni fiind o echipă de succes în România şi în Europa. Organizarea clubului este bună, chiar am fost surprins la acest capitol, fiind mai bine decât mă aşteptam. Venirea la Urziceni este o provocare pentru mine şi sper să fac totul bine, am mare încredere în potenţialul meu. Voi pune accent pe tactică, dar şi disciplina este importantă pentru mine. Sper ca şi în retur să repetăm parcursul bun din tur şi să avem performanţe în Liga Europa", a spus Ronny Levy, la prezentarea sa oficială ca antrenor al Unirii Urziceni, pe care o va pregăti în următoarele 18 luni.

Noul antrenor secund al campioanei României, Gabriel Caramarin, a declarat că este onorat pentru că a fost cooptat în staff-ul lui Levy: "Mulţumesc conducerii pentru şansa pe care mi-a acordat-o. Am renunţat la cariera de jucător şi poate şi alţi fotbalişti ar fi făcut la fel în locul meu, pentru a veni la Urziceni. Vreau să pun umărul la viitoarele succese ale echipei".

De asemenea, responsabilul cu pregătirea portarilor, Eugen Nae, s-a arătat încântat că va lucra alături de tehnicianul israelian: "Sunt foarte fericit că am ajuns aici, este o muncă nouă, dar şi veche, în acelaşi timp. Tot asta am făcut şi în ultimii 25 de ani, n-am emoţii că portarii pregătiţi de mine nu vor apăra bine".

Managerul general al Unirii Urziceni, Mihai Stoica, s-a referit la modul în care s-a decis noul staff tehnic echipei: "Am făcut aceste alegeri şi sunt foarte mulţumit. Nu a fost o muncă uşoară, dar a fost facilitată de evoluţia echipei şi de profesionalismul emanat de Unirea Urziceni în ultimele două sezoane. Echipa noastră a fost ca un magnet pentru aceşti tehnicieni. Ştiu că sunt oameni de valoare, profesionişti adevăraţi. Va fi un drum greu, dar cred că suntem în stare să continuăm performanţele acestei echipe".

În ceea ce priveşte situaţia celor doi jucători împrumutaţi de la Sportul Studenţesc până în această iarnă, Stoica a precizat: "Varga şi Bălan sunt capitole închise pentru Unirea Urziceni, echipă care nu va mai aduce niciodată jucători sub formă de împrumut. Orice jucător poate pleca de la Unirea, dar actuala criză fugăreşte cumpărătorii".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-12-2010, 08:50 PM
Mesaj: #449
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Paul Zaharia: "E bine ca Dan Petrescu a dat curs ofertei de la Kuban"

Ofiterul de presa al Federatiei Romane de Fotbal, Paul Zaharia, este de parere ca Dan Petrescu a plecat de la Unirea Urziceni la Kuban Krasnodar pentru ca a vazut o provocare in proiectul propus de rusi.

Oficialul a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca numai "Bursucul" poate spune de ce a ales tocmai acest moment pentru a pleca, insa crede ca tehnicianul a vazut la Krasnodar un proiect asemanator cu cel pe care il avusese si la "Chelsea de Ialomita".

"Dan Petrescu s-a inhamat la un nou proiect. E evident ca ii plac provocarile pe termen mediu si lung. Nu stiu cum putem sa categorisim proiectul pe care l-a avut la Unirea, dar cred ca, la ritmul existent la noi, timpul petrecut de el acolo poate fi socotit un termen lung. Pana la urma e bine ca a dat curs acestei oferte, de la o echipa din Rusia, unde cred ca il asteapta inca un proiect pe termen asemanator. Liverpool este o provocare si la fel este si propunerea venita de la formatia de Liga a II-a din Rusia. Numai el poate sa spuna de ce a ales tocmai acum sa plece acolo", a declarat Paul Zahaia, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-03-2010, 08:43 PM
Mesaj: #450
RE: Ştiri Unirea Urziceni
O sa le fie greu fara isteric!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut