Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Unirea Urziceni
09-06-2009, 11:14 PM
Mesaj: #11
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Grigore: "Unirea va juca la victorie în meciul cu FC Sevilla"

Unirea Urziceni va debuta în grupele Ligii Campionilor pe 16 septembrie, la Sevilla. Meciul se anunţă a fi unul special pentru echipa ialomiţeană, iar directorul general al Unirii, Felix Grigore, spune că Dan Petrescu intenţionază să joace la victorie în acest prim meci.

"Vom debuta la Sevilla, unde va fi foarte greu, dar vom juca la victorie, în speranţa că vom obţine victoria. Cu Stuttgart vom încerca să îi răzbunăm pe cei de la Timişoara şi cred că avem o şansă, iar cu Glasgow Rangers am fost aproape să jucăm un amical în aceasta vară, dar ne-au refuzat", a spus Grigore la Telesport.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-06-2009, 11:15 PM
Mesaj: #12
RE: Ştiri Unirea Urziceni
"Mă întrebau cum am putut lua titlul în România"

Unirea Urziceni se pregăteşte pentru debutul în Ligă. Performanţa lui Dan Petrescu la Urziceni nu a rămas fără ecou în Europa. Marii antrenori se întreabă cum a putut fostul jucător de la Chelsea să câştige campionatul în Romania!

Întors de la forumul antrenorilor din Elveţia, Dan Petrescu a dezvăluit că toţi antrenorii s-au interesat de Unirea.

"Toată lumea mă întrebă cum e posibil ca Unirea Urziceni să câştige campionatul în România. M-au felicitat şi mi-au urat noroc pentru că sunt un debutant", a spus Petrescu pentru PrimaTV.

Dan Petrescu îşi face şi relaţii în Europa. "Bursucul" a dezvaluit că a rămas în relaţii bune cu Wenger, dar mai ales cu Deschamps.

"Au fost două zile de neuitat. Am rămas în relaţii bune cu toată lumea, cu Wenger, Blanc, dar cel mai mult am stat cu Deschamps şi cu antrenorul lui Werder", a explicat Petrescu.

Unirea Urziceni va juca în grupa G a Ligii Campionilor cu Sevilla, Glasgow Rangers şi Stuttgart.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 09:10 PM
Mesaj: #13
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Amical cu campioana

Chiar dacă nu o duc prea bine în campionatul ligii a treia, fotbaliştii echipei de liga a treia CSM Focşani vor avea ocazia să evolueze împotriva uneia dintre cele mai titrate echipe din ţară, Unirea Urziceni.

Ialomiţenii, antrenaţi de Dan Petrescu şi la care focşăneanul Narcis Răducan este director sportiv au acceptat oferta făcută de focşăneni şi vor evolua contra echipei de pe Milcov miercuri, de la ora 17.00.

Jocul se vrea a fi o verificare înaintea partidelor oficiale pe care cele două formaţii le vor disputa în week-end. Unirea Urziceni va evolua în cadrul etapei a şasea a Ligii I pe teren propriu împotriva formaţiei Unirea Alba Iulia, în timp ce gruparea vrânceană va juca acasă în liga a treia contra Şcolii de Fotbal Rădăuţi.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 08:42 PM
Mesaj: #14
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Unirea Urziceni-CSM Focşani 7-0, într-un meci amical disputat pe stadionul Tineretului

Campioana României, Unirea Urziceni, a dispus, miercuri, scor 7-0, de formaţia din al treilea eşalon CSM Focşani, într-o partidă amicală disputată pe arena Tineretului, în faţa a aproximativ 150 de spectatori.

Golurile ialomiţenilor au fost înscrise de Brandan (7), Marinescu (13, 29), Nistoroiu (44-autogol), Paraschiv (45), Bilaşco (60) şi Onofraş (73).

Antrenorul Dan Petrescu a trimis pe teren următoarea formulă: Tudor - E. Nicu, D. Munteanu, Mehmedovic, Brandan - Paraschiv - S. Frunză, L. Marinescu, T. Bălan, Semedo - Rusescu. Au mai intrat: Tache, Galamaz, Bordeanu, Ricardo, Varga, Onofraş, Todoran, Dănălache şi Bilaşco.

Mijlocaşul Iulian Apostol nu a fost folosit şi a efectuat alergări uşoare la marginea terenului, Petrescu menajându-l după ce sâmbătă a evoluat pentru echipa naţională în partida cu Franţa. El a plecat din cantonamentul primei reprezentative deoarece este suspendat pentru meciul cu Austria. Alţi doi jucători ai ialomiţenilor, Bruno Fernandes şi Răzvan Pădureţu, s-au pregătit separat.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 10:49 AM
Mesaj: #15
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Mihai Stoica: "Mai multe puncte decît Steaua şi CFR"

Mihai Stoica (44 de ani) vorbeşte despre obiectivele Unirii în sezonul acesta, despre meseria sa şi despre cum a reuşit să ajungă în Ligă cu două echipe diferite.

- Domnule Stoica, ce-şi propune Unirea anul acesta?
- Pe plan intern ne dorim a treia calificare consecutivă în cupele europene, iar în Liga Campionilor vrem să realizăm mai multe puncte decît au reuşit Steaua şi CFR în sezoanele precedente.

- Sînteţi mulţumit de grupa din Champions League?
- Nu e chiar ce ne doream noi, nu sînt echipe atractive, dar din puncte de vedere sportiv avem şanse să facem puncte. Totuşi, îmi e teamă că nu vom avea prea mulţi spectatori şi ar fi păcat ca o astfel de competiţie să se desfăşoare pe un stadion care să nu fie plin.

"Psihicul fotbalistului e foarte important"
- De care titlu de campion v-aţi bucurat mai mult? Cele două obţine cu Steaua sau cel cu Unirea?
- Orice etapă din cariera mea are o însemnătate aparte. Aportul unui conducător de club e direct proporţional cu experienţa acumulată. Fără perioada de la Steaua nu ştiu dacă aş mai fi avut rezultate acum. Titlul şi calificarea cu Unirea Urziceni în Champions League reprezintă o realizare profesională mai mare. Singurul regret e lipsa suporterilor.

- Aţi fost inspirat cînd v-aţi dus la Urziceni. Cum v-a convins Bucşaru atunci?
- Discreţia lui Dumitru Bucşaru, dorinţa mea de a lucra cu Dan Petrescu şi posibilitatea de a rămîne în Bucureşti, unde am familia, au contat foarte mult cînd am luat acea decizie. A fost şi un pariu cu mine însumi. Totuşi, nu era greu să reuşesc, pentru că în trecut lucrasem cu oameni de valoare, de la care am învăţat multe.

- Ce reprezintă MM Stoica pentru fotbalul românesc?
- Principalul meu defect e infatuarea, aşa că mai bine tac.

- Vă credeţi un bun orator?
- Tot ce pot spune e că nu am învăţat limba română cu profa de chimie.

- Sînteţi considerat un manager apropiat de jucători. Psihicul fotbalistului e la fel de important ca forma fizică?
- Există o interdependenţă între starea psihică şi forma fizică. Un fotbalist care nu are probleme mentale se antrenează mai uşor, iar cînd va intra pe teren va da totul pentru echipa sa.

"Visam să fiu şef la Sidex Galaţi"
- Cum trebuie să fie un bun manager de club?

- Să fie preocupat doar de fotbal, dar să nu se creadă antrenor. Să aibă respect pentru meserie, pentru oamenii cu care colaborează, inspiraţie, dar şi şansă.

- Unde vă vedeţi peste 2 ani?
- Nu mi-am făcut niciodată planuri profesionale de viitor. În fotbal, soarta se poate schimba într-un minut. Sînt conştient că vor veni şi vremuri grele la Unirea. Sînt pregătit, dar sper să nu dureze prea mult.

- Vă gîndiţi să lucraţi şi în străinătate?
- În meseria mea e imposibil să pătrunzi în campionatele puternice, poate doar dacă ai fost un mare jucător, gen Mijatovici sau Frank Arnesen. Nu e cazul meu. Cînd eram mic, visam să conduc combinatul siderurgic din Galaţi. Nu mă gîndeam că voi ajunge manager de club de fotbal.

"Ne va fi greu în Liga Campionilor. Faptul că vom juca în Ghencea, şi nu pe stadionul nostru, reprezintă un mare dezavantaj pentru noi" - MM Stoica, manager general Unirea Urziceni

"Sezonul acesta CFR e, în opinia mea, principala favorită la titlu. În afara lor mai sînt încă 8 echipe care vor lupta pentru trofeu. Cred că va fi cel mai echilibrat campionat din istorie" - MM Stoica, manager general Unirea Urziceni


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 02:47 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Banii Urziceniului în cont la Gigi!

Patronul Unirii, Dumitru Bucşaru, a făcut un împrumut de 7 milioane de euro, garantînd cu încasările de la UEFA. Toată suma reprezintă datoria achitată către Becali.

Unirea Urziceni, şi nu Steaua, va participa în grupele Champions League în actualul sezon, însă cele 7 milioane de euro, care se acordă unei participante în această fază, au ajuns tot la Gigi Becali.

Dumitru Bucşaru a făcut în urmă cu o lună un împrumut de 7 milioane de euro. A garantat chiar cu documentele UEFA prin care forul de la Nyon anunţa oficial data şi suma pe care o va oferi Urziceniului pentru accesul în UCL: 7,1 milioane de euro. A obţinut împrumutul, după care i-a oferit toţi banii lui Becali. Motivul? Mai avea de plătit restul datoriei de pînă la 12 milioane de euro, bani pe care i-a luat de la Gigi în urmă cu aproape doi ani pentru a începe un mare proiect imobiliar la marginea Bucureştiului.

"Numai Dumnezeu a putut să facă în aşa fel încît să nu ia Dinamo titlu, ci Urziceniul, ca să ia Bucşaru banii din Ligă şi să-mi poată plăti datoria. Şi-a achitat-o în întregime", a declarat ieri Becali.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 02:01 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Dan Petrescu: "A fost un meci greu, dar campionatul se câştigă cu astfel de jocuri"

Antrenorul Unirii Urziceni, Dan Petrescu, a declarat sâmbătă, după victoria cu Unirea Alba Iulia, scor 1-0. că formaţia sa a avut un meci greu, pentru că a ratat mult în prima repriză şi a fost cu gândul la meciul de la Sevilla, din Liga Campionilor.

"A fost un meci foarte greu, pentru că veneam după o pauză de două săptămâni, care nu ne-a ajutat. Am făcut multe schimbări în echipă şi ştiam că nu va fi uşor. Le-am spus jucătorilor înainte de meci că Alba Iulia va fi greu de învins. Am ratat foarte multe ocazii în prima repriză, la pauză scorul trebuia să fie 2, 3-0, în timp ce în partea a doua am demonstrat caracter, iar Alba Iulia n-a avut nicio ocazie. Campionatul se câştigă şi cu astfel de jocuri, iar 1-0 este rezultatul meu preferat", a declarat Dan Petrescu sâmbătă, după meciul cu Unirea Alba Iulia.

Tehnicianul l-a lăudat pe mijlocaşul Lucian Marinescu, aflat la primul său gol la Urziceni. "Putea să mai înscrie. Trebuia să demonstreze că este jucător de Liga I şi a demonstrat. Sunt foarte fericit pentru el", a spus antrenorul ialomiţenilor.

Cât priveşte debutul echipei sale în Liga Campionilor, Petrescu a spus: "Este foarte important că am câştigat azi, pentru că gândurile noastre zboară deja la Sevilla. Vom merge să jucăm, iar în echipă vor fi câţiva jucători noi. Avem câţiva fotbalişti indisponibili şi nu cred că vom arăta foarte bine la Sevilla, dar asta nu e o scuză. Liga Campionilor este ceva diferit, iar jucătorii vor fi extenuaţi".

Unirea Urziceni a învins, sâmbătă, formaţia Unirea Alba Iulia, scor 1-0, şi a obţinut cea de-a patra victorie în această ediţie de campionat, acesta fiind ultimul joc oficial înaintea debutului în Liga Campionilor. Unicul gol al meciului a fost înscris de Marinescu, în minutul 33.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 04:26 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Laurentiu Marinescu: "Ma bucur ca am inscris golul victoriei"

Marinescu a lasat Petrolul Ploiesti pentru campioana Romaniei Proaspata achizitie a Unirii Urizceni, Laurentiu Marinescu, cel care a reusit sa inscrie chiar la debutul sau la gruparea ialomiteana sper sa mentina aceeasi linie, multumindu-le, totodata, celor care au avut incredere in el: "Conteaza cele trei puncte, ma bucur foarte mult ca am inscris golul victoriei si sper sa o tinem tot asa. Este un pas foarte mare pentru mine sa trec din Liga a doua la campioana Romaniei, ma bucur ca am ajuns aici si le multumesc celor care au avut incredere in mine, sper sa nu ii dezamagesc."

Referitor la meciul contra gruparii FC Sevilla de miercuri, jucatorul Unirii a declarat: "Deocamdata noi nu ne gandim la optimile Champions League, ci doar la meciul care urmeaza si anume cel cu Sevilla. Orice jucator isi doreste sa ajunga in cea mai frumoasa competitie, unde intalnesti cele mai puternice echipe."


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 04:53 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Narcis Raducan: "Suntem mai puternici decat anul trecut"

Narcis Raducan, spera ca Unirea sa poata specula si minusurile spaniolilor. Directorul sportiv al Unirii Urziceni, Narcis Raducan, a urmarit partida disputata de viitoarul adversar al Unirii Urziceni in Champions League, FC Sevilla, in fata celor de la Zaragoza. Acesta s-a aratat impresionat de forta ofensiva a baietilor pregatiti de Manolo Jimenez.

"A fost un meci superb al Sevillei, daca as privi ca un spectator neutru, in cel mai pur stil spaniol. Toti jucatorii au fost concentrati, si pot spune ca au o forta ofensiva extraordinara. Chiar isi permit sa neglijeze faza de aparare, uneori fundasii laterali nu mai coboara pentru ca se bazeaza foarte mult pe atac, iar in momentul in care a egalat Zaragoza chiar nu au intrat in panica. Atmosfera de la stadion a fost superba, sunt foarte iubiti acolo. Jucatorii abia au reusit sa iasa din hotel, erau asteptati de fani inca la plecarea de la hotel, iar unul dintre cei mai aclamati a fost brazilianul Luis Fabiano care a si inscris doua goluri ieri (n.r. sambata)", a declarat Narcis Raducan intr-o interventie telefonica avuta in cadrul emisiunii Gol dupa gol.

Referitor la punctele slabe ale Sevillei, directorul sportiv al Unirii a subliniat nervozitatea unora dintre jucatori, in special a atacantilor: "Sunt multi jucatori cu sange latin, mai nervosi si putem profita de acest lucru. Ramane sa vedem daca ne vom ridica la nivelul unei echipe care poate specula aceste minusuri ale lor. Eu as compara situatia de anul trecut cu Hamburg pentru ca si atunci am fost impresionat de jocul lor, si eram chiar oarecum pesimist, dar si atunci baietii au putut sa profite de lipsurile observate de Dan Petrescu. Daca atunci s-a putut sa jucam bine contra nemtilor, de ce n-am putea sa o facem si acum, mai ales ca eu cred ca suntem mai puternici."


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 05:44 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri Unirea Urziceni
Mihai Stoica: "Sevilla ar defila in Spania daca n-ar exista Real Madrid sau Barcelona"

Managerul general al Unirii Urziceni, Mihai Stoica, este de parere ca viitorul adversar al echipei ialomitene in Champions League, FC Sevilla nu este in nici un caz mai slaba decat in trecut, ci mult mai buna, precizand ca acest club ar putea domina fotbalul spaniol daca nu ar exista cei doi colosi: Real Madrid si FC Barcelona: "Cred ca Sevilla este o echipa mai buna decat o stiam noi, foarte bine organizata si echilibrata. Au cei mai buni conducatori, cei mai buni directori sportivi si pot spune ca Sevilla ar defila daca n-ar fi acesti colosi in Spania: Barcelona si Real Madrid."

Referitor la partida castigata de echipa sa cu 1-0 in fata Unirii Alba Iulia, managerul general a declarat: "A fost un meci la discretia noastra, Alba Iulia a avut o singura ocazie, dar a demonstrat ca este o echipa buna care poate pune probleme. Una peste alta, a fost un examen trecut cu brio pentru ca am luat trei puncte, suntem pe locul doi si am trecut de niste meciuri dificile."

Mihai Stoica a atins si subiectul "echipa nationala", un subiect care a starnit aprigi dispute in randul conducatorilor din fotbalul romanesc. Oficialul ialomitenilor este de parere ca reactiile de dupa meciurile nationalei nu trebuiesc luate in considerare: "Fotbalul este foarte greu si unii au impresia ca, daca se inconjoara de oameni care doar dau din cap, sunt detinatorii adevarului absolut. E foarte greu sa faci egal in Franta, iar comentariile de dupa meci ma intereseaza prea putin. Si eu am fost un critic al jocului nationalei pe vremea fostului selectioner, dar eu am adus si argumente. Cand vad asemenea reactii ale acestor oameni, refuz sa ma consider om de fotbal, ci doar un angajat al unui club."

"Doar rezultatele vorbesc. Sunt patroni care se pricep foarte bine la fotbal, de exemplu Silvio Berlusconi care i-a impus pe Savicevic sau Sevcenko cu care a avut dreptate, iar acum pe Ronaldinho. Marian Iancu intelege fotbalul, dupa parerea mea, si a reusit cu Timisoara cea mai importanta performanta din istorie, deci inseamna ca face bine ce face. In cazul lui Gigi Becali, el spune ca a obtinut performante, dar nimic nu-l impiedica sa nu le obtina si acum pentru ca se cheltuiesc mai multi bani ca atunci", a spus Mihai Stoica referitor la interventia unor conducatori in treburile echipei.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut