Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AS Monaco FC
08-14-2009, 10:17 AM
Mesaj: #1
AS Monaco FC
Clubul monegas a fost infiintat in 1924 si are in palmares:
- 7 titluri de campioana a Frantei (1961, 1963, 1978, 1982, 1988, 1997, 2000)
-5 cupe ale Frantei (1960, 1963, 1980, 1985, 1991)
-1 cupa Ligii (2003)
- 1 finala de Champions League (2004, pierduta in fata lui Porto)
-1 finala de Cupa Cupelor (1992, pierduta in fata lui Werder Bremen)

Antrenor este incepand cu sezonul asta Guy Lacombe (54 de ani), care a mai fost pe la Rennes si PSG.

Meciurile de acasa si le disputa pe Stade Louis-II (18500 locuri)

Lotul de jucatori:

1 GK Yohann Thuram-Ulien
2 DF Cédric Mongongu
3 DF Nicolas N'Koulou
4 DF François Modesto
5 MF Diego Pérez
6 MF Nikola Pokrivač
7 MF Jean-Jacques Gosso
8 MF Alejandro Alonso ©
10 FW Park Chu-Young
11 MF Nenê
12 DF Adriano Pereira
13 DF Vincent Muratori
14 DF Dario Šimić
15 DF Thomas Mangani
16 GK Stéphane Ruffier
17 FW Serge Gakpé
18 DF Djimi Traore
19 DF Patrick Müller
20 FW Juan Pablo Pino
21 MF Malaury Martin
22 MF Loïc Dufau
24 MF Eduardo Costa
25 MF Lukman Haruna
26 MF Yohan Mollo
27 FW Frédéric Nimani
28 DF Sebastien Puygrenier (imprumutat de la Zenit))
29 MF Distel Zola
31 FW Djamel Bakar
32 DF Igor Lolo
34 MF Frédéric Bulot
35 FW Yannick Sagbo

[Imagine: 100px-As_monaco.png]

[Imagine: pic.php?mode=med&pic_id=7561]
Nu lasa pe maine ce poti face azi...lasa pe poimaine!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-14-2009, 10:38 AM
Mesaj: #2
RE: AS Monaco FC
Association Sportive de Monaco Football Club este un club profesionist de fotbal din Principatul Monaco, fondat în anul 1919. Clubul evoluează în prima competiţie franceză de fotbal, Ligue 1. Este unul dintre cluburile cele mai importante ale competiţiei, dar datorită faptului că clubul este bazat în microstatul Monaco, este privit cu suspiciune de o parte a publicului francez. Palmaresul clubului conţine 7 campionate, 5 cupe ale Franţei şi o cupă a Ligii franceze. De asemenea este unul dintre cele 3 cluburi franceze care au jucat o finală de Liga Campionilor. Stadionul pe care joacă echipa, Stade Louis II, este unul dintre cele mai moderne stadioane din Europa, care, în ciuda capacităţii sale de doar 18.500 locuri, găzduieşte anual numeroase competiţii sportive, printre care Supercupa Europei. Stadionul a fost construit pe un teren recuperat din Marea Mediterană şi este situat în cartierul Fontvieille al oraşului. Media de spectatori pe meci este considerată derizorie pentru o echipă din prima ligă franceză, aceasta situândus-e în jurul valorii de 10.000 spectatori pe meci. Totuşi, ţinând cont de faptul că populaţia Monaco-ului nu depăşeşte cu mult 30.000 locuitori şi faptul că clubul se află în competiţie directă cu OGC Nice din oraşul Nisa, aflat la 20 km, face ca AS Monaco să fie clubul cu una dintre cele mai mari rapoarte spectatori/locuitori din Franţa.
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 12:17 PM
Mesaj: #3
RE: AS Monaco FC
AS Monaco a anunţat că l-a transferat pe Gudjohnsen de la FC Barcelona

Atacantul islandez al echipei FC Barcelona, Eidur Gudjohnsen, a ajuns la un acord cu gruparea AS Monaco şi va semna un contract valabil două sezoane, iar catalanii ar putea încasa aproximativ două milioane de euro în funcţie de performanţele jucătorului, informează site-ul monegascilor.

"Acest transfer înseamnă o nouă provocare pentru mine. AS Monaco este un club cu o istorie importantă, iar ceea ce mi-a zis antrenorul Guy Lacombe cu privire la rolul meu în această echipă mi s-a părut foarte interesant. Sper să fiu de ajutor cu experienţa mea şi să marchez cât mai multe goluri. Vreau doar să joc fotbal, fie că sunt folosit mijlocaş sau atacant, lucru care la FC Barcelona nu prea se mai întâmpla", a spus atacantul în vârstă de 31 de ani.

Gudjohnsen a fost la Monaco unde a parafat contractul cu echipa franceză, apoi a plecat în Islanda pentru a se alătura naţionalei în vederea unor partide din preliminariile pentru CM din 2010.

Atacantul islandez a venit la FC Barcelona în anul 2006 de la Chelsea, iar în cele trei sezoane pe care le-a petrecut la formaţia catalană a disputat 72 de meciuri în Primera Division şi a marcat 10 goluri. El şi-a trecut în palmares cu Barcelona, printre altele, un titlu de campion, o Cupă a Regelui, dar şi o Ligă a Campionilor.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut