Chestionar: Va reuşi Timişoara să treacă de grupe?
Da
Nu
[Arată rezultate]
Notă: Acesta este un chestionar public, alţi utilizatori vor putea vedea ce aţi votat.
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
09-16-2009, 07:17 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-16-2009 07:53 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #21
RE: Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
Martin Jol e precaut: "Timişoara are jucători buni"

Timişoara va fi prima echipă din România care va juca împotriva marelui Ajax. Antrenorul Martin Jol este la curent cu acensiunea echipelor din provincie în România. Jol spune ca Timişoara nu trebuie subestimată, mai ales că a eliminat-o pe Şahtior!

"Suntem o echipă tânără, nu ne permitem să fim superoptimişti după victoria cu Breda, scor 6-0. Am mai dat cinci goluri cu Slovan Bratislava, trei cu Almelo şi patru cu Waalwijk. Nu suntem aici chiar să câştigăm cu 6-0 cu Timişoara, nu ne aşteptăm la asta. Suntem într-o grupă grea, toate echipele au căzut din tururile preliminare ale Ligii Campionilor. Timişoara nu trebuie subestimată, meciul nu e dinainte câştigat", a declarat antrenorul lui Ajax.

Martin Jol a avut spioni în România şi spune căştie cum trebuie jucat împotriva lui Poli!

"Adversarul va lupta şi va trebui să fim foarte atenţi şi concentraţi, să nu cădem în capcana contraatacurilor. Elita formaţiilor româneşti nu mai e reprezentată doar de echipele din Bucureşti. Timişoara se înscrie în acest val, e o echipă foarte periculoasă, altfel nu ar fi putut s-o elimine pe Şahtior. Trebuie s-o luăm serios în calcul. Pentru a merge mai departe va trebui să câştigăm meciurile de acasă, dar va fi greu de tot. Am câteva cunoştinţe în România care m-au informat despre jocul Timişoarei. Fotbalul românesc e în ascensiune, iar Timişoara are jucători buni, care declanşează contraatacuri rapide", a comentat Jol.

Fundaşul Gregory van der Wiel a menţionat că dacă echipa sa nu va trata serios meciul, va avea surprize neplăcute.

"Nu vom subestima Timişoara. Cred că oaspeţii vor juca pe cartea contratacului", a spus el.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 09:23 PM
Mesaj: #22
RE: Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
Vezi lotul lui Ajax

Ogăraru nu a prins nici măcar lotul lărgit pentru meciul cu Timişoara din startul grupelor Europa League. Fostul stelist nu a fost păstrat de Martin Jol între cei 18 fotbalişti pe care se va baza Ajax.

Vezi cei 18 fotbalişti păstraţi în lot de Martin Jol:

Portari:
Maarten Stekelenburg, Kenneth Vermeer,

Fundaşi: Gregory van der Wiel, Renom Oleguer, Jan Vertonghen, Bruno Silva, Toby Alderweireld - fundaşi,

Mijlocaşi: Ismail Aissati, Siem de Jong, Vurnon Anita, Demy de Zeeuw, Kennedy Bakircioglu, Urby Emanuelson,

Atacanţi: Marko Pantelici, Miralem Sulejmani, Luis Suarez, Dario Cvitanici, Dennis Rommedahl.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 09:34 PM
Mesaj: #23
RE: Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
Chivorchian: "Cred că putem face un rezultat bun cu Ajax"

Gheorghe Chivorchian, preşedintele lui Poli Timişoara, spune că speră într-un rezultat bun mîine la Amsterdam în faţa celor de la Ajax.

"Mi-aş dori să nu pierdem mîine la Amsterdam. Ne lipseşte Cisovski, dar sperăm să se refacă destul de repede. În rest, toţi jucătorii care au făcut deplasarea sînt apţi. Stadionul va fi plin la ora meciului. Cred că putem face un rezultat bun, am încredere mare în echipă", a spus Gheorghe Chivorchian la sportro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 04:11 PM
Mesaj: #24
RE: Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
Sabău: "Ajax e sub Şahtior"

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău speră să-i mobilizeze din nou pe jucători aşa cum a făcut-o cu Şahtior.

"Dacă vom reuşi 70% din ce am făcut cu Şahtior, cred că putem chiar să câştigăm. Echipa a arătat că atunci când e motivată, disciplinată tactic, în formă fizică bună, poate să joace chiar şi cu un adversar valoros de la egal la egal", a spus ieri Sabău, care a comparat adversarul de astăzi cu ceilalţi întâlniţi în Europa în această toamnă. "Cred că se aseamănă cu Şahtior ca stil de joc, posesie, dar jucătorii de la Şahtior mi se par mai valoroşi, mai ales de la mijloc în sus", a explicat Sabău.

"E bun şi un egal"
Antrenorul bănăţenilor nu trage atât de rezultat, cât de jocul echipei. "Sigur că m-ar mulţumi şi un egal, dar cel mai mult m-ar mulţumi felul de abordare a jocului, echipa să aibă curaj, să nu fie timidă când are mingea", a spus Sabău, care pregăteşte cel mai probabil o aboradare defensivă: "Vom încerca sa facem jocul pe care îl ştim cel mai bine. În meciurile tari am pregătit echipa în funcţie de ceea ce puteam face atunci, în funcţie şi de adversar. S-a spus că ne-am apărat foarte mult cu Şahtior, dar ce-a făcut Şahtior cu Barcelona? Şi ei s-au adaptat la adversar".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 05:17 PM
Mesaj: #25
RE: Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
Ogăraru: "Colegii mei de la Ajax nu auziseră de Timişoara"!

George Ogărau va unul din suporterii Timişoarei şi le va ţine pumnii acestora din tribune, în meciul pe care echipa lui Iancu o va juca pe Amsterdam Arena contra celor de la Ajax. Fundaşul se gândeşte şi la Steaua, căreia îi doreşte o viaţă cât mai lungă în această ediţie a Europa League.

"Nu mi-aş fi dorit să fie Steaua în loc de Poli. Îi doresc Stelei un parcurs cât mai lung în Europa League. Îmi doresc ca echipele româneşti să facă o figură cât mai frumoasă în Europa League." a declarat Ogararu

Ogararu şi-a informat colegii despre adversarul de diseară, mai ales în privinţa lui Gigel Bucur, omul care poate aduce golul în poarta olandezilor. "Colegii m-au întrebat mai multe despre Timişoara pentru că ei chiar nu auziseră despre această echipă! Le-am spus în primul rând despre Gigel Bucur! E ciudat să joci împotriva românilor. Le-am spus că este o echipă demnă de luat în seamă şi o echipă căreia trebuie să îi dea atenţia pe care o merită pentru a nu avea surprize"a declarat George Ogararu pentru sport.ro

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 10:35 PM
Mesaj: #26
RE: Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
se misca bine Timisoara in partida cu Ajax
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 03:05 PM
Mesaj: #27
RE: Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
Dinamo Zagreb-Anderlecht 0-2, în prima etapă din Grupa A

Campioana Croaţiei, Dinamo Zagreb, a pierdut, joi seară, pe teren propiu, scor 0-2, în faţa grupării belgiene Anderlecht Bruxelles, în grupa A a Ligii Europa, din care face parte şi FC Timişoara, informează site-ul ofical al UEFA.

Golurile oaspeţilor au fost marcate de fundaşul Victor Bernardez (74) şi de mijlocaşul Jonathan Legear (88).

Dinamo Zagreb: Butina - Etto (Tomecak 85), R. Kovak, Lovren, Cufre - Sammir (Sivonjic 79), Vrdoljak, Badelj, Morales - Mandzukic, Papadopoulos (Slepika 70). Antrenor: Krunoslav Jurcic.

Anderlecht: Proto - Mazuch, Juhasz, Bernardez - Gillet, Biglia, Kouyate (Legear 71), Sare, Deschacht - Suarez (Lukaku 87), Boussoufa (Chatelle 90+1). Antrenor: Ariel Jacobs.

În celălalt joc al grupei, vicecampioana României, FC Timişoara, remizat în deplasare cu formaţia olandeză Ajax Amsterdam, scor 0-0

Următoarea etapă în Grupa A va avea loc la data de 1 octombrie şi programează partidele FC Timişoara-Dinamo Zagreb şi Anderlecht-Ajax.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 04:42 PM
Mesaj: #28
RE: Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
Martin Jol: "Am avut aşteptări mari de la acest joc, dar nu am fost inspiraţi în atac"

Antrenorul echipei Ajax Amsterdam, Martin Jol, a declarat, joi, după jocul cu FC Timişoara, scor 0-0, că formaţia sa a dominat partida, iar batavii nu au obţinut victoria doar pentru că au fost lipsiţi de inspiraţie în faza de atac, informează presa olandeză.

"Am avut aşteptări mari de la acest joc, dar, din păcate, nu am reuşit să ne impunem. Am avut multe şanse de gol, dar nu am avut inspiraţie la finalizare. În prima parte am făcut un joc tactic foarte bun, la fel şi în defensivă. În repriza secundă am tot încercat să dăm gol, iar Sulejmani a fost aproape. Din experienţă ştiu că acest tip de meci poate fi şi pierdut, iar faptul că nu am suferit un eşec este singurul lucru pozitiv. Cei de la FC Timişoara şi-au apărat reputaţia de echipă care se apară foarte bine, iar noi nu am putut reuşi mai mult. Într-o astfel de grupă trebuie să iei puncte, altfel ai probleme", a spus Jol.

Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a remizat, joi seară, pe terenul lui Ajax Amsterdam, scor 0-0, în primul meci din Grupa A a Ligii Europa şi a obţinut astfel un punct important în încercarea de a ajunge în primăvara europeană. În celălalt meci al grupei, dintre Dinamo Zagreb şi Anderlecht Bruxelles, belgienii s-au impus clar, scor 2-0, prin golurile marcate de Bernardez (74) şi Legear (88).

Etapa viitoare din Grupa A va avea loc la data de 1 octombrie, atunci când sunt programate partidele Anderlecht-Ajax Amsterdam şi FC Timişoara-Dinamo Zagreb.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 04:50 PM
Mesaj: #29
RE: Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
Agasaţi de batavi Olandezii, gazde proaste

Timişorenii acuză angajaţii hotelului din Amsterdam, la care au fost cazaţi, că i-au şicanat încontinuu înaintea meciului de aseară, în mod deliberat.

Mai întîi, deşi hotelul dispune de Internet, timişorenii nu au beneficiat de acesta, în ciuda faptului că au plătit. Astfel, alb-violeţii au fost nevoiţi ca, în lipsa internetului, să-şi petreacă timpul urmărind programele tv, singurele disponibile fiind cele în limba olandeză! Apoi, la întoarcerea de la antrenamentul oficial, elevilor "Moţului" li s-a interzis pur şi simplu să urce în camere, cerîndu-li-se să achite mai întîi consumaţiile din minibarurile din fiecare cameră, care au constat în cîteva sticle de apă plată.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 05:01 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-18-2009 05:02 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #30
RE: Grupa A (Grupa Timişoarei): Ajax, Anderlecht, Dinamo Zagreb, FC Timisoara
Presa olandeza: "Zidul romanesc, prea tare pentru Ajax"

Presa olandeză consideră că Ajax Amsterdam a dominat meciul cu FC Timişoara, însă nu a fost capabilă să înfrângă o apărare bine organizată a formaţiei române, în meciul încheiat la egalitate, joi, scor 0-0, în prima etapă a grupei A a Ligii Europa.

"Apărarea Timişoarei s-a dovedit prea puternică pentru atacul lui Ajax", a scris Voetbal International după meciul de joi din grupele Ligii Europa.

"Ajax a avut destule ocazii să facă diferenţa, dar s-a izbit de rezistenţa Timişoarei, o echipă bine organizată. În ciuda unui joc într-o singură direcţie, românii au luat un punct", a scris VI.

De Telegraaf a scris: "Ajax nu trece de Timişoara". "În ciuda dominării teritoriale şi a unor şanse bune, primul meci al lui Ajax în Europa League nu a însemnat o victorie. Echipa lui Martin Jol şi defensiva Timişoara au terminat 0-0", a notat sursa citată.

"Ajax fără vigoare", a titrat ziarul Algemeen Dagblad. "Ajax a eşuat în faţa românilor, Timişoara rezistând până la final. Ajax a avut o superioritate netă, dar trupa lui Jol nu a putut înclina balanţa şi pe tabelă", a scris AD.

Agenţia ANP a notat că "Ajax a alergat în van după gol": "Şansele mari au fost puţine. Adversarul poate privi acest 0-0 ca pe o victorie".

"Ajax a uitat s-o bată pe Timişoara", a subliniat Elf Voetbal. "Start ratat pentru Ajax, doar 0-0 cu Timişoara", a adăugat publicaţia amintită.

"Zidul românesc, prea tare pentru Ajax", este titlul materialului prezentat de postul TV Sport 1.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut