Chestionar: Va reuşi Steaua să treacă de grupe?
Da
Nu
[Arată rezultate]
Notă: Acesta este un chestionar public, alţi utilizatori vor putea vedea ce aţi votat.
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
09-04-2009, 06:06 PM
Mesaj: #11
RE: Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
Un oras in care urmele razboiului au ramas, orasul unde armata merge pe strada in fiecare zi cu armele in mana.

Asa ii asteapta orasul Tiraspol pe stelisti. Tiraspol este capitala republicii Transnistria - republica ce s-a declarat autonoma dupa un razboi cu Republica Moldova si este recunoscuta doar de Rusia. Chiar daca atmosfera este una trista la Tiraspol, un complex sportiv de 5 stele iti sare in ochi in oras. Multi spun ca este al treilea ca dotari din lume. A costat in jur de 200 de milioane de dolari.

La intrarea in Transnistria, ti se percepe o taxa, un fel de viza de intrare. Nu exista un aeroport in aceasta zona - toti cei care vor sa mearga la Tiraspol sunt nevoiti sa mearga cu avionul pana la Chisinau si de acolo cu autocarul sau masina pana la Tiraspol, aflat la 70 de kilometri.

In plus, toate legaturile telefonice fixe cu Republica Moldova au fost taiate. Daca te afli in Chisinau si vrei sa sa suni in Transnistria, ti se percepe un tarif ca si cand ai suna de la Chisinau in Canada. Motivul- toata telefonia este prin satelit.

In Tiraspol, locuitorii au si o mandrie - echipa de fotbal, Sheriff domina fotbalul din Republica Moldova de cativa ani. Patronul echipei este Victor Gusan, un fost ofiter de securitate si cel care a coordonat in 1992 arestarea grupului Ilascu. Gusan detine lantul "Sheriff" din Transnistria, care contine magazine si benzinarii.

La un meci de campionat, in Chisinau, acum cativa ani, Gusan a fost tinta unui atac armat lansat de o grupare rivala. Dusmanii sai au pandit jeep-ul sau si au lansat multe focuri de arma, insa Gusan nu se afla in masina. Unul dintre soferii sai a murit in acel atac.

Sheriff Tiraspol este cea mai bogata echipa din Republica Moldova - cel mai mare salariu la echipa ajunge la 10.000 de dolari pe luna. Romanul Arbanas, cel care joaca in prezent la Sheriff Tiraspol, are un salariu de 7000 de dolari pe luna.

Fotbalistii de la Sheriff Tiraspol nu au prime pentru fiecare meci, pentru castigarea campionatului au promisa o prima de 20.000 de dolari pentru fiecare jucator, iar pentru castigarea Cupei Moldovei au promisa o prima de 10.000 de dolari pentru fiecare fotbalist.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
       

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2009, 06:37 PM
Mesaj: #12
RE: Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
Steve McClaren a fost suspendat pentru o etapă în campionat

Antrenorul grupării FC Twente, Steve McClaren, a primit o etapă de suspendare din partea Comisiei de Disciplină a Federaţiei Olandeze de Fotbal, pentru că a pătruns pe teren la un meci de campionat, informează site-ul oficial al forului.

Tehnicianul a fost eliminat de pe bancă pentru că a intrat pe terenul de joc în timpul partidei cu Feyenoord, întâlnire terminată la egalitate, scor 1-1.

Comisia a precizat că McClaren poate face apel împotriva deciziei până la data de 10 septembrie. Antrenorul lui Twente poate sta în tribune în timpul meciului cu FC Utrecht, din 12 septembrie.

Gruparea olandeză face parte din Grupa H a Ligii Europa, alături de Steaua, Fenerbahce şi Şerif Tiraspol.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-05-2009, 07:31 PM
Mesaj: #13
RE: Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
Steve McClaren spune că FC Twente îşi propune un parcurs lung în cupele europene

Antrenorul grupării FC Twente, Steve McClaren, a afirmat că oficialii echipei au un proiect ambiţios şi el îşi doreşte ca formaţia să se descurce cât mai bine în Liga Europa, informează ediţia online a BBC.

"Am pierdut trei dintre cei mai buni jucători în această vară, ne-a fost greu să-i înlocuim. Nu am pierdut multe partide în campionat, dar am făcut multe egaluri. Sunt mulţumit, dar putem şi mai bine. Mereu am vrut să antrenez în altă ţară, mai ales că am pregătit Anglia şi Middlesbrough, cu care m-am descurcat bine în Europa", a spus McClaren.

Tehnianul a adăugat că i-a fost greu să accepte o ofertă după eşecul cu echipa naţională a Angliei. "Acum mă bucur. Meciul contra Croaţiei a fost cel mai rău pentru mine, deşi putea să fie cel mai important. Am învăţat o lecţie, deşi a fost o dezamăgire enormă. Am dezamăgit o naţiune pentru ca nu ne-am calificat. Eu eram singurul vinovat. Nu vreau să mai trec prin aşa ceva. Nu m-a omorât, aşa că am devenit mai puternic şi mi s-a părut normal să fiu criticat", a explicat acesta.

"Speram să mă aştepte o carieră bună atunci când m-am apucat de antrenorat, iar la fiecare echipă aduni mai multă experienţă, face parte din drumul unui antrenor. Nu vreau să dovedesc ceva sau să-mi iau o revanşă", a spus el. Tehnicianul a precizat că Sir Bobby Robson l-a influenţat mult în carieră şi l-a sfătuit să accepte oferta de la FC Twente.

"Mi s-a prezentat proiectul şi nu puteam refuza. Am avut o echipă decentă, pe care am îmbunătăţit-o. Am obţinut rezultate foarte satisfăcătoare, a fost cel mai bun sezon al meu. Îmi place la Twente, este un club ambiţios, să vedem până unde vom ajunge. Totul a fost bine şi la Middlesbrough, disputarea finalei era ca finalul unui drum, dar unii nu realizează cât de important a fost pentru un asemenea club să ajungă până acolo. Ştiu că a fost o adevărat performanţă. Villarreal, Stuttgart sau Roma sunt acum echipe foarte mari în fotbalul european, dar Middlesbrough nu a mai promovat", a mai spus antrenorul.

FC Twente va juca în Grupa H a Ligii Europa, alături de Steaua, Şerif Tiraspol şi Fenerbahce.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 10:41 PM
Mesaj: #14
RE: Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
In campionatul moldovean Sheriff Tiraspol a invins cu 5-0 pe Dinamo Bender. Au marcat Kuchuk (3),Diedhiou si Volkov

[Imagine: pic.php?mode=med&pic_id=7561]
Nu lasa pe maine ce poti face azi...lasa pe poimaine!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 12:22 AM
Mesaj: #15
RE: Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
Şerif 5-0 Dinamo Bender

Şerif Tiraspol, adversara Stelei în grupa H din Europa League, a facut scor în etapa a 9-a din Moldova. Şerif a trecut cu 5-0 de Dinamo Bender.

Golurile lui Serif au fost marcate de Kuciuk '7, '88, '90, Volkov '43 şi Diedhiou '67.

Şerif Tiraspol, antrenată de Leonid Kuciuk, a evoluat în următoarea formulă: 25. Melenciuc - 2. Da Costa, 5. Tarknişvili, 3. Volkov (21.Diedhiou '59), 20. Ţinia - 10. Erohin (19. Truhanov '68), 4. Verbetci, 30. Brankovici (13. Dulgher '74), 88. Kuciuk - 14. Balima, 22. Rodriguez.

În urma acestei victorii, Şerif Tiraspol a urcat pe locul trei în clasament, cu 13 puncte, la opt puncte în urma liderului Iskra-Stal, dar şi cu trei meciuri mai puţin disputate.

Steaua va juca cu Şerif Tiraspol în grupa H a Ligii Europa. Meciul tur va avea loc 17 septembrie, la Bucureşti, iar returul este programat în data de 2 decembrie, la Tiraspol.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 04:52 PM
Mesaj: #16
RE: Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
Primul meci al Stelei din grupa H a Ligii Europa pe care "ros-albastrii" il vor disputa impotriva moldovenilor de la Sheriff Tiraspol va fi arbitrat de cehul Pavel Kralovec. Arbitrul ceh va fi ajutat de doi tusieri, Miroslav Zlamal si Martil Wilczek, plus alti doi arbitri care vor sta in spatele portrilor, Libor Kovarik si Michal Patak.
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 03:20 PM
Mesaj: #17
RE: Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
"Steaua? Nicio şansă cu Fener!"

Fostul preparator fizic al Stelei, Yuksel Yesilova, îşi caută o nouă echipă unde să muncească după ce a plecat de la Giresunspor.

Yuksel, ce s-a întâmplat la Girenuspor?
Am plecat eu, n-am fost dat afară. Mă lucrau antrenorul secund și conducerea.

Tu l-ai adus pe Pedriel?
Nu, eu i-am propus pe Andrei Ionescu, Răduţă de la Rapid şi pe Cordoş. Însă m-am trezit cu Pedriel, pentru că preşedintele s-a înţeles cu Steaua, prin intermediul lui Victor Becali. Apropo de Ionescu. La viitoarea echipă unde voi merge, voi face totul să-l aduc. E un superfotbalist. Nu contează câţi bani va costa transferul.

Revenind la Pedriel, de ce a jucat aşa puţin?
Am încercat să-l forţez, voiam să-l bag titular, dar se tot plângea că e accidentat. Ciudat! Într-o zi, când m-am dus la antrenament, am văzut că lipseşte şi, când am întrebat unde e Pedriel, mi s-a spus că a plecat zece zile în Bolivia la naţională. Habar nu aveam.

Ce spun turcii despre faptul că Fenerbahce va juca în aceeaşi grupă cu Steaua?
Mă tot sună ziariştii turci să le spun echipa Stelei. Nu am dat din casă, pentru că nu e corect. Mă întrebau de ce nu joacă Zapata titular şi nici nu ştiam ce să le zic. Oricum, Steaua nu are nicio şansă să câştige aici, la Istanbul. Fener joacă foarte bine a şi făcut transferuri de marcă, jucători din naționala Braziliei.

Ce puncte slabe ar avea Fenerbahce?
Cred că sunt de exploatat benzile laterale, acolo au ceva probleme. Joacă în modulul 4-1-4-1, deşi antrenorul e puţin criticat de presă că nu evoluează în clasicul 4-4-2. Steaua ar avea o şansă să facă egal dacă dă primul gol aici, la Istanbul, şi apoi se apără. Dacă nu înscrie, nu are cum să plece cu vreun punct.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 03:08 PM
Mesaj: #18
RE: Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
Twente Enschede-FC Utrecht 3-2, în etapa a 6-a

Adversara Stelei din Grupa H a Ligii Europa, Twente Enschede, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, pe FC Utrecht, scor 3-2, într-un meci din etapa a 6-a a campionatului Olandei, informează site-ul oficial al clubului.

Golurile gazdelor au fost marcate de Nkufo (42), Kuiper (52) şi Ruiz (90), în timp ce pentru oaspeţi, la care Mihai Neşu nu a evoluat, Van Wolfswinkel a reuşit o dublă (8, 62).

Antrenorul Steve McClaren a folosit următoarea echipă: Boschker - Stam, Wisgerhof, Douglas, Kuiper (Carney 84) - Tiote, Janssen (Brama 46) - Stoch, Perez (Akram 90), Ruiz - Nkufo.

În urma acestui rezultat, Twente a acumulat 14 puncte şi este neînvinsă în acest început de sezon, în care a înregistrat patru victorii şi două egaluri.

Steaua face parte din Grupa H a Ligii Campionilor, alături de Fenerbahce, Twente Enschede şi Şerif Tiraspol. Roş-albaştrii vor debuta la 17 septembrie, pe teren propriu, cu Şerif Tiraspol, după care, la 1 octombrie, vor întâlni pe Twente, în deplasare. Returul cu gruparea olandeză este programat la 17 decembrie, în Ghencea.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
               

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 12:42 PM
Mesaj: #19
RE: Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
Bursaspor-Fenerbahce 0-1, într-un meci din etapa a 5-a

Adversara Stelei din Grupa H a Ligii Europa, Fenerbahce Istanbul, a învins, duminică, în deplasare, pe Bursaspor, scor 1-0, într-un meci din etapa a 5-a a campionatului Turciei, informează site-ul clubului.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Alex (42). La Bursaspor, românul Giani Kiriţă nu a fost inclus în lot pentru acest joc.

Antrenorul Cristoph Daum a folosit următoarea formulă: Volkan Demirel - Gonul, Bilica, Lugano, Roberto Carlos (Dos Santos 46) - Kazim, Mehmet Topuz (Selcuk 78), Baroni, Vederson - Alex, Guiza (Deivid 62).

În urma acestui rezultat, Fenerbahce se menţine pe primul loc în clasament, cu maximum de puncte după 5 etape.

Steaua va întâlni pe Fenerbahce la 22 octombrie, pe teren propriu, şi la 5 noiembrie, în deplasare. Din Grupa H mai fac parte Twente Enschede şi Şerif Tiraspol.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 12:42 PM
Mesaj: #20
RE: Grupa H (Grupa Stelei): Steaua, Fenerbahce, FC Twente, Sheriff Tiraspol
Şerif Tiraspol-Viitorul 3-0, într-un meci din etapa a 10-a

Gruparea Şerif Tiraspol, adversara Stelei din grupele Ligii Europa, a trecut, duminică, pe teren propriu, de formaţia Viitorul, scor 3-0, într-un meci din etapa a 10-a a Diviziei Naţionale, informează presa din Republica Moldova.

Golurile au fost marcate de Erokhin (18), Volkov (39) şi Costa (53).

Antrenorul Leonid Kuciuk a folosit în acest meci următoarea formulă: Melenciuc - Da Costa, Tarhnişvili (Karpovich 56), Volkov (Kuciuk 46), Ţânea - Verbeţchi, Brankovic, Erohin, Suvorov - Truhanov (Rouamba 46), Rodriguez (Balima 46).

În campionatul Moldovei sunt permise câte patru schimbări de echipă pe meci.

Campioana Moldovei din ultimele nouă sezoane are doar 7 meciuri disputate în campionat şi şi-a amânat alte trei jocuri în urma partidelor pe care le-a disputat în cupele europene. În clasament, Şerif se află pe poziţia a 3-a, cu 16 puncte, la 8 distanţă de primul loc.

Repartizate în Grupa a H a Ligii Europa, Steaua şi Şerif se vor întâlni prima oară în Ghencea, pe 17 septembrie, într-un meci care se va disputa cu porţile închise, în timp ce returul este programat pe 2 decembrie. Alături de cele două grupări, din Grupa H mai fac parte Fenerbahce şi Twente.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut