Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Liga I Show
03-02-2010, 12:19 AM
Mesaj: #1
Liga I Show
Campionatul romanesc este un amestec ciudat de fatarnicie, orgoliu, minciuni, papausari care trag sforile si marionete care le servesc interesele, bani negri , serviete si butoane apasate la comanda, arbitri impartiti pe sfere de influenta, batrani care vin dintr-o vreme uitata deja si care se lupta pentru a mentine controlul, stadioane goale, suporteri goniti de pe stadioane, retrogradari stabilite uneori anticipat, promovari cumparate la toate nivelurile. Poate ca nu avem mafioti in sensul adevarat al cuvantului, dar exista 'becalioti", il avem pe "nasul" , pe "corleone" care stie tot ce misca, inclusiv probabil unde se dau bani si unde se cumpara meciuri. Cei care conduc fotbalul romanesc nu pot reactiona pentru ca sunt parte a "sistemului", niste acrobati intr-un echilibru fragil atenti sa nu deranjeze prea mult "granzii" campionatului. Avem un campionat unic in Europa, poate chiar in lume, cu echipe retrogradate in liga a treia care pot promova peste noapte in prima liga, cu echipe care se dau la o parte pentru a face loc altora mai potente, cu oficiali care simt o placere absolut nebuna ca fotbalul sa fie jucat fara spectatori.


[Imagine: LigaShowMic.jpg]

http://www.gruppo-maxima.ro/wiki - Stiinta si doar atat
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-02-2010, 12:21 AM
Mesaj: #2
RE: Liga I Show
LIGA LUI MITICA - ep. 1

Nu, domnule Muresan, nu va invidiem. Sentimentele actuale sunt altele, de antipatie si chiar usor dispret. Din pacate, ele se manifesta si fata de echipa pe care o reprezentati. Cei care scriu aceste randuri sunt printre cei care au simpatizat si aplaudat echipa CFR Cluj cand a castigat campionatul
Se sfarsea o perioada de dominatie a echipelor din Bucuresti si ne-am bucurat. Credeam ca va urma o perioada cu un fotbal curat si sanatos , ca vor disparea practici pe care le detestam cu totii. Este clar ca ne-am inselat . Echipa pe care am admirat-o si apaludat-o s-a transformat peste noapte si beneficiaza de o simpatie dubioasa in randul arbitrilor romani. Este ajutata mai mult decat oricare alta si acceptati asta cu un dispret suveran fata de ideea de competitie si fair play
Parcursul in editia trecuta a Cupei Romaniei dar si meciuri jucate in editia actuala ne dau dreptul sa afirmam asta. Pentru ca de cel putin doua ori ati facut referire la suporterii Universitatii Craiova ne-am hotarat sa va recompensam. Sunteti eroul primului episod din seria LIGA LUI MITICA , va daruim un tablou care sa va ajute sa intelegeti ce va reproseaza suporterii si aproape toata presa sportiva din Romania.

[Imagine: cfr_mic.jpg]

http://www.gruppo-maxima.ro/wiki - Stiinta si doar atat
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-03-2010, 04:52 PM
Mesaj: #3
RE: Liga I Show
(03-02-2010 12:21 AM)gonen Scris:  LIGA LUI MITICA - ep. 1

Nu, domnule Muresan, nu va invidiem. Sentimentele actuale sunt altele, de antipatie si chiar usor dispret. Din pacate, ele se manifesta si fata de echipa pe care o reprezentati. Cei care scriu aceste randuri sunt printre cei care au simpatizat si aplaudat echipa CFR Cluj cand a castigat campionatul
Se sfarsea o perioada de dominatie a echipelor din Bucuresti si ne-am bucurat. Credeam ca va urma o perioada cu un fotbal curat si sanatos , ca vor disparea practici pe care le detestam cu totii. Este clar ca ne-am inselat . Echipa pe care am admirat-o si apaludat-o s-a transformat peste noapte si beneficiaza de o simpatie dubioasa in randul arbitrilor romani. Este ajutata mai mult decat oricare alta si acceptati asta cu un dispret suveran fata de ideea de competitie si fair play
Parcursul in editia trecuta a Cupei Romaniei dar si meciuri jucate in editia actuala ne dau dreptul sa afirmam asta. Pentru ca de cel putin doua ori ati facut referire la suporterii Universitatii Craiova ne-am hotarat sa va recompensam. Sunteti eroul primului episod din seria LIGA LUI MITICA , va daruim un tablou care sa va ajute sa intelegeti ce va reproseaza suporterii si aproape toata presa sportiva din Romania.

[Imagine: cfr_mic.jpg]

Aici gresiti! Oricum am lua-o, CFR are cea mai buna echipa si conducere din Liga l. Restul e can-can!!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-03-2010, 05:11 PM
Mesaj: #4
RE: Liga I Show
LIGA LUI MITICA 2010 - Universitatea Craiova

[Imagine: craiova_mic.jpg]


Universitatea de astazi este sufocata de conflictul dintre Adrian Mititelu si Antonie Solomon, de ambitiile micilor mafioti locali de a controla clubul,de o comunitate locala a carei indiferenta poate distruge principalul brand al orasului. Adrian Mititelu a facut multe lucruri bune, a readus rapid echipa in prima liga ,a reamenajat terenul de pe Oblemenco la standarde europene, la fel tribuna oficiala si vestiarele si a construit doua baze de pregatire de nivel foarte bun . A adus in prim plan o generatie de fotbalisti tineri si foarte tineri cu care a fost foarte aproape de a juca din nou in Europa dupa ani buni.Tot la capitolul realizari putem nota si faptul ca Universitatea anului 2010 propune doi jucatori echipei nationale , cinci echipei de tineret si alti cativa loturilor de juniori. Din pacate, actualul finantator s-a dovedit un tip conflictual ,s-a certat cu aproape toata lumea de la suporteri , autoritati locale, pana la mai toti oamenii de fotbal din prima liga , a inceput uneori conflicte artificiale, avand un apetit deosebit sa apara cat mai des posibil la emisiuni televizate, a implicat echipa de fotbal in simpatiile lui politice si s-a inconjurat de oameni lipsiti de experienta si chiar de profesionalism. O ambitie nemasurata de a controla totul, de a nu da nimanui mana libera la club, alba - neagra jucata cu antrenorii , toate acestea au avut o contributie mare la situatia in care a ajuns Universitatea in acest moment. O echipa frumoasa, talentata, care juca din entuziasm, arata acum obosita si lipsita de motivatie.
Au contribuit aici si toate sicanele si rautatile venite din partea oficialitatilor locale care au uitat sau nu au vrut sa isi aminteasca asta, ca Universitatea, desi cu actionariat privat este, totusi, o echipa a orasului Craiova. Si ca victoriile ei contribuie la imaginea orasului, trebuind sa fie sprijinita in toate modurile posibile.Peste noapte primaria s-a trezit ca vrea echipa de fotbal , lucru ciudat tinand cont de faptul ca , in urma cu ceva ani a avut cheia in mana trebuind doar sa o foloseasca. Un primar bine intentionat ar fi stiut cum sa rezolve problema, ar fi gasit modul legal in care sa ajute echipa si nu ar fi lasat in paragina un bun care apartine orasului, stadionul Ion Oblemenco.
Prins intre atatea interese si ambitii locale leul alb albastru pare ca se sufoca cu fiecare zi care trece.
Actualul finantator trebuie sa isi aminteasca ce a promis de foarte multe ori, instaurarea profesionalismului la club, la toate nivelurile.Este ceea ce suporterii Universitatii din toata tara asteapta si spera sa se concretizeze cat mai rapid.Mai putine vorbe si mai multe fapte si lucruri concrete.

http://www.gruppo-maxima.ro/wiki - Stiinta si doar atat
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-06-2010, 12:23 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-06-2010 12:25 PM de gonen.)
Mesaj: #5
RE: Liga I Show
[Imagine: rapid_mic.jpg]
Arde planeta dar Copos nu simte asta. Ii fierbe pe toti la foc mic, prieteni, adversari, jucatori, suporteri. Trage sforile si le inoada atat de strans de nu le mai desface nimeni. Ii pacaleste pe toti dar are grija sa lase impresia ca el este cel pacalit. Baga bani putini in fotbal si scoate mai multi decat oricine. Si totusi iese mereu pe minus, in ciuda faptului ca socoteste zi si noapte.
Arde planeta si ce daca? Atunci se simte Copos in largul lui. Un Mefisto pervers si alunecos, parsiv si perseverent , ii fierbe pe toti la foc mic si se simte bine. Asta este lumea lui!


[Imagine: steaua_mic.jpg]
Farmecul vietii este in 2010 aici, la Steaua. Se intimpla tot timpul ceva interesant, iar Gigi conduce turma senin si bine dispus. Langa el este tot timpul o umbra , fara identitate si fara personalitate. Nu trebuie decat sa bata din palme si apare umbra care ii indeplineste orice dorinta. Orice ordin e litera de lege, umbra nu are timp sa gandeasca si nici interes sa o faca.
Umbra se simte bine asa .Singurii care ii tulbura armonia sunt cei doi pastori angajati de curand, care au tupeul sa aiba initiative si pareri personale. Si lupii cei rai de la Peluza Sud.....



[Imagine: dinamo_mic.jpg]
Ei, da! Avem aici o invincibila armanda , un conducator uns cu toate alifiile si care s-a saturat sa il vada pe legionarul Muresan facand jocurile in prima liga. A stat o vreme deoparte dar, clar, nu se mai poate. A racolat soldati noi, a facut rost de arme puternice si este gata sa rescrie istoria! Stie ce are de facut , si-a reamintit fapte de arme glorioase si felul in care a luptat in razboaie castigate cu ani in urma.....


[Imagine: cfr_mic.jpg]
D-nul Muresan considera ca toata lumea invidiaza echipa pe care o conduce. Nu vede si nici nu simte ca sentimentele sunt altele, de antipatie si usor dispret. Cand s-a sfarsit dominatia echipelor bucurestene si o echipa din provincie a castigat din nou campionatul ne-am bucurat si am aplaudat. Am crezut ca va urma o perioada cu un fotbal curat si sanatos, ca vor disparea practici pe care le detestam. Din pacate noua Ileana Cosanzeana a fotbalului romanesc s-a transformat peste noapte. Beneficiaza de o simpatie dubioasa in randul arbitrilor romani , este ajutata mai mult decat orice alta echipa. Si accepta asta cu un dispret suveran fata de ideea de competitie si fair play.

http://www.gruppo-maxima.ro/wiki - Stiinta si doar atat
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-03-2010, 10:32 AM
Mesaj: #6
RE: Liga I Show
Lansam un nou afis de colectie din seria Liga lui Mitica, subiectul de astazi fiind Timisoara. Rapirea Sabinelor in varianta Zambon! In spatele lui Zeus din Banat apare omul care a mutat ´˝ bragadiru ´˝ la Timisoara . Este exemplul cel mai elocvent a ceea ce nu trebuie sa devenim noi , un surogat de echipa cu suporteri care au acceptat senini pierderea onoarei si mandriei doar pentru a ramane si a juca in prima liga. Universitatea care joaca astazi la Severin este Universitatea Craiova. Am fost alaturi de ea cand a retrogradat si nu am fost de acord cu obtinerea unui loc in prima liga prin alte mijloace decat cele strict sportive, suntem alaturi de echipa si acum, in momente grele, pana o vom readuce acasa!

[Imagine: Timisoara_mic.jpg]

http://www.gruppo-maxima.ro/wiki - Stiinta si doar atat
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-16-2010, 10:13 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-16-2010 10:26 PM de gonen.)
Mesaj: #7
RE: Liga I Show
[Imagine: vaslui_mic.jpg]
Urmeaza o deplasare grea in Moldova, la ranch-ul lui Porumboiu unde s-au adunat o gramada de mercenari ahtiati dupa bani si glorie. In afara de asta, finantatorul moldovean este gata oricand sa scopeasca un arbitru daca are nevoie de ajutor extern. Iar meciurile urmatoare vor fi toate pe muchie de cutit ...

http://www.gruppo-maxima.ro/wiki - Stiinta si doar atat
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut