Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Noutăţi despre fotbalul în sală (futsal)
11-30-2009, 09:34 PM
Mesaj: #1
Noutăţi despre fotbalul în sală (futsal)
Ştiri şi noutăţi...

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-30-2009, 09:34 PM
Mesaj: #2
RE: Noutăţi despre fotbalul în sală (futsal)
Vali Ionita: "La prima liga de futsal avem mai multi spectatori decat Liga a II-a de fotbal"

Reprezentantul Federatiei Romane de Fotbal in ceea ce priveste competitia de futsal din Romania si team-manager al echipei nationale, Vali Ionita, a subliniat afluenta de spectatori de la meciurile din prima liga a tarii noastre la fotbal in sala, un sport cu o crestere semnificativa intr-o perioada scurta.

"La un meci de Liga I la futsal au fost 2000 de spectatori, de patru ori mai mult decat a avut Dinamo la ultima partida. Este un sport nou, deja am avut o calificare la campionatul din Portugalia in 2007, iar acum am pierdut la golaveraj. Actualmente suntem in urna a doua valorica si eu spun ca este o crestere destul de importanta intr-o perioada atat de scurta. Speram sa introducem o noua regula in futsal, ca pe foaia de joc sa existe maxim 5 jucatori straini. Fotbalistii care n-au reusit la terenul mare i-am adaptat pentru jocul de sala. Afluenta de spectatori la acest sport se datoreaza si faptului ca multe echipe gen Targu Mures, Deva si Odorheiul Secuiesc nu au echipa de Liga I, asa ca oamenii se orienteaza spre futsal. Nationala aduce spectatori oriunde am merge. Consider ca la nivel de spectatori suntem peste Liga a II-a de fotbal din Romania", a declarat Vali Ionita pentru Sport Total FM.

Acesta se arata multumit de relatia avuta cu Federatia Romana de Fotbal, cea care ajuta cu sume considerabile aceasta ramura a fotbalului: "Noi nu suntem independenti, nu suntem in afara comisiilor Federatiei. De exemplu, unui jucator eliminat la o partida i se retine carnetul, care apoi merge la Comisia de Disciplina. Nu facem nimic de capul nostru, suntem sub tutela FRF. De altfel ei au cheltuit aproximativ 300.000 de euro, iar domnii Sandu sau Lupescu nu s-au opus niciodata acestor cheltuieli. Acum s-a decis ca Federatia sa suporte si transportul cluburilor".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-30-2009, 09:35 PM
Mesaj: #3
RE: Noutăţi despre fotbalul în sală (futsal)
"Toti romanii nostri din lot sunt convocati la nationala"

Presedintele executiv al echipei campioane de futsal, CIP Deva, spera ca formatia pe care o conduce sa obtina inca doua victorii care sa aduca o vacanta linistita in sanul echipei.

"Astazi avem etapa, speram sa castigam si cele doua meciuri pe care le mai avem pana la final si ca sa plecam linistiti in vacanta. Deva nu prea mai are alta echipa, momentan sunt pe loc retrogradabil in Liga a doua, nu se stie daca se vor mai vindeca si de aceea lumea vine sa vada Cip Deva. Noi practicam un joc spectaculos, iar investitiile se vad si pe parchetul din Sala Sporturilor. Am reusit sa ne tinem spectatorii aproape, iar dupa ce sala va fi gata, pentru ca este in renovare, din ianuarie-februarie vom avea un public mai numeros", a declarat George Mara pentru Sport Total FM.

Una dintre marile bucurii este legata de faptul ca toti romanii de la CIP Deva sunt convocati la nationala, in timp ce marele regret il constituie evolutia din cupele europene: "Toti romanii pe care ii avem, sapte la numar, pe toti ii dam la echipa nationala. L-am fi dat si pe al optulea, insa este suspendat. Noi vrem, incepand cu anul viitor, sa aducem un jucator din nationala Japoniei. De altfel, eu am fost principalul interesat sa aducem un antrenor din spania la echipa noastra, pentru ca sunt cei mai pregatiti. Acum domnul Rivera este si antrenorul lui Cip Deva, dar si al nationalei Romaniei la futsal. In cupele europene am avut ghinion, si aici este marele meu regret, dar speram ca la anul sa facem mai mult."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-30-2009, 09:38 PM
Mesaj: #4
RE: Noutăţi despre fotbalul în sală (futsal)
Jean Cosac: "Ar trebui sa fim obligati sa facem echipe de juniori"

Antrenorul echipei de futsal al clubului Concordia Chiajna, Jean Cosac, apreciaza ideea oficialilor de a limita numarul strainilor de pe foaia de joc la cinci, insa spune ca orice club ar trebui obligat sa aiba o echipa de juniori.

"In Romania, din pacate, nu exista o scoala specializata de antrenori pentru futsal, dar tehnicienii de la noi se descurca foarte bine. Prin anumite cunostinte am reusit sa ajung sa fac aceasta scoala, mi-a placut si trebuie sa spun ca nu este foarte greu. Antrenorii straini se adapteaza mai greu la noi pentru ca in tari ca Spania au in pregatire jucatori de mare calitate, cu junioratul facut in fotbal de sala, in timp ce in Romania dau de fotbalisti pregatiti pe teren mare. Ei se adapteaza, dar mai greu. Ideea cu cinci straini pe foaia de joc este foarte buna, dar in primul rand ar trebui sa ne oblige sa facem si echipe de juniori", a declarat Jean Cosac pentru Sport Total FM.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 07:22 PM
Mesaj: #5
RE: Noutăţi despre fotbalul în sală (futsal)
Romania are un arbitru la Europenele de futsal

Vali Ionita, team manager-ul echipei nationale de futsal a Romaniei, a anuntat ca arbitrul roman Bogdan Sorescu va oficia la Campionatul European de Futsal, care se va desfasura in Ungaria, in luna ianuarie a anului 2010.

Oficialul a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca Sorescu este un baiat serios, care a avut un parcurs deosebit in arbitraj. Ionita a precizat ca arbitrul roman care va oficia la Europenele din Ungaria a efectuat un stagiu de pregatire la Coverciano, unde a terminat intre primii trei la toate testele pe care le-a dat. Bogdan Sorescu este fiul lui Corneliu Sorescu - presedintele AJF Arges si observator federal la meciurile din Liga I.

"Vreau sa anunt ca la Campionatul European din ianuarie, din Ungaria, avem un arbitru roman, pe Bogdan Sorescu. El o sa oficializeze la acest Campionat European pentru prima data in istoria noastra. Este fiul lui Cornel Sorescu. S-a lasat de mai mult timp de fotbalul mare si s-a axat pe fotbalul in sala. Este un baiat foarte serios, isi vede de treaba, este un baiat deosebit si a avut un parcurs deosebit. A avut un stagiu de pregatire la Coverciano, unde a iesit intre primii trei, la toate teste. Si cu putin lobby, a fost convocat sa oficieze la acest Campionat European", a declarat Vali Ionita, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 07:22 PM
Mesaj: #6
RE: Noutăţi despre fotbalul în sală (futsal)
Carlos Ferreira, la un pas de naturalizare

Team manager-ul echipei nationale de futsal a Romaniei, Vali Ionita, a anuntat ca portarul brazilian Carlos Ferreira este la un pas de a fi naturalizat, pentru a putea apara culorile "tricolorilor" in meciurile internationale.

Oficialul a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca goalkeeper-ul sud-american ar fi un ajutor imens pentru reprezentativa Romaniei, pentru ca, pe langa calitatile de portar, are si o tehnica de picior foarte buna. Carlos "Carlao" Ferreira evolueaza de trei ani in Romania si este legitimat la echipa City'us Targu Mures.

"Acum doua saptamani am invins Ucraina, locul cinci in ierarhia europeana, iar acum avem de disputat o dubla partida in compania Italiei, vicecampioana europeana, in Italia. Pentru ei reprezeinta ultimul test inaintea Campionatului European din Ungaria, din ianuarie iar pentru noi reprezinta un test de reformare a unei echipe competitive. Suntem pe drumul cel bun cu naturalizarea portarului brazilian Carlos "Carlao" Ferreira, de la Targu Mures, pe care daca l-am naturaliza am fi extraordinar de puternici. E un portar foarte bun si joaca foarte bine cu piciorul, iese in camp, creeaza superioritate, e foarte tehnic, loveste mingea cu ambele picioare. E un portar extraordinar. Pentru mine si pentru echipa ar fi un ajutor imens. Mai sunt niste acte de facut si avem un avantaj prin faptul ca este deja de trei ani aici. Sa vedem, sunt niste pasi de facut si speram sa rezolvam, cu un pic de ajutor din partea oficialitatilor. Deja a dat un interviu pentru «Evenimentul Zilei», a vorbit foarte frumos, este un baiat maniera, civilizat, bine crescut, cuminte. Ar fi de un real folos pentru noi. Plus ca ii place de Romania. Ne iubeste deja, se simte foarte atras, deci nu e superficialitate sau ipocrizie din partea lui", a declarat Vali Ionita, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 07:23 PM
Mesaj: #7
RE: Noutăţi despre fotbalul în sală (futsal)
Ionita: "Cartea lui Jakab este un adevarat manual educativ"

Vali Ionita, team manager-ul primei reprezentative de futsal a Romaniei, a anuntat ca Zoltan Jakab, fostul antrenor de la echipa mare si actualul tehnician al formatiei U-21 a "tricolorilor", a lansat prima carte din tara care este dedicata fotbalului in sala.

Ionita a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca respectiva carte este un adevarat manual educativ, pentru cei interesati de acest sport, pentru ca este presarata cu poze, scheme si explicatii.

"A aparut deja o carte scrisa de Jakab Zoltan, fostul antrenor de la echipa mare si actualul antrenor de la echipa de tineret, de sub 21. E foarte interesanta, cu poze, cu explicatii, cu scheme. Cartea este un adevarat manual educativ, pentru oricine este interesat de acest sport. Este prima carte de fotbal in sala din Romania si a aparut in conditii tipografice foarte bune. Este un succes", a declarat Vali Ionita, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-23-2010, 02:15 PM
Mesaj: #8
RE: Noutăţi despre fotbalul în sală (futsal)
thanks fore sharing here
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut