Chestionar: Cine se califică?
Acest chestionar este închis.
FC Braşov 0% 0 0%
Gloria Bistriţa 0% 0 0%
Total 0 voturi 0%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sferturi: FC Braşov - Gloria Bistriţa
11-04-2009, 03:28 PM
Mesaj: #1
Sferturi: FC Braşov - Gloria Bistriţa
Discuţii şi informaţii

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 03:35 PM
Mesaj: #2
RE: Sferturi: FC Braşov - Gloria Bistriţa
Viorel Moldovan: "Mă interesa doar să jucăm pe teren propriu, nu şi adversarul"

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, marţi, că este mulţumit de tragerea la sorţi pentru sferturile de finală ale Cupei României, deoarece are avantajul că va juca pe propriul teren, aceasta fiind dorinţa sa încă de la început.

"Pe mine mă interesa doar să jucăm pe teren propriu, nu şi adversarul. Nu am făcut nicio diferenţă între restul echipelor, pentru că toate sunt valoroase din moment ce au ajuns aici. Doar prin prisma numelor sunt favorite unele dintre ele, atât şi nimic mai mult. Să nu uităm că Bistriţa a reuşit să elimine Steaua, iar în campionat a remizat atât în Ghencea, cât şi în Ştefan cel Mare. Este pe ultimul loc în clasament, dar nu merită, mai ales de la venirea lui Florin Halagian. E o formaţie periculoasă, dar avem marele avantaj că jucăm pe teren propriu", a spus Moldovan.

Originar din Bistriţa, şi fost jucător la Gloria până în anul 1993, Moldovan afirmă că a avut de fiecare dată rezultate bune când a jucat împotriva formaţiei prezidate de Jean Pădureanu. "Am jucat acolo, dar sunt profesionist şi îmi fac treaba oriunde sunt. Cât am fost adversar al Bistriţei, am reuşit să marchez de fiecare dată, iar anul trecut, când eram la Vaslui, am câştigat cu 3-0 acolo. Sper să fie tot aşa şi acum pentru că nimic nu e câştigat dinainte. Trebuie să ne calificăm pentru a ne îndeplini obiectivul", a opinat acesta.

Preşedintele formaţiei de sub Tâmpa, Dinu Gheorghe, afirmă că partida cu Gloria va fi dificilă deoarece adversarul are un joc în creştere de la venirea lui Halagian. "Va fi un meci greu, pentru că vom întâlni o echipă care a reuşit să elimine Steaua, iar în campionat este neînvinsă de câteva etape. Jucătorii Gloriei Bistriţa au şi o motivaţie în plus prin aducerea lui Florin Halagian, însă noi trebuie să ne calificăm. Vom juca la Braşov şi trebuie să obţinem calificarea. Vom juca o 'dublă' cu Gloria Bistriţa, pentru că după meciul din Cupa României ne vom întalni şi în campionat", a spus acesta pentru site-ul oficial al clubului.

FC Braşov va întâlni Gloria Bistriţa în sferturile de finală ale Cupei României, conform tragerii la sorţi care a avut loc, marţi, la Casa Fotbalului. Partida se va disputa pe 17 sau 18 noiembrie, pe terenul grupării de sub Tâmpa, în sistem eliminatoriu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 04:10 PM
Mesaj: #3
RE: Sferturi: FC Braşov - Gloria Bistriţa
Pădureanu: "Nu mă gândesc la trofeu, obiectivul este evitarea retrogradării"

Preşedintele Gloriei Bistriţa, Jean Padureanu, a declarat, marţi, că partida cu FC Braşov din sferturile de finală ale Cupei României nu este foarte importantă, deoarece obiectivul prioritar al echipei pregătite de Marian Pană în acest sezon este salvarea de la retrogradare.

"Ne va fi foarte greu, pentru că Braşovul e o echipă de top, care vizează primele 5 locuri în campionat, şi sunt convins că şi Cupa României. Putem spune că suntem supriza Cupei României după ce am eliminat-o pe Steaua, dar după cum evoluăm, nu suntem. Salvarea de la retrogradare este obiectivul nostru, dar şi cât mai multe succese în Cupă. Nu mă gândesc la trofeu, ci la următorul joc, cu FC Brasov. Dacă vom câştiga, vom vedea ce ne propunem mai departe", a spus Pădureanu.

Gloria Bistriţa va evolua împotriva lui FC Braşov, în deplasare, în sferturile de finală ale Cupei României, conform tragerii la sorţi care a avut loc, marţi, la Casa Fotbalului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-18-2009, 03:14 PM
Mesaj: #4
RE: Sferturi: FC Braşov - Gloria Bistriţa
Moldovan: "Meciul nu a fost deloc uşor, dar noi ni l-am făcut aşa"

Antrenorul lui FC Braşov, Viorel Moldovan, a declarat, marţi, după calificarea în semifinalele Cupei României în dauna Gloriei Bistriţa, că adversarul a fost unul dificil în ciuda faptului că echipa sa a câştigat cu scorul de 3-0.

"Am obţinut o victorie care nu poate fi comentată prea mult, în care am făcut o repriză foarte bună. Am reuşit să deschidem scorul repede, aşa cum ne-am propus şi am avut o repriză exact pe placul meu. Meciul nu a fost deloc uşor, dar noi ni l-am făcut aşa. După pauză ne-am mai retras şi am încercat să menţinem rezultatul", a spus Moldovan.

Tehnicianul speră ca FC Braşov să se impună şi în campionat, în partida directă de duminică. "Meciul din campionat va fi mult mai greu. Ei au nevoie disperată de puncte, însă şi noi avem pentru a ne menţine în vârful clasamentului. E bine că am câştigat azi pentru că acum avem un avantaj psihologic asupra lor", a punctat fostul internaţional.

Dorel Zaharia, declarat cel mai bun jucător al meciului, susţine că FC Braşov a câştigat la o diferenţă mare deoarece a reuşit să înscrie în debutul partidei. "Ne-am făcut un meci uşor pentru că am marcat în primele minute. E o zi fericită şi mă bucur că ne-am calificat în semifinale, e o performanţă deosebită pentru o echipă care e abia la al doilea sezon în Liga I. Acum ne gândim să luăm cele trei puncte în jocul din campionat cu Bistriţa şi sper să le şi obţinem, pentru că în economia campionatului va conta orice punct câştigat în deplasare", a opinat atacantul, adăugând că "suntem favoriţi la câştigarea Cupei, din moment ce am eliminat campioana chiar pe terenul ei".

Antrenorul bistriţenilor, Marian Pană, consideră că golul marcat de Hadnagy în minutul 4 a fost decisiv în stabilirea câştigătoarei. "A fost o victorie clară a braşovenilor şi îi felicit. Am primit gol în debutul meciului, ceea ce a făcut ca jocul să decurgă în favoarea lor. Noi am părut o echipă obosită care a jucat fără orizont, dar trebuie să ne refacem rapid şi să câştigăm jocul din campionat", a afirmat Pană.

FC Braşov a învins, marţi, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia lui Florin Halagian, Gloria Bistriţa, în sferturile de finală ale Cupei României şi s-a calificat în semifinalele competiţiei după 23 de ani de pauză.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut