Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
11-29-2009, 10:13 AM
Mesaj: #11
RE: Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
Şahtior Doneţk-Tavria Simferopol 3-0, în etapa a 15-a

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, pe Tavria Simferopol, scor 3-0, într-un meci din etapa a 15-a a campionatului Ucrainei, informează site-ul oficial al clubului.

Golurile lui Şahtior, la care internaţionalul român Răzvan Raţ a fost integralist, au fost marcate de Adriano (10, 85) şi Ilsinho (67).

În urma acestui rezultat, echipa lui Lucescu a acumulat 31 de puncte, a urcat pe locul 2 şi s-a apropiat la 4 puncte de liderul Dinamo Kiev, care va juca duminică, în deplasare, cu Metalurg Zaporoje.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-29-2009, 10:15 AM
Mesaj: #12
RE: Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
Şahtior Doneţk-Tavria Simferopol 3-0, în etapa a 15-a

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, pe Tavria Simferopol, scor 3-0, într-un meci din etapa a 15-a a campionatului Ucrainei, informează site-ul oficial al clubului.

Golurile lui Şahtior, la care internaţionalul român Răzvan Raţ a fost integralist, au fost marcate de Adriano (10, 85) şi Ilsinho (67).

În urma acestui rezultat, echipa lui Lucescu a acumulat 31 de puncte, a urcat pe locul 2 şi s-a apropiat la 4 puncte de liderul Dinamo Kiev, care va juca duminică, în deplasare, cu Metalurg Zaporoje.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-08-2009, 07:00 PM
Mesaj: #13
RE: Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
Krivbas Krivoi Rog-Şahtior Doneţk 0-2, în etapa a 16-a

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a învins, duminică, în deplasare, pe ultima clasată, Krivbas Krivoi Rog, scor 2-0, într-un meci din etapa a 16-a a campionatului Ucrainei, informează site-ul oficial al clubului.

Golurile lui Şahtior, la care internaţionalul român Răzvan Raţ a intrat în minutul 61, au fost marcat de Fernandinho (31-penalty) şi Gladki (90).

În urma acestui rezultat, echipa lui Lucescu a acumulat 34 de puncte şi a rămas pe locul 2, la 5 puncte de liderul Dinamo Kiev.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-10-2009, 05:22 PM
Mesaj: #14
RE: Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
Şahtior Doneţk-Metalurg Zaporoje 2-0, într-un meci din etapa a 13-a

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a câştigat, miercuri seară, pe teren propriu, scor 2-0, partida cu Metalurg Zaporoje, contând pentru etapa a 13-a din campionatul Ucrainei, care a fost amânată din cauza gripei porcine, informează site-ul clubului.

Golurile gazdelor, la care internaţionalul român Răzvan Raţ a evoluat pe întreaga durată a întâlnirii, au fost marcate de mijlocaşul brazilian Willian (64) şi de conaţionalul acestuia Luiz Adriano (84-penalty).

Graţie acestui succes, deţinătoarea Cupei UEFA a acumulat 37 de puncte şi se menţine pe locul secund în competiţia internă, la două puncte în spatele liderului Dinamo Kiev, care are un meci mai puţin disputat.

Partida Şahtior Doneţk-Metalurg Zaporoje trebuia să se dispute la 7 noiembrie, dar a fost amânată după ce autorităţile de la Kiev au reprogramat toată etapa, din cauza riscului crescut de contaminare cu virusul A/N1H1. Celelalte partide din etapa a 13-a vor avea loc anul viitor, la 24 martie şi 7 aprilie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-12-2009, 10:03 PM
Mesaj: #15
RE: Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
Şahtior Doneţk-Iliciveţ Mariupol 2-1, într-o partidă din etapa a 17-a

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, pe Iliciveţ Mariupol şi a trecut, provizoriu, pe primul loc în competiţia internă, informează site-ul oficial al clubului.

La deţinătoarea Cupei UEFA, internaţionalul român Răzvan Raţ a fost introdus în teren la începutul celei de-a doua reprize.

În urma acestei victorii, Şahtior a acumulat 40 de puncte şi a urcat pe primul loc în clasament, la un punct în faţa rivalei Dinamo Kiev, care are două meciuri mai puţin disputate.

Echipa pregătită de Mircea Lucescu va juca următoarea partidă oficială împotriva lui Partizan Belgrad, programată miercuri, în deplasare, în ultima etapă din Grupa J a Ligii Europa. Gruparea ucraineană este deja calificată în 16-imile întrecerii, în timp ce echipa din capitala Serbiei ocupă ultimul loc în grupă, cu 0 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-21-2009, 07:30 PM
Mesaj: #16
RE: Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
Răzvan Raţ: "Era anul meu!"

Răzvan Raţ (28 de ani), locul doi în Ancheta Gazetei, crede că cucerirea Cupei UEFA ar fi trebuit să-l impună în lupta cu Cristi Chivu

- Salut, Răzvan, în Ancheta Gazetei Sporturilor de final de an ai ocupat locul doi, după colegul tău de la echipa naţională, Cristi Chivu.
- Dacă asta a fost opţiunea publicului şi a specialiştilor, ce să mai spun. Cred totuşi că 2009 a fost cel mai bun an al carierei mele.

- Crezi că triumful din Cupa UEFA ar fi trebuit să te propulseze pe primul loc în Ancheta Gazetei?
- Nu ştiu, nu sînt eu cel în măsură să dea verdicte. Repet, dacă lumea aşa a votat, trebuie să accept. Eu ţin să le mulţumesc celor care m-au desemnat cîştigător!

"Cupa UEFA e performanţa lui 2009"
- Şi Mircea Lucescu, antrenorul tău de la Şahtior, a pierdut lupta cu Dan Petrescu şi s-a clasat pe doi.

- Important este că şi eu, şi nea Mircea am cucerit acest trofeu. Mă aşteptam ca în anul în care UEFA a fost cea mai mare performanţă obţinută de doi români în fotbal, alta să fie ierarhia.

- Ce îţi doreşti pentru 2010?
- Să fiu sănătos, să joc fotbal pentru că asta îmi place cel mai mult să fac. Apoi, să începem bine preliminariile pentru Euro 2012, pentru că vreau să ajungem la turneul final!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 12:07 PM
Mesaj: #17
RE: Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
Raţ este unul dintre fundaşii care l-ar putea înlocui pe Pepe la Real Madrid, susţine AS

Fundaşul român Răzvan Raţ este unul dintre jucătorii aflaţi pe lista de transferuri a lui Real Madrid, club care este interesat de achiziţionarea unui fundaş, după ce portughezul Pepe s-a accidentat grav şi va lipsi mai multe luni, informează, miercuri, ediţia online a cotidianului AS.

"Real Madrid ţine uşa deschisă în privinţa transferului unui fundaş în locul lui Pepe, dar şansele sunt destul de slabe. În primul rând, piaţa nu oferă garanţiile pe care le vrea Real în privinţa unui transfer. O altă dorinţă a madrilenilor o reprezintă posibilitatea ca jucătorul să poată evolua în Liga Campionilor, iar preţul să nu fie mare", scrie cotidianul spaniol.

În cazul în care clubul nu va transfera un fundaş central, antrenorul Manuel Pellegrini este decis să folosească pe acel post unul dintre ceilalţi apărători pe care îi are în lot, astfel că ar rămâne descoperite benzile terenului. Un alt impediment ar fi că tranzacţia ar trebui să se realizeze înainte de finalul anului, deoarece din 2010 va intra în vigoare noua lege privind impozitarea străinilor care lucrează în Spania, taxele fiind mai mari decât în prezent.

"Răzvan Raţ, fundaşul stânga al lui Şahtior, este singurul român din formaţia ucraineană. Este un jucător puternic din punct de vedere fizic, se apără bine, dar poate fi folositor şi în atac. Handicapul îl reprezintă faptul că el a evoluat în Liga Campionilor cu Şahtior, fiind eliminat în preliminarii", comentează AS.

Pe lista posibililor jucători doriţi la Real Madrid, alături de Raţ, se mai află Carlos Cuellar (Aston Villa), Jonathan (Cruzeiro), Branislav Ivanovic (Chelsea) şi Nicolas Otamendi (Velez).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-24-2009, 12:08 PM
Mesaj: #18
RE: Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
Mircea Lucescu: "Raţ face faţă la Real Madrid fără nicio problemă, ar fi excelent să ajungă acolo"

Antrenorul grupării Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu, a declarat, miercuri, că este încântat de posibilitatea ca Răzvan Raţ să se transfere la Real Madrid şi consideră că fundaşul stânga al naţionalei României s-ar descurca foarte bine la cea mai titrată echipă din lume.

"Ar fi excelent ca Raţ să ajungă la Real Madrid, sunt foarte bucuros şi mulţumit că există interes din partea spaniolilor. Răzvan ar face faţă în Spania fără nicio problemă, cu ce e mai prejos Şahtior Doneţk faţă de Real Madrid? E diferit campionatul în care evoluează cele două echipe, dar în rest suntem cam la acelaşi nivel. Nu am vrut să-i dau drumul lui Raţ la o echipă sub nivelul lui Şahtior, dar poate va pleca acum, jucătorii trebuie daţi atunci când sunt ceruţi. Nu mă opun plecării lui Raţ, mai ales că are o vârstă. Răzvan e un jucător care are experienţă internaţională vastă, nu se accidentează şi ar fi o satisfacţie imensă pentru mine ca el să plece la Real Madrid", a spus Mircea Lucescu.

Cotidianul spaniol AS a scris, miercuri, că fundaşul român Răzvan Raţ este unul dintre jucătorii aflaţi pe lista de transferuri a lui Real Madrid, club care este interesat de achiziţionarea unui fundaş, după ce portughezul Pepe s-a accidentat grav şi va lipsi mai multe luni. Raţ evoluează pentru Şahtior Doneţk din 2003.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-29-2009, 07:55 PM
Mesaj: #19
RE: Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
Răzvan Raţ a petrecut Crăciunul în Oman

Departe de frigul din oeară, Răzvan Raoe şi sooeia sa, Iulia, au petrecut un Crăciun romantic pe malul golfului OmanRăzvan Raţ (28 de ani) a sărbătorit Crăciunul în Oman, alături de soţia sa, Iulia. Cei doi au revenit în ţară ieri, după o săptămână de vis, petrecută la soare.

Anul 2009 a fost cel mai bun pentru Răzvan Raţ. Câştigător al Cupei UEFA cu Şahtior Doneţk şi desemnat cel mai bun jucător român, Raţ a ţinut să se răsfeţe la sfârşit de an cu o excursie de vis. Împreună cu soţia sa, Iulia, internaţionalul român a ales să-şi petreacă vacanţa de Crăciun în însoritul Muskat (capitala statului Oman), la peste 30 de grade. Jucătorul lui Raţ a plătit câteva mii de euro pentru excursia care a făcut însă toţi banii.

Răzvan şi Iulia s-au ataşat imediat de patronul hotelului în care au fost cazaţiAşa cum se poate vedea din pozele pe care şi le-a postat pe site-ul personal, fundaşul român a făcut baie, s-a plimbat cu cămila, s-a delectat cu muzica şi delicatesele culinare arabe şi a cântat colinde. Ieri, Răzvan şi Iulia au revenit în ţară pentru a-şi petrece Revelionul. Ei vor sărbători trecerea dintre ani la pensiunea pe care o deţin în staţiunea Predeal.

În altă ordine de idei, se pare că şansele lui Raţ de a ajunge la Real Madrid au scăzut considerabil, în primul rând din cauza faptului că românul nu poate fi folosit în Liga Campionilor pentru că a jucat cu Şahtior în turul doi preliminar al competiţiei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 07:01 PM
Mesaj: #20
RE: Răzvan Raţ (nr. 26 - Şahtior Doneţk)
Lucescu: "Raţ merită titlul de cel mai bun jucător român"

Antrenorul lui Şahtior Doneţk spune că fundaşul naţionalei îşi merită titlul câştigat în acest an, şi anume acela de cel mai bun fotbalist român, înaintea lui Mutu şi Chivu. Il Luce crede că este timpul ca Raţ să meargă la o altă echipă, dar numai la una mare!

"Răzvan ia premii cu duiumul în acest an! Jucătorii cu adevărat maturi profesional ajung pe la 27-28 de ani! Sper să-i fi venit mintea la cap pentru că a acumulat mult pe parcursul anului. Merită să fie cel mai bun jucător român pentru că e greu să câsştigi un titlu european ca cel pe care l-am câştigat noi", a declarat Mircea Lucescu la Sport.ro.

Lucescu: "Raţ a fost ofertat de Lazio, dar m-am opus eu"
"Merită să fie numarul unu în România, ca jucător, pentru că a câştigat Cupa UEFA! Este un lucru extraordinar de greu de obţinut. A avut un randament constant, iar asta l-a impus. Ar fi momentul să facă pasul cel mare către un club important din Europa. Eu abia aştept să plece, dar nu-mi las jucătorii să plece decât la echipe mari. Sunt mulţumit de Răzvan Raţ. Singura ofertă pe care am avut-o pâna acum a fost cea de la Lazio, dar m-am opus deoarece consider că formaţia italiană mi se pare sub nivelul Şahtiorului", a mai spus Mircea Lucescu la Sport.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut