Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
champions league vs caragiale
09-20-2009, 04:22 AM
Mesaj: #1
champions league vs caragiale
Cred ca toti iubitorii fotbalului sunt fericiti ca pot viziona champions league,fotbal jucat de profesionisti cu antrenori profesionisti ,management profesionist cu suporteri care cunosc in detaliu notiunea de fair play,suporteri care vin la stadion sa se bucure sau sa sufere alaturi de echipa favorita,suporteri care vin la stadion cu ''suporteri in devenire''totul pare de domeniul fantasticului pentru iubitorii fotbalului din Romania este prea frumos ca toate aceste lucruri sa se intample pe meleaguri mioritice...
Poate ne intrebam de ce la noi nu este posibil asa ceva?!
Cred ca ce se intampla in fotbalul romanesc este o oglinda fidela a societati romanesti .
De ce spun asta:fotbalul romanesc nu are o infrastructura sanatoasa ,nu are o politica de incurajare a performantei de la cele mai tinere sperante pana la cele mai titrate cubluri.
Ca si in politica sunt o multime de personaje care ar avea roluri principale in piesele lui Caragiale,(va las imaginatia dv sa decida care sunt aceste personaje)
Cei ce investesc in echipele cu pretentii sunt indreptatiti sa vada rodul investitiilor dar la noi acesta notiune capitalista (pe care ca ne place sau nu este una corecta)nu este aplicata corect ci are un iz balcanic
De aceea cred ca vestul cand intalneste estul si cand estul este cel care are putere de decizie nu este decat o reteta pentru dezastru...
Mai bine spus cand niste retete pentru succes sunt la vedere(vezi Spania)si la noi aceste retete sunt ignorate sau mai bine spus sunt facute dupa ureche de ce ne mai intrebam ,,eu cu cine votez,,
Nu vreau sa inchei intr-o nota pesimista si de aceea spun ca nivelul echipelor romanesti este de nivelul Europe League,poate pentru unii sunt pesimist dar aceasta este realitatea cu toate ca si acolo profesionalismul isi va simti prezenta la primavara.
p.s.demiteri de antrenori vor fi multe dar in fotbalul romanesc aceste demiteri au iz balcanic ExclamationIdeaBig Grin
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut