RomanianSoccer Forum

Versiunea integrală: Program de vara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Aici vom scrie tot ce tine de pregatirea de vara, transferuri, plecari, amicale.
Dinamo se afla de ieri in cantonament la Leogang, in Austria.


Vor juca 4 meciuri amicale, dupa cum urmeaza:
28 iunie, Zell am See, ora 18.00 (ora locala): Dinamo - Maccabi Haifa FC (Israel, locul 2)
30 iunie, Leogang, ora 18.30 (ora locala): Dinamo - FK Austria Viena (Austria, locul 2)
2 iulie, Zell am See, ora 14.00 (ora locala): Dinamo - FC Lokomotiv Moscova (Rusia, locul 4)
4 iulie, Salzburg: Dinamo - FC Red Bull Salzburg (Austria, locul 1)
Lotul care a plecat in Austria:

Portari: CURCĂ George, BĂLGRĂDEAN Cristian

Fundasi: HELDER Mauricio, HOMEI Sergiu, TODOROVSKI Blagoja, MOTI Cosmin, GRIGORE Dragos, GARAT Juan Pablo, SCARLATACHE Adrian, PULHAC Cristian, DIABATE Zie

Mijlocasi: TORJE Gabriel, CHIACU Hristu, MARGARITESCU Andrei, N’DOYE Ousmane, KONE Djakaridja, RUS Laurentiu, CRISTEA Adrian, VRANJKOVIC Vojislav, MUNTEANU Cătălin, ZICU Ianis

Atacanti: NICULAE Marius, CRISTEA Andrei, NICULESCU Claudiu, GANEA Liviu, PĂUN Georgian, STĂNESCU Raphael
Au plecat:

Daminuţă - fundaş
încheiere împrumut Inter Milano

Molinero - fundaş
despărţire de comun acord

Zivny - fundaş
reziliere contract

Florin Bratu - atacant
300.000 de euro - 29.05.2010
Împrumutat pînă la finalul anului la Litex Loveci (Bulgaria)

Cristian Munteanu - Portar
Liber de contract

Bogdan Lobont - Portar
Vandut la AS Roma pt 800.000 euro
Au venit:

Păun - atacant
readus după împrumutul la Poli Iaşi

L. Ganea - atacant
readus după împrumutul la Astra

C. Munteanu - mijlocaş
liber de contract -
A acceptat oferta

Helder - fundaş
100.000 euro -
imprumutat un an de la Nancy

Cristian Bălgrădean - Portar
A semnat pe 5 sezoane

Ioan Andone - antrenor
a încheiat contractul cu Rapid

Juan Pablo Garat - fundas
a semnat pt un sezon
4 înfrîngeri a bifat Dinamo în stagiul austriac, cu Austria Viena (3-4), cu U Cluj (0-1), cu Lokomotiv Moscova (0-1), cu Red Bull Salzburg (1-2). În rest, un egal, cu Maccabi (1-1), şi o victorie, 10-0 cu amatorii de la Hochfilzen.

Am primit 9 goluri si am dat 5 goluri, nepunand in balanta cele 10 cu amatorii.

Situaţia e mai mult decît delicată: Goian e în refacere, Garat e rupt, Helder are probleme la inghinali, Grigore cînd forţează resimte dureri la genunchi, Pulhac e ca si vandut.
In apărare sînt marile probleme. Problema portarului nu s-a rezolvat, fundaşii sînt incerţi, cu cine ne apărăm?
"Mai avem mult de muncă, mai ales în apărare. Am avut un ghion fantastic şi cu accidentarea lui Garat, dar datoria noastră e să găsim soluţii. Nu există scuze pentru jucători, pentru că sunt la Dinamo şi trebuie să câştige. Problemele la Dinamo, în momentul de faţă, sunt cam mari, nu mă aşteptam. Nu ne-am întărit, iar jucătorii care au fost în probe nu sunt de nivelul lui Dinamo. Conducerea mi-a promis că va mai aduce jucători, dar vor şi pleca", a declarat Ioan Andone.
URL de referinţă