RomanianSoccer Forum

Versiunea integrală: Au dreptul suporterii sa isi huiduie echipa?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
In marea majoritatea a cazurilor, la meciurile din Romania, cum greseste un jucator, cum este apostrofat (e putin spusSmile ) de suporteri.

Au acesti suporteri dreptul sa-isi injure proprii jucatori, propria echipa?
Ce drepturi si obligatii au suporterii unei echipe? Dar si ce drepturi si obligatii au jucatorii vis-a-vis de relatia cu suporterii?
atat timp cat iti platesti biletul si te comporti civilizat eu cred ca ai dreptul sa-ti apostrofezi favoritii. un suporter adevarat critica constructiv nu injura, etc...
Pai depinde. Una e sa nu poti, si alta e sa nu vrei. Atunci cand jucatorul nu poate mai mult de atat, nu il huidui. Atunci cand jucatorul nu se zbate (ex: Marica la meciul cu Austria) si joaca la "misto", mi se pare corect sa il huidui sa te iei de toata familia lui.
Mirco are dreptate... Trebuie sa fim cu totii o familie, si toate criticile sa duca la ceva mai bine, sau ca sa se simta bine altii, critica e un rau necesar, doar ca sa fie schimbata mentalitatea...
Un articol scris in Telegraph, in decembrie anul trecut dupa ce suporterii lui Liverpool si-au huiduit echipa dupa infrangerea, pe teren propriu, in fata lui Wst Ham United

"So, should supporters boo their own players?

YES

Professional footballers earn a lot of money. And that money, ultimately, comes from fans: the people who buy tickets, subscribe to the sports channels, buy the merchandise.

So if a player or a team are failing to match the expectations of the people that keep them in Baby Bentleys then they can expect to hear about it.

Perhaps fans are more demanding now but then football has never been so expensive to watch and players have never been paid so much to play it.

If players and managers can’t handle criticism they might consider a change of occupation. Most fans are excluded from the decisions a club makes, despite their considerable emotional and financial investment, so getting their message across from the stands is the often the only effective way of communicating what they want. Or don’t, as the case may be.

NO

Supporters. The clue is in the word itself. A poisonous element is creeping into the stands, especially at the top end of the football hierarchy.

With a predatory culture of attacking public figures across Britain, footballers are increasingly treated as celebrities rather than sportsmen.

With the market making players increasingly interchangeable supporters might well feel that they have lost their solidarity with the players.

But footballers are human and they desperately want the support of their fans. And if they don’t get it they lose confidence and as any sportsman knows, the loss of confidence is everything.

So booing is only ever destructive. What happened to the despairing sense of humour that used to greet an inept performance?

Even straitened financial circumstances are no excuse for losing basic human empathy. It would take a cold heart to revel in the expression on Eboue’s face as he trudged off the pitch last Saturday."
Eu ca suporter, as vrea ca la club sa fie mai multa transparenta. Adica sa stiu ce se intampla la club si sa nu aflu din presa de scandal diverse stiri si pe care nu le cred Smile. Sa fie disponibile date financiare precum situatia actuala a clubului, cat s-a incasat pe biletele vandute la meciuri, pe abonanemente, ce salarii au jucatorii si antrenori, ce venituri si cheltuieli mai sunt, etc...
Asta depinde si de politica de confidentialitate a clubului, incheiata cu anumite firme de profil, care se ocupa cu actele clubului, cu biletele clubului.. E o intreaba caracatita...
Fotbalul se invarte in jurul banului si cred ca ar fi normal ca situatia financiara a unui club sa fie transparenta

adiutza87

pai normal ca nu au nici un drept sa injure echipa pentru ca echipa are nevoie de incurajari nu de injuraturi.
dar cum la noi intotdeauna trebuie sa se injure echipa pentru ca asa gandesc unii mai bine liniste pe stadion ... suporterii adevarati canta tot meciul si sunt alaturi de echipa nu injura echipa la greu sau chiar la un meci mai usor ... eu ca suporter sunt alaturi de echipa indiferent de rezultate asa ar trebui sa faca toti acesti mari suporteriBig Grin
Cand eram in facultate, prin 1999, aveam un profesor innebunit dupa fotbal si ne povestea ca, pe timpul lui Ceausescu, se ducea la meciurile de fotbal ca sa injure, ca era singurul loc in care putea face chestia asta in voie, fara sa-l salte politia.
Pagini: 1 2
URL de referinţă