RomanianSoccer Forum

Versiunea integrală: România "U21" - Letonia "U21"
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Discuţii şi informaţi..
Emil Săndoi a convocat 22 de jucători pentru partida cu Letonia, din preliminariile CE 2011

Selecţionerul echipei naţionale de tineret, Emil Săndoi, a anunţat, sâmbătă, lotul de jucători pentru partida cu Letonia, de săptămâna viitoare, de la Buzău, din cadrul preliminariilor Europeanului din 2011, informează Federaţia Română de Fotbal.

Portari: Silviu Lung (Universitatea Craiova), Cezar Lungu (Steaua Bucureşti);

Fundaşi: Ştefan Bărboianu (Universitatea Craiova), Valerică Găman (Universitatea Craiova), Radu Barbu (Universitatea Craiova), Alexandru Măţel (Farul Constanţa), Paul Papp (Farul Constanţa), Vlad Chiricheş (FC Internaţional Curtea de Argeş), Cristian Melinte (USC Palermo), Cornel Râpă (FC Oţelul Galaţi);

Mijlocaşi: Gabriel Torje (Dinamo Bucureşti), Marius Alexe (Dinamo Bucureşti), Andrei Ionescu (Steaua Bucureşti), Eric Bicfalvi (Steaua Bucureşti), Constantin Gângioveanu (FC Vaslui), Vlad Achim (Ceahlăul Piatra Neamţ), Paul Pârvulescu (Gaz Metan Mediaş), Ioan Hora (Gloria Bistriţa);

Atacanţi: Sabrin Sburlea (FC Braşov), Mihai Costea (Universitatea Craiova), Alexandru Ioniţă (Rapid Bucureşti) şi Liviu Ganea (Astra Ploieşti).

Reunirea este programată luni, la ora 11:00, la Complexul Naţional de la Mogoşoaia, iar la 11:30 selecţionerul Emil Săndoi şi doi sau trei jucători vor susţine o conferinţă de presă.

Partida România-Letonia, din Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European din 2011, se va disputa la 14 noiembrie, de la ora 15:00, pe stadionul Gloria din Buzău.

După şase meciuri disputate, tricolorii lui Săndoi se află pe poziţia secundă în clasament, cu 15 puncte, la egalitate cu liderul Rusia, dar cu un golaveraj inferior.
Emil Sandoi: "Rezultatul din Letonia a fost un accident si vom demonstra asta"

Selectionerul echipei nationale de tineret a Romaniei, Emil Sandoi a declarat in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca asteapta returul cu Letonia pentru a demonstra ca umilinta primita in deplasare a fost doar un accident. Desi se confrunta cu destule probleme de lot, Sandoi este de parere ca echipa de tineret se va impune de aceasta data.

"Vom juca sambata, la Buzau, returul cu Letonia. Convocarea lotului va fi maine la ora 11. Avem unele probleme, cativa jucatori fiind accidentati. Speram sa fie bine in meciul acesta. Vom ramane la Mogosoaia pana joi, dupa care ne vom deplasa in Buzau. Consider ca a fost un accident ceea ce s-a intamplat la ei. Sper sa ne luam revansa, insa punctele sunt cele mai importante. Suntem in grafic pentru calificare si vom lupta pana la capat. Nu avem un fond extraordinat de jucatori, insa fotbalul romanesc se confrunta peste tot cu aceste probleme. Sper sa mai indreptam ceva si sa ramanem optimisti. De la Steaua imi lipsesc cativa jucatori, insa sper sa ii pot inlocui.", a declarat Emil Sandoi.
Săndoi: "Ne interesează doar victoria, nu ne gândim la meciul cu Letonia ca la o revanşă"

Selecţionerul echipei naţionale U21 a României, Emil Săndoi, a declarat, luni, că jucătorii săi nu trebuie să privească partida cu Letonia ca pe o revanşă după eşecul usturător din tur, ci să se gândească doar cum să obţină victoria, indiferent de scor.

"Trebuie să vorbim pe teren, cel mai mult şi cel mai bine. Va fi un joc important pentru menţinerea în lupta pentru calificare. Mai puţin contează aceste aspecte legate de revanşă şi nu trebuie să gândim aşa, ne interesează doar victoria. Însă, dacă vom obţine victoria şi o vom face la scor, atunci putem spune că este vorba şi de o revanşă. În tur a fost un accident şi trebuie să îl uităm. Trebuie să ne gândim doar la viitor, cred că greşelile au fost remediate", a spus Săndoi.

Tehnicianul a afirmat că se confruntă cu multe probleme de lot şi nu va putea conta pe jucători precum Torje, Onicaş, Rusescu, Ochiroşii, Răduţă sau Alexe, toţi accidentaţi, dar în acelaşi timp "cei care au venit în locul lor sunt talentaţi şi sunt dispuşi să facă sacrificii pentru a obţine rezultate cu echipa naţională".

Selecţionerul a vorbit şi despre fundaşul Cristian Melinte, de la Palermo, care a fost convocat în premieră la naţionala de tineret: "Mă bucur că a debutat în Seria A şi am urmărit cu interes partida celor de la Palermo cu Inter Milano. Am rămas dezamăgit, pentru că s-a spus despre el că a avut o evoluţie slabă. Nu sunt deloc de acord cu această atitudine, el a făcut o partidă bun, iar schimbarea lui a fost făcută doar din considerente tactice. Trebuie să creadă în el şi să fie conştient că va mai avea ocazii să fie titular, dar trebuie să şi muncească foarte mult".

Emil Săndoi a explicat apoi de ce a decis să joace partida cu Letonia pe stadionul Gloria din Buzău: "Publicul de acolo a arătat că este cunoscător al fenomenului. Chiar şi atunci când echipa locală se lupta pentru retrogradare, spectatorii veneau în număr mare la stadion. E o arenă foarte frumoasă, gazonul e bun, jucătorii sunt tineri şi au nevoie de sprijinul a cât mai multor fani. Sper ca ei să fie alături de noi, aşa cum au fost şi la Botoşani, unde am avut condiţii excelente".

Antrenorul reprezentativei U21 este de părere că diferenţa dintre formaţia pe care o pregăteşte şi naţionala de seniori este destul de mare, dar speră ca anumiţi jucători să facă în curând pasul spre echipa antrenată de Răzvan Lucescu, aşa cum au făcut-o în trecut fotbalişti precum Pantilimon, Tătăruşanu, Cristi Tănase sau Bogdan Stancu.

Partida România-Letonia, din Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European din 2011, se va disputa la 14 noiembrie, de la ora 15:00, pe stadionul Gloria din Buzău. După şase meciuri disputate, tricolorii lui Săndoi se află pe poziţia secundă în clasament, cu 15 puncte, la egalitate cu liderul Rusia, dar cu un golaveraj inferior.

Selecţionerul Emil Săndoi a anunţat că naţionala U21 va mai susţine marţi, la Chiajna, un meci amical cu reprezentativa similară a Poloniei, dar nu a oferit mai multe detalii.
Sburlea: "Sper să joc cât mai bine la prima convocare, iar aceasta să nu fie nici ultima"

Atacantul echipei FC Braşov, Sabrin Sburlea, a declarat că partida cu Letonia este foarte importantă, iar "tricolorii mici" trebuie neapărat să se impună dacă vor să păstreze şansele de calificare la turneul final din 2011. Sburlea a fost completat de Cristian Melinte, care a precizat: "Ne gândim la cele 3 puncte puse în joc, dar trebuie să facem şi un meci cât mai bun. Sper să joc cât mai bine la prima convocare, iar aceasta să nu fie nici ultima".

Partida România-Letonia, din Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European din 2011, se va disputa la 14 noiembrie, de la ora 15:00, pe stadionul Gloria din Buzău. După şase meciuri disputate, tricolorii lui Săndoi se află pe poziţia secundă în clasament, cu 15 puncte, la egalitate cu liderul Rusia, dar cu un golaveraj inferior.

Selecţionerul Emil Săndoi a anunţat că naţionala U21 va mai susţine marţi, la Chiajna, un meci amical cu reprezentativa similară a Poloniei, dar nu a oferit mai multe detalii.
Călin Cristea şi Laurenţiu Iorga au fost chemaţi la naţională pentru partida cu Letonia

Selecţionerul echipei naţionale U21 a României, Emil Săndoi, a declarat, marţi, că i-a convocat pe Călin Cristea (Unirea Alba Iulia) şi Laurenţiu Iorga (Oţelul Galaţi) în locul accidentaţilor Torje şi Alexe, pentru jocul cu Letonia din preliminariile CE din 2011.

"Pentru acest joc nu puteam conta pe Gabriel Torje şi Marius Alexe, ambii de la Dinamo, care s-a accidentat în meciul din ultima etapă a Ligii I, cel cu Rapid. Aşa că am decis ca în locul lor să îi chem pe Cristea şi pe Iorga. Pentru moment, nu mă gândesc să mai chem alţi fotbalişti. Este posibil, dar doar în cazul în care, Doamne fereşte, se mai accidentează cineva. Mai au uşoare probleme Chiricheş şi Achim, dar nu e nimic grav cu ei", a spus Săndoi.

Partida România-Letonia, din Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European din 2011, se va disputa la 14 noiembrie, de la ora 15:00, pe stadionul Gloria din Buzău.

După şase meciuri disputate, tricolorii lui Săndoi se află pe poziţia secundă în clasament, cu 15 puncte, la egalitate cu liderul Rusia, dar cu un golaveraj inferior.
Ionuţ Neagu l-a înlocuit pe Laurenţiu Iorga în lotul pentru meciul cu Letonia

Selecţionerul echipei naţionale U21 a României, Emil Săndoi, a declarat, miercuri, că l-a convocat de urgenţă pentru meciul cu Letonia pe Ionuţ Neagu, de la Oţelul Galaţi, în locul coechipierului său de la echipa de club, Laurenţiu Iorga, accidentat la antrenamentul de marţi.

"L-am convocat pe Ionuţ Neagu de la Oţelul, în locul lui Iorga. Văd că, din păcate, la lista accidentaţilor s-a mai adăugat un nume. Iorga a suferit o întindere şi, chiar dacă am crezut că nu e ceva grav, s-a dovedit a fi serios până la urmă. Am decis să renunţ la el şi să îl chem pe Neagu", a spus Săndoi.

Laurenţiu Iorga a fost convocat marţi la naţionala de tineret, alături de Călin Cristea de la Unirea Alba Iulia, pentru a-i înlocui pe accidentaţii Gabriel Torje şi Marius Alexe.

Partida România-Letonia, din Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European din 2011, se va disputa la 14 noiembrie, de la ora 15:00, pe stadionul Gloria din Buzău.

După şase meciuri disputate, tricolorii lui Săndoi se află pe poziţia secundă în clasament, cu 15 puncte, la egalitate cu liderul Rusia, dar cu un golaveraj inferior.
Săndoi: "Sunt nemulţumit de rezultat, însă sunt satisfăcut de atitudinea jucătorilor"

Selecţionerul naţionalei de tineret, Emil Săndoi, a declarat, sâmbătă, că nu este mulţumit de rezultatul final al partidei cu Letonia, chiar dacă România s-a impus cu 4-1, însă afirmă că este mulţumit de atitudinea jucătorilor săi în partida de la Buzău.

"Nu sunt mulţumit de rezultat, deoarece puteam să câştigăm la un rezultat mult mai mare. Mă mulţumeşte însă jocul şi atitudinea jucătorilor. Au avut atât la antrenamente cât şi la meci o atitudine de profesionişti. Fiecare a vrut să dea tot ce are mai bun şi să demonstreze că înfrângerea din tur a fost doar un accident. Avem în continuare şanse de calificare. Nu trebuie omis faptul că pentru acest meciul am avut mai mulţi jucători de bază indisponibili. Vreau să felicit publicul, a fost fantastic, poate vom juca meciul cu Rusia tot la Buzău", a spus Săndoi.

Echipa naţională de tineret a învins, sâmbătă, scor 4-1, la Buzău, reprezentativa similară a Letoniei, într-un meci din Grupa 1 de calificare la Campionatul European din 2011.

În cealaltă partidă a grupei, Rusia s-a impus în deplasare în faţa Moldovei, scor 3-0, prin golurile înscrise de Mamaev, Baliaikin şi Gatagov (penalty).

Clasament: 1.Rusia 18p (20-2), 2. România 18p (19-6), 3. Letonia 9p, 4. Moldova 7p, 5. Insulele Feroe 4p, 6. Andorra 0p.

Naţionala de tineret a României va întâlni în deplasare Moldova, în etapa viitoare a Grupei 1, pe 11 august 2010.
Ionescu: "Suntem bucuroşi pentru această victorie"

Mijlocaşul Andrei Ionescu susţine că naţionala de tineret a făcut un pas important spre calificare după victoria din faţa Letoniei, şi adaugă că prin evoluţiile sale din viitor speră să-i atragă atenţia selecţionerului Răzvan Lucescu: "Suntem bucuroşi pentru această victorie. Ne-am dorit foarte mult să câştigăm şi să răzbunăm eşecul din tur. Am reuşit să facem un joc bun şi puteam să marcăm mai multe goluri, dar important este că am învins. Avem şanse de calificare, iar totodată este un pas important şi pentru mine, deoarece sper să ajung şi la naţionala mare".

Echipa naţională de tineret a învins, sâmbătă, scor 4-1, la Buzău, reprezentativa similară a Letoniei, într-un meci din Grupa 1 de calificare la Campionatul European din 2011.

În cealaltă partidă a grupei, Rusia s-a impus în deplasare în faţa Moldovei, scor 3-0, prin golurile înscrise de Mamaev, Baliaikin şi Gatagov (penalty).

Clasament: 1.Rusia 18p (20-2), 2. România 18p (19-6), 3. Letonia 9p, 4. Moldova 7p, 5. Insulele Feroe 4p, 6. Andorra 0p.

Naţionala de tineret a României va întâlni în deplasare Moldova, în etapa viitoare a Grupei 1, pe 11 august 2010.
Emil Sandoi: "Jucatorii au avut o atitudine profesionista"

Selectionerul echipei nationale de tineret a Romaniei, Emil Sandoi, s-a aratat bucuros de victoria obtinuta de elevii sai in partida de la Buzau, impotriva reprezentativei similare a Letoniei, scor 4-1.

"Sunt bucuros pentru aceasta victorie. Eram ingrijorat inaintea meciului, pentru ca ne lipseau jucatori ca Torje, Alexe, Onicas, Rusescu si Ochirosi, dar inlocuitorii lor au avut o atitudine de fotbalisti profesionisti, iar acesta este aspectul care ma bucura cel mai mult. Si la Riga am facut una dintre cele mai bune partide, dar, din pacate, fotbalul este nedrept. Poate si astazi am fi meritat o victorie la un scor mai mare. Erau foarte importante cele trei puncte puse in joc, pe care le-am obtinut. Suntem in grafic, iar faptul ca astazi am avut doi debutanti: Hora si Papp, care au si inscris, inseamna ca am mai castigat alti doi jucatori", a declarat Emil Sandoi pentru Sport Total FM.

"Letonia a reusit sa marcheze cam de aceeasi maniera ca la Riga. Mai avem de lucru la concentrare, pentru ca in momentul in care ne-am desprins categoric pe tabela de marcaj, turatia n-a mai fost aceeasi. Trebuie sa recunosc ca ne-am facut multe situatii de gol, multe nu am reusit sa le fructificam, din pacate."

Sandoi nu exclude si ipoteza unei calificari la barajul pentru turneul final de pe pozitia secunda in clasamentul grupei noastre: "Mai e cale lunga pana la turneul final. Vom avea un meci cu Moldova, apoi o dubla cu Rusia, dar nu excludem si varianta unei calificari de pe locul doi."
Pagini: 1 2
URL de referinţă