RomanianSoccer Forum

Versiunea integrală: Emil Săndoi (selecţionerul naţionalei de tineret)
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Discuţii şi informaţii...
Emil Sandoi: "Exista un sistem foarte dificil de calificare la Euro 2011. Si o prezenta la baraj ar fi benefica"

Selectionerul echipei nationale de "tineret" a Romaniei, Emil Sandoi, a fost invitatul lui Marius Mitran si Florin Chivulete in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta"

Emil Sandoi despre:
...programul nationalei Under-21:
"Deocamdata am incheiat jocurile oficiale pe acest an. Urmeaza sa ne intalnim pentru a ne antrena cateva zile impreuna. Inca nu stim data exacta, dar ar fi bine sa ne intalnim, pentru ca sunt foarte rare actiunile si e greu sa faci o echipa omogena. Ne strangem de zece ori maxim intr-un an. De exemplu, in acest an, am avut sapte meciuri oficiale si unul amical, in rest ne-am mai intalnit asa, pentru pregatiri".

...meciul cu Letonia din deplasare: "Eu am spus inca din Letonia ca acel 5-0 a fost un simplu accident. Am avut si ghinion, cred ca un astfel de meci se intampla odata la cativa ani".

...adversarul principal din calificarile pentru barajul Euro 2011: "Rusia nu cred ca mai poate fi blocata undeva. Mai are un meci acasa cu Lituania si apoi dubla cu noi".

...Universitatea Craiova, pepiniera a nationalei de tineret: "Universitatea Craiova are multi jucator nascuti in anii '88, '89 si multi joaca titulari. In ultima etapa a avut patru jucatori".

...jucatorii straini din Liga I: "Este o problema cu numarul jucatorilor straini. Daca ar fi venit unii de valoare, atunci ar fi fost bine si pentru jucatorii tineri pentru ca ar fi avut de castigat si daca se antrenau cu fotbalisti straini de calibru. Dar cand se aduc jucatorii de mana a patra sau a cincea, atunci avem de pierdut. Noi avem talent, dar trebuie sa ni-l si cultivam"

...campania de calificare trecuta: "In ultima campanie de calificare, cand ai 18 partide fara infrangere si o pierzi pe-a 19-a, este greu. Referitor la generatia trecuta, chiar si daca echipa nu s-a calificat la baraj, o serie de meciuri cu Anglia, Italia si altele, multe in deplasare, si-au pus amprenta asupra unei viitoare cariere internationale a lor. Pantilimon a fost titular, Cristi Tanase s-a impus ca un titular de baza si au fost altii care au debutat: Tatarusanu, Ropotan, Deac, Bogdan Stancu, Sepsi. Acestia sunt jucatori care au cochetat cu prima reprezentativa. Nu e simplu sa treci de la tineret la nationala mare, incarcatura este mult mai mare."

...tinerii jucatori romani din Italia: "Melinte a jucat o singura repriza la Palermo. El vine dupa o perioada de sase luni de zile in care nu jucase, ceea ce nu este placut. Cordos s-a transferat la Frosinone si n-a jucat deloc in Serie B, iar acest lucru reprezinta un pas inapoi. Alti jucatori evolueaza in campionatul de juniori din Italia, Primavera, care nu este la nivelul nici marac al Ligii a doua de la noi."

...strategia cluburilor din strainatate cu privire la tineri: "Datorita faptului ca jucatorii nostri nu s-au acomodat in strainatate, cluburile au trecut la o alta politica. Ei cumpara jucatori tineri si ii cresc asa cum isi doresc. Antrenandu-te cu o echipa de prima liga din Romania esti pe plus. Dar si daca acei jucatori, dupa o anumita perioada, un an, doi, trei, reusesc sa se impuna la cluburile la care sunt, desi este putin probabil, sau vor fi imprumutati in Serie B, la echipe la care sa joace, ar fi un lucru benefic."

...viitoarea partida si sistemul de calificare la Euro 2011: "Pe noi ne intereseaza in primul rand o victorie in Moldova. Sunt foarte importante cele trei puncte puse in joc. Atunci, lucrurile s-ar simplifica pentru ca, din zece grupe, patru echipe care sunt pe locul doi au sansa sa mearga la baraj. Mai departe, se va trage la sorti barajul care se va disputa tur-retur si care va da echipele calificate. La turneul final sunt opt echipe din care una este gazda. De aceea spun ca este un sistem destul de dificil, pentru ca din 52 de echipe se califica doar sapte. Si o prezenta la baraj ar fi benefica pentru noi"

...relatia antrenor-conducator in Romania: "Daca nu exista o comunicare si intelegere reciproca intre antrenor si conducator sau o strategie pe o durata mai mare, expusa tuturor si pe care lumea sa o inteleaga, atunci este dificil sa ramai o peroada mai mare la o echipa de club. Cand stabilesti niste principii de la inceput, atunci este posibil ca aceasta colaborare sa continue si sa fie benefica pentru ambele parti. Niciun antrenor nu se duce la un club sa-si bata joc de cartea sa de vizita, normal ca se duce sa obtina performanta"

...problemele sportului romanesc: "Nici noi nu mai scoatem talente pe banda rulanta asa cum era pe vremuri. In ultima perioada, am vazut situatii in care parintii isi doresc mai mult ca odraslele sa devina fotbalisti. Copiii de-acum sunt mai interesati de calculatoare, filme si discoteci. Pe vremea noastra stateam pe maidane si jucam fotbal, handbal, faceam miscare. Acum nu se mai pune accent asa mult pe sport, nici macar in scoli"

..."minunea" Unirea Urziceni: "Eu cred ca si jucatorii pe care i-a luat Dan la Urziceni sunt compatibili cu sistemul pe care a vrut sa-l practice acolo, si care da roade. In primul rand este o echipa foarte disciplinata, rezultatele surpriza apar foarte rar la Unirea. O anumita constanta in rezultate conteaza foarte mult, chiar si in amicale. Profesionalismul de care da dovada Dan Petrescu, faptul ca a reusit ca dintr-o formatie foarte putin cunoscuta sa creeze o echipa care sa se poata bata chiar si in Champions League merita toate laudele."

...marea sa dragoste, Universitatea Craiova: "La Craiova asteptarile erau mai mari. Si anul trecut, cand a existat o singura sincopa la sfarsit, echipa juca frumos desi nimeni nu se astepta. Acum pretentiile erau mult mai mari, dar au inceput mai modest. Eu cred ca Universitatea Craiova are in componenta jucatori de valoare, care pot decide soarta unui joc. Eu vad locul Craiovei in prima jumatate a clasamentului. Unirea Urziceni - Universitatea Craiova a fost cel mai frumos joc din acest campionat. Ambele echipe au jucat la victorie pentru ca in general ialomitenii inchid foarte bine, nu dau spatii adversarului, incearca sa profite de o faza fixa, dar la acea partida, au jucat foarte foarte deschis si a iesit un meci pe masura."

...inceputurile sale in fotbal: "La juniori eu am inceput ca atacant, chiar am marcat multe goluri. La echipa mare am fost adus tot ca atacant, dar venind la Luceafarul, am fost retras mijlocas defensiv, iar la nationala am fost retras fundas. Mai jos nu se putea."

...echipele implicate in lupta pentru titlu in Liga I: "La campionat cred ca se vor bate Timisoara, Vaslui, Steaua, nu neaparat in aceasta ordine si CFR Cluj, cu toate ca ultimele evolutii nu au fost cele asteptate. Unirea Urziceni este campioana Romaniei, dar cred ca daca n-ar fi fost angrenata in fazele superioare ale Ligii Campionilor poate ar fi fost mult mai in fata si in clasament. Daca se califica, lucrurile se complica pentru ei, dar asta nu inseamna ca nu poti fi o posibila castigatoate a campionatului."

...antrenorii straini din Romania: "Cred ca ar trebui pusa o conditie pentru antrenorii straini care vin in tara noastra, de exemplu sa fi antrenat cel putin la nivelul ligii a doua din campionatul lor, asta pentru a proteja si tehnicienii romani. Antrenorilor romani le este foarte greu sa patrunda in campionatele din strainatate. Noi, in momentul de fata, il avem pe Mircea Lucescu la Sahtior Donetk, cu rezultate extraordinare, la fel si Ladislau Boloni la Standard si apoi antrenorii din lumea araba"

...modelul sau ca antrenor: "De la fiecare antrenor ramai cu ceva. Poti sa iei ceva si de la un om de pe strada care te intreaba ceva referitor la un meci. Poate sa-ti aprinda o scanteie care sa te ajute in cariera ta. Nu cred ca ar fi bine sa copiez unul din antrenorii pe care i-am avut, dar asta nu inseamna ca eu nu am respect pentru toti tehnicienii pe care i-am avut. Trebuie sa luam tot ce e mai bun de la fiecare. Imi place foarte mult Guus Hiddink ca antrenor, a avut foarte multe succese in ciuda ratarii calificarii la Campionatul Mondial. Sunt un fan al Barcelonei, dar asta nu inseamna ca jocul pe care l-a avut chelsea n-am ramas neimpresionat de jocul englezilor in acea semifinala de liga campionilor."

... Cristi Chivu si Adrian Mutu: "Il cunosc de mult pe Chivu, am jucat cu el si am respect pentru el. Ca antrenor la Craiova nu l-am prins decat o singura etapa, cu Astra, apoi s-a transferat la Ajax. Cand a venit la Craiova eu eram pe final de cariera. A reusit sa se impuna in vestiar chiar daca era venit din alt oras si era foarte tanar. Si cu Adi Mutu am fost coleg la FC Arges chiar daca el nu apucase sa debuteze. Avea un talent deosebit si trebuie sa recunoastem ca este un fotbalist de exceptie"
URL de referinţă