RomanianSoccer Forum
Ştiri Poli Timişoara - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Poli Timişoara (/Forum-Poli-Timi%C5%9Foara)
+---- Subiect: Ştiri Poli Timişoara (/Thread-%C5%9Etiri-Poli-Timi%C5%9Foara)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-26-2009 12:30 AM

Chivorchian: "Preţul pachetelor rămîne acelaşi pînă la final"

Directorul executiv al Politehnicii, Gheorghe Chivorchian, spune că pachetele de bilete pentru Europa League nu se vor ieftini, în ciuda faptului că pînă în acest moment s-au vîndut doar 4000.

"Preţul pachetelor rămîne acelaşi pînă la final. Vreau să fac o comparaţie , apropo de faptul că venim în întîmpinarea suporterilor noştri: un bilet la peluza unde au stat suporterii noştri la Amsterdam a costat 37 de euro. În urma negocierii purtate de noi cu cei de la Ajax, a fost 26 de euro, deci practic un bilet la meciul cu Ajax înseamnă trei bilete pe care Poli le pune la dispoziţia suporterilor, este un preţ de bun simţ , de respect pentru cei care iubesc echipa, iubesc clubul şi vor să-l susţină. Şi n-am vrea ca cei care îşi achiziţionează pachetul să fie în inferioritate faţă de cei care îşi vor lua la etapa respectivă, de aceea preţul va rămîne acelaşi. Eu cred că cei care iubesc echipa vor veni la meciurile de Europa League", a declarat Chivorchian.

Conducerea Politehnicii a decis să pună în vînzare biletele pentru meciurile de Europa League doar sub formă de pachet.

"Suporterii să cumpere bilete doar de la stadion"
Directorul executiv al Politehnicii Timişoara, Gheorghe Chivorchian, avertizează suporterii să cumpere bilete pentru partida cu Universitatea Craiova doar de la stadion.

"Începînd cu jocul cu Craiova accesul pe stadion se va face pe la turnicheţi, biletele au un cod de bare şi pot fi procurate numai de la casierile stadionului. Biletele cumpărate din oricare altă parte a oraşului nu sînt cele puse în vînzare de către club, iar cine le va cumpăra , nu va putea intra în stadion. Fac apel la suporteri să vină din timp, pentru a evita îmbulzeala", a declarat Chivorchian.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-26-2009 01:26 PM

Gabi Balint: "Sînt scîrbit"

Balint s-a supărat pe Iancu, după ce patronul lui Poli nu i-a plătit o restanţă de 40.000 €.

Cristiano Bergodi nu e singurul antrenor din Liga I care se luptă pentru drepturile financiare restante.

Dat afară de Marian Iancu la finele campionatului trecut, Gabi Balint a răbufnit ieri împotriva Timişoarei, acuzînd că e plimbat de Comisiile LPF pentru o restanţă de 40.000 de euro.

"Sînt scîrbit. Păcat că pun suflet şi nu tratez situaţia aşa cum o fac şi alţii. Ambele părţi au semnat o reziliere de contract. La punctul 1 scria clar că despărţirea este de comun acord, la punctul 2 scria faptul că clubul se obligă să-mi plătească o sumă de bani, iar la punctul 3 că părţile nu mai au nici o pretenţie financiară ulterioară. Acum nu se mai recunoaşte nimic", a spus nervos Balint.

Mejia în tribună
Deşi Cristian Mejia (18 ani) se află de o lună la Poli, oficialii nu au rezolvat legitimarea sa, iar reprezentanţii jucătorului au fost chemaţi de urgenţă la Timişoara. Mijlocaşul columbian are un diferend cu fostul său club, Deportes Tolima, care refuză să-i elibereze "cartea verde", conflictul aflîndu-se deja la comisiile FIFA. "Jucătorul e afectat, nu are drept de joc. Ceva nu se leagă în toată povestea şi sperăm să aflăm cît mai curînd. Dacă l-am adus la Timişoara înseamnă că ni l-am dorit. Vom lupta pentru el", a explicat directorul executiv Gheorghe Chivorchian.

"Iancu spune că n-am făcut performanţă, dar locul 2 în campionat şi calificarea în finala Cupei cum se numesc?! Toţi cei din Timişoara trebuie să fie atenţi. Mai nou, zic că anumite prime de jocuri încasate au fost rate de contract. Merg la bancă, pun banii în cont, dar nu scriu detaliile" - Gabi Balint, fost antrenor Poli Timişoara

"Balint nu merită nimic, din cauza lui am pierdut 8 milioane de euro! Nu e antrenor de Timişoara. Se va face un raport de expertiză contabilă şi apoi îi vom plăti domnului Balint suma restantă. Eu ştiu că e vorba de 14.000 de euro" - Marian Iancu, patron Poli Timişoara

150.000 de euro era salariul lui Balint la Timişoara

"Cu poftă de joc"

Sabău îşi doreşte aceeaşi concentrare ca la Amsterdam (0-0) şi Vaslui (1-0) în partida cu oltenii. "Atuul nostru poate fi parcursul bun şi poate experienţa acumulată, dar totodată acestea pot fi şi un handicap dacă nu ştim să le folosim în favoarea nostră. Trebuie să abordăm meciul cu o poftă mai mare de joc, nu cu relaxare sau prea mare încredere. Nu sînt atît de preocupat de optimismul oltenilor, ci să-mi responsabilizez jucătorii", a spus antrenorul timişorenilor.

Cisovsky la Stuttgart
Marian Cisovsky a plecat în Germania pentru un consult. Fundaşul lui Poli acuză în continuare probleme la genunchiul drept, unde iniţial a fost diagnosticat cu sindromul plicii sinoviale. "Face investigaţii medicale la Stuttgart şi luni vom vedea ce verdict ne vor da medicii", a precizat Chivorchian. Slovacul a ratat meciul de la Amsterdam şi ultimele două partide din campionat, cu Astra şi Vaslui.

Bilete securizate
La meciul de astăzi se va intra pentru prima oară pe baza biletelor cu cod de bare. "Accesul se va face pe la turnicheţi, biletele au un cod de bare şi pot fi procurate numai de la casieriile stadionului sau de la club. Tichetele cumpărate din oricare altă parte a oraşului nu sînt cele puse în vînzare de către club" a anunţat Chivorchian. Clubul a cerut suporterilor să vină mai devreme la stadion pentru a nu risca să rămînă blocaţi la porţi înainte de startul partidei.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-27-2009 12:18 PM

Sabău spune că FC Timişoara a jucat slab în prima repriză, dar merita victoria

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, sâmbătă, după remiza cu Universitatea Craiova, scor 1-1, că echipa a avut un joc foarte slab în prima repriză, sub aşteptări, însă în partea secund şi-a revenit şi chiar ar fi meritat toate cele trei puncte.

"Am făcut o primă repriză slabă, fără control la finalizare, fără ocazii clare. Practic, nu am jucat nimic. Când joci împotriva unei echipe formate din fotbalişti, eşti taxat la prima ocazie, aşa cum s-a întâmplat şi azi. În partea a doua am controlat jocul, am avut ocazii imense, dar din păcate nu am marcat. Am încercat să-i surprindem ştiind că au un antrenor nou, iar după ce s-a întâmplat în repriza a doua, meritam să câştigăm. Nu aveam voie să primim acel cartonaş roşu. Am fost crispaţi şi atât am putut", a spus Sabău, adăugând că "pregătisem acest meci pentru a marca în prima repriză şi să nu luăm gol".

FC Timişoara a remizat, sâmbătă, scor 1-1, cu Universitatea Craiova, în derby-ul etapei a 8-a, deşi în ultima jumătate de oră a evoluat în inferioritate numerică, şi rămâne neînvinsă în acest sezon al Ligii I. Gazdele au reuşit să egaleze în minutul 62, prin Mera, însă după o fază în care portarul Lung a fost incomodat în careul mic de fundaşul bănăţean. Imediat după a avut loc o încăierare între jucătorii celor două echipe, în care s-au împărţit mai multe lovituri, dar arbitrul Marian Bordean nu a acordat niciun cartonaş.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-27-2009 12:18 PM

Chivorchian: "Modul cum am abordat meciul de azi e departe de ceea ce ne droim"

Preşedintele bănăţenilor, Gheorghe Chivorchian, a criticat jocul elevilor lui Sabău şi a dat de înţeles că s-ar putea renunţa la unii jucători, dacă vor continua în aceeaşi notă. "Modul cum am abordat meciul de azi e departe de ceea ce ne droim. Nu antrenorul e de vină pentru ce nu reuşesc jucătorii. Trebuie să vedem ce e de făcut de acum înainte, cine rămâne în continuare şi ce avem de gând. Mă doare că am pierdut două puncte", a spus acesta.

Oficialul a opinat că arbitrul Marian Bordean a fost echilibrat şi i-ar acorda notă de trecere: "Arbitrul a greşit şi în favoarea noastră, dar şi a lor. Dacă ar fi după mine, i-aş da nota 7,5, dar nu e de datoria mea să analizez arbitrajul".

FC Timişoara a remizat, sâmbătă, scor 1-1, cu Universitatea Craiova, în derby-ul etapei a 8-a, deşi în ultima jumătate de oră a evoluat în inferioritate numerică, şi rămâne neînvinsă în acest sezon al Ligii I. Gazdele au reuşit să egaleze în minutul 62, prin Mera, însă după o fază în care portarul Lung a fost incomodat în careul mic de fundaşul bănăţean. Imediat după a avut loc o încăierare între jucătorii celor două echipe, în care s-au împărţit mai multe lovituri, dar arbitrul Marian Bordean nu a acordat niciun cartonaş.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-27-2009 01:32 PM

Iancu: "Am dominat partida şi am făcut cadou un gol"

Patronul echipei Poli Timişoara, Marian Iancu, a comentat evoluţia jucătorilor bănăţeni în meciul cu Universitatea Craiova, apreciind numeroasele faze de poartă pe care le-au creat. Oficialul timişorean a taxat însă evoluţia fundaşilor, care au făcut greşeli foarte multe.

"Nu am cum să fiu mulţumit de evoluţia jucătorilor mei, am făcut cadou un gol şi au mai fost faze unde am avut probleme din cauza unor greşeli individuale. Noi am dominat, Craiova a avut numai cîteva ocazii reale. Noi am jucat în stilul propriu, destul de spectaculos. Se apropie acum meciul din Europa League, sper să scoatem un rezultat bun", a spus Marian Iancu la GSPTV.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-28-2009 05:39 PM

Marian Iancu: "Găseşte soluţii!"

Marian Iancu i-a cerut lui Neluţu Sabău să joace mai ofensiv în campionat.

Poli se bate pentru titlu, iar şefii vor mai mult decît un egal acasă, chiar dacă adversarul se numeşte Universitatea Craiova.

Ieri, patronul Marian Iancu i-a cerut antrenorului Sabău să lase prudenţa la o parte şi să joace ofensiv în campionat. "În repriza a doua echipa a dovedit că are o forţă ofensivă pe care noi nu am folosit-o pînă acum. Îi cer lui Sabău să o scoată la lumină", a spus şeful viola, care a avut o întîlnire ieri cu tehnicianul.

"Trebuie găsită soluţia potrivită, pentru că sîntem angrenaţi în mai multe competiţii. Cupele europene ne solicită un anumit tip de joc şi nu poţi să schimbi aşa repede sarcinile tactice, schemele. Este o bază de studiu", a adăugat Iancu. Pe lîngă faptul că echipa poate mai mult în atac, patronul timişorenilor a descoperit în meciul cu Craiova şi un plus: "Mi-am dat seama că pregătirea din vară a fost foarte bună. Asta este cel mai confortant pentru un patron: să vadă că echipa e puternică şi joacă pînă în ultimul minut, chiar şi cînd este în inferioritate numerică".

Fără amenzi
Marian Iancu spune că nu are în plan sancţiuni la adresa jucătorilor pentru greşelile şi incidentele din meciul cu Craiova. "De obicei, antrenorul sesizează dacă se impun măsuri disciplinare, nu eu fac asta. Eu intervin doar atunci cînd se întîmplă lucruri grave, dar nu cred că este cazul acum", a spus Iancu, adăugînd: "Sper ca finalul campionatului să nu ne oblige să ne gîndim la punctele pe care le-am pierdut cu aceste egaluri din debutul sezonului".

Vrea arbitri străini
Marian Iancu spune că era mai bine dacă ar fi fost aduşi arbitri străini la meciul cu Craiova. "Recunosc că Mititelu a avut dreptate şi înainte şi după meci, pentru că arbitrul a fost depăşit, a comis destule erori, trebuia să aducem arbitri străini", a spus Iancu. "Nu am putut vedea exact dar din dinamica fazei se pare că a fost fault la acel gol. Dar apoi arbitrul nu i-a dat roşu lui Mitchell. Poate trebuia şi lui Parks, recunosc. Dar nu cred că a fost roşu direct la Mera, a vrut să degajeze şi l-a lovit în talpă pe Trică. Trebuie să avem şanse egale, atunci cînd se greşeşte, trebuie să răspundă cel care greşeşte", a declarat Iancu.

"Sînt supărat că pierdem puncte, dar, în contextul general al partidei, a fost un rezultat echitabil, însă care nu avantajează pe nimeni" - Marian Iancu, preşedinte Poli Timişoara

"Pas cu pas, zi de zi, trebuie să căutăm soluţii pentru a juca un fotbal total: şi defensiv, şi ofensiv, şi cu posesie în acelaşi timp" - Marian Iancu, preşedinte Poli Timişoara



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-28-2009 05:41 PM

Ioan Mera: "M-a luat la bătaie"

Fundaşul Timişoarei, Ioan Mera, eliminat pentru durităţi, l-a acuzat pe Mitchell că l-a strîns de gît şi l-a trîntit la pămînt, într-o încăierare de pomină.

Scandal imens la Timişoara, unde meciul s-a lăsat cu pumni şi picioare, încăierare pe care arbitrul Bordean n-a ştiut s-o stăpînească. Mera a văzut cartonaşul roşu după contre cu Lung şi cu Trică. "Jur că nu a fost cu intenţie. Nu i-am vînat pe cei doi. Nici n-am putut să dorm de remuşcări", a spus jucătorul, care a povestit şi încăierarea cu Mitchell, una mai degrabă de cîrciumă, decît de terenul de fotbal.

- Ioane, cum ai trăit meciul de aseară? Ce s-a întîmplat la gol?
- Am vrut să atac mingea şi concentrarea mea era doar acolo. Sînt o persoană sinceră şi recunosc că l-am atins cu piciorul pe Tibi Lung, dar nu l-am vînat. Aşa a fost să fie, iar apoi am văzut că centralul arată mijlocul terenului. Cred totuşi că a fost fault.

- Imediat după aceea ai fost lovit de Mitchell...
- Nici n-am apucat să mă dezmeticesc şi să mă bucur de primul meu gol la Timişoara, că am şi fost placat şi trîntit la pămînt. M-a luat apoi de gît şi am rămas perplex. Nu am avut reacţie. Eram convins că Mitchell va lua roşu, de aceea nici nu am ripostat. A intrat ca un tanc în mine.

- La faza cartonaşului roşu, la faultul asupra lui Trică, ce s-a întîmplat?
- Eu vă dau cuvîntul meu că nu a fost nimic intenţionat. Am vrut să atac mingea, care era la nivelul gleznei. Trică a ciupit-o puţin, l-am atins la gleznă şi apoi l-am lovit şi în celălalt picior. Cred, totuşi, că meritam doar galben. Nu a fost vorba că mi-aş fi pierdut cumpătul sau că am vrut să-l faultez. N-am intrat să-l omor. Trebuia să nu intru decisiv la acea fază. Doar la asta mă gîndesc acum.

- Cum îţi imaginai că va fi primul tău gol pe "Dan Păltinişanu"?
- Cu siguranţă nu aşa! N-am reuşit să dorm toată noaptea, m-am gîndit doar la faza cu Trică. Acasă m-am consumat foarte mult. Mi-e ciudă, pentru că făcusem o partidă bună pînă atunci şi acum vor zice toţi că m-am pierdut şi n-am ştiut cum să reacţionez. Dar nu este aşa. Sper, totuşi, să nu iau două etape de suspendare şi să îşi dea seama toată lumea că nu a fost nimic intenţionat.

- O să-ţi revii din punct de vedere psihic pînă la meciul cu Zagreb, de joi?
- N-am eu probleme de acest gen. Sînt pregătit şi sper doar ca antrenorul să aibă încredere şi să se bazeze pe mine. Trebuie să fim foarte atenţi cu cei din Zagreb pentru că nu am mai înscris de ceva vreme în Europa, iar acum eu sper chiar la o victorie. Dacă vom juca cu motivare totală, cred că ne putem face fericiţi suporterii.

Cruţat de Sabău
Deşi prin eliminarea lui, Ioan Mera şi-a lăsat echipa în inferioritate timp de aproape jumătate de oră, antrenorul Ioan Ovidiu Sabău evită să-l învinovăţească pe elevul său. "În acea tensiune, în astfel de momente, nu ai voie să faci asemenea greşeli. Este nepermis. Mera e însă un jucător tînăr, are nevoie să se mai maturizeze şi sînt convins că a învăţat multe din această seară", a spus Moţul, completat şi de Marian Iancu: "Mera merita doar galben. Cartonaşul roşu este exagerat".

"Mera e tînăr, iar un fotbalist din greşeli învaţă. Sînt convins că s-a consumat foarte mult pentru că e foarte sufletist. Trebuie să revină şi mai puternic la următoarele meciuri", Dan Alexa, căpitan Poli Timişoara



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-28-2009 06:56 PM

Supici: "Vom câştiga cu Dinamo Zagreb, sunt convins de asta"

Goalkeeperul bosniac al bănăţenilor, Nemanja Supici, a spus pentru cotidianul croat Vecernji List, citat de Mediafax, că FC Timişoara este mai puternică decât Dinamo Zagreb şi va câştiga meciul direct, de joi, din grupele Europa League.

"Meciul cu Dinamo Zagreb este foarte important, este o şansă bună de a mai face un pas spre calificare. Vom câştiga, sunt convins de asta. Am văzut-o pe Dinamo Zagreb cu Salzburg, e o echipă bună, dar noi suntem mai puternici. Unitatea e atuul nostru, până acum n-am văzut atâta înţelegere între jucători. Nu există staruri, nu sunt învinşi. Toţi suntem prieteni şi ne înţelegem bine. De asemenea, publicul e minunat. Stadionul va fi plin joi, iar Dinamo Zagreb n-are cum să reziste presiunii", a spus Supici.

În a doua etapă din cadrul grupei A din Europa League, FC Timişoara va întâlni, joi, formaţia croată Dinamo Zagreb. Meciul este LIVE, de la 22.05, pe Sport.ro şi http://www.sport.ro



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-28-2009 09:48 PM

"Cei de la Craiova sunt cei mai minunaţi şi cei mai buni, dar termină mereu sub locul 7!"

FC Timişoara şi Craiova au terminat la egalitate (scor 1-1) la capătul unui meci în care ambele tabere au contestat dur maniera de arbitraj. Timişorenii şi oltenii au schimbat replici dure, atât în teren, dar mai ales în afara acestuia.

Dan Alexa taxează acuzele care vin din Bănie şi spune că cei de la Craiova consideră că au cea mai bună echipă din Liga 1, dar termină mereu sub locul 7. Căpitanul bănăţenilor este de părere că echipa sa era îndreptăţită să câştige, iar "juveţii" au dat un gol norocos.

"Trebuie să mergem înainte, ne aşteaptă un meci foarte important, din păcat nu am reuşit să câştigăm cu Craiova. Am auzit reacţiile din partea echipei oltene, mi se par deplasate, ei sunt mereu cei mai buni, cei mai minunaţi, cea mai frumoasă echipă, dar niciodată nu termină mai sus de 7, cel puţin în ultimul timp. Tot timpul sunt supăraţi şi tot timpul sunt cei mai dezavantajaţi...Ei sunt echipa cea mai frumoasă şi toată lumea are ceva cu ei. Cât despre Trică, îl ştiţi şi voi, nu are rost să mai vorbim. Am avut mai multe ocazii, ei au avut o bară, pe care tot noi am dat-o, a dat-o Nibombe. Meritam să câştigăm, chiar dacă a fost o repriză mai slabă, am primit gol pe care 75 la sută tot noi ni l-am dat şi le spun că nu trebuie să ai posesie mai multă ca să domini un joc", a spus Alexa.

"Cu Dinamo Zagreb vom avea un meci foarte dificil! Sunt favoriţi la câştigarea grupei!"
Căpitanul celor de la Poli Timişoara a vorbit despre meciul echipei sale cu Dinamo Zagreb, din Liga Europa. Formaţia croată este în opinia sa favorită la câştigarea grupei. Jucătorul spune că adversarii bănăţenilor au pierdut meciul cu Anderlect pentru că au avut ghinion.

"A pierdut primul meci, dar a dominat pe Anderlect. Belgienii au dat goluri pe nişte greşeli individuale. Ne dorim foarte mult victorie, am văzut şi noi meciul cu Anderlecht, au dominat meciul, au avut ghinion. Va fi un meci foarte, foarte greu", a spus Alexa.

Mijlocaşul Claudiu Ionescu este convins că stadionul va fi plin la meciul cu Dinamo Zagreb. "Noi ne dorim să obţinem victoria, nu ştim încă mare lucru, conducerea tehnică ne va informa cu privire la acest joc. Suporterii noştri la orice meci ne încurajează şi nu-şi îndreaptă atenţia spre scandări rasiste. Sper că lumea din Timişoara o să vină la meci. Cred că o să vină lume, pentru că la orice joc au fost aproape de noi", a adăugat Ionescu.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-29-2009 07:08 PM

Marian Iancu: "Nu mă interesează cine vine la conducerea CCA, poate să vină şi Bin Laden, importantă este calitatea arbitrajelor"

Patronul formaţiei FC Timişoara, Marian Iancu, susţine că nu este interesat de cine conduce CCA, ci de calitatea arbitrajelor şi a cerut ca toate meciurile echipei sale până la finalul campionatului să fie conduse de străini.

"Nu mă interesează cine vine la conducerea CCA, poate să vină şi Bin Laden, importantă este calitatea arbitrajelor. Ceea ce se întâmplă acum în arbitraj este rezultatul administrării proaste a fotbalului românesc în ultimii 15 ani. Culegem acum ce s-a semănat în toţi aceşti ani. Vreau străini la toate meciurile dacă se poate, iar arbitrii noştri să înveţe meserie de la brigăzile străine", a declarat Iancu.

Patronul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, i-a cerut demisia preşedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor, Vasile Avram, la numai o lună de la numirea acestuia în funcţie, deoarece îl consideră principalul vinovat pentru erorile arbitrilor din ultimele etape.