RomanianSoccer Forum
Ştiri Universitatea Craiova - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Universitatea Craiova (/Forum-Universitatea-Craiova)
+---- Subiect: Ştiri Universitatea Craiova (/Thread-%C5%9Etiri-Universitatea-Craiova)



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 09-19-2009 05:36 PM

Ar fi interesant daca poate fi doar colaborator, astfel nefiind un angajat al clubului... Angel


RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 09-19-2009 08:57 PM

Mititelu: "Sîntem peste Rapid şi cred că-i batem!"

Patronul Univeristăţii Craiova, Adrian Mititelu, se arată încrezător într-un rezultat bun al echipei sale în confruntarea cu Rapid şi spune că atmosfera în lotul grupării oltene este foarte bună, în ciuda rezultatelor nesatisfăcătoare din debutul stagiunii.

"E un meci pe care trebuie să-l cîştigăm neapărat şi cred că vom reuşi să o şi facem. Echipa e foarte unită, băieţii sînt prieteni între ei şi am încredere că vom reuşi o partidă bună. Sîntem peste Rapid, cred că vom învinge mai ales că vom beneficia şi de un arbitru care îmi inspiră încredere, Cristi Balaj. La Iaşi nu am avut nici o şansă, am fost opriţi din 3 situaţii clare de gol. Costea a plîns în vestiar pentru că nu-i venea să creadă în ce situaţie se află, tuşierul ridica mereu faţa chiar dacă era cu un metru în faţa fundaşilor. Mogoşanu a exersat toată săptămîna dinaintea jocului de la Iaşi contraatacurile de genul celor pe care le-am şi făcut în meci, dar nu am avut cum să facem mai mult în condiţiile date. Rapidul nu e Poli Iaşi, de aceea trebuie să fim foarte atenţi. Viorel Hizo e un antrenor care ştie cum să abordeze astfel de meciuri, însă am încredere în echipa mea", a spus Mititelu pentru gsp.ro.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 09-20-2009 01:29 PM

Mogoşanu: "Paradoxul este că am pierdut, deşi am făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre"

Tehnicianul gazdelor, Daniel Mogoşanu, consideră că echipa sa a făcut cel mai bun joc din acest început de campionat. "E foarte greu să îmi găsesc cuvintele după acest meci. Paradoxul este că am pierdut, deşi am făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale noastre. Am început meciul de la 2-0, am fost neatenţi la fazele statice, iar după ce am revenit în joc, am primit gol tot la fazele fixe. Păcat de jocul bun pe care l-am făcut".

Acesta nu se gândeşte momentan să renunţe la postul său şi aşteaptă decizia conducerii. "Demiterea mea o poate discuta doar conducerea clubului. Eu consider însă că Universitatea nu e în criză, toată lumea a văzut ce joc bun am făcut. Din păcate, şi jucătorii sunt marcaţi după acest rezultate nefavorabile, mă aşteptam să facem mai multe puncte", a conchis Mogoşanu.

Formaţia pregătită de Viorel Hizo a obţinut prima victorie în deplasare din acest sezon după ce s-a impus, sâmbătă, scor 4-3, în faţa Universităţii Craiova, după ce la pauză cele două formaţii se aflau la egalitate, deşi giuleştenii au condus cu 2-0 după 15 minute.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 09-20-2009 01:29 PM

Adrian Mititelu: "Am fost peste Rapid, am dominat meciul, dar am avut ghinion"

Patronul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, a declarat, sâmbătă, după eşecul cu Rapid de pe teren propriu, scor 3-4, că formaţia din Bănie a condus ostilităţile şi a avut cele mai clare ocazii de gol, însă giuleştenii au înscris la fiecare şansă creată.

"Am fost peste Rapid, am dominat meciul, dar am avut ghinion. Doar ghinionul a făcut să ajungem în situaţia asta. Rapidiştii au fost peste noi doar la capitolul goluri pentru că au marcat la fiecare ocazie, de asta au câştigat. Dacă aveam şi un public care să ne încurajeze ar fi fost altfel, doar suporterii Rapidului s-au auzit. Acum ne gândim doar la următorul meci", a spus Mititelu la GSP TV, adăugând că nu se gândeşte la demiterea lui Mogoşanu.

Oficialul oltean afirmă că încă mai crede în echipa sa, deşi după 7 etape a adunat tot atâtea puncte. "Deşi pare hilar, cred că acest campionat nu s-a încheiat, nu ne-am spus ultimul cuvânt. Trebuie să intrăm puţin în priză, apoi vom juca mult mai bine, nu vom mai pierde nimic."

Formaţia pregătită de Viorel Hizo a obţinut prima victorie în deplasare din acest sezon după ce s-a impus, sâmbătă, scor 4-3, în faţa Universităţii Craiova, după ce la pauză cele două formaţii se aflau la egalitate, deşi giuleştenii au condus cu 2-0 după 15 minute.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 09-20-2009 08:24 PM

Adrian Mititelu: "Rapidistii au avut un bulan teribil"

Presedintele executiv si finantatorul echipei Universitatea Craiova, Adrian Mititelu a declarat in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca partida cu Rapid pierduta pe teren propriu cu 3-4, a fost un meci la discretia oltenilor, insa ghinionul i-a ocolit pe rapidisti si s-a oprit in curtea Craiovei. Patronul oltenilor considera ca giulestenii au auvut un noroc teribil, insa una peste alta are incredere in jocul echipei.

"Cum adica ce se intampla la Craiova? Cand echipa nu castiga este de vina patronul. Am avut un ghinion fantastic. Puteam reveni de multe ori, insa rapidistii au avut un bulan teribil.", a declarat Adrian Mititelu

"La Craiova, suporterii nu sunt ca cei de la Steaua"
"Suporterii sau galeria injura conducerea dupa anumite meciuri pierdute. Sunt doua categorii: unii care au impresia ca nu se face treaba, iar altii care sunt pusi sa faca aceste scandari. Au injurat pe toata lumea, insa de la inceputul partidei. Asta este! Poti sa huidui si sa faci ce vrei, insa mi se pare anormal sa faci asta chiar inainte de meci. Este o stare de nemultumire care creeaza niste reactii patimase.", a declarat Adrian Mititelu

"Nu trebuia sa ma bag in treaba asta"
"Sunt cel mai mare vinovat pentru ca nu trebuia sa ma bag in toata treaba asta. Am investit foarte multi bani si nu ma pot retrage. Nimeni nu ar putea sa-mi ofere un pret corect. Odata intrat in acest fenomen nu poti iesi decat daca ai realizat ceva. Nu poti sa pleci la jumatatea drumului. Sunt 5 ani pana acum si sper sa reusesc ceva pana la urma. La Craiova sunt alti suporteri fata de Steaua. Nu vad nicio situatie dificila in Ghencea. Una peste alta, echipa este pe locul 2, iar noi pe 14.", a declarat Adrian Mititelu

"Sunt suporter al Craiovei suta la suta"
"Nimeni nu poate sa-mi conteste originea mea legat de Craiova. Spre deosebire de Gigi Becali eu sunt oltean suta la suta. Am fost suporter al Craiovei si sunt inca de la varsta de 9 ani. Pe vremea aceea nu se practicau aceste injurii la dresa conducatorilor. Era si acel regim comunist care nu iti permitea toate astea, se injura doar la adresa echipei adverse, insa nu cum se face in ziua de azi. Toate astea au aparut dupa revolutie cand s-a permis aceasta democratie.", a declarat Adrian Mititelu

"Nu plang dupa Napoli, am incredere in Mogosanu"
"Imi pare rau pentru omul Nicolo Napoli, are un caracter deosebit, insa dupa antrenorul Nicolo Napoli nu imi pare rau deloc. Chiar daca Astra merge bine, nu plang dupa el. Stiu foarte bine ce a facut el aici. Sunt multumit de Mogosanu, insa daca nu ai rezultate nu rezisti. Am rabdare cu el pentru ca nu am nicio solutie mai buna. Am avut alti antrenori in planurile mele, insa doi dintre antrenori mi-au data teapa si am ajuns aici. Cred in jocul pe care-l practicam, insa avem ghinion. Dupa joc jucatorii mi-au spus ca rapidistii au avut mare noroc ca nu au primit mai multe goluri. Cred ca pe viitor vom lega cel putin 10 victorii. Sper sa incepem cu Timisoara.", a declarat Adrian Mititelu.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - gonen - 09-21-2009 09:56 AM

Eugen Neagoe este noul antrenor al echipei

Eugen Neagoe a fost numit în funcţia de antrenor al Universităţii Craiova, echipă pe care o va pregăti până la finalul sezonului, în timp ce fostul principal Daniel Mogoşanu a fost trimis la gruparea secundă, a anunţat, duminică noapte, patronul Adrian Mititelu.

Neagoe nu avea niciun angajament după ce şi-a reziliat săptămâna trecută contractul cu formaţia cipriotă de ligă secundă Asil Lysi. Acesta va fi ajutat de secunzii George Biţă şi Florin Ispas, în timp ce Massimo Feraris va fi antrenor cu portarii.

Fostul antrenor principal al grupării din Bănie, Daniel Mogoşanu, a fost trimis să pregătească echipa satelit a clubului, Primăvara, care activează în Liga a III-a.

Universitatea Craiova ocupă doar locul 14 în clasamentul Ligii I după disputarea primelor 7 etape, având tot atâtea puncte.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 09-21-2009 04:02 PM

Noua bancă tehnică a Ştiinţei: Neagoe "principal", Trică secund!

Eugen Neagoe a negociat aseară tîrziu cu Adrian Mititelu şi are şanse mari să fie anunţat azi noul "principal" al Craiovei. El ar urma să fie ajutat de Trică, din postura de secund

Eugen Neagoe revine la Craiova! Apropiaţi ai tehnicianului au dezvăluit pentru Gazeta Sporturilor că acesta s-a prezentat în Bănie şi a negociat aseară tîrziu cu Adrian Mititelu preluarea Ştiinţei. Numirea fostului golgeter oltean ca "principal" al alb-abaştrilor ar urma să fie oficializată astăzi. Neagoe, care şi-a reziliat zilele trecute contractul cu ciprioţii din liga secundă Asil Lyssi, a mai antrenat Ştiinţa timp de două etape în sezonul 2004-2005.

"Geană" ar urma să fie ajutat pe banca tehnică de mijlocaşul Eugen Trică, din postura de antrenor secund. Eşecul cu Rapid i-a dat ideea lui Adrian Mititelu să-i propună mijlocaşului un post în staff-ul tehnic. Patronul l-a abordat pe fotbalistul de 33 de ani imediat după meci.

"Îmi place mult atitudinea ta, m-ai impresionat. Nu vrei să te implici mai mult, să fii şi antrenor? Eşti respectat de toată lumea în vestiar, deci totul ar fi perfect!". Trică a zîmbit încurcat: "O să mă gîndesc dacă pot să fac asta".

Mijlocaşul transferat recent de la CFR Cluj şi-a luat deja în serios rolul unui antrenor. După meciul cu Rapid a vorbit faţă în faţă cu Florin Costea, care s-a înjurat cu fanii în timpul jocului: "Nu mai fi copil! Cum să le faci semne obscene suporterilor? Cît sînt eu de drăcos, tot n-aş ajunge la aşa ceva! E în interesul tău să te cenzurezi de acum încolo".

75 este numărul meciurilor bifate de Neagoe ca antrenor în Liga I: 73 ca "principal" la Pandurii şi 2 la Craiova



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 09-21-2009 04:03 PM

Neagoe va conduce, de la ora 17, primul antrenament al Ştiinţei

Eugen Neagoe va fi prezentat oficial ca antrenor al Universităţii astăzi, la ora 15.30, într-o conferinţă de presă! De asemenea, noul tehnician va conduce, de la ora 17, antrenamentul Ştiinţei.

Primul meci al lui Neagoe pe banca grupării alb-albastre va fi cel de mâine, din 16-imile Cupei României, contra celor de la Gloria II Bistriţa.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 09-21-2009 04:21 PM

Neagoe: "Patronii pe care i-am avut nu s-au băgat peste mine. Prefer sistemele 4-4-2, 4-2-3-1, 4-1-4-1"

Fă-ţi o impresie despre filosofia de antrenor al lui Eugen Neagoe dintr-un amplu interviu publicat în urmă cu două luni pe blogul lui Andrei Vochin!

- Domnule Neagoe, care este filosofia dumneavoastră ca antrenor?
- Îmi place ca seriozitatea să fie principalul lucru după care mă ghidez. Vreau să fiu fratele mai mare al jucătorilor şi cred că acesta este cea mai bună soluţie. Trebuie să vorbeşti tot timpul cu toţi fotbaliştii pe care îi ai în lot pentru că altfel poate interveni o stare de invidie la nivelul lor.

- Ce sistem de joc preferaţi?
- 4-4-2, 4-2-3-1, 4-1-4-1. Acesta sînt trei module de joc pe care le-am folosit în cariera mea de antrenor. Nu am schimbat niciodată linia de fundaşi, ci am jucat doar cu 4. De la mijloc în sus poţi schimba în funcţie de ce fotbalişti ai la dispoziţie. Este bine să lucrezi în perioada de pregătire pentru două sisteme de joc, pentru că în timpul meciurilor te loveşti de mutări ale adversarilor şi trebuie să îi surprinzi.

- Care este modelul dumneavoastră de antrenor?
- Este foarte greu să copiezi pe cineva. Este bine să iei de la toţi oamenii cu care ai ocazia să lucrezi pentru a te perfecţiona. Eu cred că nu poţi fi niciodată copia fidelă a altui antrenor şi nu este nici indicat.

- De la Pandurii v-aţi dus la divizionara B din Turnu Severin. Cum a fost?
- Diferenţa este foarte mare între Liga 1 şi a 2-a şi aici mă refer la absolut tot. A fost o provocare pentru mine, dar după o perioadă mi-am dat seama că nu se mai poate şi am reziliat contractul de comun acord cu cei din Severin. Am rămas prieten cu toată lumea de acolo şi cred că aşa este cel mai bine.

- V-a impus vreodată un patron să băgaţi un jucător în echipă?
- De cînd sînt antrenor nu am avut asemenea discuţii cu cei din conducerea echipelor pe care le-am antrenat. Pot spune că am fost un norocos din acest punct de vedere. Aşa ar fi normal să se întîmple la toate echipele. Antrenorii trebuie lăsaţi să-şi facă treaba, iar după o perioadă stabilită de conducere să se tragă o linie. Dacă nu sint mulţumiţi de treaba făcută, atunci să îşi vadă fiecare de treaba lui!

- Ce părere aveţi de exodul de fotbalişti străini din Liga 1?
- În România nu vin fotbalişti de Liga Campionilor. Unii dintre ei sînt jucători buni, dar doar pentru campionatul nostru. Ceilalţi sînt aduşi pentru că sînt ieftini. Patronii români trebuie să înţeleagă şi să pună mai mult accentul pe fotbaliştii tineri pe care îi avem în România.

- Ce jucători preferaţi aveţi în Europa?
- Îmi plac Kaka şi Cristiano Ronaldo, Messi şi mulţi alţi jucători de talie mondială. Păcat că noi, în România, nu putem spera să avem asemenea fotbalişti care să evolueze în Liga 1. Ar fi ceva fantastic pentru noi să putem aduce asemenea superjucători.

"Sînt surprins de numărul mare de antrenori străini care sînt în acest moment în Liga 1. Înseamnă că noi, românii, mai avem de învăţat" - Eugen Neagoe



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 09-21-2009 04:33 PM

Cristescu: "Neagoe trebuie să păstreze lucrurile bune de la echipă şi să le remedieze pe cele rele"

Noul vicepreşedinte al Ştiinţei şi-a intrat deja în pîine şi a vorbit despre misiunea pe termen scurt pe care o are de îndeplinit alături de proaspătul "principal" al Craiovei.

"Să ne apucăm de muncă! Trebuie să urcăm uşor-uşor, asta ne propunem. Am vrea să facem paşi mari, însă e greu, măcar să urcăm cu paşi mărunţi. În primul rînd, Neagoe trebuie să remedieze problemele de la echipă. Numai de el depinde să scape de lucrurile rele şi să le păstreze pe cele bune", a declarat azi Silvian Cristescu pentru craiovamaxima.ro.