RomanianSoccer Forum
Ştiri Universitatea Craiova - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Universitatea Craiova (/Forum-Universitatea-Craiova)
+---- Subiect: Ştiri Universitatea Craiova (/Thread-%C5%9Etiri-Universitatea-Craiova)



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 10-01-2009 05:41 PM

"Universitatea va deveni o echipă foarte puternică şi greu de învins"

Tehnicianul Universităţii, Eugen Neagoe, a dezvăluit ce sistem de joc preferă.

"Prefer sistemul 4-1-4-1, pentru că se poate transforma în 4-3-3 şi 4-4-2. Este mult mai ofensiv, bineînţeles depinde şi de adversarul pe care îl ai şi multe alte condiţii. Avem jucători valoroşi, cu o tehnică individuală foarte bună. Dacă vom reuşi să punem toate lucrurile la punct, aşa cum ne dorim, eu zic că Universitatea va deveni o echipă foarte puternică şi greu de învins", a declarat Neagoe.

Cu privire la lotul de jucători de care dispune, Eugen Neagoe se arată foarte mulţumit şi susţine că au valoare, însă trebuie să muncească pentru a demonstra de ce sunt capabili: "Acum vă spun cu cea mai mare sinceritate, Universitatea Craiova, în momentul actual, are jucători cu o tehnică individuală foarte bună, care-i depăşesc pe cei din lotul de acum cinci ani, când echipa a retrogradat. Ei trebuie să înţeleagă că e important să ne antrenăm, să jucăm foarte bine şi rezultatele se vor vedea. Nu vreau să dezvolt acest subiect, pentru că nu mi se pare corect să vorbesc de alţi jucători care nu mai sunt la Universitatea."



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 10-01-2009 05:45 PM

"Vom face tot posibilul să câştigăm la Iaşi şi să mergem mai departe în Cupa României"

Aşa cum a declarat şi marţi după aflarea adversarului din optimile de finală ale Cupei României, Eugen Neagoe crede că a venit timpul ca Ştiinţa să se impună la Iaşi. Mai ales că obiectivul numărul 1 al alb-albaştrilor din acest an este finala Cupei României.

"Păi, Craiova nu a mai câştigat la Iaşi de 25 de ani, pentru că ei au fost foarte mulţi ani în Liga a II-a. Chiar nu m-am gândit la acest aspect, probabil că a venit şi timpul să câştigăm la Iaşi. Suporterii Universităţii Craiova trebuie să fie convinşi că vom face tot posibilul să câştigăm acest meci şi să mergem mai departe în Cupa României", a declarat antrenorul Ştiinţei.

"Cu siguranţă că Universitatea poate să termine pe un loc de Cupele Europene"
Pe lângă finala Cupei României, Eugen Neagoe mai are de atins în acest an cu gruparea alb-albastră şi un alt obiectiv. Este vorba de obţinerea unui loc de Cupele Europene, ţel despre care Geană afirmă: "Universitatea poate să-şi atingă obiectivul: participarea în Cupele Europene, locul 1 - 5. Va fi destul de greu. Nu este imposibil să câştigăm şi campionatul, dar chiar nu vreau să vorbim în acest moment despre campionat. Pot doar să spun cu siguranţă că Universitatea poate să termine pe un loc de Cupele Europene."



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 10-02-2009 05:28 PM

"Nu s-a întâmplat ca patronul Adrian Mititelu să vină să se bage la echipă"

Tehnicianul Ştiinţei, Eugen Neagoe, a contracarat zvonurile cum că preşedintele Universităţii, Adrian Mititelu, s-ar implica mai mult decât îi permit funcţiile pe care le are la echipă.

"Sper să mă înţeleg foarte bine cu patronul. Totul depinde numai şi numai de noi! Cred că noi trebuie să aducem liniştea la echipă, iar atâta timp cât vor fi rezultate, dânsul nu se va consuma foarte mult şi va avea timp de afacerile lui. Sub cuvânt de onoare, nu s-a întâmplat ca patronul Adrian Mititelu să vină să se bage la echipă. Absolut deloc, nu am avut nicio discuţie de acest gen cu Adrian Mititelu. Sincer, chiar înaintea meciului de la Timişoara a vorbit cu cineva din conducere clubului la telefon, dumnealui fiind la Craiova şi în 30 - 40 de secunde a întrebat dacă totul este bine. Ne-a urat baftă, nici măcar a vrut să ştie primul 11. Nu am vorbit nici după meci. Probabil că şi dumnealui a avut probleme, are afaceri, iar aici este munca noastră, de asta suntem angajaţi, să ne antrenăm şi să încercăm să jucăm cât mai bine, să câştigăm toate meciurile", a declarat Eugen Neagoe.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 10-02-2009 05:30 PM

"Universitatea trebuie să joace numai la victorie"

Tehnicianul grupării alb-albastre, Eugen Neagoe, a dezvăluit că a purtat discuţii cu jucătorii şi le-a transmis că nu doreşte să mai piardă niciun meci până la finalul turului.

"Dacă echipa va câştiga şi unii dintre jucătorii care au evoluat în meciul respectiv în săptămâna premergătoare următorului joc nu se vor pregăti foarte bine şi nu vor da randamentul pe care-l cerem, nu vor intra în teren. Avem cu cine să-i înlocuim şi ei trebuie să conştientizeze că au o mare responsabilitate când intră în teren. Trebuie să dea tot ce au mai bun, fizic, tactic. Universitatea trebuie să joace numai la victorie, suntem obligaţi să încercăm să câştigăm toate jocurile, nu putem să mergem să jucăm cu Dinamo, Steaua sau Rapid şi să ne mulţumim cu puţin. Eu îmi doresc să nu mai pierdem niciun joc până la finalul turului. Asta am discutat şi cu băieţii, iar dacă se va pierde vreun joc, să facem tot ce depinde de noi în acel joc să nu avem ce să ne reproşăm. Universitatea Craiova reprezintă foarte mult în România şi chiar le-am cerut jucătorilor seriozitate foarte mare în tot ceea ce fac", a declarat Eugen Neagoe.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 10-02-2009 05:30 PM

Bălan şi Căle, chemaţi în premieră la U17

Renato Bălan şi Robert Căle, jucătorii echipei-satelit a Universităţii, Primăvara, au fost convocaţi în premieră la naţionala U17.

Cei doi alb-albaştri se vor alătura lotului de jucători, în acest weekend, în vederea pregătirii turneului de calificare la Campionatul European, din care face parte şi un alt component al Ştiinţei, Cornel Suciu. Turneul va avea loc în perioada 16 - 21 octombrie, la Bucureşti.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 10-02-2009 05:32 PM

Valerică Găman şi Radu Barbu s-au întors în curtea şcolii

Valerică Găman şi Radu Barbu, doi dintre jucătorii Universităţii Craiova, alături de atleta Anca Safta, au fost astăzi invitaţi să participe la manifestările sportive organizate de Şcoala Nr. 12 „Decebal“, cu prilejul sărbătoririi Zilei Sportului Şcolar.

Suspendat trei etape, în urma intrării mai dure asupra lui Pârvu, de la Gloria Bistriţa II, din Cupa României, fundaşul Ştiinţei Valerică Găman a ignorat decizia Comisiei de Disciplină din cadrul LPF şi a intrat astăzi din nou pe teren. Nu a făcut-o într-un meci oficial al Universităţii Craiova, ci în curtea şcolii în care a învăţat, iar intenţiile lui au fost acelea de a le transmite copiilor un mesaj cu privire la importanţa practicării sportului: "Am revenit în curtea şcolii. A fost Ziua Sportului Şcolar şi mi-a făcut o deosebită plăcere să fiu prezent. Sper ca prin apariţia mea aici şi a colegului Radu Barbu să îndemnăm copiii spre sport, pentru că e foarte important."

Pe teren alături de el, însă de această dată ca adversar, s-a aflat şi coechipierul său Radu Barbu, care şi-a amintit de vremea copilăriei.

"În curtea şcolii jucam ca atacant. Acum consider că postul de fundaş este mult mai potrivit pentru mine, pentru calităţile mele", a declarat Barbu.

La rândul său, atleta Anca Safta s-a ocupat de fetele dornice să afle mai multe despre parcursul ei spre performanţă.

Pentru că în preajma lor se aflau trei dintre cei mai buni sportivi ai Băniei, copiii nu au stat pe gânduri şi i-au asaltat cu cereri de autografe. Găman şi Barbu au împărţit semnături în stânga şi în dreapta, iar cele mai norocoase fete au obţinut şi câte un pupic pe obraz din partea celor doi alb-albaştri. Nici Anca Safta nu a scăpat prea uşor.

Organizatorii, prin vocea directoarei Emilia Lungulescu şi a celor doi profesori de sport Bogdan Budescu şi Florin Tucă, s-au arătat mulţumiţi de cum a decurs evenimentul.

"Ne-am strâns în curtea şcolii cu ocazia Zilei Sportului Şcolar, pentru a declanşa manifestările din cadrul Olimpiadei Sportului Şcolar. După cum aţi văzut, copiii au fost entuziasmaţi de acest eveniment. Se vor desfăşura activităţi sportive menite să-i relaxeze, ştiut fiind faptul că elevii se implică în activităţi ce depăşesc vârsta lor, uitând că sunt copii şi trebuie să se joace. Şcoala le-a oferit o surpriză invitându-i pe cei doi jucători ai Universităţii, Valerică Găman şi Radu Barbu. Cei mici s-au bucurat că i-au avut în preajmă pe fotbalişti. Aceste activităţi sportive nu trebuie făcute într-o zi specială, ci în zilnic", a declarat Emilia Lungulescu.

La rândul său, Bogdan Budescu a afirmat: "Am dorit să le impregnăm copiilor importanţa practicării sportului, bineînţeles, alegând şi ziua de 1 Octombrie, când se sărbătoreşte Ziua Sportului Şcolar. Cred şi sper că am reuşit să le transmitem mesajul dorit. I-am văzut foarte entuziasmaţi, mai ales că, pentru a pune mai mult amprenta pe ceea ce am dorit noi să facem, am invitat şi trei sportivi de performanţă, pentru a le dezvălui câteva din secretele lor."

Florin Tucă a precizat: "Astăzi se sărbătoreşte Ziua Sportului Şcolar. Este o acţiune ce declanşează toate competiţiile ce vor avea loc în cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar. Am adus trei sportivi de performanţă, doi fotbalişti şi o atletă, pentru a impulsiona copiii să practice sport în timpul liber, deoarece cred că toată lumea cunoaşte dictonul «Mens sana in corpore sano». Practicarea educaţiei fizice le asigură dezvoltarea fizică, dar şi cea mentală."



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 10-02-2009 05:48 PM

25 de deţinuţi, în tribune pe "Oblemenco"

La partida de sâmbătă, disputată de Universitatea Craiova pe teren propriu, împotriva echipei Unirea Alba Iulia, tribunele vor fi însufleţite de 25 de suporteri, pentru care cele 90 de minute ale meciului sunt singura gură de libertate.

Un grup de persoane private de libertate de la Penitenciarul Pelendava se va afla pe stadion la meciul din etapa a noua, conducerea unităţii promiţând că atmosfera creată de băieţi va fi una de neuitat.

Suporteri înfocaţi ai formaţiei alb-albastre, deţinuţii se pregătesc să cânte şi să încurajeze echipa, mizând chiar că vor ţine piept întregului stadion. Această acţiune este cu atât mai inedită cu cât nu s-a mai întâmplat ca la ore târzii, persoanele private de libertate să părăsească unitatea. Deţinuţii vor fi însoţiţi de cinci cadre din sistemul de pază al penitenciarului, evitându-se astfel orice fel de incident.

"Este un pionierat această acţiune, fiind vorba atât de prima participare la un meci de fotbal a deţinuţilor, cât şi de o ieşire din unitate la o oră atât de târzie. Băieţii vor face o atmosferă nemaipomenită, pentru că este un lucru inedit pentru ei. Vor sta probabil într-un sector special şi vor fi păziţi de oamenii noştri pentru a evita orice problemă. Vor fi cea mai înfocată galerie. Probabil că fotbaliştii vor fi aclamaţi cu multă determinare. Când am anunţat despre participarea la acest meci, 200 de oameni au început să ţipe şi să aplaude. S-au apucat să-şi caute fularele, cartonaşele, steagurile. Numai 25 vor avea însă norocul să vină la stadion", a declarat Leonard Voicilă, purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Pelendava.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 10-02-2009 08:07 PM

Rădulescu: "Neagoe se aseamănă cu Grigoraş ca antrenor"

Mircea Rădulescu, despre plusurile şi minusurile antrenorului Eugen Neagoe. "Geană" mărturisise că şeful Şcolii de Antrenori a FRF este unul dintre mentorii lui în ceea ce priveşte antrenoratul.

"Neagoe e genul de antrenor care vine şi-ţi cîştigă 4-5 meciuri la rînd, are un magnetism în modul lui de a transmite mesajul către jucători. Impune respect, ştie fotbal că l-a şi jucat. Are cam tot ce-i trebuie, în plus şi adeziunea zonei. La Timişoara, a jucat bine, curajos. Eu am încercat să-i insuflu echilibru, cumpătare, încrederea în sine, curajul în abordarea adversarilor, sfaturi pe care cred că şi le-a insuşit deja. Minusuri? Îi lipseşte o performanţă, iar la Craiova e cel mai aproape să o realizeze. Apoi, după o perioadă de rezultate bune, apare în rîndul jucătorilor, fără ca Eugen să-şi dea seama, o stare de automulţumire. Lui Neagoe îi lipseşte o anticipaţie în privinţa fenonemenelor negative ce pot apărea în mentalul jucătorilor. El trebuie să găsească o cale să combată efectele negative ale bucuriilor exagerate de după un joc, cînd jucătorii români cred că atunci se termină tot. Aşa vine un adversar 'îngropat' şi face surpriza. Neagoe e tipul antrenorului preocupat, studiază adversarii, dar nu exagerat, e mai mult adeptul a ce poate să facă echipa lui decît adversarul. Se aseamănă cu Petre Grigoraş ca stil, ambii sînt la fel de meticuloşi", a declarat azi Mircea Rădulescu pentru craiovamaxima.ro.



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 10-03-2009 04:22 PM

"Florin Costea are nevoie de susţinerea publicului aşa cum au toţi ceilalţi jucători"

Tehnicianul Universităţii, Eugen Neagoe, a declarat că a purtat discuţii cu Florin Costea şi acesta a recunoscut că a greşit faţă de suporteri. Geană spune că reacţia decarului este urmare a îndârjirii cu care Costea abordează fiecare meci.

"Florin Costea este un băiat sentimental, care pune foarte mult suflet. A făcut o greşeală, nu o va mai repeta, sunt convins. A recunoscut că a greşit, a spus că era foarte supărat, dezamăgit, de acei câţiva oameni care-l înjurau din minutul 1. După părerea mea, Costea este unul dintre cei mai buni jucători din România. El are nevoie de susţinerea publicului aşa cum au toţi ceilalţi jucători. Nu rămâne decât ca el să fie foarte serios în tot ceea ce face: antrenamente, jocuri oficiale. El trebuie să fie un exemplu pentru ceilalţi jucători de la echipă mai tineri ca el", a declarat Geană.

De asemenea, Eugen Neagoe cheamă fanii alături de echipa alb-albastră, afirmând că Universitatea are un lot tânăr de jucători, care are nevoie de sprijinul suporterilor.

"Cunosc destul de bine publicul nostru. Sunt oameni care iubesc foarte mult Universitatea Craiova, oameni care pun mult suflet. Noi, oltenii, nu ştim să pierdem, noi vrem întotdeauna să câştigăm. Ei sunt îndreptăţiţi să spere mereu la victorii, pentru că aşa au fost obişnuiţi. De asta a fost şi este iubită aşa mult Universitatea Craiova, pentru că a avut rezultate, iar în ultima vreme nu s-au mai obţinut. Sper ca prin rezultatele pe care le vom avea de acum înainte, lumea să fie alături de echipă şi stadionul să fie plin, dacă se poate, la fiecare meci. Echipa are jucători tineri, care au nevoie de susţinerea publicului", a declarat Eugen Neagoe.

"Dacă vom fi serioşi în tot ceea ce facem, vom câştiga meciul cu Unirea Alba Iulia"
Tehnicianul Universităţii, Eugen Neagoe, a declarat că şi-ar dori ca până la finalul turului elevii lui să nu mai piardă niciun meci. Prima întâlnire va avea loc mâine, cu Unirea Alba Iulia, meci despre care antrenorul Ştiinţei a spus: "Toate jocurile sunt grele, dacă nu reuşim să ni le facem noi uşoare. Eu îmi doresc ca prin jocul nostru să nu ni le facem grele. Alba Iulia este o echipă care vine după o victorie, contra Vasluiului. Trebuie să fim foarte atenţi să intrăm în teren cu foarte mare determinare şi cu gândul numai la victorie. Dacă vom fi serioşi în tot ceea ce facem, vom câştiga."



RE: Ştiri Universitatea Craiova - Sebi Raducu - 10-03-2009 04:23 PM

"Trebuie să câştigăm astăzi cu Unirea, n-avem încotro"

Fundaşul Universităţii Radu Barbu nu concepe ca gruparea alb-albastră să nu ia cele trei puncte din întâlnirea cu Unirea Alba Iulia.

"Trebuie să câştigăm sâmbătă cu Unirea, n-avem încotro. Ardelenii au învins într-adevăr Vasluiul etapa trecută, însă acest succes nu este edificator. Şi noi putem afirma că meritam să ne impunem în faţa Timişoarei. Nu contează cine lipseşte, important este ca jucătorii care vor intra să evolueze cât mai bine", a afirmat Barbu.