RomanianSoccer Forum
Internazionale Milano - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: FIFA.com (/Forum-FIFA-com)
+--- Forum: Italia (/Forum-Italia)
+---- Forum: Fan-Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi--452)
+----- Forum: Internazionale Milano (/Forum-Internazionale-Milano)
+----- Subiect: Internazionale Milano (/Thread-Internazionale-Milano)

Pagini: 1 2 3


RE: Internazionale Milano - Sebi Raducu - 12-30-2009 08:31 PM

Mourinho îl laudă pe Guardiola

Mourinho vrea să construiască echipa Interului în jurul lui Samuel Eto'o.

Într-un interviu acordat ziarului portughez Publico, antrenorul formaţiei italiene Internazionale Milano, Jose Mourinho, a declarat că, după părerea lui, 'Guardiola va putea fi antrenor la Barcelona pentru totdeauna'.

'Pep este perfect adaptat 'culturii Barca' şi este, fără îndoială, cel mai bun antrenor pentru această echipă', a spus Mourinho.

În legătură cu schimbul Zlatan Ibrahimovic-Samuel Eto'o, dintre Inter şi Barca, Mourinho a spus: 'Niciun antrenor nu vrea să-l piardă pe Ibra, dar şi Eto'o este un mare jucător care mă ajută să construiesc o echipă nouă. Pentru că adevărul clar este că suntem lideri şi continuăm în Liga Campionilor'.



RE: Internazionale Milano - Sebi Raducu - 01-01-2010 09:25 PM

Goran Pandev va fi coleg cu Chivu la Inter Milano

Atacantul macedonean Goran Pandev va părăsi echipa Lazio Roma şi va juca campioana din Serie A, Inter Milano, unde îl va avea coleg pe românul Cristi Chivu.

Pandev (26 de ani), a mai fost legitimate la Inter în perioada 2001-2004, dar fiind foarte tânăr nu a prins niciun meci oficial în prima echipă a clubului.

"Am vrut să mă întorc la Inter pentru că este clubul care mi-a arătat ce înseamnă fotbalul mare", a spus Pandev pentru cotidianul italian Gazzetta dello Sport.

Internaţionalul macedonean a jucat la Lazio Roma în ultimii cinci ani, reuşind să înscrie 48 de goluri în campionatul Italian.



RE: Internazionale Milano - Sebi Raducu - 01-05-2010 07:07 PM

Goran Pandev a semnat cu Internazionale Milano

Atacantul macedonean Goran Pandev a semnat, luni, o înţelegere valabilă patru ani cu formaţia Inter Milano, jucătorul fiind liber de contract din luna decembrie, informează site-ul oficial al formaţiei pregătite de Jose Mourinho.

Internaţionalul în vârstă de 26 de ani a efectuat luni dimineaţă vizita medicală, după care a semnat un contract valabil până la 30 iunie 2014. El va purta la Inter Milano tricoul cu numărul 27.

Jucătorul va fi prezentat oficial după meciul dintre Chievo Verona şi Inter, din 6 ianuarie.

Goran Pandev era liber de contract din luna decembrie, după ce a obţinut rezilierea contractului cu Lazio Roma. El nu a mai fost folosit deoarece vara anului trecut a cerut să se transfere la altă grupare. Pandev a jucat pentru Lazio în 159 de jocuri şi a reuşit 48 de goluri.

[Imagine: 124991.jpg]



RE: Internazionale Milano - Sebi Raducu - 01-07-2010 06:12 PM

Patrick Vieira va părăsi Internazionale Milano pentru a semna cu Manchester City

Internaţionalul francez Patrick Vieira a anunţat că a ajuns la o înţelegere cu oficialii formaţiei engleze Manchester City pentru un contract valabil până la finalul sezonului, la numai o zi după ce a îmbrăcat tricoul lui Internazionale Milano, pentru ultima oară, în partida cu Chievo Verona.

"Capitolul Italia e încheiat pentru mine, după un an la Juventus şi trei ani şi jumătate la Milano. Nu mai pot să rămân la Inter dacă nu sunt o opţiune pentru antrenor. Îmi doresc mult să ajung la Campionatul Mondial şi pentru asta am nevoie de multe meciuri. Voi merge la Manchester City pentru a-i arăta lui Roberto Mancini că am rămas acelaşi ca atunci când m-am transferat la Inter", a spus Vieira, citat de Canal Plus.

Veteranul în vârstă de 33 de ani a evoluat în doar 14 meciuri pentru Internazionale Milano în prima parte a sezonului, 12 în campionat şi două în Liga Campionilor, reuşind să înscrie şi un gol. Ultima sa apariţie în echipa nerazzurilor a fost chiar miercuri în partida de la Chievo Verona, câştigată, scor 1-0, şi în care Cristian Chivu a suferit o accidentare la cap şi a avut nevoie de spitalizare.

Patrick Vieira, care a adunat 107 selecţii în naţionala Franţei, a mai jucat în Anglia, în perioada 1996-2005, atunci când a fost unul dintre jucătorii de bază ai lui Arsenal Londra.



RE: Internazionale Milano - Sebi Raducu - 01-08-2010 10:06 PM

Inter Milano îl vrea pe Gerrard

Mijlocaşul Steven Gerrard, căpitanul echipei engleze de fotbal FC Liverpool, ar putea ajunge din vară la campioana Italiei, Inter Milano, unde este dorit de antrenorul portughez Jose Mourinho.

Potrivit publicaţiei 'Daily Star', milanezii sunt dispuşi să ofere 40 milioane de lire sterline (45,1 milioane euro) în schimbul lui Gerrard, care ar putea accepta să o părăsească pe Liverpool în cazul ratării calificării în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.

Mourinho îl apreciează foarte mult pe căpitanul 'cormoranilor', pe care a încercat să-l transfere şi în perioada în care a antrenat-o pe Chelsea.

'Daily Star' adaugă, totodată, că eventuala trecere a lui Gerrard la Inter ar putea fi urmată şi de alte plecări de la FC Liverpool, cel mai vehiculat nume fiind cel al atacantului spaniol Fernando Torres, dorit de Manchester City şi Chelsea.

În acest sezon, FC Liverpool a fost eliminată în faza grupelor Ligii Campionilor, dar îşi va continua aventura europeană în Europa League, urmând să întâlnească în 16-mile de finală campioana României, Unirea Urziceni.



RE: Internazionale Milano - piri - 01-09-2010 02:26 PM

ar fi o livitura de imagine data de inter,dar acest transfer,dupa parerea mea nu se va materializa


RE: Internazionale Milano - Sebi Raducu - 01-09-2010 10:01 PM

Inter caută înlocuitor pentru Chivu!

Cotidianul Corriere dello Sport scrie că fundaşul român va sta departe de gazon până la vară, iar milanezii s-au şi orientat spre un fundaş sârb. Chivu va mai sta o săptămână internat la Verona, iar medicul care l-a operat spune că din punct de vedere neurologic totul este intact.

Săptămâna trecută se credea că Inter Milano îi va căuta înlocuitor lui Cristi Chivu din cauza faptului că fundaşul român va fi transferat în Premier League, însă meciul de la Verona al nerazzurilor a schimbat aceste date.

Accidentarea gravă a căpitanului naţionalei de fotbal a României, care va rata restul sezonului, i-a făcut pe oficialii lombarzi să încerce aducerea la echipă a fundaşului sârb al lui Lazio, Aleksandar Kolarov, un jucător de 24 de ani, care aminteşte de Roberto Carlos în execuţia loviturilor libere.

Ultimele date despre starea post-operatorie au fost oferite de medicul Sergio Turatti, care s-a ocupat de starea românului: "Pacientul este lucid şi treaz, totul a decurs în mod normal după operaţie. Din punct de vedere neurologic totul este intact. Tomografia a revelat că fragmentele osoase au fust sudate corect. Cutia craniană se află în starea sa naturală, iar hematomul a fost eliminat".

Şeful secţiei medicale al lui Inter, Franco Combi, a declarat la rândul său: "Intervenţia medicală nu ar fi putut mai bună decât aceasta. El ar putea părăsi secţia de terapie intensivă, dar rămâne aici, ca să nu fie asaltat de reporteri". De asemenea, el a relatat şi momentele imediate ce au urmat accidentării: "Chivu a rămas lucid imediat după contactul cu Pellissier, iar asta ar fi putut duce la subestimarea accidentării sale. Nu am făcut asta. Dacă a fost util că am avut un spital precum cel din Verona în apropiere? Cu siguranţă au fost foarte importante viteza şi calitatea prestaţiei medicale". Cotidianul Corriere dello Sport scrie că românul va mai rămâne internat la Verona încă o săptămână, însă va sta departe de gazon până la vară.

Massimo Moratti, preşedintele lui Inter, citat de Gazetta dello Sport, spune că starea fotbalistului român este mai bună decât era de aşteptat, având în vedere gravitatea loviturii. "Se simte chiar mai bine decât se aştepta toată lumea, având în vedere că a fost o accidentare foarte dură. Chivu a trecut cu bine peste acele momente şi acum sperăm să revină cât mai rapid".



RE: Internazionale Milano - Sebi Raducu - 01-10-2010 07:25 PM

Malesani consideră că Inter a fost avantajată în meciul câştigat contra Sienei, scor 4-3

Antrenorul lui Siena, Alberto Malesani, s-a declarat nemulţumit de prestaţia brigăzii de arbitri în meciul de sâmbătă seară contra lui Internazionale Milano, pierdut cu 3-4, informează ediţia online a Gazzetta dello Sport.

"Am venit la conferinţa de presă pentru că trebuie să-mi apăr echipa, alături de restul cluburilor mici. Arbitrul nu a avut curaj şi nu a rezistat să nu acorde o lovitură liberă. Nu s-ar fi dat niciodată aşa ceva în Anglia, Germania sau Spania. Nu a fost niciun fault, iar din cauza acelui incident am pierdut meciul. Arbitrii trebuie să aibă caracter, iar el a acordat o lovitură liberă, deşi vedea că noi dominăm meciul", a spus Malesani.

Siena a condus cu 3-2 până în minutul 88, dar Inter a reuşit să câştige prin golurile lui Sneijder (88) şi Walter Samuel (90+3). Celelalte goluri ale lui Inter au fost reuşite de Milito (23) şi Sneijder (36). După golul de 2-1, jucătorii lui Inter au arătat un tricou pe care era inscripţionat, în limba italiană, un mesaj pentru Cristian Chivu: "Întoarce-te repede, Cris!"

Pentru Siena au marcat Maccarone (18, 65) şi Ekdal (37). Românul Paul Codrea a fost integralist la oaspeţi şi a primit un cartonaş galben în minutul 90.

Antrenorul lui Inter, Jose Mourinho, şi-a felicitat jucătorii pentru determinarea de care au dat dovadă. "Malesani a spus că al treilea gol al nostru a venit după un fault inexistent, dar cred că arbitrul a procedat corect, iar Sneijder a avut o execuţie foarte bună. Am câştigat şi pentru că am avut noroc, dar şi pentru că am muncit şi am avut curaj. La 3-3 puteam menţine rezultatul, dar noi nu suntem aşa", a afirmat tehnicianul portughez.

Inter Milano este pe primul loc în clasament, cu 45 de puncte după 19 etape.



RE: Internazionale Milano - Sebi Raducu - 01-11-2010 08:24 PM

Moggi spune despre Mourinho că este un "amator norocos"

Fostul director al clubului Juventus, Luciano Moggi, a afirmat într-un interviu că este sigur că Internazionale Milano va câştiga campionatul, dar l-a ironizat pe antrenorul echipei, Jose Mourinho, informează presa italiană.

"Portughezul este o persoană foarte norocoasă. Ca antrenor este puţin peste un amator, la fel ca preşedintele lui Inter, dar Mourinho este mai bun la relaţii publice. Campionatul este deja ca şi câştigat de Inter, care este echipa mai puţin slabă dintr-un campionat mediocru. Cei mai buni antrenori şi jucători au plecat din Italia, iar fotbalul de aici este în declin", a declarat Moggi.

El a comentat şi situaţia lui Juventus: "Echipa era perfect organizată când eram eu acolo. În Europa, numai Manchester United ne era superioară. Actuala conducere distruge icoana fotbalului italian".

Luciano Moggi a lăudat, în schimb, clubul AC Milan, considerând foarte bun împrumutul lui David Beckham de la LA Galaxy.



RE: Internazionale Milano - Sebi Raducu - 01-19-2010 06:51 PM

Ibrahimovici a fost ales cel mai bun jucător la "Oscarurile fotbalului"


Atacantul lui Internazionale Milano, Zlatan Ibrahimovici, a fost desemnat luni seară, în cadrul galei Oscarurile Fotbalului Italian, cel mai bun fotbalist din Serie A, informează Gazzetta dello Sport.

Ibrahimovici a câştigat titlul de cel mai bun fotbalist şi cel mai bun străin în 2009.

Antrenorul lui Internazionale, Jose Mourinho, a fost desemnat cel mai bun antrenor din Italia, iar Julio Cesar cel mai valoros portar.

Un alt jucător de la Inter, Diego Milito, a fost ales preferatul fanilor.

Mijlocaşul lui AS Roma, Daniele De Rossi, a câştigat premiul pentru cel mai bun fotbalist italian, iar jucătorul lui AC Milan, Alexandre Pato, a fost ales cel mai bun tânăr jucător din Serie A.

Giorgio Chiellini, de la Juventus, a fost ales cel mai bun fundaş în 2009, iar un gol al lui Fabio Quagliarella a fost desemnat drept cel mai frumos al anului trecut.