RomanianSoccer Forum
Ştiri Poli Timişoara - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Poli Timişoara (/Forum-Poli-Timi%C5%9Foara)
+---- Subiect: Ştiri Poli Timişoara (/Thread-%C5%9Etiri-Poli-Timi%C5%9Foara)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-06-2009 06:42 PM

Sabău spune că echipa sa a făcut tot posibilul, însă Anderlecht a fost prea puternică

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, joi, după înfrângerea de la Bruxelles, scor 1-3, că echipa sa a făcut tot ce a putut pentru a câştiga meciul, însă Anderlecht a fost net superioară.

"Am încercat să dăm tot ce se poate. Am avut în faţă adversari net superiori, dar chiar şi la 1-1 am pus mari probleme adversarului. Puteam să marcăm de mai multe ori. Credeam că mai putem înscrie, dar a venit acel gol stupid, care nu a anunţat nimic şi a fost clar că belgienii sunt jucători pot juca şi contraataca fără probleme. E nevoie de timp să se construiască o echipă", a spus Sabău.

FC Timişoara a fost învinsă, joi, în deplasare, de Anderlecht Bruxelles cu scorul de 3-1, în Grupa A a Ligii Europa şi mai are şanse minime de calificare în 16-imile de finală ale competiţiei.

În celălalt meci al Grupei A, Ajax Amsterdam s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Dinamo Zagreb.

Clasamentul Grupei A
: 1. Ajax 8p, 2. Anderlecht 8p, 3. FC Timişoara 2p, 4. Dinamo Zagreb 0p (echipa croată a fost penalizată cu 3 puncte de UEFA în urma incidentelor provocate de suporterii ei la Timişoara, unde învinsese cu 3-0).

Următoarea etapă se va disputa la 2 decembrie şi programează întâlnirile FC Timişoara-Ajax Amsterdam şi Anderlecht Bruxelles-Dinamo Zagreb.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-06-2009 06:43 PM

Chivorchian: "Suntem prea mici şi trebuie să fim realişti, însă nu meritam să pierdem"

Un discurs la fel de pesimist a avut şi preşedintele timişorenilor, Gheorghe Chivorchian. "Pe noi nu ne-au ajutat schimbările, pe ei însă i-au ajutat. Suntem prea mici şi trebuie să fim realişti, însă nu meritam să pierdem. Noi vrem să creştem frumos şi să avem rezultate", a spus Chivorchian.

FC Timişoara a fost învinsă, joi, în deplasare, de Anderlecht Bruxelles cu scorul de 3-1, în Grupa A a Ligii Europa şi mai are şanse minime de calificare în 16-imile de finală ale competiţiei.

În celălalt meci al Grupei A, Ajax Amsterdam s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Dinamo Zagreb.

Clasamentul Grupei A: 1. Ajax 8p, 2. Anderlecht 8p, 3. FC Timişoara 2p, 4. Dinamo Zagreb 0p (echipa croată a fost penalizată cu 3 puncte de UEFA în urma incidentelor provocate de suporterii ei la Timişoara, unde învinsese cu 3-0).

Următoarea etapă se va disputa la 2 decembrie şi programează întâlnirile FC Timişoara-Ajax Amsterdam şi Anderlecht Bruxelles-Dinamo Zagreb.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-06-2009 07:01 PM

Marian Iancu: "Suntem prea mici, suntem sparring partner în această competiţie"

Patronul lui FC Timişoara, Marian Iancu, a declarat, joi, că echipele româneşti sunt parteneri de antrenament pentru adversari în Liga Europa, dar a precizat că echipa sa şi-a depăşit condiţia în această competiţie, în care se află la debut.

"Poate suntem prea mici, suntem sparring partner în această competiţie. M-am săturat şi de aceste arbitraje europene de cacao. Am luat acel gol rapid şi apoi meciul a fost o cursă de urmărire. Am încercat să egalăm, am schimbat sistemul şi s-a văzut că nu suntem foarte bine puşi la punct", a spus Iancu.

Patronul timişorenilor a acordat circumstanţe atenunte echipei sale, pentru că a jucat pe un stadion care "te copleşeşte" şi a apreciat că, în ciuda faptului că a adunat doar două puncte, "ea şi-a depăşit condiţia". "Totuşi, suntem o echipă care a debutat în Liga Europa şi avem şi noi minusurile noastre", a afirmat Marian Iancu.

El s-a referit şi la situaţia antrenorului Ioan Ovidiu Sabău, căruia la finalul înfrângerii cu Steaua suporterii i-au cerut demisia, şi a precizat: "Nu este un antrenor care este legat de un obiectiv. Obiectivele sunt comune. Sabău nu este legat de un obiectiv, are drum lung cu noi, dacă nu va avea oferte şi va trebui să plece".

Patronul bănăţenilor nu se aştepta ca fanii timişoreni să provoace incidente la acest joc, în timpul căruia au aruncat torţe pe terenul de joc: "Nu se poate să mai tolerăm un asemenea comportament. Nu am văzut niciodată aşa ceva pe Dan Păltinişanu şi nu ştiu ce s-a întâmplat de data asta". În ciuda acestui fapt, el s-a declarat convins că FC Timişoara nu va fi penalizată dur de UEFA, pentru că suporterii nu au fost violenţi şi nu s-au petrecut şi alte incidente.

FC Timişoara a fost învinsă, joi, în deplasare, de Anderlecht Bruxelles cu scorul de 3-1, în Grupa A a Ligii Europa şi mai are şanse minime de calificare în 16-imile de finală ale competiţiei.

În celălalt meci al Grupei A, Ajax Amsterdam s-a impus cu 2-0 pe terenul lui Dinamo Zagreb.

Clasamentul Grupei A: 1. Ajax 8p, 2. Anderlecht 8p, 3. FC Timişoara 2p, 4. Dinamo Zagreb 0p (echipa croată a fost penalizată cu 3 puncte de UEFA în urma incidentelor provocate de suporterii ei la Timişoara, unde învinsese cu 3-0).

Următoarea etapă se va disputa la 2 decembrie şi programează întâlnirile FC Timişoara-Ajax Amsterdam şi Anderlecht Bruxelles-Dinamo Zagreb.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-06-2009 08:45 PM

Chivorchian: Cred că am fost mai buni decât Anderlecht

Preşedintele executiv al FC Timişoara, Gheorghe Chivorchian, a declarat, joi, că formaţia pregătită de Ioan Ovidiu Sabău a fost mai bună decât adversara sa, Anderlecht Bruxelles, în meciul pierdut, scor 1-3, în Liga Europa.

"A fost o seară neagră în condiţiile în care, pot să fiu subiectiv, cred că am fost mai buni decât Anderlecht, însă, din păcate, este al treilea joc în care ni se dă împotrivă un penalti care nu este şi, în acelaşi timp, schimbările care le-am făcut noi nu ne-au ajutat, schimbările care le-au făcut ei i-au ajutat. Nu cred că am fi meritat să pierdem acest joc. Însă, am acumulat experienţă, mai avem două jocuri de susţinut şi ne dorim măcar o victorie din cele două partide pe care le mai avem. Şansele de calificare sunt destul de mici, trebuie să fim realişti, e aproape imposibil, doar o victorie împotriva Ajaxului şi Ajaxul să fie învinsă acasă de Anderlecht. În fotbal s-au mai văzut minuni, dar este foarte greu", a spus Chivorchian.

Întrebat de comportamentul avut de fani, Chivorchian a răspuns: "Nu putem vorbi de toţi suporterii lui Poli. Suporterii lui Poli ne-au încurajat şi acasă şi în deplasare. Sunt o parte dintre ei care nu înţelege că aruncarea acestor petarde ne face mari deservicii. Noi înţelegem, dar atâta timp cât există o lege internă, cât şi la nivel internaţional... nu e un lucru pe care îl interzicem noi. Va fi vorba de o amendă care, după părerea mea, va fi destul de mare".

Partida Anderlecht Bruxelles - FC Timişoara, scor 3-1, contând pentru etapa a IV-a a grupei A din Liga Europa, a fost întreruptă circa şase minute din cauza suporterilor grupării timişorene, care au aruncat cu torţe în suprafaţa de joc, precum şi cu monede. Incidentele create de suporteri au început în minutul 50, imediat după golul marcat de Parks, prin care FC Timişoara a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, când fanii au aruncat cu mai multe torţe pe teren. Imediat, în faţa sectorului ocupat de suporterii timişoreni s-a format un cordon de stewarzi. Fumul degajat de torţe l-a determinat pe arbitrul de centru, francezul Tony Chapron, să întrerupă partida. Chapron a purtat mai multe discuţii cu arbitrul de rezervă, Alexandre Castro, după care a aşteptat degajarea fumului. Căpitanul echipei, Dan Alexa, s-a îndreptat spre sectorul ocupat de suporterii timişoreni şi i-a rugat să nu mai arunce cu nimic în teren, însă, după plecarea fotbalistului echipei antrenate de Ioan Ovidiu Sabău, fanii au mai aruncat cu diverse obiecte în suprafaţa de joc. Tony Chapron a ridicat de pe gazon monede şi restul torţelor aruncate, pe care le-a înmânat arbitrului de rezervă.

La partidă, disputată pe stadionul "Constant van der Stock", a asistat şi preşedintele UEFA, Michel Platini.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-06-2009 08:46 PM

Stancu: "Nu ştiu dacă şanse mai sunt foarte multe, dar vom juca până la sfârşit"

Fotbalistul Stelian Stancu a declarat, joi, la finalul partidei Anderlecht Bruxelles - FC Timişoara, scor 3-1 (1-0), că echipa sa şi-a creat ocazii, însă a pierdut din cauza unor greşeli individuale.

"Din păcate, am pierdut acest meci, în ciuda faptului că am făcut, zic eu, un joc destul de bun, ne-am creat şi ocazii destul de multe, dar, în urma unor greşeli individuale, am pierdut. Nu ştiu dacă şanse mai sunt foarte multe, dar vom juca până la sfârşit", a spus Stancu.

Stelian Stancu a precizat că va fi greu pentru echipele româneşti în ediţiile viitoare ale cupelor europene, din cauza faptului că nu aduc puncte pentru coeficientul României în clasamentul UEFA. "Unirea Urziceni are nişte rezultate foarte bune, dar şi noi puteam obţine mai mult astăzi dacă nu faceam acele greşeli individuale. Liga Campionilor şi Liga Europa sunt competiţii apropiate din punct de vedere valoric, cu un plus pentru Liga Campionilor. E greu, pentru că nu aducem puncte, lucru care nu ne va ajuta pe viitor", a menţionat fotbalistul.

Referindu-se la comportamentul suporterilor, Stancu a spus: "Le mulţumim că au venit aici, că ne-au susţinut, dar nu depinde de noi chestia cu petardele. Dorim să ne încurajeze în continuare, dar dacă nu este voie cu petarde şi fumigene, să nu mai vină cu ele".



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-06-2009 08:47 PM

Pantilimon: "Am făcut un joc bun, aşa a fost să fie. Am pierdut astăzi ultima şansă de a ne califica"

Portarul formaţiei FC Timişoara, Costel Pantilimon, a afirmat că Anderlecht a fost o echipă mai pragmatică. "Am făcut un joc bun, aşa a fost să fie. Am pierdut astăzi ultima şansă de a ne califica. Anderlecht a fost o echipă mai pragmatică şi a câştigat. Noi am dat tot ce am putut în seara asta, nu a fost să fie, dar mergem înainte, mai avem de jucat cele două meciuri cu Ajax şi cu Dinamo Zagreb, şi vom vedea în continuare ceea ce este de făcut", a menţionat Pantilimon.

Costel Pantilimon a explicat că incidentele create de suporterii echipei FC Timişoara nu sunt ieşite din comun: "Suntem bucuroşi că suporterii au reuşit să vină până aici şi să ne încurajeze, astfel de incidente se mai întâmplă, nu cred că au făcut ceva ieşit din comun. Au aruncat o torţă şi atât, nu au creat alte incidente".



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-06-2009 08:48 PM

Bucur: "Putem spune că e o seară neagră pentru Timişoara, dar mergem înainte"

Atacantul Gheorghe Bucur a susţinut că echipa sa a f?cut cel mai bun meci din Liga Europa.

"Putem spune că e o seară neagră pentru Timişoara, dar mergem înainte. Astăzi cred că am făcut cel mai bun meci al nostru din Europa League, dar am avut şi neşansă. Ei au fost mai experimentaţi, au profitat de micile noastre neatenţii în apărare. Noi am avut, poate, ocazii mai multe, dar nu am reuşit să marcăm. Obiectivul nostru este să câştigăm cât mai multe meciuri în campionat şi să devenim campioni la sfârşit", a spus Bucur.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-06-2009 08:48 PM

Marcatorul primului gol al echipei FC Timişoara în Liga Europa, Winston Parks, a afirmat: "Nu sunt fericit pentru că am pierdut în asemenea mod, dar trebuie să fim atenţi în viitor şi să încercăm, să câştigăm următoarele două meciuri care ne-au mai rămas de jucat în competiţie. Dacă mai avem şanse vom şti după ce vom juca meciurile care ne-au mai rămas, dar totul e posibil", a încheiat fotbalistul de culoare.


RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-07-2009 11:57 PM

"Nu sunt robot!"

Bourceanu a fost criticat pentru evoluţia sa din partida de săptămâna trecută, contra Stelei, scor 0-1.

Mijlcoaşul de pe Bega şi-a lăsat în finalul meciului echipa în 10 oameni, faultându-l dur pe Surdu, astfel că şansele de egalare ale bănăţenilor au scăzut exponenţial. Mai mult, patronul de pe Bega l-a acuzat voalat că a luat 'roşu' premeditat, pentru a nu juca în partida contra fostei sale echipe.

Fotbalistul venit de la Oţelul îşi asumă greşeala comisă şi promite că îi va demonstra lui Iancu că a înţeles mesajul transmis.

"Am avut o discuţie normală cu domnul Iancu şi mi-a transmis că m-a iertat, scap doar cu avertisment. Mi-a explicat de ce era suparat şi ce trebuie să fac. Sper să-i demonstrez pe teren că am înţeles mesajul dumnealui. Voi avea grijă să nu se mai repete momentul de slăbiciune din meciul cu Steaua. A fost doar un moment nefast pentru mine şi sper să nu se mai întâmple, pentru că momente proaste pot apărea oricând, sântem oameni, avem emoţii şi uneori cedăm, nu suntem roboţi.", a spus Bourceanu.

Dacă patronul clubului l-a 'urecheat' pentru gestul necugetat, tehnicianul s-a situat pe alte poziţii: "Îi mulţumesc mult domnului Sabău pentru că m-a înţeles, pentru mine este o chestie extraordinară"



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-08-2009 06:43 PM

Iancu: "Sufletul meu nu rezistă la astfel de meciuri, Sabău trebuie să regleze echipa"

Preşedintele CA al lui FC Timişoara, Marian Iancu, a declarat, duminică, după remiza de la Galaţi, scor 3-3, că tehnicianul Ioan Ovidiu Sabău trebuie să remedieze pe viitor greşelile făcute în acest joc, deoarece nu mai suportă să treacă prin emoţii în finalurile de partidă.

"Trebuie să avem continuitate în rezultate, însă cu echipa asta foarte tânără s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Nu am avut alternative, am avut mulţi jucători suspendaţi şi accidentaţi. A jucat mereu pe atac, aşa a ieşit şi golul egalizator din final. Sabău a făcut echipa, dar sufletul meu nu rezistă la meciuri ca acesta, e prea mare adrenalina. Sabău face parte din proiectul de viitor al clubului, nu se pune problema schimbării lui. Atâta timp cât are încredere în tineri, eu o să-l susţin. Nu mai am chef să schimb mereu antrenorii. E bine că rămânem în continuare în primele locuri ale clasamentului", a spus Iancu, la GSPTV.

FC Timişoara a remizat, duminică, în deplasare, scor 3-3, cu Oţelul Galaţi, după ce a fost condusă cu 2-0 şi 3-1 şi a egalat în penultimul minut de joc prin Luchin.