RomanianSoccer Forum
Ştiri Poli Timişoara - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Poli Timişoara (/Forum-Poli-Timi%C5%9Foara)
+---- Subiect: Ştiri Poli Timişoara (/Thread-%C5%9Etiri-Poli-Timi%C5%9Foara)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-17-2009 09:31 PM

"Să puneţi suflet!"

Prezentarea titularilor lui Poli din meciul câştigat cu 3-0 acum 12 ani şi jumătate continuă cu Ilie Stoican, care încă mai joacă fotbal în Liga a IV-a, la Chişoda, alături de Romică Buia.

De ce au scăpat dinamoviştii nebătuţi în toţi aceşti ani?
Nu ştiu, nu-mi explic. Ca fotbalist, îţi doreşti foarte mult să câştigi orice meci. Şi vorbim de un meci cu Dinamo, în care mobilizarea este cea mai mare. Nu pot să îmi dau cu părerea, fiecare simte altfel. Eu, de exemplu, cu Dinamo, când am văzut stadionul plin, cu 30 şi ceva de mii de spectatori, asta am simţit, că mi-au dat aripi. Nu mai simţeam că nu pot să alerg, puteam să jucăm şi trei zile şi nu ştiu dacă era alt rezultat. A fost cel mai important meci din cariera mea.

Ce aţi avut voi în 1997 şi nu a avut Poli în ultimele sezoane?
Întrebarea e ce au ei şi nu am avut noi! Ei au tot ce le trebuie, nu poţi compara condiţiile lor cu cele ale noastre, de atunci. Noi, în schimb, eram mai uniţi, unii dintre noi jucam împreună încă de pe vremea junioratului, eram mulţi localnici şi cred că dăruirea a fost mai mare.

Ce vă mai aduceţi aminte de la acel meci din urmă cu 12 ani?
Noi toţi, înainte de meci, ne gândeam să nu pierdem. Puţini se gândeau că o să câştigăm, mai ales cu scorul de 3-0, dar ne-am mobilizat cu toţii mai mult ca niciodată. De obicei, înaintea unor astfel de meciuri eram modeşti. Domnul Dembrovschi, directorul tehnic de atunci, ne-a şi zis, parcă înaintea unui meci cu Steaua: avem -11 la "adevăr", după asta o să avem -14. Şi uite că le-am bătut şi pe Steaua şi pe Dinamo, dar din păcate am retrogradat.

Alte amănunte din timpul jocului?
La Dinamo jucau mulţi jucători de valoare. Era Hîldan, Dumnezeu să îl ierte, mai era şi Florentin Petre, care a jucat pe partea mea. Eu eram fundaş dreapta şi el mijlocaş stânga. Ţin minte că am făcut multe alunecări în meciul acela, nu prea l-am lăsat să mişte. A fost o nebunie, când am dat primul gol nu ne-a venit să credem, a urmat al doilea, iar după al treilea deja nu am mai avut emoţii. Ne gândeam ce o să urmeze după meci.

Şi ce a urmat după meci?
A fost bucurie mare. Am făcut şi un chef în seara aceea. Au fost momente frumoase.

Credeţi că ar fi indicat ca Sabău să rişte şi să joace totul pe cartea atacului?
Mă gândesc că o să joace ofensiv, pentru că meciul acesta trebuie să îl câştigăm neapărat. Va fi un meci frumos, pentru că şi Dinamo vine să câştige.

Aveţi un mesaj pentru jucătorii de acum, din partea generaţiei care a umilit pe Dinamo?
Să gândească la fel cum am gândit şi noi. Să pună suflet, dăruire şi să-i mulţumească pe suporteri. Eu voi fi în tribună şi îi voi susţine.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-19-2009 07:14 PM

Chiacu susţine că va fi mai motivat decât colegii săi în partida cu Dinamo

Atacantul echipei FC Timişoara, Hristu Chiacu, a declarat, joi, că partida cu Dinamo va fi una specială pentru el şi va fi mult mai motivat decât coechipierii săi, deoarece a jucat în trecut pentru alb-roşii.

"Este un meci foarte special pentru mine şi sper din toată inima să evoluez cât mai bine, dacă voi fi introdus. Vreau să îmi văd de treaba mea şi să nu mai vorbesc despre ce a fost la Dinamo, dar cu siguranţă eu voi fi mai motivat. Important este să jucăm noi cât mai bine, fără să ne intereseze de Dinamo. Faptul că ei vor juca şi în Cupa României este un avantaj, pentru că vor fi mai obosiţi. Sper să fie un stadion cât mai plin", a spus Chiacu, care a adăugat că timişorenii merită să obţină o victorie în faţa dinamoviştilor după o pauză de 12 ani.

Atacantul a mai spus că a absentat de la pregătiri din cauza unei răceli, însă nu a avut gripă porcină aşa cum s-a speculat.

Derby-ul rundei a 14-a a Ligii I, dintre FC Timişoara şi Dinamo, se va disputa luni, de la ora 20:45, pe stadionul Dan Păltinişanu şi va fi condus de o brigadă de arbitri din Germania.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-21-2009 01:44 AM

Magera, titular în naţionala Cehiei

Lukas Magera, atacantul Timişoarei, a fost titular ieri în înfrângerea pe care naţionala Cehiei a suferit-o în faţa Azerbaidjanului, scor 0-2.

Timişoreanul a jucat 63 de minute în partida contând pentru finala mică a turneului amical desfăşurat în Emiratele Arabe Unite.

În primul meci, pierdut de cehi în faţa gazdelor după loviturile de departajare, Magera a intrat în minutul 83.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-21-2009 01:46 AM

Iancu: "Nu ne prezentăm dacă nu vin străini!"

Preşedintele CCA, Vasile Avram, a declarat, joi, agenţiei MEDIAFAX, că partida FC Timişoara - Dinamo, contând pentru etapa a XIV-a a Ligii I, ar putea fi arbitrată de o brigadă din Republica Moldova sau Bulgaria, după ce federaţia germană (DFB) a refuzat să mai trimită arbitri.

"Federaţia Germană de Fotbal şi-a reconsiderat poziţia şi a decis să nu mai trimită arbitri la acest meci. Sunt dezamăgit, pentru că n-aş fi cedat pentru nimic în lume. Am primit refuzuri şi din partea Federaţiei Italiene de Fotbal, care a spus că nu poate onora acest meci, deoarece în week-end vor avea loc partide foarte importante în primele două ligi, la fel şi federaţia franceză. Astăzi (n.r. - joi), am primit un refuz şi din partea federaţiei spaniole. Acum aşteptăm răspunsuri din Moldova şi Bulgaria, iar în caz contrar vom apela la o brigadă românească", a spus Avram.

Partida FC Timişoara - Dinamo, programată, luni, cu începere de la ora 20.45 trebuia să fie arbitrată de o brigadă din Germania, avându-l la centru pe arbitrul FIFA Manuel Grafe, care ar fi fost ajutat de asistenţii Sascha Thielert şi Dirk Margenberg. Însă atât oficialii dinamovişti, cât şi cei timişoreni s-au declarat nemulţumiţi că au fost delegaţi arbitri germani la această partidă.

Reacţia lui Marian Iancu nu s-a lăsat aşteptată. Patronul Timişoarei ameninţă cu neprezentarea dacă meciul cu Dinamo va fi condus de arbitri români. Iancu cere imperativ ca CCA să aducă "fluieraşi" din străinătate pentru că aşa e hotărârea Comitetului Executiv

"Eu nu am contestat brigada din Germania, am contestat procedurile prin care s-au adus aceşti arbitri. Acum, dacă s-a schimbat, o să arbitreze Avram, eu nu vreau să fiu arbitrat de români. Noi am cerut să vedem cum a fost desemnată acea brigadă din Germania, atât. Cei de la CCA nici măcar nu ne-au întrebat dacă noi vrem arbitrii străini, ei deja stabiliseră deja brigadă din Germania. Noi puteam să vrem sau să nu vrem. Şi am cerut să ni se explice. Noi nu am pus la îndoială integritatea arbitrilor din Germania, ci am vrut să aflăm cum s-a stabilit peste capul Timişoarei ca să fim arbitraţi de arbitrii din Germania. Timişoara nu este o anexă, trebuia să ni se ceară o părere. Noi am cerut arbitrii străini, dar nu din Germania. Cum să ni se dea români? Poate doar să-i schimbe paşaportul lui Tudor. Nu vrem să ne prezentăm la meciul cu Dinamo, dacă vor fi trimişi arbitrii străini. Dacă nu vom avea arbitri străini, este doar vina capacităţii lui manageriale a lui Avram. Dacă nu vrea nicio federaţie din Europa să ne trimită arbitrii, să se amâne meciul. Eu nu vreau să fiu arbitrat de români. Au fost total ocolite procedurile care spuneau că ambele echipe trebuie să fie de acord cu arbitrii străini", a spus Iancu la Sport.ro



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-21-2009 01:50 AM

Marian Iancu trimite un mesaj dur jucătorilor

Iancu nu acceptă încă un eșec în fața lui Dinamo, echipa pe care Poli nu a mai învins-o în campionat din 1997! Boss-ul lui Poli va ajunge la Timișoara luni, în ziua meciului, cu un mesaj clar către fotbaliști: “Bateți, altfel jignirea o voi lua în nume personal!”.

"Meciul acesta nu e al jucătorilor, nici al clubului și nici al altcuiva. Este în primul rînd meciul meu! Sînt obligați să cîștige cu orice preț, altfel e bai mare și vor avea o problemă majoră cu mine", sună avertismentul lui Iancu, sătul să fie acuzat, după fiecare eșec cu Dinamo, că a vîndut meciul. “E prima oară cînd le cer să joace pentru mine. Vreau să arate că mă respectă și asta pot să o facă doar dacă dau tot ce pot. Și eu fac eforturi pentru ei, muncesc ca să le fie bine. Acum e rîndul lor și trebuie să-mi aducă cele trei puncte. O să le spun și înainte de meci că, de data aceasta, joacă efectiv pentru mine[/i]", a declarat ieri Marian Iancu.

"Când şi strigi"
Aflat încă în program de recuperare după intervenția chirurgicală suferită la genunchi, Gueye Mansour este decis să-și susțină echipa ca un adevărat suporter la meciul contra lui Dinamo. "Mă îmbrac în violet și mă duc în galerie. De sărit nu pot să sar, ca să nu am iar probeme cu piciorul, dar pot să strig și să cînt", spune Mansi. "Îmi pare rău de orice meci pe care nu îl joc, cu atît mai mult cu Dinamo".



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-21-2009 01:51 AM

Curtean: "Suntem motivaţi! Sper să batem Dinamo!"

Mijlocaşul lui FC Timişoara, Alexandru Curtean, a spus, astăzi, că speră că echipa sa să-şi răsplătească fanii, despre care crede că vor veni în număr mare la stadion, cu o victorie în disputa cu Dinamo de luni, din cadrul etapei a 14-a a Ligii I, informează Mediafax.

"Toată lumea îşi doreşte să câştigăm meciul cu Dinamo, iar noi suntem mai motivaţi decât de obicei să obţinem victoria. Ştiu ce înseamnă un meci cu Dinamo la Timişoara şi am mai jucat împotriva lor până acum, dar încă nu am apucat să evoluez pe acest stadion împotriva dinamoviştilor. Cred că va fi o atmosferă extraordinară şi sper să răsplătim, de această dată, suporterii cu o victorie. Dinamo, tot timpul, a fost o echipă puternică, la care au evoluat jucători de valoare, mai ales din punct de vedere individual. Sper să fim şi noi în vână şi să reuşim rezultatul pe care ni-l dorim", a spus Curtean.

Şi atacantul Dorin Goga speră ca FC Timişoara să profite de punctele slabe ale dinamoviştilor.

"De două săptămâni pregătim acest meci şi ştim că suporterii îl aşteaptă tot anul. Vom încerca să le facem pe plac. Nu luăm în calcul decât victoria, pentru că asta ne dorim cu toţii. Dinamo a arătat şi în meciul de cupă că este o echipă puternică. Noi le vom studia slăbiciunile şi vom acţiona acolo unde ştim că se descurcă mai greu. Cred că atmosfera va fi la fel ca şi anul trecut, va fi meciul cu cei mai mulţi spectatori, însă nu vrem să se repete şi rezultatul de atunci. De data asta trebuie să învingem noi", a afirmat Goga.

Partida FC Timişoara - Dinamo se va disputa luni, de la ora 20.45, pe stadionul Dan Păltinişanu, în etapa a 14-a a Ligii I.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-21-2009 10:35 PM

Sabău anunţă un joc ofensiv pentru partida cu Dinamo

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, sâmbătă, că va adopta un stil ofensiv în partida cu Dinamo, din etapa a 14-a, pentru că aşa îşi doresc majoritatea fanilor, mai ales că stadionul Dan Păltinişanu va fi arhiplin.

"Sunt aproape două săptămâni de când se discută foarte mult despre acest meci. Am mai anunţat că vom juca ofensiv şi aşa vom evolua, cum îşi doresc suporterii. Dar mai sunt şi unii care au înţeles că performanţa nu înseamnă numai spectacol, ci pragmatism şi disciplină. Noi vom încerca să jucăm pe atac, aşa consider eu şi jucătorii, pentru că stadionul va fi plin. Sper să înscriem mai multe goluri decât ei", a spus Sabău.

Tehnicianul afirmă că jucătorii săi sunt conectaţi la miza partidei, însă speră ca aceştia să nu exagereze cu asta. "Trebuie să fim maturi, echilibraţi, nu disperaţi cu puls 200. Îi văd foarte motivaţi pe jucători, dar le-am spus să nu exagereze cu această stare. Să considerăm totuşi că e un joc de fotbal, nu o luptă sau un război. Nici nu mă gândesc la arbitraj, grija mea este să pregătesc echipa cât mai bine", a mai afirmat fostul internaţional.

Meciul FC Timişoara-Dinamo, din etapa a 14-a a Ligii I, se va juca luni, de la ora 20:45.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-22-2009 11:33 AM

Ioan Ovidiu Sabău: "Ofensivi"

Neluţu Sabău nu abdică de la promisiunea făcută fanilor acum o săptămînă şi va miza pe cartea atacului cu Dinamo

- Domnule Sabău, nu v-aţi răzgîndit asupra faptului de a juca ofensiv cu Dinamo?
- Am observat reacţiile fanilor după ce am transmis că vom juca ofensiv. E foarte greu să mulţumeşti pe toată lumea, am observat că pe unii îi interesează şi punctele. Au venit mulţi şi mi-au spus să nu mă iau după aceia care vor spectacol, pentru că au înţeles că performanţa nu înseamnă doar spectacol, ci şi puncte, disciplină, muncă. Puţine echipe pot face şi spectacol şi puncte, poate doar Barcelona, Manchester, Arsenal. Cu toate acestea, vom face cum am promis, am pregătit meciul pe atac. Aşa consider eu şi jucătorii. Sînt anumite riscuri, vom lăsa spaţii goale, dar sperăm să înscriem mai mult ca Dinamo.

- E un meci foarte important pentru fani. Ştiţi de rivalitatea imensă dintre Timişoara şi Dinamo...
- Să nu uităm că este doar un joc, să nu-i dăm altă încărătură. Dacă alimentăm această ambiţie, s-ar putea să iasă ce nu ne dorim. Să nu-l considerăm ca pe un război, să păstrăm totuşi o măsură, un echilibru, să nu exagerăm.

- S-a discutat mult despre arbitraj în ultimele zile. Ce spuneţi, străini sau români?
- Nu mi-am făcut timp să mă gîndesc la arbitraj, sînt cei din conducere care se ocupă de aceste lucruri. Preocuparea mea este să pregătesc echipa, să-i aduc într-o formă foarte bună la acest joc. M-am concentrat mai puţin pe arbitri, dacă sînt români sau străini.

- În vară aţi fost aproape să ajungeţi la Dinamo. Cum resimţiţi episodul?
- Este un capitol închis pentru mine, un moment nefericit din cariera mea de antrenor şi cred că s-a discutat chiar prea mult atunci. Totuşi, am şi eu sentimente, nu sînt din lemn. Cu toate acestea, aşa am fost crescut, să respect oamenii cu care am lucrat. Îi respect pe cei de acolo, cum îi voi respecta pe cei de aici, chiar şi după ce voi pleca de la Timişoara.

- Ca antrenor, aţi învins o dată pe Dinamo. Va conta acest amănunt?
- Sper să fie un atu că i-am mai învins cînd eram la Bistriţa, dar nu depinde doar de mine. Depinde şi de jucătorii care intră în teren, vor trebui să o facă cu mai mult curaj, mai multă personalitate, pentru că la jocul cu Steaua ne-a fost puţin teamă. Am intrat prea dornici, tensionaţi, crispaţi, dar acum aş dori să nu repetăm greşeala.

- V-ar mulţumi un egal cu Dinamo?
- Depinde cum va decurge jocul. La un moment dat, te poate mulţumi şi un egal, cînd joci foarte bine, dar ai neşansă. Oricum, mesajul meu către jucători e clar: la victorie, vom juca ofensiv şi sper să o facem foarte bine!

Greu fără "Gattuso"
Sabău deplînge lipsa lui Alex Bourceanu, suspendat pentru meciul cu Dinamo. "Bourceanu e jucătorul care, la astfel de meciuri, ar fi contat foarte mult. Este un jucător de luptă, care îi poate mobiliza pe colegi, însă a luat prea uşor acel cartonaş roşu, iar acum trebuie să ne descurcăm fără el. Sînt alţii care vor trebui să demonstreze că au valoare şi să intre foarte motivaţi în joc", a precizat antrenorul lui Poli.

7.000 de bilete vîndute
Oficialii echipei Poli Timişoara se arată încrezători că stadionul va fi arhiplin luni seară, la ora 20.45, ora întîlnirii cu Dinamo, din etapa a 14-a a Ligii 1. Şefii clubului de pe Bega au mărturisit că s-au vîndut deja, pînă aseară, 7.000 de bilete. Preţul tichetelor de intrare la această partidă a fost redus, la fel ca la meciul cu Steaua. Astfel, timişorenii vor trebui să plătească între 5 şi 25 lei pentru un bilet, în funcţie de locul dorit.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-22-2009 04:06 PM

7.000 de bilete vîndute pentru partida cu Dinamo

Oficialii echipei Poli Timişoara se arată încrezători că stadionul va fi arhiplin luni seară, la ora 20.45, ora întîlnirii cu Dinamo, din etapa a 14-a a Ligii 1.

Şefii clubului de pe Bega au mărturisit că s-au vîndut deja, pînă aseară, 7.000 de bilete. Preţul tichetelor de intrare la această partidă a fost redus, la fel ca la meciul cu Steaua. Astfel, timişorenii vor trebui să plătească între 5 şi 25 lei pentru un bilet, în funcţie de locul dorit.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-22-2009 04:08 PM

Marian Iancu către fani: "Să fim decenţi, pătimaşi, superiori"

Pus în gardă incidentele provocate în tribune de suporterii timişoreni în timpul meciului Anderlecht - Poli Timişoara (3-1), preşedintele CA al clubului bănăţean, Marian Iancu, a lansat astăzi un apel către fani, prin care îi îndeamnă pe aceştia să se comporte civilizat pe parcursul derby-ului cu Dinamo, de luni, ora 20:45.

Vă redăm mai jos integral comunicatul postat pe site-ul oficial al formaţiei timişorene:

"Demersurile noastre publice, cât şi cele transmise prin corespondenţă înregistrată, au menirea de a forţa aplicarea procedurilor şi regulamentelor în vigoare. Au ca obiectiv asigurarea unui echilibru de şanse pentru ca diferenţa să se facă doar pe gazon. Atâta timp cât eu voi conduce clubul, mă simt obligat să-mi iau toate măsurile pentru ca nimeni să nu ia din ce e al nostru, dar nici noi să nu cerem ce nu merităm. Nu incităm pe nimeni şi nu ne dorim un nou episod precum cel din finala Cupei României, disputată la Târgu Jiu. Facem apel la susţinerea civilizată a echipei noastre, în limitele legii, fără excese, care nu ne-ar putea ajuta, ba din contră ne-ar expune unor sancţiuni drastice. Ni se pot întâmpla multe, putem fi provocaţi în diferite feluri, dar noi vă cerem să facem dovada superiorităţii noastre, ca şi calitate umană. Este de notorietate că suntem împotriva lor, dar din fericire nu mai suntem singuri. Să câştigi trofee precum Cupa şi/sau campionatul este un lucru aproape imposibil dacă nu eşti „acreditat” să faci asta. Cu atât mai mult bucuria va fi mai mare, dacă vom reuşi. Iar noi asta ne-am propus. Vom face totul ca să învingem, chiar dacă adversarii vor fi mai mult decât 11 în teren. Prin comparaţie, împreună, decenţi, dar şi pătimaşi pentru culorile alb-violet, noi vom fi 30.000! În spiritul sportului în general, şi al fotbalului în special, aceasta este forţa pură care trebuie să impună câştigătorul. Sper ca de luni seară să putem spune: nu ne puteţi voi fura cât putem noi lupta pentru a câştiga. Hai, Timişoara!".