RomanianSoccer Forum
Ştiri Poli Timişoara - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Poli Timişoara (/Forum-Poli-Timi%C5%9Foara)
+---- Subiect: Ştiri Poli Timişoara (/Thread-%C5%9Etiri-Poli-Timi%C5%9Foara)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-22-2009 10:02 PM

Marian Iancu: "Le sîntem superiori dinamoviştilor în 2009"

Preşedintele CA al Politehnciii Timişoara, Marian Iancu, a început jocul psihologic cu dinamoviştii, sugerînd că aceştia ar avea un complex de inferioritate în faţa echipei sale:

"Aştept cu mare interes acest meci cu Dinamo. Sînt prins în totalitate de miza partidei, nu mănînc şi nu dorm. Sînt încrezător în victorie, pentru că în 2009 le-am fost superiori dinamoviştilor. Chiar dacă ne-au învins de două ori în campionat, noi am terminat mai sus în clasament şi i-am învins clar în Cupă", a spus Marian Iancu la GSPTV.

Oficialul bănăţenilor şi-a exprimat regretul că i-a lăsat să plece la Dinamo pe doi dintre cei mai buni fotbalişti ai Ligii I, Andrei Cristea şi Gabriel Torje: "Am ţinut foarte mult la Andrei Cristea şi la Torje, dar a trebuit să mă conformez deciziei antrenorului Dusan Uhrin, care a spus că nu contează pe ei. Torje este cel mai bun produs sub 21 de ani al României şi mă doare sufletul că nu mai e la Timişoara".



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-22-2009 11:44 PM

Iancu: "Suntem in fata lui Dinamo si vrem sa ramanem aici"

Patronul echipei FC Timisoara, Marian Iancu, crede ca banatenii sunt favoriti in fata formatiei Dinamo Bucuresti pentru meciul de luni, din etapa a XIV-a a Ligii I.

Finantatorul gruparii "violete" a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca toate rezultatele din acest an recomanda drept favorita echipa de pe malul Begai in fata "cainilor rosii". Iancu vrea ca Timisoara sa ramana inaintea lui Dinamo in clasament si dupa partida.

"Sunt rezultate care confirma superioritatea noastra in fata lui Dinamo, in acest sezon. I-am scos din Cupa Romaniei in primavara si am terminat pe locul al doilea campionatul, in fata lor si am mers in preliminariile Ligii Campionilor. Acum suntem in fata lor in clasament si vrem sa ramanem aici. Chiar si rezultatele europene sunt mai bune decat ale lor si consideram ca suntem cotati mai bine decat ei, iar asta ne da tot dreptul sa ne dorim o victorie. Trebuie sa jucam foarte bine si sa le aratam suporterilor ca merita sa vina 30.000 in tribune si sa ne sustina. Cred ca vor fi 25.000 - 26.000 de mii de sustinatori in tribune", a declarat Marian Iancu, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

"Noi am cerut numai sa se respecte regulamentele, nu am ridicat suspiciuni la moralitatea si calitatea brigazii germane. Noi am considerat, insa, ca a fost un motiv pentru care s-a facut degelarea dinainte. Am solicitat sa se aplice regulamentul. Au fost reticenti, au vrut sa aduca si brigazi romanesti, dar noi am fost impotriva. Ne-au sfidat, noi chiar nu am contat atunci cand eu au luat niste hotarari peste capul nostru, hotarand in numele nostru. Noi am stat bine pe pozitii si am fost logici in demersurile noastre. Daca arbitrul e strain si e purtator de ecuson FIFA, nu ma intereseaza. Noi ne ocupam de organizarea acestui eveniment si in acest moment am alte prioritati, nu sa ne gandim la arbitri", a mai spus finantatorul banatean.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-22-2009 11:52 PM

Iancu ar putea sa nu mai ajunga la meciul cu Dinamo

Finantatorul echipei FC Timisoara, Marian Iancu, este ingrijorat din cauza conditiilor meteo, care au facut ca avionul lui Dinamo Bucuresti sa faca drum intors si sa aterizeze pe aeroportul Otopeni, desi decolase in cursul dupa-amiezii de duminica inspre Timisoara, acolo unde va juca luni.

Oficialul "violetilor" a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca nu stie daca va ajunge in Banat pentru a vedea meciul din etapa a XIV-a a Ligii I, pentru ca el ar fi trebuit sa plece luni la Timisoara cu acelasi avion cu care dinamovistii au avut probleme duminica.

"Problema lui Dinamo cu avionul nu conteaza pentru meciul de maine (n.r. luni). Acum ma gandesc ce am si eu de facut pentru a ajunge la meci, pentru ca eu trebuie sa plec maine cu acelasi avion cu care ei au avut probleme astazi. Din pacate, am o zi incarcata la birou si nu stiu cum voi face sa ajung", a declarat Marian Iancu, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-23-2009 06:09 PM

Fosta glorie a fotbalului bănăţean, Stelian Anghel, a încetat din viaţă la 57 de ani

Fostul jucător şi preşedinte al formaţiei de pe Bega, Stelian Anghel, a încetat din viaţă, luni, după o lungă suferinţă, la vârsta de 57 de ani.

Stelian Anghel a evoluat pentru gruparea bănăţeană în perioada 1974-1985 şi ulterior a devenit vreme de un deceniu preşedintele clubului alb-violet, informează site-ul oficial al grupării timişorene.

A făcut parte din formaţia bănăţeană care a câştigat Cupa României în 1980 şi a eliminat pe MTK Budapesta şi Celtic Glasgow, şi a condus clubul în perioada în care alb-violeţii au eliminat pe Atletico Madrid şi s-a calificat de două ori în cupele europene.

Născut la Braşov, Stelian Anghel a bifat 287 de apariţii în primul eşalon şi a marcat 75 de goluri, iar pentru echipa naţională a României a strâns patru selecţii, fără a reuşi să înscrie.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-23-2009 08:18 PM

McKain: "Nu mă mai întorc în România"

Înaintea derby-ului FC Timişoara - Dinamo, fostul fundaş central al bănăţenilor nu ezită să dea în vileag metehnele fotbalului românesc.

În timp ce românii îşi ling rănile după încă o calificare ratată la un turneu final, microbiştii din zona Oceaniei sunt în delir: Australia şi Noua Zeelandă merg împreună la Cupa Mondială de fotbal din Africa de Sud 2010.

Fundaşul australian Jonathan McKain, fost jucător la FC Naţional şi la Poli Timişoara, povesteşte cum a fost posibil acest dublu miracol. McKain, care de trei ani a pierdut naţionala, evoluează acum pentru Wellington Phoenix, o echipă din Noua Zeelandă înscrisă în campionatul Australiei. McKain a denunţat fotbalul nostru utilizând o română mai fluentă decât cea folosită odinioară de Florin Răducioiu.

EVZ: Cum au fost pentru tine cei cinci ani petrecuţi în România?
Jon McKain: Au fost şi momente grele, dar şi perioade bune. Mai ţin legătura cu Marius Popa, cu Naidin şi cu Abiodun. Mă uit pe internet la rezultate. Văd mereu numai scandal, scandal, scandal... E o problemă dacă în fiecare săptămână e scandal.

Urmează Timişoara - Dinamo. S-a tot spus că, în ultimii ani, toate meciurile dintre aceste două echipe ani au fost aranjate. Timişoara n-a mai câştigat din ’97 în faţa "câinilor"...
Nu am simţit niciodată ceva suspect în meciurile în care am jucat eu. Sau poate că n-am înţeles eu tot...

Cum a fost revenirea la Antipozi?
Acum e bine. Echipa naţională e calificată la Cupa Mondială, joc la o formaţie care are şapte-opt internaţionali ce au contribuit la calificarea naţionalei din Noua Zeelandă. După calificare, a sporit şi interesul în jurul fotbalului. Aici, tot timpul rugby-ul era în prim-plan. Fotbalul nu prea conta. Lucrurile s-au schimbat. Nu mai contează "All Blacks" (n.r. - echipa de rugby), ci "All Whites" (n.r. - naţionala de fotbal).

Care este nivelul campionatului?
Sunt zece echipe, dar nu sunt mari diferenţe valorice între ele. Noi, când eram pe locul opt, am bătut liderul, la noi acasă, cu 6-0! Poate nu ne-am bate la titlu în România, dar am fi sus. Am rămas uimit când am văzut că Unirea a luat ultimul campionat în România. Mi-a povestit Jakob Burns (n.r. - fost component al ialomiţenilor) mai multe despre această performanţă. Lui i-a fost greu în România. Avea soţia şi cei doi copii la Bucureşti. Plus
zilele în care stătea departe de familie, în cantonament.

Patronii din Australia şi Noua Zeelandă seamănă cu cei din România?
Un singur patron, cel de la Goal Coast United (n.r. - Clive Palmer), care e foarte, foarte bogat, apare tot timpul prin ziare şi se laudă mereu că ia campionatul. E cam ca Gigi Becali. Echipa sa a început cu cinci victorii consecutive, apoi a fost învinsă de trei ori la rând.

Te-ai întoarce să joci în România?
Am mai primit oferte, dar nu mă întorc. Soţiei nu prea i-a plăcut acolo. Am viaţă liniştită aici, suntem legaţi de copii. Dacă vreunul de-aici vrea să meargă în România, îl ajut. Dar o să îl şi avertizez că sunt probleme cu banii, cu contractele, că nu stai cu familia, că te trimit la echipa a doua, că nu eşti plătit. Nu e mereu plăcut. Toate aceste lucruri murdăresc imaginea fotbalului românesc. Nu cred că o să se schimbe ceva prea curând şi asta nu e bine. Poate peste şase-şapte ani se va schimba ceva. Mentalitateatea românească este să facă bani, nu contează cum. Aici nu banii sunt pe primul plan, ci respectul faţă de fotbal şi de oameni.

Alungat din Liga I
În România au jucat, cu destul succes, mulţi "canguri". Colonia de australieni este alcătuită acum din doar patru fotbalişti: Joshua Rose, Michael Baird, George Mitchell şi Spase Dilevski, cu toţii fiind legitimaţi la Universitatea Craiova. Ceilalţi au revenit acasă, după perioade cu peripeţii. Spre exemplu, McKain a fost trimis de Timişoara la echipa a doua fiindcă a refuzat să-şi prelungească contractul, iar acum este titular la Wellington Phoenix, echipa care reprezintă scheletul naţionalei Noii Zeelande şi care este antrenată de Ricki Herbert, selecţionerul "All-Whites”.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-23-2009 08:19 PM

Marian Iancu: «Suntem peste Dinamo»

Chiar dacă nu a mai bătut pe Dinamo pe teren propriu de 12 ani, Marian Iancu este de părere că echipa sa nu are nici o revanşă de luat în faţa “câinilor”, ba mai mult, bănăţenii au fost superiori echipei din Ştefan cel Mare în ultimul timp.

La precedenta întâlnire, timişoreanul Gigel Bucur (în galben) a câştigat toate duelurile cu dinamovistul Adrian Cristea

Libertatea: Domnule Iancu, s-au găsit arbitri străini, se joacă meciul Timişoara – Dinamo?
Marian Iancu: Din punctul meu de vedere, nu mai este nici o problemă. Felicit Comisia Centrală de Arbitri că a reuşit să găsească o brigadă din străinătate. Noi nu am fi jucat fără “fluieraşi” străini, pentru că meciul ar fi fost neregulamentar, de vreme ce Comitetul Executiv ceruse acest lucru.

Are vreo importanţă faptul că brigada este din Serbia?
Borcea a declarat că este cam ciudată alegerea. În primul rând, eu nu ştiu de unde provine brigada şi nici nu mă interesează. Vreau să spun că noi nu am recuzat brigada din Germania pentru că nu am fi avut încredere în ea. Am făcut-o tot din motive regulamentare. Aveam chiar informaţii că Manuel Grafe era un arbitru bun, dar el a fost numit înainte ca noi să cerem oficial brigadă străină. Există o anumită procedură, care în acest caz fusese încălcată.

Arbitrii români sunt promovaţi pe pile
Ce se va întâmpla din retur, când, conform deciziei Comitetului Executiv al FRF, nu vor mai fi meciuri arbitrate de brigăzi străine în Liga 1?

Eu cred că se va reveni asupra deciziei. Arbitrii români au demonstrat încă o dată că sunt foarte slab pregătiţi. Noua generaţie, promovată pe pile, şi-a arătat limitele. Este nevoie de instituirea unei comisii neutre care să reexamineze arbitrii români şi să fie promovaţi doar cei care au habar de această meserie.

Revenind la meciul de azi, există un “complex Dinamo”?Nu i-aţi mai bătut pe “câini” pe teren propriu de 12 ani.
Suntem favoriţi şi sper să şi confirmăm acest lucru. Nu avem nici o revanşă de luat. Ba mai mult, suntem peste Dinamo.

Pe ce vă bazaţi când spuneţi acest lucru?
I-am scos din Cupă, am terminat campionatul peste ei, am jucat în locul lor în Liga Campionilor şi suntem şi în acest moment înaintea lor în clasament.

Neluţu Sabău are o serie de probleme de lot, vor cântări în soarta partidei?
Şi noi avem absenţi, la fel şi ei. Trebuie să-i batem. Dacă nu vom greşi prosteşte, pentru că avem această vocaţie, din păcate, ne vom impune fără probleme.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-24-2009 04:48 PM

"Sunt bucuros că i-am făcut fericiţi"

Antrenorul echipei FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, luni, după jocul cu Dinamo, scor 2-0, că victoria elevilor săi este meritată şi a dedicat acest succes suporterilor bănăţeni care îl aşteptau de 12 ani.

"Vreau să le mulţumesc oamenilor care au avut încredere în mine, chiar şi după acele eşecuri şi semieşecuri, pentru că ei mi-au dat putere. Sunt mulţumit de joc, pentru că am învins cu scorul de 2-0. Urmează însă meciul cu Gaz Metan Mediaş, apoi cel cu Ajax, din Liga Europa, şi trebuie să uităm acest succes. Pentru mine, această victorie înseamnă doar 3 puncte, dar şi faptul că am adus fericire suporterilor. Sunt bucuros că fanii sunt fericiţi", a spus Sabău.

Antrenorul formaţiei de pe Bega a spus că această victorie este specială pentru fani, iar în semn de mulţumire faţă de jucătorii săi, care au reuşit să se impună în faţa roş-albilor după 12 ani, le va da acestora în cantonament "câte o pizza şi o bere".



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-24-2009 04:49 PM

Bucur: "Noi am fost însă mai determinaţi şi, chiar dacă ei au făcut un meci destul de bun, am meritat să ne impunem"

Autorul celor două goluri, Gigel Bucur, a afirmat că este foarte bucuros pentru victorie şi susţine că "dubla" sa nu este cu nimic specială: "A fost un meci greu, Dinamo a fost foarte organizată şi ne-a mai pus probleme. Noi am fost însă mai determinaţi şi, chiar dacă ei au făcut un meci destul de bun, am meritat să ne impunem. Presiunea a fost foarte mare, mai ales că nu mai câştigasem de 12 ani în faţa lui Dinamo. Era foarte importantă această victorie pentru toată lumea şi mă bucur că aceasta a venit şi datorită golurilor mele. Mai avem 3 etape şi sperăm să luăm toate punctele puse în joc, pentru că altfel nu putem spera la titlu".

FC Timişoara a obţinut, luni, prima victorie în campionat în faţa lui Dinamo după 12 ani, după ce s-a impus cu scorul de 2-0, în etapa a 14-a a Ligii I. Ambele reuşite i-au aparţinut lui Gigel Bucur, care a profitat de două greşeli ale defensivei dinamoviste.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-24-2009 04:49 PM

Portarul Costel Pantilimon a afirmat: "Ne bucurăm că suntem generaţia care a reuşit să o învingă pe Dinamo după 12 ani şi că am făcut un întreg oraş fericit".

FC Timişoara a obţinut, luni, prima victorie în campionat în faţa lui Dinamo după 12 ani, după ce s-a impus cu scorul de 2-0, în etapa a 14-a a Ligii I. Ambele reuşite i-au aparţinut lui Gigel Bucur, care a profitat de două greşeli ale defensivei dinamoviste.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 11-24-2009 04:50 PM

Marian Iancu: "Cred că acest rezultat vine să ne şi împace cu fanii, chiar dacă nu a existat nicio ceartă propriu-zisă"

Patronul bănăţenilor, Marian Iancu, a spus, la Digi Sport, că meciul a fost foarte deschis şi se putea întâmpla orice, dar este bucuros că atacul timişorenilor şi-a făcut datoria.

"Acest joc a confirmat superioritatea noastră faţă de Dinamo, una care exista de mai mult timp. Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar în acest moment le suntem superiori. Am avut mulţi indisponibili, dar trebuia să trecem peste asta şi să rămânem în fruntea clasamentului şi asta am reuşit. Dinamo a jucat bine, iar pe final a avut şansa să revină, dar mă bucur că nu au marcat din acel penalty. Cred că acest rezultat vine să ne şi împace cu fanii, chiar dacă nu a existat nicio ceartă propriu-zisă", a declarat oficialul alb-violeţilor.

FC Timişoara a obţinut, luni, prima victorie în campionat în faţa lui Dinamo după 12 ani, după ce s-a impus cu scorul de 2-0, în etapa a 14-a a Ligii I. Ambele reuşite i-au aparţinut lui Gigel Bucur, care a profitat de două greşeli ale defensivei dinamoviste.