RomanianSoccer Forum
Ştiri Poli Timişoara - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Poli Timişoara (/Forum-Poli-Timi%C5%9Foara)
+---- Subiect: Ştiri Poli Timişoara (/Thread-%C5%9Etiri-Poli-Timi%C5%9Foara)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-14-2009 12:47 PM

Sabău: "Am arătat ca o echipă blazată în jocul cu Astra şi nu puteam obţine mai mult"

Antrenorul echipei FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, duminică, după jocul cu Astra Ploieşti, scor 0-0, că formaţia sa a făcut un joc foarte slab şi este îngrijorat, mai ales că urmează partida cu Ajax din Liga Europa.

"Am făcut un joc foarte slab, confuz, lent, fără personalitate şi astfel nu puteam obţine mai mult. Am greşit tot şi îmi asum responsabilitatea pentru rezultat, deoarace am făcut prost echipa. Am arătat ca o echipă blazată şi este îngrijorător că se întâmplă asta înaintea unui meci din cupele europene. Trebuie să ne schimbăm în totalitate, dacă vrem să obţinem rezultate bune pe viitor", a spus Sabău.

Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a remizat, duminică, cu Astra Ploieşti, scor 0-0, într-un meci care s-a disputat la Buzău pentru că gazonul arenei Dan Păltinişanu este în proces de modernizare. În urma acestui rezultat, FC Timişoara se află pe locul 8, cu 10 puncte, la egalitate cu alte 4 formaţii, în timp ce Astra Ploieşti ocupă poziţia a 13-a, la egalitate cu Gaz Metan Mediaş.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-14-2009 02:19 PM

Iancu: "Am văzut neimplicare din partea jucătorilor! Voi alege între campionat şi EL"

Marian Iancu, patronul lui Poli Timişoara, spune că va face o analiză şi va alege între campionat şi Europa League.

"Acest egal nu e bun pentru noi. Trebuie să ne stabilim priorităţile. Jucătorii sînt buni, dar nu sînt capabili să facă analiză. O voi face eu pentru ei. Încă nu am luat o hotărîre între campionat şi Europa League. S-a văzut o neimplicare din partea lor. Sînt o echipă din România care am doar 17-18 jucători de valoare, restul sînt tineri. Pierdem puncte importante", a spus Marian Iancu la Fanatik Show la Digi Sport.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-14-2009 09:13 PM

"Abia acum am văzut cât e de greu să lupţi pe trei fronturi!"

FC Timişoara nu a reuşit să învingă nou-promovata Astra Ploieşti, motiv pentru Marian Iancu să critice din nou jucătorii. Patronul grupării de pe Bega spune că este greu să lupţi în trei competiţii, iar jucătorii nu pot face faţă unui asemenea ritm.

"Din nefericire, am avut noua jucatori la lot, am intrat direct in cupele europene, in campionat am avut meciuri foarte grele, si cu Urziceniul, si cu Rapid. Si pentru jucatori, si pentru club, ne e foarte greu. Abia acum vedem ce inseamna sa joci pe trei fronturi. Asa cum am spus, trebuie sa ne gasim prioritatile si modul cum le abordam. Vom avea un meci foarte greu la Vaslui. E o echipa puternica si destul de redutabila. M-ar multumi sa jucam fotbal la Amstardam si in campionat. Sa avem acelasi angajament. Daca nu va fi asta, vom avea o problema", a spus Iancu la GSP TV.

Poli a avut şi ea probleme cu gazonul, dar, spre deosebire de Steaua, timişorenii au refăcut imediat suprafaţa de joc. Iancu spune că a schimbat tot gazonul şi terenul va avea timp să îşi revină până la următorul meci pe teren propriu: "Am rezolvat in cinci zile problema gazonului. L-am schimbat complet, l-am decopertat. L-am facut, acum jucam in deplasare la Ajax si Vaslui si vom juca pe un teren nou"



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-15-2009 03:02 PM

Portarul naţionalei Bosniei, Nemanja Supic, a semnat un contract până în 2014

Portarul echipei naţionale a Bosniei, Nemanja Supic, a semnat o înţelegere valabilă cinci sezoane cu FC Timişoara, din postura de jucător liber de contract, a anunţat patronul bănăţenilor, Marian Iancu.

"E un portar cu mare experienţă. Bosnia e aproape calificată la Mondial, a învins Armenia fraţilor Karamian cu 2-0, iar Supic a fost cel mai bun de pe teren. Apoi, a remizat cu Turcia şi la fel s-a întâmplat, a fost cel mai bun. Vine la noi pentru ca împreună cu Pantilimon şi Taborda să facă acel grup de trei portari de care are nevoie orice club important", a spus Iancu luni seară la Analog TV, adăugând că încă aşteaptă cartea verde a portarului, din Cipru, acolo unde a evoluat ultima oară.

Conducătorul grupării de pe Bega a recunoscut însă că l-a transferat pe Supic şi pentru că titularul Pantilimon s-ar putea transfera la o echipă mare: "Se poate pune problema oricând ca Pantilimon să plece, la valoarea pe care o are deja. La fiecare meci vin mulţi scouteri să îl urmărească. Suntem conştienţi că poate să plece oricând".

În vârstă de 27 de ani, Nemanja Supic a ajuns la FC Timişoara din postura de jucător liber de contract după ce şi-a reziliat înţelegerea pe care o avea cu Anorthosis Famagusta ca urmare a eliminării echipei din Liga Europa. Bosniacul (1,97m) este titular în echipa naţională a ţării sale, pentru care a debutat în acest an, şi a adunat deja 7 selecţii.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-15-2009 03:04 PM

Sabău: "Dacă avem la Amsterdam aceeaşi atitudine ca la Doneţk, putem face o surpriză"

Tehnicianul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat că elevii săi ar putea obţine un rezultat bun la Amsterdam, în partida cu Ajax, dacă vor reuşi să se mobilizeze la fel ca în jocul cu Şahtior Doneţk din preliminariile Ligii Campionilor.

"Dacă avem la Amsterdam aceeaşi atitudine ca la Doneţk, atunci vom putea face o surpriză plăcută. Sau măcar 70% din atitudinea din acele meciuri. Trebuie să ne pregătim din punct de vedere mental pentru acest joc, deoarece la capitolul fizic nu e problemă. Sper să avem o altă motivaţie, să obţinem un rezultat bun, nu doar să facem act de prezenţă în faţa a 50.000 de spectatori, câţi vor fi în tribune", a spus Sabău.

Fostul internaţional consideră că Ajax are un joc asemănător cu cel al lui Şahtior, echipă pe care bănăţenii au eliminat-o din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. "Ajax are un joc de pase foarte bun, cu un sistem 4-4-2, cu jucători buni pe contraatac. Olandezilor le plac mult schimbările de direcţie, dintr-o parte în alta, cam ce joacă Şahtiorul, foarte multă posesie între fundaşi, după care schimbare", a opinat acesta.

Partida Ajax Amsterdam-FC Timişoara din prima etapă a Grupei A a Ligii Europa se va disputa joi la ora 20:00 pe Amsterdam ArenA.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-15-2009 03:38 PM

Arman Karamian, suspendat pentru meciul cu Ajax

Arman Karamian nu poate evolua în meciul de joi, cu Ajax Amsterdam, fiind supendat pentru cumul de galbene.

Armeanul a primit două avertismente în meciurile din preliminariile Champions League şi nu are drept de joc cu Ajax. Lotul pentru Olanda va cuprinde 19 jucători: Pantilimon, Taborda, Bonfim, Nibombe, Scutaru, Mera, Maxim, Artiom Karamian, Stancu, Matei, Poparadu, Alexa, Bourceanu, Cl.Ionescu, Curtean, Goga, Magera, Bucur şi Parks.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-15-2009 03:43 PM

Alexa: Nu suntem victime sigure în meciul cu Ajax

Căpitanul FC Timişoara, Dan Alexa, a declarat, marţi, la Aeroportul Henri Coandă, că jucătorii timişoreni nu sunt "victime sigure" în partida cu Ajax Amsterdam, din prima etapă a grupei A a Ligii Europa.

"Suntem conştienţi că ne aşteaptă un meci foarte greu, cu o echipă de tradiţie în fotbalul mondial, o echipă care a câştigat atâtea trofee şi care este într-o formă foparte bună", a declarat Alexa.

"Noi trebuie să ne jucăm şansa, nu suntem victime sigure şi sper să obţinem un rezultat bun. Ne punem speranţe în jocul ăsta, pentru noi este o bună oportunitate, jucăm pe un stadion de excepţie, cu o echipă de excepţie şi ar fi păcat să fim sparring partner", a mai spus Alexa.

Căpitanul timişorean crede că acesastă partidă se se poate compara această cu meciul de la Doneţk.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-15-2009 03:48 PM

Fanii reclamă clubul la OPC!

Marian Iancu este în război deschis cu suporterii din cauza pachetelor de bilete pentru Europa League.

Nu preţul este problema, deşi cele trei meciuri costă între 100 şi 500 de lei. Fanii sunt revoltaţi că nu au posibilitatea de a cumpăra bilet doar pentru un meci. De partea suporterilor este şi legea, motiv pentru care aceştia sunt decişi să apeleze la OPC. Articolul 51 din Ordonanţa 99 din 2000, republicată, spune clar că "este interzisă condiţionarea vânzării (...) unui produs de cumpărarea unei cantităţi impuse sau de cumpărarea concomitentă a unui alt produs sau serviciu". La articolul 52 se exclud doar cazurile ca - se specifică evident - "fiecare produs să poată fi achiziţionat şi separat", iar cumpărătorul "să fie informat de această posibilitate". Iar fanul timişorean este informat pe site-ul oficial al clubului chiar de lipsa acestei posibilităţi: "Nu se vor putea achiziţiona bilete separate pentru cele trei meciuri! Biletele vor fi disponibile NUMAI LA PACHETUL MAI SUS-MENŢIONAT!".

Clubul ar putea suferi şi la venituri, pentru că e posibil să se vândă puţine pachete, iar dacă schimbă după primul meci sistemul de vânzare, se face de râs.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-15-2009 06:42 PM

"Obiectivul meu e titlul, dar am lipsit prea mult din Europa ca să nu jucăm la maximum"

Timişoara debutează în grupele Europa League pe celebra arena a Ajaxului! După două runde în preliminariile Ligii, Timişoara speră să dea lovitura în Liga Europa. Iancu îi cere lui Sabău să joace la victorie, dar atenţionează că obiectivul lui rămâne titlul!

"Pentru noi, momentul în care ne aflăm reprezintă un plus. Am lipsit prea mult din Europa ca să nu fim conectaţi la maximum. Sper să jucăm ceea ce ştim la Amsterdam şi să repetăm evoluţia şi în campionat, să nu mai pierdem puncte importante în meciuri accesibile", a declarat Marian Iancu la GSP TV.

Patronul Timişoarei spune că olandezii sunt favoriţi la câştigarea grupei. "Nu contează ce vom face cu Ajax, contează experienţa pe care o vom câştiga. Trebuie să ne dorim foarte mult ca să putem câştiga mai mult. În acest moment e nevoe de luciditate, de analiză. Antrenorul trebuie să stabilească clar când să atace şi când să se apere. Ajax este principala candidată la primul loc. E bine că începem cu acest meci. Important pentru noi sunt meciurile de acasă," a mai spus Iancu.

Şeful Timişoarei are şi un obiectiv personal, dar pe care nu îl impune echipei: titlul are prioritate!

"Nu vreau să sacrific competiţia internă de dragul Europa League. Este analiza mea personală, dar nu o impun echipei şi antrenorului. Ei trebuie să găsească soluţiile alternative, astfel încât să obţinem ce ne dorim. În campionat nu fac rabat", a încheiat Iancu.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-15-2009 08:53 PM

Marian Iancu: "Merg pînă la Platini şi-l arăt cu degetul pe Balaj!"

Patronul Politehnicii Timişoara, Marian Iancu, face o comparaţie între suspendarea primită de Ciprian Danşa şi lipsa de reacţie a CCA în cazul lui Cristian Balaj şi ameninţă cu demersuri suplimentare la UEFA în cazul în care cererea sa nu va fi luată în considerare.

"Danşa a păţit-o în cîteva zile, dar lui Balaj nu i s-a întîmplat nimic deşi strig de atîta timp. Vreau să ştiu ce notă a primit domnul Balaj pentru finala Cupei. Şi preşedintele Mircea Sandu a spus că arbitrajul a fost execrabil, ce să mai spun acum. Ştiţi cine şi-a asumat responsabilitatea acestei delegări? Ioan Igna! Care este diferenţa între Danşa şi Balaj? Ceea ce i se face lui Balaj e ceva rău, eu nu pot fi oprit! Voi merge mai departe! Mă duc la Platini personal şi-l arăt cu degetul, nu faceţi decît să mă stîrniţi. Nu mă obligaţi să merg să fac ceva ce va afecta imaginea întregului arbitraj! Vreau să i se dea două etape, 3 etapă, să se simtă o schimbare!", a spus Iancu la GSP TV.

În replică, preşedintele CCA, Vasile Avram, a explicat: "Nu am spus-o pînă acum public, dar Cristi e reţinut de la delegări de 4 etape. Aş fi vrut să-l deleg sîmbătă, dar mi-a spus că are o problemă personală şi nu am mai apelat la el. E un arbitru foarte valoros, trebuie să-l avem în cea mai bună formă. Eu ce să fac dacă domnul Huzu i-a spus că a condus bine meciul chiar la o întrunire a arbitrilor?".