RomanianSoccer Forum
Ştiri Poli Timişoara - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Poli Timişoara (/Forum-Poli-Timi%C5%9Foara)
+---- Subiect: Ştiri Poli Timişoara (/Thread-%C5%9Etiri-Poli-Timi%C5%9Foara)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-21-2009 05:21 PM

Dorin Goga: "Am avut o săptămână foarte grea, ne bucurăm că am reuşit. Noi suntem mulţumiţi, am avut două meciuri grele, am jucat bine în amândouă şi am reuşit rezultate bune. Am pierdut nişte puncte în egalurile pe care le-am făcut, urmează meciurile celelalte pe care trebuie să le câştigăm".


RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-21-2009 05:25 PM

Gheorghe Chivorchian: "Ne doream să câştigăm la Vaslui, pentru că anul trecut am condus cu 3-0 şi n-am reuşit să luăm un punct. De data asta am înscris un gol şi-am luat trei puncte. E o victorie pe care ne-o doream pentru că veneam după un joc bun la Amsterdam şi trebuie să recunoaştem că ne era puţin teamă ca echipa să nu fie un pic obosită".


RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-21-2009 10:04 PM

Goga: "Nu contează cine e adversar"

Dorin Goga spune că Poli trebuie să abordeze cu aceeaşi seriozitate meciul cu Sănătatea Cluj ca şi pe cel de la Vaslui.

"Avem un lot valoros, trebuie să jucăm, nu contează cu cine, noi trebuie să obţinem victoria. Trebuie să ne concentrăm cum am făcut şi la Vaslui, deşi am venit după un meci cu Ajax, trebuie să ne facem jocul nostru şi să ne calificăm mai departe", a spus Goga.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-21-2009 10:04 PM

Sabău, despre elevii săi:"Nu joacă pentru bani"

Ioan Ovidiu Sabău este convins că nu doar motivaţia finaciară este cea care îi împige pe elevii săi să aibă rezultate bune

"Nu cred că ăsta e motivul pentru care joacă bine, că au buzunarele pline, eu cred că realizează cît de important este să obţinem rezultate, să fim aproape de locul unu. Nu avem voie să ne îndepărtăm chiar dacă avem jocuri foarte importante şi în Europa League", a spus Sabău, care ştie care ar putea fi secretul în lupta pentru titlu: "Va fi greu, o luptă strînsă, dar cred că echipa care va avea linişte, răbdare, care îşi va rezolva problemele în familie şi nu la televizor sau în presă, aceea va avea de cîştigat anul acesta"



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-22-2009 06:25 PM

Ioan Ovidiu Sabău: "E abia începutul!"

Mulţumit de parcursul echipei din Liga 1, Sabău e conştient că mai sînt multe lucruri de pus la punct în ofensivă.

După ultima etapă de campionat, în care liderul Braşov a pierdut la Cluj, Timişoara a rămas singura echipă din campionat neînvinsă în primele şapte etape. În acelaşi timp, însă, Poli e campioana egalurilor în acest debut de sezon. "Moţul" dezvăluie ce schimbări intenţionează să facă în lot şi în jocul echipei, pentru a creşte eficienţa în atac, atu-ul Timişoarei în sezoanele trecute, dar călcîiul lui Ahile în acest an.

- Domnule Sabău, aţi trecut cu bine peste aceste şapte zile dificile...
- A fost o săptămînă extraordinar de grea. În primul rînd a fost un test de atitudine şi voinţă. Mentalitatea românească este ca după un joc foarte bun să apară probleme şi apoi scuzele. Îmi era teamă că vor spune jucătorii că a fost meciul de la Amsterdam, drumul şi alte lucruri, dar a ieşit foarte bine la Vaslui. Problemele nu se rezolvă însă într-o săptămînă, mai avem foarte multe lucruri de pus la punct.

- Partida cu Vaslui era capitală pentru poziţia în clasament?
- Din afară toţi spun că trebuie să mergi la Vaslui, să intri peste ei, să-i ataci. Cu multă raţiune, însă, înainte de un asemenea meci, trebuie să te uiţi şi pe clasament. Vă imaginaţi ce-ar fi însemnat o înfrîngere? Acum am fi fost pe locul 9! Aşa, chiar dacă jocul în atac nu a fost strălucit, am rămas pe locul doi.

Îngrijorat de randamentul atacanţilor
- Echipa a înscris de trei ori la Alba Iulia, dar în total a făcut-o doar de 7 ori în campionat. Vă îngrijorează?

- Bineînţeles. Este un capitol la care lucrez, există un plan de lucru, dar nu putem brusc să le avem pe toate. Acum, mai important era rezultatul. Era şi foarte dificil ca, după un meci la Amsterdam, pregătit pe o mentalitate defensivă, să mergem la Vaslui şi brusc să se schimbe totul. Suferim la finalizare, dar nu vă spun nimic nou. E o realitate şi va trebui să schimbăm unele lucruri. În plus trebuie să vină şi unii jucători din spate. Toţi vor avea o şansă şi trebuie să ştie să profite de ea. Chiar şi cei care n-au convins trebuie să fie atenţi, pentru că altfel vor rămîne pe dinafară şi vom apela la alţii. La mine nu există protejaţi...

- La Vaslui aţi schimbat sistemul. Aţi jucat 4-2-3-1, cu Ionescu în spatele lui Goga...
- Am gîndit că era cea mai bună variantă pentru acel meci. Omul în spatele atacantului şi mai aproape de mijlocaşi m-a ajutat foarte mult. Claudiu Ionescu este un jucător valoros, dar chiar el a spus că pînă acum a fost în vacanţă. În proporţie de 80 la sută a revenit din acea vacanţă şi aştept să-l văd la randament maxim pentru că poate fi un jucător decisiv.

- În jocul ofensiv lipseşte pasa decisivă şi omul care să scoată adversarii din joc...
- Da, am observat şi eu acest lucru. Lipseşte acel curaj de a intra în dueluri unu contra unu şi a încerca driblingul pe cont propriu. Soluţiile ar fi apariţia lui Chiacu, sau Claudiu Ionescu, cu care voi discuta despre asta, pentru că el e jucătorul cu capacitatea de a face aceste lucruri.

S-a temut de demitere
- Aţi avut emoţii în privinţa postului dumneavoastră înaintea meciului cu Ajax?

- Bineînţeles că luasem în calcul ca, după această săptămînă, lucrurile să iasă rău pentru mine. Gîndiţi-vă că deja erau două egaluri în campionat. Ce ar fi însemnat pentru mine să pierdem şi cu Ajax şi la Vaslui? Asemenea lucruri mă responsabilizează, însă, mă fac să ştiu mereu ce am de făcut. Eram convins însă că nu e finalul, ci doar începutul...

- Marian Iancu a dezvăluit că l-aţi sunat în ziua meciului cu Vaslui. Ce i-aţi spus?
- A fost o discuţie normală între patron şi antrenor. I-am spus că noi sîntem principalii responsabili de ceea ce se întîmplă şi că uneori am nevoie de încurajările lui. Era un meci cu încărcătură, cu emoţii, iar el mi-a spus "Neluţu, stai liniştit, că se termină cu bine". Sînt lucruri de care ai nevoie, ca antrenor. Îţi doreşti să simţi mereu conducerea aproape.

"Nu mă interesează că nu am pierdut nici un meci. Sînt lucruri de statistică. Mi-aş fi dorit mai multe victorii" - Ioan Ovidiu Sabău, antrenor Poli Timişoara

7 goluri a înscris Poli în primele şapte etape, cele mai puţine dintre toate favoritele la titlul de campioană


Atenţie la croaţi!
Următoarea echipă pe care Poli o va întîlni în grupele Europa League, Dinamo Zagreb, s-a distrat în ultima etapă de campionat, învingînd cu 6-0 pe Rijeka. Pentru croaţi au marcat Morales, de două ori, Sivonjici, Barbarici şi Kramarici. De asemenea, Ajax Amsterdam a reuşit o victorie zdrobitoare la Venlo, cu 4-0, toate reuşitele fiind semnate de Luis Suarez. Belgienii de la Anderlecht au remizat pe teren propriu, cu Gent (1-1).

Altă echipă în cupă
Ioan Ovidiu Sabău va miza, în meciul de mîine, din şaisprezecimile Cupei României, cu Sănătatea Cluj, pe jucătorii care au jucat mai puţin în utimul timp. "Vor fi folosiţi şi alţi jucători, pentru că cei care au jucat cu Ajax şi Vaslui au nevoie de cîteva zile de odihnă. Iar ceilalţi jucători trebuie să fie şi ei la fel de motivaţi, să joace, să cîştige, să arate că merită să rămînă la această echipă şi că putem conta şi pe ei", a explicat Sabău.

"Ne-a fost teamă"
Directorul executiv al lui Poli, Gheorghe Chivorhian, a mărturisit că înainte de meciul de la Vaslui s-a temut ca echipa să nu fie prea obosită după partida de la Amsterdam. "Victoria cu Vasluiul e foarte importantă. Ne doream să cîştigăm, pentru că anul trecut am înscris acolo trei goluri şi n-am luat nici un punct. De data asta am dat un gol şi am luat trei puncte. Veneam după un joc bun cu Ajax şi trebuie să recunoaştem că ne era un pic teamă de oboseală, dar mă bucur că băieţii s-au concentrat şi a ieşit bine", a spus Chivorchian.

Goga: "Pentru cei ce mi-au fost alături"
După golul cu Alba Iulia, la primul meci ca titular după accidentare, Goga a înscris iar un gol de trei puncte cu Vaslui. "Am muncit din greu şi acum mă bucur că am şi rezultate. Nu mă aşteptam să intru aşa repede, credeam că mai am nevoie de o acomodare, dar mă bucur că mi-a reuşit şi totul decurge bine. Poate şi lipsa acesta de pe teren m-a motivat, îmi doream foarte mult să revin şi s-o fac bine şi văd că aşa a fost. Iar golul acesta îl dedic celor care m-au ajutat în perioada aceea în are am stat deoparte", a spus Goga.

Căpitanul cere cumpătare
Dan Alexa are grijă ca euforia să nu se instaleze în vestiarul Timişoarei. "Trebuie să fim conştienţi că nu am realizat încă nimic, am obţinut un rezultat mare la Amsterdam, am învins la Vaslui, dar pînă la urmă tot ce contează e rezultatul final, adică îndeplinirea obiectivelor", a spus căpitanul bănăţenilor, care e conştient că Poli nu îşi mai permite paşi greşiţi: "Ne bucurăm că nu am pierdut contactul cu plutonul fruntaş şi avem exemplul anului trecut, cînd am pierdut puncte cu care poate ne-am fi îndeplinit obiectivul".



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-23-2009 05:15 PM

Marian Iancu: "Marica e un golan!"

Patronul Timişoarei, Marian Iancu, spune că Ciprian Marica a simulat la faza din care VFB Stuttgart a primit penalty în jocul cu Poli din play-off-ul Europa League.

"Pentru mine, Marica e un golan. A simulat un 11 metri în faţa unor colegi de-ai lui de la echipa naţională, asta e din punctul meu de vedere şi nu pot să mă ascund. Faţă de ceea ce a făcut Bucur, care a luat un pumn în cap şi nu a cerşit penalty, aţi văzut ce a făcut Marica. Numim hoţia abilitate? Marica era român, venea în România la colegul lui şi l-a furat! Nu are nimic de-a face cu fair play-ul, vii să faci astfel de lucruri în faţa conaţionalilor tăi?", a spus Iancu la GSP TV.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-23-2009 05:17 PM

Dăunează Sănătății

Hristu Chiacu, care va debuta azi într-un meci oficial la Poli, a mai eliminat o dată Sănătatea Cluj din cupa României, acum doi ani, cînd juca la Dinamo.

"Avem probleme în jocul ofensiv, ne lipsesc fotbaliştii care să rupă ritmul şi care să facă faţă în duelurile unu la unu. Soluţiile ar putea fi Chiacu sau Claudiu Ionescu", a mărturisit Ovidiu Sabău, antrenorul Timişoarei, într-un interviu acordat GSP, problemele cu care se confruntă.

Sosit cu doar o lună în urmă, mijlocaşul dreapta, Hristu Chiacu (23 de ani) are astăzi ocazia de a-i demonstra "Moţului" că nu s-a înşelat în privinţa lui, într-un meci în care tehnicianul a decis să dea şanse şi fotbaliştilor mai puţin folosiţi pînă acum. "Îmi doresc să debutez cu dreptul la prima echipă, într-un meci oficial. Oricine intră vrea să demonstreze că e mai bun decît celalalt, care joacă pe acelaşi post sau, dacă nu, macar la aceeaşi valoare. Acum mă simt mult mai pregătit, am şi jucat la echipa a doua timp de 90 de minute, vreau să joc cît mai mult şi să dau tot ce am mai bun", a declarat Chiacu.

Mijlocaşul e singurul din lotul Timişoarei care a mai eliminat Sănătatea Cluj din Cupă. "Am mai jucat cu ei, acum doi ani, cînd eram la Dinamo. Sînt o echipă arţăgoasă, ambiţioasă. Acum doi ani au scos pe Alba Iulia, pe Gaz Metan Mediaş, acum pe Universitatea Cluj. Văd că le prieşte Cupa, dar sper că aventura lor să se termine în această competiţie la Timişoara şi să mergem noi mai departe", a spus Chiacu.

"Am jucat de la mijloc în sus pe aproape toate posturile. Joc oriunde va decide antrenorul" - Hristu Chiacu, mijlocaş Poli Timişoara



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-23-2009 05:17 PM

Cisovski mai stă

Marian Cisovsky nu va putea evolua pentru Poli nici în meciul de Cupă, de astăzi.

Fundaşul acuză, în continuare, dureri la genunchiul drept, probleme care l-au ţinut departe de gazon şi la ultimele meciuri susţinute de echipa lui Sabău. Slovacul a efectuat un nou RMN şi aşteaptă verdictul medicilor.

Altfel, "Moţul" l-a convocat pentru meciul de azi pe juniorul Andrei Dăruială, care evoluează ca fundaş dreapta la echipa a doua.



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-23-2009 05:18 PM

Supici titular

Ieri, timişorenii şi-au prezentat ultima achiziţie, portarul transferat de Poli săptămîna trecută, Nemanja Supici. Goalkeeperul bosniac ar putea fi una din surprizele pregătite de Neluţu Sabău pentru meciul de azi, cu Sănătatea Cluj, din şaisprezecimile Cupei României.

"Eu sînt pregătit. Cel care decide, însă, în privinţa titularizării mele este doar antrenorul Sabău", a spus ieri Supici, care nu a uitat să-şi complimenteze "rivalul": "Pantilimon a apărat fără greşeală la Amsterdam".



RE: Ştiri Poli Timişoara - Sebi Raducu - 09-23-2009 05:19 PM

"Cupa, bilet spre Europa"

Artiom Karamian aşteaptă cu nerăbdare confruntarea de azi dintre Poli şi Sănătatea Cluj, considerînd că prin Cupa României e cel mai uşor de ajuns în cupele europene.

"Este un meci mai greu decît pare la prima vedere şi trebuie să fim atenţi. E frumos să joci în trei competiţii, iar cupa e cea mai uşoară cale de acces spre Europa. Acum avem un ritm bun, dar nu mai tebuie să ne gîndim la Ajax şi Vaslui", a spus fundaşul stînga al bănăţenilor.