Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
10-02-2009, 07:47 PM
Mesaj: #121
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mureşan a rezistat 9 minute

Gabi Mureşan a jucat contra lui PSV doar 9 minute, după ce s-a accidentat la o fază banală de joc.

Deşi a cerut îngrijiri pe margine, Mureşan a făcut semne că nu mai poate continua meciul din cauza unui întinderi musculare şi a cerut înlocuirea staffului tehnic. În locul său, a intrat Dani, care a pierdut echipa după înfrîngerea din campionat cu Pandurii (0-1).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-02-2009, 07:48 PM
Mesaj: #122
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Tony: "Le-am arătat că ştim fotbal"

După ce au dominat a doua repriză, feroviarii nu au reuşit o remiză. Tony este de părere că CFR merita oun egal.

"Păcat că nu am jucat din prima repriză aşa cum am făcut-o în a doua. Nu am ştiut să le anulăm forţa, dar în a doua parte le-am arătat că ştim fotbal. S-a văzut un alt CFR în a doua parte. A lipsit şi Kone, dar avem lot valoros şi ar fi trebuit să dăm oricum gol. PSV e o echipă foarte bună, dar am fi meritat un punct azi", a spus Tony.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-02-2009, 07:49 PM
Mesaj: #123
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Sebastian Dubarbier, iertat de Conceicao

Toni Conceicao nu are resentimente.

Deşi a făcut un gest de afrondă la adresa tehnicianului cînd a fost schimbat la meciul cu Gloria Bistriţa (2-0), Dubarbier a fost iertat de antrenorul portughez, care l-a preferat aseară în formaţia de start, în detrimentul lui Mara. Singura măsura luată de Toni împotriva argentinianului a fost o muştruluială în faţa colegilor la antrenament.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-03-2009, 04:15 PM
Mesaj: #124
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Batem PSV-ul la Cluj!"

"Feroviarii" îşi muşcă buzele de ciudă că nu au putut să smulgă pe final de partidă un egal în Olanda, dar promit să nu-i ierte pe batavi pe teren propriu. Dani crede că "dubla" cu Sparta Praga este una vitală.

Înfrângerea în faţa celor de la PSV Eindhoven (0-1) nu le-a căzut deloc bine "feroviarilor", care au cedat primul loc în Grupa K. Dani, care a intrat pe teren în minutul 9, în locul lui Gabi Mureşan, accidentat, crede că mai echitabil era un rezultat de egalitate. "A fost un meci greu, în care ne-au dominat în prima repriză. Olandezii m-au impresionat cu pasele lor, cu jocul lor de echipă, dar sunt de bătut şi sper că îi vom învinge la Cluj", a declarat Dani.

Portughezul a explicat şi revenirea "feroviarilor" din cea de-a doua parte a jocului de la Eindhoven. "La pauză, Conceicao ne-a încurajat şi ne-a spus să jucăm ce ştim noi mai bine şi aşa am şi făcut. Am avut încredere în noi, ei s-au retras puţin şi am revenit în joc. Am avut noroc în prima repriză că nu am luat mai multe goluri, dar şi ei au avut în partea secundă, fiindcă au fost destule ocazii să-i egalăm", a mai spus Dani.

"Să scoatem egal la Sparta"
Mijlocaşul echipei clujene crede totodată că "dubla" cu Sparta Praga (22 octombrie, în deplasare, şi 5 noiembrie, acasă) va fi decisivă pentru situaţia lui CFR în Grupa K. "Poate e devreme să spunem că următorul meci este decisiv, dar un lucru este sigur, nu ne mai permitem paşi greşiţi. Este obligatoriu să scoatem din deplasarea de la Praga cel puţin un punct, iar mai apoi să câştigăm acasă meciul cu ei. În acest moment, oricine se poate califica mai departe", conchide Dani.

"Trebuie să uităm acest meci şi să ne gândim la partida cu Poli Iaşi, pentru că principalul nostru obiectiv este câştigarea titlului" - Dani, mijlocaş CFR Cluj

3 puncte are CFR după două etape din Europa League, fiind devansată de PSV, care a obținut 4 puncte

Panin a uitat să se odihnească

Cel mai vechi jucător dintre titularii CFR-ului, Cristi Panin, este cel mai folosit fotbalist al trupei lui Toni Conceicao în acest sezon. Astfel, dacă în returul sezonului trecut a ratat doar un meci, în cel în curs Panin s-a odihnit doar în repriza secundă a partidei cu Dunărea Galaţi, din "16"-imile Cupei României. În rest, fotbalistul născut la Arad a fost integralist în toate cele opt partide din Liga I şi în cele patru jucate de clujeni în Europa League.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-03-2009, 04:16 PM
Mesaj: #125
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Pană" de fier

Jucătorul care în toamna lui 2006 îşi făcea bagajele pentru o plecare la UTA, în Divizia B, fiindcă Dorinel Munteanu, antrenorul de atunci al lui CFR, nu-l băga în seamă, a devenit om de bază în Gruia în 2009.

Cristi Panin, fundaşul stânga, sau dreapta, după necesităţi, al lui CFR Cluj, este exemplul perfect al reuşitei pe gazon prin muncă şi seriozitate. Venit în Gruia în vara lui 2004, imediat după promovare, de la UTA, pentru "impresionanta" sumă de 10.000 de euro, Panin este cel mai vechi jucător dintre jucătorii de bază ai lui CFR. De atunci, datorită vieţii sportive pe care o duce, fundaşul lateral nu a lipsit de la niciun antrenament şi nu a ratat niciun meci oficial din pricina vreunei accidentări. Aceasta este şi explicaţia pentru care în 2009 Panin, "Pană" cum îi spun colegii, a devenit cel mai folosit jucător al trupei lui Toni Conceicao. Astfel, dacă în returul sezonului trecut a ratat un singur meci, în cel în curs Panin s-a odihnit doar în repriza secundă a partidei cu Dunărea Galaţi, din 16-imile Cupei României. În rest, fotbalistul născut la Arad a fost integralist de 8 ori în Liga I şi de 4 ori în Europa League.

Reuşitele în tricoul vişiniu al lui CFR l-au determinat pe arădean să-şi prelungească în această vară contractul cu echipa din Gruia până în vara anului 2012, când va avea 35 de ani. "Am semnat fiindcă vreau să îmi închei cariera la CFR", a declarat în mai multe rânduri Panin, care a îmbrăcat de 119 ori tricoul echipei clujene în Liga I.

19 partide a jucat Panin pentru CFR în cupele europene: 9 în Cupa Intertoto, 6 în Europa League şi 4 în Liga Campionilor

32 de partide oficiale a jucat Cristian Panin în anul 2009

Şi Mara a jucat în toate meciurile

Bogdan Mara este alături de Cristian Panin singurul jucător care a evoluat în toate partidele din acest sezon. Mijlocaşul dreapta a evoluat însă în meciurile din Europa League din postura de rezervă, la meciul din Cupa României a fost integralist, iar în Liga I a fost titular în şase partide, în două dintre ele bifând toate minutele.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-03-2009, 04:16 PM
Mesaj: #126
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Yssouf Kone, apt pentru Rapid

Accidentat în partida cu FC Copenhaga din Europa League, Yssouf Kone ar putea reveni pe teren în următoarea etapă din Liga I, împotriva celor de la Rapid, partidă care se va juca peste două săptămâni. "Mă simt bine fizic, dar acum sunt doar la jumătate din capacitate şi, cel mai probabil, doar la partida cu Rapid voi putea juca din nou", a spus Kone.

Traore: "Mergem în primăvară
Unul dintre cei mai buni jucători ai lui CFR la Eindhoven, Lacina Traore nu este descurajat de eşecul de joi seara şi spune că CFR rămâne în cărţi pentru calificarea în primăvara Europa League.

"Nu i-am presat destul în prima repriză şi s-au blocat bine la ocaziile noastre. Oricum, avem trei puncte şi o bună şansă să mergem mai departe", crede Traore.

Mureşan are doar contractură
Înlocuit în minutul 9 al partidei cu PSV Eindhoven, după ce a fost lovit de un adversar, Gabi Mureşan a primit ieri veşti bune din partea staff-ului medical. Accidentarea nu este gravă, Mureşan suferind doar o contractură, care necesită câteva zile de pauză. Oricum, mijlocaşul român va urmări meciul cu Poli Iaşi din tribune, deoarece este suspendat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-03-2009, 04:18 PM
Mesaj: #127
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Dzsudzsak, ce pierdere!

Ochit de Ioan Andone, atacantul Balazs Dzsudzsak a fost foarte aproape de un transfer la CFR.

Patronul Arpad Paszkany are toate motivele să fie invidios pe internaţionalul maghiar Balazs Dzsudzsak. Declarat unul dintre cei mai talentaţi jucători maghiari în ultimii 20 de ani, mijlocaşul de 22 de ani al PSV-ului a făcut legea pe banda stîngă împotriva lui CFR-ului. Puţină lume cunoaşte faptul că, în mandatul său la Cluj, Ioan Andone l-a dorit cu insistenţă pe Dzsudzsak, conştient de valoarea urmaşului celebrului Ferenc Puskas, jucătorul emblemă al ungurilor.

Dzsudzsak l-a ridiculizat aproape de fiecare dată în duelurile directe pe Tony, mai ales în prima repriză, cînd a asediat suprafaţa lui Nuno Claro cu centrări de excepţie pentru Lazovic şi Toivonen. De altfel, Dzsudzsak a fost şi artizanul golului lui PSV din minutul 9, cînd i-a aşezat pe cap mingea lui Bakkal.

Internţionalul maghiar l-a impresionat şi pe Iuliu Mureşan, care a apreciat clasa atacantului. "Mi-a plăcut cel mai mult Dzsudzsak, este cel mai în formă jucător de la PSV. Nu doar cu noi a fost cel mai bun. Este practic imposibil să aduci acum, în fotbalul din România, un asemenea jucător de clasă", a comentat ofcialul clujean.

Dzsudzsak a făcut furori şi în amicalul pe care naţionala lui Răzvan Lucescu l-a disputat la Budapesta (0-1). Atacantul i-a creat mari probleme atunci şi lui Dănănae. Fundaşul Craiovei a suferit chiar o ruptură a ligamentelor încrucişate, încercînd să stopeze zvîrluga maghiară. În 15 august, în urma dublei reuşite în meciul PSV - Ajax (4-3), Balazs Dzsudzsak a fost declarat fotbalistul săptămînii în Europa.

"Ne-a fost foarte greu cu Clujul. Am avut o lungă discuţie cu Rutten care m-a felicitat şi încurajat să rămîn pe acest drum" - Balazs Dzsudzsak, atacant PSV Eindhoven

3 campioante şi o Cupă a Ungariei a cîştigat Dzsudzsak cînd evolua în tricoul lui Debrecen

4,5 milioane de euro este preţul de transfer la care este cotat internaţionalul maghiar pe site-urile de specialitate

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2009, 10:22 PM
Mesaj: #128
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Yssouf Kone este apt pentru partida cu Poli Iaşi

Ivorianul Yssouf Kone s-a refăcut după accidentarea la coapsă suferită în meciul cu FC Copenhaga (2-0) şi va putea fi folosit în partida de mîine cu Poli Iaşi.

"Kone ar fi fost apt şi pentru meciul cu PSV, însă nu s-a antrenat şi nu am vrut să riscăm. Este posibil să joace chiar şi cu Poli Iaşi. Nu ştiu dacă a contat foarte mult absenţa lui la Eindhoven, dar şi Traore a avut situaţii bune de a marca, pe final", a spus preşedintele Iuliu Mureşan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2009, 10:23 PM
Mesaj: #129
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Îngerul căzut

Măcinat de problemele tatălui său, Tony le-a cerut scuze colegilor şi suporterilor pentru coşmarul din prima repriză cu PSV Eindhoven.

Tony a venit în zona mixtă la finalul meciului cu PSV cu mina unui om care îşi pierduse actele de identitate. A oferit iniţial declaraţii protocolare, dar apoi s-a destăinuit pentru cititorii Gazetei. O demonstraţie de sinceritate şi bărbăţie, după duelul pierdut cu Dzsudzsak. "Îmi cer scuze colegilor şi fanilor, întregii familii de la CFR, pentru jocul meu împotriva lui PSV. Cam toate ocaziile lor au venit de pe partea mea şi puteam încasa mai multe goluri. Cer doar răbdare şi înţelegere. Nimeni nu-şi doreşte mai mult decît mine să revin la forma care m-a consacrat. Trec printr-o perioadă negativă în plan personal şi e destul de dificil pentru mine să gestionez această situaţie", a spus fundaşul dreapta. Tatăl lui Tony e grav bolnav de ceva vreme, dar jucătorul evită să vorbească despre drama sa. "Nu e decent să vorbesc despre problemele mele în presă. E o persoană care luptă în fiecare zi. E o altfel de luptă, în care nu mai depinzi numai de tine. Pentru acea persoană o să lupt şi eu şi îmi voi reveni", a încheiat fundaşul poreclit Pitbull.

"Tony a avut parte de un adversar care i-a făcut probleme la Eindhoven. În a doua repriză şi-a revenit. De altfel, toată echipa şi-a revenit în a doua parte a meciului" - Toni Conceicao, antrenor CFR Cluj

Pauză pentru Tony?
Tony ar putea fi lăsat pe banca de rezerve la meciul din această seară cu Poli Iaşi. Conceicao e tentat să înceapă cu Edimar fundaş stînga şi Cristian Panin în banda dreaptă. La meciul de azi vor lipsi şi Gabi Mureşan, suspendat, şi Yssouf Kone, accidentat. Antrenorul oaspeţilor, Petre Grigoraş, vrea să dea lovitura. "CFR ne e superioară la toate capitolele. Ţinînd cont că în acest campionat au fost destule surprize, sper să facem şi noi una", a declarat tehnicianul moldovenilor.

Fabbiani, la echipa a doua a lui River
Zilele lui Fabbiani la River Plate sînt numărate. Atacantul a evoluat miercuri pentru echipa a doua a lui River împotriva celei similare a lui Gimnasia La Plata (1-0). Ziarele din Argentina scriu faptul că "El Ogro" a devenit a patra variantă de titularizare în atac, după Ortega, Villalva şi Bou. Fabbiani nu va fi nici măcar rezervă la partida de azi cu San Lorenzo. Împrumutul lui Fabbiani la River expiră în decembrie şi sînt şanse mari ca acesta să revină la Cluj.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2009, 03:40 PM
Mesaj: #130
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Conceicao: "Sunt decepţionat că am ratat şansa de a urca pe primul loc"

Antrenorul lui CFR Cluj, Antonio Conceicao, a declarat, duminică, după meciul cu Politehnica Iaşi, scor 1-1, că echipa sa merita să câştige, după aspectul jocului, şi este dezamăgit că a ratat şansa de a urca pe primul loc în clasament.

"Sunt decepţionat, am fi meritat să câştigăm. Am avut multe ocazii în prima repriză, dar Iaşi ne-a pedepsit în partea a doua. Echipa s-a străduit, am încercat să facem totul pentru a câştiga, păcat că nu am profitat de şansa avută să ajungem pe primul loc în clasament. Suntem la un singur punct de locul 1, obiectivele pot fi îndeplinite şi acum. Cu siguranţă, unii jucători nu s-au refăcut după meciul cu PSV, lucru care s-a văzut", a spus Conceicao.

CFR Cluj a remizat, duminică, pe teren propriu, cu Politehnica Iaşi, scor 1-1. În urma acestui rezultat, ardelenii au acumulat 17 puncte şi au ratat ocazia de a urca pe primul loc în clasament, ocupat de Rapid, în timp ce Politehnica Iaşi a adunat 14 puncte şi se află pe locul 8. CFR se află pe poziţiile 2-3, la egalitate perfectă cu Unirea Urziceni.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut