Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Rapid Bucureşti
10-18-2009, 03:57 PM
Mesaj: #191
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Ovidiu Herea: "Am prins o zi mai proastă, dar trebuie să o uităm şi să ne revanşăm faţă de suporteri în Ghencea"

Ovidiu Herea îşi doreşte ca eşecul cu CFR Cluj să fie răzbunat etapa viitoare, atunci când va avea loc derby-ul cu Steaua: "Sper să ne revenim cât mai repede după această înfrângere şi să facem un meci mare cu Steaua. Am prins o zi mai proastă, dar trebuie să o uităm şi să ne revanşăm faţă de suporteri în Ghencea. Suntem cu toţii de vină pentru eşecul cu CFR, nu doar Marinescu. Viaţa de portar e mai grea, pentru că atunci când greşeşti, se vede imediat".

CFR Cluj a câştigat, sâmbătă, scor 4-1, în deplasare, cu Rapid, în derby-ul etapei a 10-a, şi a urcat pe prima poziţia în clasamentul Ligii I, luând locul chiar formaţiei giuleştene, care a coborât pe locul doi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-18-2009, 03:58 PM
Mesaj: #192
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Costin Lazăr: "Nu cred că am jucat deloc slab azi, dar pur şi simplu am avut foarte mult ghinion"

Mijlocaşul Costin Lazăr afirmă că Rapid a avut mult ghinion în faţa ardelenilor, după ce în meciul cu FC Vaslui, scor 3-2, a beneficiat de foarte multă şansă.

"Nu cred că am jucat deloc slab azi, dar pur şi simplu am avut foarte mult ghinion. În partida cu Vaslui, totul a fost de partea noastră, dar acum totul a fost invers. Nu e diferenţă mare de valoare între cele două echipe, dar acum CFR a fost mai bună", a opinat căpitanul rapidist.

CFR Cluj a câştigat, sâmbătă, scor 4-1, în deplasare, cu Rapid, în derby-ul etapei a 10-a, şi a urcat pe prima poziţia în clasamentul Ligii I, luând locul chiar formaţiei giuleştene, care a coborât pe locul doi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-18-2009, 03:58 PM
Mesaj: #193
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Adrian Iencsi: "E un scor ruşinos, dar nemeritat"

Antrenorul-jucător Adrian Iencsi a felicitat adversarul pentru succes, dar scorul i se pare mult prea mare în comparaţie cu jocul din teren.

"E un scor ruşinos, dar nemeritat. Am avut o primă repriză bună, cu multe ocazii, dar mingea nu a vrut să intre în poartă. Cei de la Cluj au meritat victoria, dar nu trebuia să fie atât de categorică. În plus, am avut şi două penalty-uri neacordate", a spus veteranul Rapidului.

CFR Cluj a câştigat, sâmbătă, scor 4-1, în deplasare, cu Rapid, în derby-ul etapei a 10-a, şi a urcat pe prima poziţia în clasamentul Ligii I, luând locul chiar formaţiei giuleştene, care a coborât pe locul doi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 05:40 PM
Mesaj: #194
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
A arbitrat cu varicelă!

Tudor l-a anunţat înaintea meciului pe şeful CCA de faptul că are vărsat de vînt şi că nu poate oficia în condiţii bune, însă Vasile Avram nu l-a înlocuit.

Explicaţie-şoc pentru prestaţia sub aşteptări a lui Alexandru Tudor la derby-ul Rapid - CFR 1-4, cînd a comis mai multe erori împotriva gazdelor. "Centralul" bucureştean a arbitrat meciul avînd varicelă!

Vineri, cu 24 de ore înaintea startului, boala i s-a agravat, avînd o erupţie de bube pe întreg corpul. Imediat, el l-a anunţat pe Vasile Avram, şeful CCA, de faptul că nu poate duce la bun sfîrşit meciul şi că, aşa cum i-au precizat şi
hent muresan doctorii, ar fi mai indicat să nu arbitreze întîlnirea. Răspunsul lui Avram? "Nu te schimb, te duci şi arbitrezi chiar dacă ai varicelă". CCA a dorit ca informaţia cu boala lui Tudor să nu ajungă publică, însă cel care a spart embargoul a fost Dan Petrescu, observatorul de arbitri din Giuleşti.

Manea s-a dezinfectat după ce a dat noroc cu el
"Dacă ai varicelă, nu trebuie să ieşi din casă, atît pentru că boala e contagioasă şi se transmite cu mare uşurinţă, cît şi pentru că altfel nu te refaci cum trebuie", a comentat ieri pentru gsp un doctor. Cine are varicelă acuză febră moderată (38 grade), lipsă a poftei de mîncare, astenie, dureri de cap, indispoziţie şi dureri abdominale.

Tudor a fost chiar protagonistul unei scene tragi-comice. După ce a dat noroc cu Nicolae Manea, oficialul giuleştean, văzîndu-l plin de bube, i-a cerut doctorului Rapidului să-i aducă spirt pentru a se dezinfecta.

Ce i-au reproşat giuleştenii
La finalul jocului, Tudor a completat în mare grabă raportul, după care a plecat acasă, în vreme ce rapidiştii l-au acuzat dur, imputîndu-i patru faze: penalty la faultul lui Panin la Herea, penalty la henţul lui Mureşan, ambele la 1-1, penalty cînd Mureşan l-a lovit cu piciorul în cap pe Răduţă şi neeliminarea lui Culio pentru două "galbene".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 05:40 PM
Mesaj: #195
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Crăciunescu: "Delegarea lui Tudor e anormală. Pe lîngă boală, miercuri arbitrase meci decisiv pentru CM!"

Fostul arbitru internaţional Ion Crăciunescu a vorbit despre delegarea lui Alexandru Tudor la jocul dintre Rapid şi CFR Cluj în condiţiile în care centralul bucureştean a arbitrat la mijlocul săptămînii trecute o confruntare internaţională foarte importantă şi, ulterior, s-a îmbolnăvit de varicelă.

"Nu era normal ca Tudor să fi fost delegat, un arbitru trebuie să fie în plenitudinea forţelor fizice şi psihice atunci cînd apare la un joc. O boală de acest fel de afectează fără doar şi poate. Şi eu am riscat în momentul în care am debutat în prima ligă, aveam otită medie acută, dar dorinţa de a oficia în primul eşalon m-a făcut să trec peste suferinţă. La Tudor, situaţia e alta. Marţi a fost pe drum, miercuri a avut un meci decisiv de calificare la Campionatul Mondial între Elveţia şi Israel în care au existat şi eliminaţi, iar joi s-a întors. Să arbitreze sîmbătă un meci atît de important în Liga I e prea mult, iar faptul că avea legată de picior şi o asemenea boală, nu face decît să-l decomande cu atăt mai puţin la un asemenea derby", a spus Crăciunescu pentru gsp.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 05:41 PM
Mesaj: #196
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Vasile Avram: "L-aş fi schimbat automat pe Tudor dacă ştiam că are varicelă"

Preşedintele CCA, Vasile Avram, a mărturisit că nu a avut cunoştinţă despre faptul că arbitrul Alexandru Tudor ar fi bolnav de varicelă, spunînd că, în cazul în care ar fi aflat despre acest lucru, ar fi delegat pe altcineva în locul "centralului" bucureştean la partida Rapid - CFR Cluj (1-4).

"Am aflat de faptul că Tudor are varicelă abia azi, din Gazetă. Eu am vorbit cu el la telefon de cîteva ori săptămîna, trecută, luni, joi şi vineri, dar nu mi-a spus nimic despre faptul că ar fi bolnav. Prin urmare, este fals faptul că l-am forţat să arbitreze meciul dintre Rapid şi CFR Cluj. L-aş fi schimbat automat dacă ştiam că are varicelă. Nu ştiu încă dacă el va arbitra în etapa viitoare, depinde de starea lui de sănătate şi de raportul de arbitraj", a spus Vasile Avram pentru gsp.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 05:41 PM
Mesaj: #197
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
"E inuman ce-a făcut CCA, o gafă imensă! Să se sancţioneze pe ei!"

Fostul preşedinte al CCA, Aron Huzu, a vorbit despre delegarea lui Alexandru Tudor la derby-ul dintre Rapid şi CFR Cluj în condiţiile în care centralul l-a informat pe conducătorul arbitrilor, Vasile Avram, că are varicelă şi nu este la 100% din capacităţile sale fizice.

"E inuman să-i ceri unui arbitru să ia parte la un joc dacă starea de sănătate nu-i permite. Spre ghinionul lui, lucrurile nu au ieşit cum s-ar fi aşteptat cei de la CCA. A fost o partidă disputată în viteză, au fost multe contraatacuri, iar nivelul a fost peste cel obişnuit în Liga I. Probabil că Tudor a alergat 12 sau 13 kilometri în condiţiile în care starea de sănătate nu i-ar fi permis. CCA a făcut o mare gafă, cred că ar trebui să se sancţioneze în primul rînd pe ei înşişi. Alexandru Tudor e om şi apoi arbitru, cine ştie la ce se putea ajunge. Astfel de jocuri nu treuie conduse doar de cei aflaţi pe lista FIFA, e nevoie de multă încredere în cei tineri, nu degeaba au fost promovaţi la acest nivel. Nu avem nevoie de brigăzi din străinătate. Aseară, Balaj a demonstrat asta, iar Oniţa şi Nica, dacă erau din Italia sau Spania, aveau două sau trei campionate mondiale la activ. Nici Marius Avram nu avea voie să lipsească de la etapă, e un arbitru în formă şi trebuie pus în valoare. Ca să revin la situaţia lui Tudor, UEFA apreciază momentele în care tu îi informezi asupra stării tale de sănătate. Te vor la 100% din capacitate, dai dovada faptului că ştii ce vrei de la viaţă!", a spus Huzu pentru gsp.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 06:12 PM
Mesaj: #198
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
George Copos: "Tudor a furat munca unor oameni, o ruşine!"

Încă finanţatorul Rapidului, George Copos, susţine că echipa sa a fost dezavantajată clar dee arbitrul Alexandru Tudor în meciul cu CFR Cluj (1-4), acuzîndu-l pe centralul bucureştean de furt calificat.

"Este o ruşine ca arbitrul Tudor, care poartă ecusonul FIFA, să fure munca unor oameni în felul în care a făcut-o. A fost furt calificat. Am avut două penalty-uri clare, iar Deac trebuia eliminat. Eu sînt împotriva arbitrilor străini, cei români mai şi greşesc, dar să nu o facă în felul în care a făcut-o Tudor în meciul cu CFR Cluj. De aceea cred că de acum încolo trebuie să aducem străini", a spus George Copos la Recursul Etapei, pe GSPTV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 06:13 PM
Mesaj: #199
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
"Sută la sută joacă Bornescu"

Copos a anunţat ieri că Bornescu (29 de ani) va debuta în vişiniu pe Ghencea: "Mircea e un mare rapidist şi acum e al nostru sută la sută şi e gata de Steaua, graţie lui Adrian Mititelu, un om extraordinar. Bornescu mi-a dat un SMS la un moment dat, cu care m-a convins să fac tot ce depinde de mine ca să-l transfer, mi-a scris cuvinte care m-au emoţionat. Nu e adevărat că ar fi gras, e într-o formă excelentă, fiindcă se pregăteşte cu noi de trei săptămîni".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 06:14 PM
Mesaj: #200
RE: Ştiri Rapid Bucureşti
Altă echipă cu Steaua

În afara lui Bornescu, Rapid va mai avea pe teren în derby alţi doi jucători noi: Cesinha şi Fernandes.

Adrian Iencsi şi Mugurel Buga sînt printre victimele meciului cu CFR Cluj, alături de Andrei Marinescu. Fundaşul central de 34 de ani şi atacantul de 32 pierd echipa din cauza prestaţiei de sîmbătă. Cu Steaua, locurile lor vor fi luate de Ricardo Fernandes, respectiv de Cesinha. Şi portughezul, şi brazilianul au lipsit în ultima perioadă din cauza unor accidentări.

"Cesi" a jucat 30 de minute cu CFR, primele după mai bine de o lună de pauză, în care s-a certat cu şefii pe seama unei accidentări. "Am pubalgie", zicea jucătorul. "Te prefaci, vrei să pleci la Steaua!", îl acuzau conducătorii. Sud-americanul revine ca titular chiar în Ghencea, contra unei formaţii cu care a negociat în vară şi pentru care ar putea evolua din retur.

Celălalt new-entry, Fernandes, profită de jocul slab pe care l-a făcut Iencsi împotriva Clujului, dar şi de relaţia proastă pe care fostul căpitan o are cu antrenorul Hizo. Din cauza tensiunilor dintre el şi "Dulău", Adi a renunţat în vară la poziţia de secund şi a rămas doar fotbalist.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
5 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut