Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
11-15-2009, 05:23 PM
Mesaj: #266
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Am venit să câştig campionatul cu CFR"

Andrea Mandorlini a acordat ieri, pentru EVZ, primul interviu ca antrenor al echipei din cartierul Gruia.

Echipa de fotbal CFR Cluj, liderul Ligii I, are, de ieri, un nou tehnician. Italianul Andrea Mandorlini (49 de ani), care i-a luat locul portughezului Antonio Conceicao (venit în Gruia în luna aprilie a acestui an), va semna azi contractul şi va conduce primul antrenament.

După negocieri purtate pe parcursul acestei săptămâni, Mandorlini, fost antrenor în Serie A la Siena şi la Bologna, a acceptat oferta ardelenilor. Ieri, italianul a ajuns la Cluj şi a stabilit datele înţelegerii, apoi a acordat un interviu pentru EVZ.

EVZ: Domnule Mandorlini, v-aţi înţeles până la urmă cu CFR Cluj?
Andrea Mandorlini: Acum sunt la Cluj, am căzut de acord asupra viitorului meu aici, iar mâine (n.r. - azi), de la ora 16.30-17.00, voi conduce primul antrenament, nu înainte de a fi prezentat, oficial, într-o conferinţă de presă. Contractul este valabil până în vară, cu opţiune de prelungire. Am evitat să vorbesc până azi (n.r. - ieri) despre oferta celor de la CFR din respect pentru fostul antrenor al echipei. Mai întâi trebuia lămurită situaţia lui.

Înainte de a vă decide să veniţi în România, aţi vorbit cu Zenga, Trombetta, Bergodi, care au lucrat aici?
Am vorbit cu ei şi am primit referinţe bune despre fotbalul vostru. Mi s-a spus că e un campionat dificil, echilibrat.

A contat şi faptul că italienii care au antrenat în Liga I s-au adaptat bine?
Ştiu ceea ce au făcut compatrioţii mei aici şi faptul că, în România, este un mediu propice pentru performanţă.

Ştiţi ceva despre România? Dar despre Cluj?
Nu ştiu foarte multe lucruri, dar voi afla. Am mai fost în vizită la voi în ţară, în 1984, pe când jucam la Inter Milano şi am avut meci cu Sportul
Studenţesc. Ulterior, am mai fost aici împreună cu preşedintele de la Atalanta. Înţeleg limba română, dar încă nu o pot vorbi. Românii vorbesc însă foarte bine italiana. Plus că sunt mulţi italieni în Cluj.

Antrenorii au viaţă foarte grea în campionatul românesc.
Credeţi că în campionatul Italiei este altfel? Nicăieri nu eşti bătut în cuie.

Aţi lucrat cu Vali Năstase şi cu Condrea, care v-au prezentat drept un antrenor dur, dar corect cu jucătorii.
Sunt măgulit, dacă au spus asta despre mine. Poate că aşa e, sunt dur, dar corect. Sper să mă fac respectat.

V-au fost trasate obiectivele?
Am venit aici ca să câştig campionatul. E clar pentru mine că acesta este obiectivul numărul unu. Voi aduce la echipă un preparator fizic şi doi "secunzi" italieni.

Recent, aţi concurat cu argentinianul Cuper pentru postul de antrenor la Aris Salonic. De ce nu aţi semnat cu grecii?
A fost doar o tatonare. Nu au fost serioşi şi am oprit negocierile.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca - Sebi Raducu - 08-03-2009, 10:19 PM
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca - Sebi Raducu - 11-15-2009 05:23 PM
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca - avid - 02-03-2010, 09:12 PM

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
4 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut