Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Incepe circul ! Eu cu cine votez? Si de ce?
12-11-2009, 02:10 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-11-2009 02:11 AM de gonen.)
Mesaj: #28
RE: Incepe circul ! Eu cu cine votez? Si de ce?
un mesaj primit de la un reprezentant in Biroul Electoral al Sectiilor de Votare din Strainatate si care nu e membru al nici unui partid important
Citat:Dragi prieteni din capul locului vreau sa retineti faptul ca masiva frauda electorala a PSD-ului din 2000 si apoi a PDL-ului si a PSD-ului in aceasi
masura din 2004 din Romania s-a mutat anul acesta in Diaspora de partea PD-L-ului de frica presei probabil.

La sectia de votare din Gara de Nord, tinand cont de cozile interminabile pe care le-am vazut cu totii au votat aprox 800 de cetateni. La sectia de votare din Paris au votat in aceasi zi aprox 4000 de cetateni! Dupa un calcul simplu rezulta ca fiecare alegator din Paris a avut la dispozitie doar 40 de secunde pentru tot procesul de votare.
In Republica Moldova sunt declarati la ambasada doar 1 sfert din numarul celor care au votat iar procentele pe candidat au fost urmatoarele: 96,4 % Basescu, 3,6 % Geoana.
In Diaspora conform Hotararii de Guvern Nr.1044 din 23 Septembrie 2009 (luata de Guvernul Interimar BOC) alegatorii pot vota cu urmatoarele acte: Carte de Identitate romaneasca, carte de indentitate provizorie, buletinul de
identitate, carte de alegator, pasaport diplomatic, pasaport diplomatic
electronic, pasaport de serviciu, pasaport de serviciu electronic, pasaport
simplu, pasaport simplu electronic, pasaport simplu temporar, titlu de calatori
(foaie A4 in care scriu reprezentantii diplomatici din Ambasade ca este in
concediu in tara x) adica poti vota de 5-6-7 ori fara sa fi macar banuit de
ceva.
A nins cu contestatii si sesizari de genul: s-a pierdut partea cauciucata cu mentiunea VOTAT de pe stampila, dar am permis votarea cu partea din
plastic a stampilei inmuiata in tusiera pentru ca erau multi alegatori. Am
ramas fara autocolante si am luat din ambasada pe cele de la europarlamentare care au ramas din vara. Zeci de autocare opresc in fata sectiei si cobora sute de alegatori dar nu avem paza sa solutionam aceasta problema. Sectia de votare a ramas deschisa pana la ora locala 22:45 pentru ca erau multi alegatori. In interiorul cabinei de votare a fost lipit un afis pe care scria "Votati Basescu" care a fost descoperit abia la inchiderea sectiei. Etc!
Asa s-au desfasurat alegerile in Diaspora cea care a decis presedintele Romaniei.
Procentele au fost urmatoarele : 78% Basescu, 22% Geoana.
Numarul total al celor care au votat in turul 1 este 80.000 iar in turul 2 - 160.000.
Dat fiind toate aceste lucruri am contestat procesul verbal alaturi cu majoritatea colegilor din BEC Strainatate si am refuzat sa semnam procesul verbal final datorita incalcarilor grave ale legii si alterarea doritei populatiei prin manipulare, amenintare, mituire, vot multiplu si turism electoral. Contestatia ne-a fost azi respinsa de BEC prin votul celor 5 judecatori si al
reprezentantantilor PD-L, UDMR si PNG.


la consultatul din Paris au fost 3785 de oamnei prezenti la vot
3747 de buletine valabil exprimate
29 buletine nule
7800 de buletine de vot primite de sectie pentru utilizare
rezultate :
basescu 3115 voturi( 83.13%)
geoana 632 de voturi (16.86%)

http://www.gruppo-maxima.ro/wiki - Stiinta si doar atat
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Incepe circul ! Eu cu cine votez? Si de ce? - gonen - 12-11-2009 02:10 AM

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut