Marţi s-au disputat primele partide din etapa a 21-a a campionatului de fotbal al Olandei, încheiate cu următoarele rezultate:
Olanda: Eredivisie - Etapa 21
Marti 02 februarie 2010
02.02.2010, NC Breda, Stadion: "Rat Verlegh", ora: 21:00
NAC Breda - AZ Alkmaar 1 - 1 (0-0)
Au marcat: 0-1 Moisander (75), 1-1 Kwakman (89)
02.02.2010, Venlo, Stadion: "Seacon", ora: 21:00
VVV Venlo - SC Heerenveen 3 - 1 (3-1)
Au marcat: 1-0 De Regt (11), 2-0 Garcia (14), 3-0 Calabro (16), 3-1 Sibon (35 p)
02.02.2010, AJ Nijmegen, Stadion: "Goffert", ora: 21:00
NEC Nijmegen - Willem II Tilburg (
amanat)
Au marcat:
Miercuri 3 februarie 2010
03.02.2010, Groningen, Stadion: "Euroborg", ora: 21:00
FC Groningen - ADO Den Haag 2 - 0 (1-0)
Au marcat: 1-0 Granqvist (16 p), 2-0 Holla (58)
03.02.2010, Eindhoven, Stadion: "Philips", ora: 21:00
PSV Eindhoven - FC Utrecht 2 - 1 (1-1)
Au marcat: 1-0 Toivonen (6), 1-1 Keller (39), 2-1 Engelaar (60)
Cartonas rosu: Keller (77 - FC Utrecht)
03.02.2010, PP Enschede, Stadion: "De Grolsch Veste", ora: 21:00
FC Twente Enschede - Heracles Almelo 2 - 0 (1-0)
Au marcat: 1-0 Ruiz Gonzalez (43), 2-0 N'Kufo (66)
03.02.2010, Amsterdam, Stadion: "Amsterdam ArenA", ora: 21:15
Ajax Amsterdam - Roda JC Kerkrade 4 - 0 (0-0)
Au marcat: 1-0 Suarez (54 p), 2-0 Suarez (68 p), 3-0 Suarez (79), 4-0 Suarez (86)
Cartonas rosu: De Fauw (67 - Roda JC Kerkrade)
03.02.2010, Rotterdam, Stadion: "De Kuip", ora: 21:45
Sparta Rotterdam - Vitesse Arnhem 1 - 1 (0-0)
Au marcat: 1-0 Falkenburg (60), 1-1 Greene (89)
Joi 04.02.2010
04.02.2010, ND Waalwijk, Stadion: "Mandemakers", ora: 21:00
RKC Waalwijk - Feyenoord Rotterdam 0 - 1 (0-0)
Au marcat: 0-1 Tomasson (48)
Cartonas rosu: Landzaat (84 - Feyenoord Rotterdam)
Clasament
1 |
PSV Eindhoven |
55 |
21 |
17 |
4 |
0 |
49 |
14 |
35 |
2 |
FC Twente Enschede |
55 |
21 |
17 |
4 |
0 |
42 |
15 |
27 |
3 |
Ajax Amsterdam |
46 |
21 |
14 |
4 |
3 |
60 |
17 |
43 |
4 |
Feyenoord Rotterdam |
42 |
21 |
12 |
6 |
3 |
32 |
17 |
15 |
5 |
Heracles Almelo |
33 |
21 |
10 |
3 |
8 |
27 |
28 |
-1 |
6 |
FC Utrecht |
32 |
21 |
8 |
8 |
5 |
24 |
20 |
4 |
7 |
NAC Breda |
30 |
21 |
8 |
6 |
7 |
29 |
30 |
-1 |
8 |
AZ Alkmaar |
29 |
21 |
9 |
2 |
10 |
33 |
24 |
9 |
9 |
FC Groningen |
27 |
21 |
7 |
6 |
8 |
25 |
28 |
-3 |
10 |
VVV Venlo |
24 |
21 |
5 |
9 |
7 |
29 |
30 |
-1 |
11 |
Vitesse Arnhem |
23 |
21 |
6 |
5 |
10 |
24 |
34 |
-10 |
12 |
Roda JC Kerkrade |
20 |
21 |
5 |
5 |
11 |
25 |
40 |
-15 |
13 |
SC Heerenveen |
20 |
21 |
6 |
2 |
13 |
23 |
39 |
-16 |
14 |
Sparta Rotterdam |
20 |
21 |
5 |
5 |
11 |
20 |
37 |
-17 |
15 |
NEC Nijmegen |
19 |
20 |
4 |
7 |
9 |
22 |
35 |
-13 |
16 |
ADO Den Haag |
18 |
21 |
4 |
6 |
11 |
20 |
38 |
-18 |
17 |
Willem II Tilburg |
17 |
20 |
5 |
2 |
13 |
24 |
39 |
-15 |
18 |
RKC Waalwijk |
12 |
21 |
4 |
0 |
17 |
17 |
40 |
-23 |
Etapa viitoare (5-7 februarie 2010)
Willem II Tilburg - NAC Breda -:-
Heracles Almelo - FC Groningen -:-
PSV Eindhoven - ADO Den Haag -:-
Roda JC Kerkrade - Sparta Rotterdam -:-
SC Heerenveen - FC Utrecht -:-
AFC Ajax Amsterdam - FC Twente Enschede -:-
Feyenoord Rotterdam - AZ Alkmaar -:-
RKC Waalwijk - NEC Nijmegen -:-
VVV Venlo - SBV Vitesse Arnhem -:-