Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer

Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Jocurile Olimpice 08.08.2012 - 12:54

JO 2012: Finala Brazilia - Mexic in turneul masculin

JO 2012: Finala Brazilia - Mexic in turneul masculin
Finala turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de vară ediţia 2012 se va disputa sâmbătă, 11 august, între reprezentativele Braziliei şi Mexicului, pe stadionul londonez Wembley.

Luni seara, Brazilia a dispus cu scorul de 3-0 de selecţionata Coreei de Sud, graţie reuşitelor lui Romulo (min.38) şi Leandro Damiao (min.57 şi 64), într-o partidă din semifinalele competiţiei, disputată pe stadionul Old Trafford din Manchester, în faţa a 70.000 de spectatori.

Au evoluat formaţiile:

Brazilia: Gabriel - Rafael, Thiago Silva, Juan (Bruno Uvini, min.83), Marcelo (Hulk, min.75) - Romulo, Sandro, Alex Sandro - Oscar, Neymar - Leandro Damiao (Alexandre Pato, min.78).

Coreea de Sud: Bungyoung Lee - Jaesuk Oh, Seokho Hwang, Younggwon Kim, Sukyoung Yun - Taehee Nam, Jacheol Koo (Wooyung Jung, min.58), Sungyueng Ki, Bokiung Kim - Hyunsung Kim (Chuyuong Park, min.71), Dongwon Ji (Baek Sungdong, min.77).

În celălalt meci din penultimul act, Mexicul a dispus cu 3-1 de Japonia, prin golurile lui Marco Fabian (min.30), Oribe Pealta (min.65) şi Cortes (min.90+3), după ce niponii reuşiseră deschiderea scorului în minutul 12, prin Otsu. Jocul s-a disputat pe stadionul Wembley, în prezenţa a 72.372 spectatori.

Au evoluat formaţiile:

Mexic: Corona - Israel Jimenez, Mier, Reyes, Chavez - Salcido, Enríquez - Aquino (Cortes, min.90), Giovani dos Santos (Raul Jiménez, min.46), Fabián - Peralta.

Japonia: Gonda - Hiroki Sakai, Suzuki, Yoshida, Tokunaga - Yamaguchi, Ohgihara (Saito, min.83) - Kiyotake (Usami, min.77), Otsu, Higashi (Sugimoto, min.70) - Nagai.

Coreea de Sud şi Japonia, învinsele din semifinale, se vor întâlni vineri, 10 august, pe stadionul Millennium din Cardiff, în meciul pentru locul 3, care va stabili echipa medaliată cu bronz.






Taguri: JO 2012    Brazilia    Corea de Sud    Mexic    Japonia    finala Wembley   

Comenteaza

Ultimele stiri - Jocurile Olimpice

Alibaba a devenit sponsor principal al Jocurilor Olimpice

Compania chineză de comerț online Alibaba a devenit sponsor principal al Jocurilor Olimpice, după ce a semnat un contract valabil până în anul 2028 cu Comitetul Internațional Olimpic (CIO)....

Postul de televiziune Eurosport este noua gazda a transmisiunilor Jocurilor Olimpice in Europa

Postul de televiziune Eurosport este noua gazdă a transmisiunilor Jocurilor Olimpice în Europa, în urma unui parteneriat dintre Discovery Communications şi Comitetul Olimpic Internaţional....

Comitetul Olimpic Italian si-a retras candidatura privind organizarea Jocurilor Olimpice din 2024

Comitetul Olimpic Italian şi-a retras, marţi, candidatura privind organizarea Jocurilor Olimpice din 2024 la Roma, după ce consiliul local a votat împotriva acestui proiect. Primarul Romei,...

Portarul nationalei feminine a SUA, suspendat 6 luni, pentru jigniri aduse adversarilor

Portarul naționalei feminine de fotbal a SUA, Hope Solo, a fost suspendat 6 luni din activitatea sportivă după ce a catalogat echipa Suediei drept o "adunătură de lași", după...

JO 2016: Clasamentul final pe medalii - SUA, pe primul loc | Romania, locul 47

Delegația Statelor Unite a ocupat detașat primul loc în clasamentul final pe medalii la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în timp ce România a terminat pe locul 47. Cu cinci medalii...

JO 2016 | Fotbal feminin: Germania, campioana olimpica in premiera

Echipa feminină de fotbal a Germaniei a devenit în premieră campioană olimpică, vineri, la Jocurile de la Rio de Janeiro, după ce a învins în finala de la Maracana echipa Suediei cu scorul...

JO 2016 | Neymar nu mai vrea sa fie capitanul echipei Braziliei

Atacantul brazilian Neymar, medaliat cu aur cu echipa olimpică la Jocurile Olimpice 2016, a declarat, sâmbătă seara, că nu dorește să mai fie căpitanul echipei A a Braziliei. "Este...

JO 2016 | Brazilia a cucerit primul titlu olimpic din istoria sa

Selecționata masculină de fotbal a Braziliei a cucerit titlul olimpic, singurul care lipsea din impresionantul său palmares, învingând cu scorul de 5-4 după executarea loviturilor de...

JO 2016: Pele nu va juca niciun rol la ceremonia de inchidere

Fostul mare fotbalist brazilian Pelé nu va juca niciun rol la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, programată duminică, pe stadionul "Maracana", au...

JO 2016 | Finala Brazilia - Germania

Echipele Braziliei și Germaniei se vor întâlni în finala turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, sâmbătă, pe celebrul stadion Maracana. Brazilia a...

JO 2016 | Ovidiu Hategan va arbitra semifinala Brazilia - Honduras

Arbitrul român Ovidiu Hațegan va conduce meciul dintre selecționatele Braziliei și Hondurasului, care va avea loc miercuri, în semifinalele turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor...



Top News

-Avancronica meciului CFR Cluj - FC Voluntari

-Avancronica meciului Viitorul - CS U Craiova

-Atletico Madrid, ținută în șah de nou-promovata Girona

-Remiză în partida dintre Lyon și Bordeaux

-Vlad Chiricheș, titular la Napoli în prima etapă a sezonului

-Liga 1 - Etapa 7: Rezultate şi marcatori

-Toşca, în lotul lui Betis pentru meciul cu Barcelona




Câte medalii de aur vor lua sportivii români la JO?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
  » rezultate   » arhiva

Votează cel mai bun fotbalist român în 2016
N. Stanciu
Ad. Popa
Fl. Andone
C. Săpunaru
D. Rotariu
V. Chiricheş
R. Marin
C. Tătărușanu
B. Stancu
A. Chipciu
A. Toşca
D. Grigore
C. Keserü
E. Bicfalvi
R. Benzar
A. Ivan
C. Moți
A. Prepeliţă
O. Hoban
C. Pantilimon
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alejandro Gavatorta
Argentina
37 ani

Aleksandar Madžar
Muntenegru
39 ani

Alexandru Ichim
România
28 ani

Antonio Benarrivo
Italia
49 ani

Bocar Djumo
Guineea-Bissau
23 ani

Călin Zanc
România
46 ani

Ciprian Stancu
România
37 ani

Didier Six
Franța
63 ani

Giuseppe Bellusci
Italia
28 ani

Ioan Hora
România
29 ani

Ivan Fatić
Muntenegru
29 ani

Ivan Vukadinović
Serbia
33 ani

Nelu Mitrică
România
47 ani

Njegoš Goločevac
Serbia
34 ani

Rajko Brežančć
Serbia
28 ani

Ramiro Costa
Argentina
25 ani

Robert Lewandowski
Polonia
29 ani

Ryan Griffiths
Australia
35 ani

Scott McDonald
Australia
34 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


2017-2018


Liga 1 2017-2018
18.08.2017 Astra Giurgiu CSM Politehnica Iași C
19.08.2017 Gaz Metan Mediaș ACS Poli Timișoara C
19.08.2017 Juventus București Steaua București C
20.08.2017 FC Viitorul CS Universitatea Craiova C
20.08.2017 CFR 1907 Cluj FC Voluntari C
21.08.2017 FC Botoșani
18:30
Concordia Chiajna Dolce Sport 1 C
21.08.2017 Dinamo București
21:00
Sepsi Sfântu Gheorghe Dolce Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 19
2. CS Universitatea Craiova 15
3. Steaua București 15
4. FC Botoșani 13
5. Astra Giurgiu 12
6. ACS Poli Timișoara 10
7. Dinamo București 9
8. CSM Politehnica Iași 9
9. FC Voluntari 8
10. Sepsi Sfântu Gheorghe 6
11. FC Viitorul 5
12. Gaz Metan Mediaș 4
13. Concordia Chiajna 2
14. Juventus București 2
Clasament 2017-2018

Liga 2


Liga 2
18.08.2017 ASA Târgu-Mureș Luceafărul Oradea C
18.08.2017 CS Mioveni Olimpia Satu-Mare C
18.08.2017 FC Argeș Pitești Știința Miroslava C
19.08.2017 Ripensia Timișoara Sportul Snagov C
19.08.2017 FC Hermannstadt Dunărea Călărași C
19.08.2017 Metaloglobus București Pandurii Târgu-Jiu C
19.08.2017 Chindia Târgoviște ASU Poli Timişoara C
19.08.2017 Dacia Unirea Brăila Foresta Suceava C
19.08.2017 CS Balotești CS Afumați C
19.08.2017 Academica Clinceni FC UTA Arad C


1. Ripensia Timișoara 9
2. ASA Târgu-Mureș 9
3. FC Hermannstadt 9
4. CS Mioveni 7
5. FC UTA Arad 7
6. ASU Poli Timişoara 6
7. Pandurii Târgu-Jiu 5
8. Dacia Unirea Brăila 4
9. Academica Clinceni 4
10. FC Argeș Pitești 4
11. Chindia Târgoviște 4
12. Sportul Snagov 4
13. Olimpia Satu-Mare 4
14. Luceafărul Oradea 1
15. Metaloglobus București 1
16. Știința Miroslava 1
17. Dunărea Călărași 1
18. CS Balotești 1
19. CS Afumați 1
20. Foresta Suceava 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5