Naţionala de fotbal a Zambiei va încerca să îşi apere titlul de campioană la
Cupa Africii pe Naţiuni 2013, care va avea loc în Africa de Sud în perioada 19 ianuarie - 10 februarie.
De la ediţia de anul acesta lipsesc cele mai titrate echipe de pe continent, Egiptul (7 titluri) şi Camerunul (4 titluri), dar sunt prezente formaţii puternice, precum Zambia (campioana en titre), Cote d'Ivoire, Ghana, dar fi reprezentativa Insulelor Capului Verde, debutantă la un turneu final.
Partida de deschidere a competiţiei va avea loc sâmbătă, de la ora 18:00 (ora României), între Africa de Sud şi selecţionata Insulelor Capului Verde. Finala va avea loc pe 10 februarie (ora 20:00), la Johannesburg.
Un singur jucător care evoluează în campionatul României la evolua la CAN 2013, Varela (I. Capului Verde), care e legitimat la FC Vaslui, dar vor juca şi fotbalişti care au trecut prin campionatul nostru intern, ca ivorianul Lacina Traore (ex-CFR Cluj), burkinabezul de origine ivoriană Djakaridja Kone (ex-Dinamo), burkinabezul Paul Koulibaly (ex-Dinamo) etc.
Componenţa grupelor:
Grupa A: Africa de Sud, Insulele Capului Verde, Angola, Maroc;
Grupa B: Ghana, RD Congo, Mali, Niger;
Grupa C: Zambia, Etiopia, Nigeria, Burkina Faso;
Grupa D: Cote d
'Ivoire, Togo, Tunisia, Algeria
Programul competiţiei (ora României):
sâmbătă 19 ianuarie (Grupa A), la Johannesburg
18:00: Africa de Sud - I. Capului Verde
21:00: Angola - Maroc
duminică 20 ianuarie (Grupa B), la Port lizabeth
17:00: Ghana - RD Congo
20:00: Mali - Niger
luni 21 ianuarie (Grupa C), la Nelspruit
17:00: Zambia - Etiopia
20:00: Nigeria - Burkina Faso
marţi 22 ianuarie (Grupa D), la Rustenburg
17:00: Cote d'Ivoire - Togo
20:00: Tunisia - Algeria
miercuri 23 ianuarie (Grupa A), la Durban
17:00: Africa de Sud - Angola
20:00: Maroc - I. Capului Verde
joi 24 ianuarie (Grupa B), la Port Elizabeth
17:00: Ghana - Mali
20:00: Niger - RD Congo
vineri 25 ianuarie (Grupa C), la Nelspruit
17:00: Zambia - Nigeria
20:00: Burkina Faso - Etiopia
sâmbătă 26 ianuarie (Grupa D), la Rustenburg
17:00: Cote d'Ivoire - Tunisia
20:00: Algeria - Togo
duminică 27 ianuarie (Grupa A)
19:00: Maroc - Africa de Sud, la Durban
19:00: I. Capului Verde - Angola, la Port Elizabeth
luni 28 ianuarie (Grupa B)
19:00: Niger - Ghana, la Port Elizabeth
19:00: RD Congo - Mali, la Durban
marţi 29 ianuarie (Grupa C)
19:00: Burkina Faso - Zambia, la Nelspruit
19:00: Etiopia - Nigeria, la Rustenburg
miercuri 30 ianuarie (Grupa D)
19:00: Algeria - Cote d'Ivoire, la Rustenburg
19:00: Togo - Tunisia, la Nelspruit
SFERTURI DE FINALĂ
sâmbătă 2 februarie
17:00: câştigătoarea Grupei B - locul 2 în Grupa A (sfertul 2), la Port Elizabeth
20:30: câştigătoarea Grupei A - locul 2 în Grupa B (sfertul 1), la Durban
duminică 3 februarie
17:00: câştigătoarea Grupei D - locul 2 în Grupa C (sfertul 4), la Rustenburg
20:30: câştigătoarea Grupei C - locul 2 în Grupa D (sfertul 3), la Nelspruit
SEMIFINALE
miercuri 6 februarie
17:00: câştigătoarea sfertului 1 - câştigătoarea sfertului 4, la Durban
20:30: câştigătoarea sfertului 2 - câştigătoarea sfertului 3, la Nelspruit
MECIUL PENTRU LOCUL 3
20:00: sâmbătă 9 februarie, la Port Elizabeth
FINALA
20:00: duminică 10 februarie, la Johannesburg