Steaua București este ultima echipă care a obținut calificarea în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, joi seara, după ce a învins formația de liga a patra Avântul Bârsana, din Maramureș, cu scorul de 4-0, pe stadionul "Comunal" din Berceni, în șaisprezecimile de finală ale competiției KO.
Meciul s-a desfășurat într-un singur sens, către poarta formației maramureșene, iar steliștii, care au aliniat o formulă cu multe rezerve, au punctat de patru ori, prin Mihai Răduț (19, 69) și Pantelis Kapetanos (63, 90), ratând numeroase ocazii de gol.
Antrenorul Stelei, Laurențiu Reghecampf, i-a folosit ca titulari pe Fernando Varela, Ionuț Neagu, Ionuț Mitriță (debuturi), dar și pe Gabi Matei, Florin Niță, Cornel Râpă sau Mihai Costea.
În optimile de finală s-au calificat 13 echipe din prima ligă, FC Vaslui, Viitorul Constanța, ACS Poli Timișoara, ASC Corona 2010 Brașov, Dinamo, Pandurii, Gaz Metan Mediaș, FC Botoșani, FC Brașov, Petrolul Ploiești, Astra Giurgiu, Oțelul Galați și Steaua, una de liga a doua, Rapid București, una de liga a treia, FC Chindia Târgoviște, și una de liga a cincea, CS Ripensia Timișoara.
Rezultatele din șaisprezecimile de finală:
Marți
FC Vaslui (I) - CS Metalul Reșița (II) 1-0 (0-0), stadion "Municipal"-Vaslui
A marcat: Adrian Pătulea (53).
Arbitru: Adrian Illyeș (Ploiești); arbitri asistenți: Gabriel Bârjac (Zalău), Ionel Valentin Dumitru (Gherghița/PH); arbitru de rezervă: Claudiu Ștef (Târgu Mureș)
Observatori: Laurențiu Vărgatu (Brăila)-CCA, Octavian Goga (Brașov)-FRF
FCM Dorohoi (III) - FC Viitorul Constanța (I) 0-3 (0-2), stadion "1 Mai"-Dorohoi
Au marcat: Mircea Axente (7), Alexandru Lazăr (16), Cristian Gavra (84).
Alexandru Vrabie (FCM) a ratat un penalty în min. 60 (a apărat portarul Alexandru Buzbuchi).
Arbitru: Emil Voicu (Bacău); arbitri asistenți: Vladimir Urzică (Piatra Neamț), Ovidiu Arușoaie (Piatra Neamț)
Observatori: Ionel Popa (Pașcani)-CCA, Mircea Stănișteanu (Vaslui)-FRF
FC Bihor (II) - ACS Poli Timișoara (I) 0-1 (0-0), stadion "Iuliu Bodola"-Oradea
A marcat: Cristian Bărbuț (74).
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); arbitri asistenți: Cristian Nicolae Lucaci (Baia Mare), Radu Despa (Baia Mare); arbitru: Adrian Șuta (Baia Mare)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare)-CCA, Dorel Cura (Arad)-FRF
ASC Corona 2010 Brașov (I) - SC Bacău (II) 1-0 (1-0), stadion "Carpați"-Brașov
A marcat: Jose Giorginho Aguirre (21).
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); arbitri asistenți: Iulius-Timar Radu (Marghita/BH), Ovidiu Timar (Marghita/BH); arbitru de rezervă: Marius Omuț (Oradea)
Observatori: Costin Toma (Piatra Neamț)-CCA, Costin Dan (Zalău)-FRF
FC Chindia Târgoviște (III) - AFC Săgeata Năvodari (I) 2-0 (0-0), stadion "Eugen Popescu"-Târgoviște
Au marcat: Georgian Honciu (63-penalty), Cristian Cherchez (73).
Cartonaș roșu: Florin Achim (Săgeata, 81).
Arbitru: Dragoș Istrate; arbitri asistenți: Andrei Constantinescu, Andrei Simonis (toți din București)
Observatori: Adrian Vidan (București)-CCA, Silviu Lung sr (Craiova)-FRF
CS Ripensia Timișoara (V) - FC Universitatea Cluj (I) 2-1 (2-1), stadion "Dan Păltinișanu"-Timișoara
Au marcat: Olimpiu Ciobai (13), Joseph Anagor (21), respectiv Octavian Ursu (38).
Arbitru: Dorian Micloșină (Reșița); arbitri asistenți: Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu), Răzvan Constantin Nistoran (Reșița)
Observatori: Cornel Pantea (Oradea)-CCA, Nicu Florescu (Sibiu)-FRF
Dinamo București (I) - CS Sănătatea SP Cluj (III) 4-0 (1-0), stadion "Dinamo"-București, 20,30, Sport.ro)
Au marcat: Kevin Zougoula (41, 48), Ionel Dănciulescu (54), Dorin Rotariu (63).
Arbitru: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel); arbitri asistenți: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Speranța Popescu (București); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraș)
Observatori: George Ionescu (București)-CCA, Pantea Nicolae (București)-FRF
Miercuri 25 septembrie:
Pandurii Tg. Jiu (I) - FC Farul Constanța (II) 4-0 (2-0), stadion "Tudor Vladimirescu"-Târgu Jiu, ora 16,00, Digi Sport)
Au marcat: Alex Dos Santos (1), Feiz Shamsin (27, 70, 74).
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu)-CCA, Petre Mehedințu (Timișoara)-FRF
CS Petrolistul Boldești (IV) - CS Gaz Metan Mediaș (I) 0-4 (0-1), stadion "Viorel Mateianu"-Boldești-Scăeni
Au marcat: Azdren Llullaku (40-penalty, 90+1), Zarko Markovic (48), Răzvan Avram (66).
Cartonaș roșu: Florin Sandu (Gaz Metan, 82).
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești/AG); arbitri asistenți: Petruța Iugulescu (Târgoviște), Romică Bîrdeș (Pitești)
Observatori: Gheorghe Moise (București)-CCA, Lajos Szatmari (București)-FRF
Gloria Buzău (II)-FC Botoșani (I) 0-2 (0-0, 0-0), după prelungiri; stadion "Gloria"-Buzău
Au marcat: George Cârjan (104), Cătălin Vraciu (109).
Arbitru: Dragoș Teodor (Constanța); arbitri asistenți: Bogdan Velicu (București), Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Eduard Ioniță (Constanța)
Observatori: Cristinel Rusu (Focșani)-CCA, Gabriel Oprea (Snagov)-FRF
FC Brașov (I) - FC CFR Cluj (I) 3-1 (2-0), stadion "Tineretului"-Brașov
Au marcat: Adnan Aganovic (13), Ionuț Rada I (17, autogol), Romeo Surdu (90-penalty), respectiv Felice Piccolo (55-penalty).
Iulian Popa (FC Brașov) a ratat un penalty în min. 90+2 (șut pe lângă poartă).
Arbitru: Marcel Bîrsan; arbitri asistenți: Iulian Radu, Mircea Mihail Grigoriu (toți din București); arbitru de rezervă: Barna Bajko (Miercurea Ciuc)
Observatori: Corneliu Fecioru (București)-CCA, Alexandru Boc (București)-FRF
FC Universitatea Craiova (II) - FC Petrolul Ploiești (II) 0-1 (0-1), stadion "Municipal"-Drobeta Turnu Severin
A marcat: Sony Mustivar (18).
Arbitru: Iulian Dima (București); arbitri asistenți: Marius Nicoară (Băile Herculane), Andrei Constantinescu (București); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin)
Observatori: Nicolae Marodin (București)-CCA, Constantin Constantinescu (Slatina)-FRF
Joi 26 septembrie:
FC Astra Giurgiu (I) - ACS Berceni (II) 4-1 (2-1), stadion "Marin Anastasovici"-Giurgiu
Au marcat: Sadat Bukari (14), Constantin Budescu (31, 90+4-penalty), Marian Cristescu (83), respectiv Alexandru Stan (33).
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenți: Adrian Popescu (Craiova), Ionuț Babadac (Alexandria); arbitru de rezervă: Floarea Cristina Babadac (Alexandria)
Observatori: Marian Dorobanțu (Buzău)-CCA, Paul Cazan (București)-FRF
Oțelul Galați (I) - CS Concordia Chiajna (I) 6-2 (2-0), stadion "Oțelul"-Galați
Au marcat: Ioan Filip (5), Cristian Sîrghi (44), Cristian Melinte (autogol, 47), Victor Astafei (62), Marquinhos (55, 77), respectiv Wellington (50), Tiberiu Serediuc (82).
Marquinhos (Oțelul) a ratat un penalty în min. 39 (a apărat portarul Victor Râmniceanu).
Arbitru: Florin Miron (București); arbitri asistenți: Sebastian Stoianov (Constanța), Vlad Bârleanu (București); arbitru de rezervă: Andrei Moroiță (Ploiești)
Observatori: Constantin Ștefan (București)-CCA, Vasile Mihu(Constanța)-FRF
Rapid București (II) - FC Ceahlăul Piatra Neamț (I) 3-1 (3-0), stadion "Giulești-Valentin Stănescu"-București
Au marcat: Mădălin Martin (13), Andrei Ciolacu (26), Cătălin Doman (35), respectiv Emil Dică (70).
Cartonaș roșu: Claudiu Herea (Rapid, 81).
Arbitru: Cătălin Popa (Pitești); arbitri asistenți: Gabriel Sabin Stroe (Pitești), George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Robert Avram (Pitești)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria)-CCA, Romică Chihaia (București)-FRF
Steaua București (I) - Avântul Bârsana (IV) 4-0 (1-0), stadion "Comunal"-Berceni, 20,30, Pro TV)
Au marcat: Mihai Răduț (19, 69), Pantelis Kapetanos (63, 90).
Arbitru: Dan Grigore Botescu (București); arbitri asistenți: Ionuț Marius Bobe (Videle), Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Sorin Andrei Antonie (București)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea)-CCA, Adrian Rămureanu (București)-FRF.