Joi seară, s-au jucat meciurile din etapa a doua a
fazei grupelor Europa League. Unul dintre cele mai spectaculoase meciuri a fost cel de la Trabzon, unde formația locală a remizat, scor 3-3 cu Lazio, după ce a condus la un moment dat cu 3-1. Fosta adversară a Stelei din play-off-ul Champions League, Legia Varşovia, a pierdut acasă, scor 0-1, cu Apollon Limassol.
Rezultate înregistrate în partidele disputate, joi seară, în etapa a doua a grupelor Ligii Europa:
Grupa G:
Rapid Viena (Austria) - Dinamo Kiev (Ucraina) 2-2
Au marcat: Burgstaller '53, Trimmel '90+4 / Iarmolenko '30, Dibon '34 (autogol)
RC Genk (Belgia) - FC Thun (Elveţia) 2-1
Au marcat: Gorius '55, Vossen '63 / Martinez '90+3
Grupa H:
FC Sevilla (Spania) - SC Freiburg (Germania) 2-0
Au marcat: Perotti '63 (penalti), Bacca '90+1
Slovan Liberec (Cehia) - Estoril (Portugalia) 2-1
Au marcat: Sural '5, Kovac '62 / Leal '45
Grupa I:
NK Rijeka (Croaţia) - Betis Sevilla (Spania) 1-1
Au marcat: Benko '10 / Cedric '14
Olympique Lyon (Franţa) - Vitoria Guimaraes (Portugalia) 1-1
Au marcat: Gonalons '53 / Maazou '39
Grupa J:
Legia Varşovia (Polonia) - Apollon Limassol (Cipru) 0-1
A marcat: Sangoy '56
Trabzonspor (Turcia) - Lazio Roma (Italia) 3-3
Au marcat: Erdogan '12, Mierzejewski '22, Henrique '35 / Onazi '29, Floccari '84, '85
Grupa K:
Anji Mahacikala (Rusia) - Tottenham Hotspur (Anglia) 0-2
Au marcat: Defoe '34, Chadli '40
Tromso IL (Norvegia) - Şerif Tiraspol (Moldova) 1-1
Au marcat: Ondrasek '65 / Ricardinho '87
Grupa L:
Şahtior Karagandi (Kazahstan) - Maccabi Haifa (Israel) 2-2
Au marcat: Finoncenko '40, Tarasov '45 / Ezra '54, Turgeman '79
AZ'67 Alkmaar (Olanda) - PAOK Salonic (Grecia) 1-1
Au marcat: Gouweleeuw '82 / Salpingidis '90+3
Grupa A:
Kuban Krasnodar (Rusia) - FC Valencia (Spania) 0-2
Au marcat: Alcacer '73, Feghouli '81
Swansea City (Anglia) - St. Gall (Elveţia) 1-0
A marcat: Routledge '52
Grupa B:
Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) - Dinamo Zagreb (Croaţia) 3-0
Au marcat: Juninho Quixada '12, Misidjan '34, Diakov '61
Cernomoreţ Odessa (Ucraina) - PSV Eindhoven (Olanda) 0-2
Au marcat: Depay '13, Jozefzoon '88
Grupa C:
Esbjerg (Danemarca) - FC Salzburg (Austria) 1-2
A marcat: Diouf '89 / Alan '6, '38
Elfsborg IF (Suedia) - Standard Liege (Belgia) 1-1
Au marcat: Claesson '23 / Bia '62
Grupa D:
Rubin Kazan (Rusia) - Zulte Waregem (Belgia) 4-0
Au marcat: Duplus '60 (autogol), Eremenko '73, Riazanţev '81, Natcho '89
Wigan Athletic (Anglia) - NK Maribor (Slovenia) 3-1
Au marcat: Powell '22, '90+1, Watson '34 / Tavares '60
Grupa E:
Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) - AC Fiorentina (Italia) 1-2
Au marcat: Selezniov '57 (penalti) / Gonzalo Rodriguez '53 (penalti), Ambrosini '73
Pacos Ferreira (Portugalia) - Pandurii Târgu Jiu (România) 1-1
Au marcat: Rui Miguel '49 / Momcilovici '5
Grupa F:
APOEL Nicosia (Cipru) - Eintracht Frankfurt (Germania) 0-3
Au marcat: Borda '27 (autogol), Lakici '59, Jung '66
Girondins Bordeaux (Franţa) - Maccabi Tel Aviv (Israel) 1-2
Au marcat: Jussie '48 / Itzhaki '71, Mikha '80