Bănel Nicoliță este anunțat titular la formația FC Nantes, la partida pe care "canarii" o vor juca astă-seară, de la ora 21.00, pe teren propriu, cu AS Saint-Étienne Loire, în etapa a 36-a a primei ligi franceze. Nantes va juca cel mai probabil într-un sistem 4-5-1, cu Itay Shechter vârf împins și Nicoliță titular în banda dreaptă.
Dacă Nantes nu mai are nicio șansă de a prinde un loc european, Saint-Etienne, formația care l-a transferat pe Bănel de la Steaua și care la împrumutat la "canari", ocupă locul al patrulea și păstrează șanse de a se clasa chiar pe poziția a 3-a, care asigură prezența în preliminariile Champions League.
Contracandidata celor de la Saint-Etienne la această poziție, LOSC Lille (locul 3) întâlnește pe teren propriu, tot astăzi și tot de la 21.00, campioana PSG.
Este interesantă disputa dintre Olympique Lyonnais (locul 5, cu 58 de puncte) și Olympique de Marseille (locul 6, 56 de puncte) pentru ultima poziție de Europa League. Pe lângă faptul că au un avans de două puncte, cei de la Lyon au și un meci mai ușor, acasă, cu FC Lorient, în timp ce Marseille va întâlni în deplasare pe FC Girondins de Bordeaux.
Iată echipele probabile ale meciurilor care se dispută sâmbătă și jucătorii indisponibili:
Stade Rennais FC - FC Sochaux-Montbéliard (21:00)
Rennes: Benoît Costil - Vincent Pajot, Jean-Armel Kana-Biyik, Sylvain Armand, Steven Moreira - Abdoulaye Doucouré, Anders Konradsen, Tiemoué Bakayoko - Kamil Grosicki, Ola Toivonen, Romain Alessandrini.
Accidentați: Cheikh M'Bengué, Jean II Makoun - kontuzje
Sochaux: Yohann Pelé - Julien Faussurier, Stoppila Sunzu, Carlão, Florian Marange - Nathan Sinkala, Sanjin Prcić, Sébastien Corchia, Sébastien Roudet, Jordan Ayew - Cédric Bakambu.
Accidentați: Cédric Kanté, Mathieu Peybernes, Kalilou Traoré
FC Nantes - AS Saint-Étienne Loire (21:00)
Nantes: Rémy Riou - Issa Cissokho, Oswaldo Vizcarrondo, Koffi Djidji, Olivier Veigneau - Lucas Deaux, Jordan Veretout, Bănel Nicoliță, Alejandro Bedoya, Vincent Bessat - Itay Shechter.
Accidentați:Johan Audel
Saint-Étienne: Stéphane Ruffier - Moustapha Bayal Sall, Kurt Zouma, Loïc Perrin, Jonathan Brison - Fabien Lemoine, Jérémy Clément, Romain Hamouma - Brandão, Mevlüt Erdinç, Max Gradel.
Accidentați: Josua Guilavogui, Jean-Pascal Mignot, Benoît Trémoulinas
Suspendat: François Clerc.
Montpellier-Hérault SC - SC Bastia (21:00)
Montpellier: Geoffrey Jourdren – Mathieu Deplagne, Daniel Congré, Vitorino Hilton, Siaka Tiéné – Joris Marveaux, Benjamin Stambouli, Morgan Sanson, Rémy Cabella, Anthony Mounier – M'Baye Niang.
Accidentați: Jamel Saihi, Karim Aït-Fana, Garry Bocaly, Abdelhamid El Kaoutari, Djamel Bakar
Bastia: Mickaël Landreau - Drissa Diakité, Romaric, François Modesto, Féthi Harek - Yannick Cahuzac, Sambou Yatabaré, Gianni Bruno, Ryad Boudebouz, Wahbi Khazri - Florian Raspentino.
Suspendat: Squillaci
Accidentați: Gilles Cioni
Olympique Lyonnais - FC Lorient Bretagne-Sud (21:00)
Lyon: Anthony Lopes - Bakary Koné, Milan Biševac, Samuel Umtiti, Henri Bedimo - Jordan Ferri, Maxime Gonalons, Clément Grenier Steed Malbranque - Alexandre Lacazette, Jimmy Briand.
Accidentați:Yoann Gourcuff, Miguel Lopes, Gueïda Fofana.
Lorient: Fabien Audard - Lamine Gassama, Lamine Koné, Bruno Ecuélé Manga, Raphaël Guerreiro - Sadio Diallo, Grégory Bourillon, Mathieu Coutadeur, Kévin Monnet-Paquet - Vincent Aboubakar, Jérémie Aliadière.
Accidentați:Yann Jouffre, Wesley Lautoa
LOSC Lille - Paris Saint-Germain FC (21:00)
Lille: Vincent Enyeama - Franck Béria, Simon Kjær, Marko Baša, Pape Souaré - Florent Balmont, Rio Mavuba, Idrissa Gueye, Marvin Martin - Divock Origi, Salomon Kalou.
Accidentați:Jonathan Delaplace
PSG: Salvatore Sirigu - Marquinhos, Alex, Zoumana Camara, Lucas Digne - Thiago Motta, Yohan Cabaye, Javier Pastore - Jérémy Ménez, Zlatan Ibrahimović, Ezequiel Lavezzi.
Accidentați:Edinson Cavani, Christophe Jallet, Gregory van der Wiel
En Avant de Guingamp - Toulouse FC (21:00)
Guingamp: Mamadou Samassa - Laurent Dos Santos, Christophe Kerbrat, Jérémy Sorbon, Dorian Lévêque - Claudio Beauvue, Fatih Atık, Younousse Sankharé, Thibault Giresse - Christophe Mandanne, Mustapha Yatabaré.
Accidentați: Reynald Lemaître
Toulouse: Zacharie Boucher - Dušan Veškovac, Serge Aurier, Steeve Yago - Adrien Regattin, Dominik Furman, Óscar Trejo, Jean-Daniel Akpa-Akpro - Wissam Ben Yedder, Martin Braithwaite.
Accidentați: Uroš Spajić, Clément Chantôme
Suspendați: Abel Aguilar
Évian Thonon Gaillard FC - OGC Nice-Côte d'Azur (21:00)
Évian TG: Jesper Hansen - Cédric Cambon, Youssouf Sabaly, Aldo Angoula, Kassim Abdallah - Éric Tié Bi, Olivier Sorlin, Modou Sougou, Daniel Wass, Kévin Bérigaud - Marco Rubén.
Accidentați: Túlio de Melo, Cédric Barbosa, Fabrice Ehret
Nice: ohann Pelé - Julien Faussurier, Stoppila Sunzu, Carlão, Florian Marange - Thierry Doubaï, Sanjin Prcić, Sébastien Corchia, Sébastien Roudet, Jordan Ayew - Cédric Bakambu.
Accidentați: Cédric Kanté, Mathieu Peybernes, Kalilou Traoré
Suspendați: Nathan Sinkala
FC Girondins de Bordeaux - Olympique de Marseille (21:00)
Bordeaux: Cédric Carrasso - Mariano, Carlos Henrique, Ludovic Sané, Lucas Orbán - Landry N'Guémo, Grégory Sertic, Julien Faubert, Nicolas Maurice-Belay - Diego Rolán, Cheick Diabaté.
Accidentați:David Bellion, Jussiê, Henri Saivet, Jérémie Bréchet
Marseille: Steve Mandanda - Brice Dja Djédjé, Nicolas N'Koulou, Rod Fanni, Jérémy Morel - Alaixys Romao, Benoît Cheyrou, Dimitri Payet, Florian Thauvin, André Ayew - André-Pierre Gignac.
Accidentați:Mario Lemina, Lucas Mendes, Saber Khelifa
AC Ajaccio - Stade de Reims (21:00)
Ajaccio: Guillermo Ochoa - Mehdi Mostefa, Cédric Hengbart, Denis Tonucci, Claude Dielna - Benoît Pedretti, Paul Lasne, Ricardo Faty, Claude Gonçalves, Benjamin André - Gadji Tallo.
Accidentați:Laurent Bonnart, Ronald Zubar, Sigamary Diarra, Johan Cavalli, Oumar Sissoko
Reims: Kossi Agassa - Aïssa Mandi, Antoine Conte, Anthony Weber, Atila Turan - Odaïr Fortes, Antoine Devaux, Grzegorz Krychowiak, Diego - Nicolas de Préville, Gaëtan Charbonnier.
Accidentați: Franck Signorino, Mohamed Fofana, Mickaël Tacalfred, Christopher Glombard, Florent Ghisolfi, Bilal Ouali
Valenciennes FC - AS Monaco FC (21:00)
Valenciennes: Macedo Novaes - Carl Medjani, Kenny Lala, Gary Kagelmacher, Benjamin Angoua - Grégory Pujol, David Ducourtioux, Eloge Enza Yamissi, Arthur Masuaku, Maor Melikson - Abdul Majeed Waris.
Accidentați:Opa Nguette, Tongo Doumbia, Rudy Mater, Lindsay Rose, Mody Traoré
Monaco: Danijel Subašić - Andrea Raggi, Ricardo Carvalho, Aymen Abdennour, Uwa Elderson Echiéjilé - João Moutinho, Jérémy Toulalan, Geoffrey Kondogbia, James Rodríguez - Dimityr Berbatow, Valère Germain.
Accidentați:Radamel Falcao, Fabinho, Layvin Kurzawa
RomanianSoccer