În turul III preliminar al Europa League, Astra Giurgiu va întâlni învingătoarea dintre MFK Kosice (Slovacia) și Slovan Liberec (Cehia), în timp ce Petrolul Ploiești, ce a învins-o pe Flamurtari Vlora cu 2-0, în prima manșă a turului II preliminar, va avea ca adversar pe Viktoria Plzen (Cehia), dacă trece de albanezi, iar CFR Cluj, dacă va elimina pe FK Jagodina (Serbia), va da piept cu câștigătoarea duelului dintre Dinamo Minsk (Belarus)și Myllykosken Pallo-47 (Finlanda).
Meciurile tur vor avea loc pe 31 iulie, iar returul pe 7 august.
Iată programul complet al tragerii la sorți pentru turul III preliminar al acestei competiții, potrivit tragerii la sorți efectuate, vineri, la sediul UEFA de la Nyon (Elveția):
Kardemir Karabukspor (Turcia) - Rosenborg BK (Norvegia)/Sligo Rovers FC (Irlanda)
FC Cernomoreț Odesa (Ucraina) - RNK Split (Croația)/Hapoel Beer Sheva (Israel)
FC Lucerna (Elveția)/Saint Johnstone FC (Scoția) - FC Zestafoni (Georgia)/FC Spartak Trnava (Slovacia)
1. FSV Mainz 05 (Germania) - RoPS Rovaniemi (Finlanda)/Asteras Tripolis FC (Grecia)
PFC Litex Loveci (Bulgaria)/ Diosgyori VTK (Ungaria) - JK Sillamae Kalev (Estonia)/FC Krasnodar (Rusia)
FK Mlada Boleslav (Cehia)/NK Siroki Brijeg (Bosnia) - Olympique Lyon (FRA)
FK AS Trencin (Slovacia)/FK Vojvodina (Serbia) - Hull City (Anglia)
FK Buducnost Podgorica (Muntenegru)/AC Omonia (Cipru) - FK Metalurg Skopje (Macedonia)/FK Zeljeznicar (Bosnia)
Torino FC (Italia) - IF Brommapojkarna (Suedia)/Crusaders FC (Irlanda de Nord)
PSV Eindhoven (Olanda) - PFC Botev Plovdiv (Bulgaria)/SKN St Poelten (Austria)
Motherwell FC (Scoția)/Stjarnan (Islanda) - JK Nomme Kalju (Estonia)/KKS Lech Poznan (Polonia)
KF Laci (Albnia)/Zaria Lugansk (Ucraina) - Molde FK (Norvegia)/ND Gorica (Slovenia)
FK Sarajevo (Bosnia)/FK Haugesund (Norvegia) - Atromitos FC (Grecia)
Real Sociedad (Spania) - Aberdeen FC (Scoția)/FC Groningen (Olanda)
FC Astana (Kazahstan)/Hapoel Tel Aviv (Israel) - Linfield FC (Irlanda de Nord)/AIK Solna (Suedia)
SV Zulte Waregem (Belgia)/Zawisza Bydgoszcz (Polonia) - Derry City FC (Irlanda)/FC Șahtior Soligorsk (Belarus)
FK Cukaricki (Serbia)/SV Groedig (Austria) - ȚSKA Sofia (Bulgaria)/FC Zimbru Chișinău (Republica Moldova)
FC Astra Giurgiu (România) - MFK Kosice (Slovacia)/FC Slovan Liberec (Cehia)
Ruch Chorzow (Polonia)/FC Vaduz (Liechtenstein) - FC Kairat Almatî (Kazahstan)/Esbjerg fB (Danemarca)
FC Dinamo Moscova (Rusia) - Hapoel Kiryat Shmona (Israel)
BSC Young Boys (Elveția) - Ermis Aradippou FC (CYP)
IF Elfsborg (Suedia)/Inter Baku (Azerbaidjan) - FC Neman Grodno (Belarus)/FH Hafnarfjordur (Islanda)
FC Petrolul Ploiești (România)/KS Flamurtari (Albania) - FC Viktoria Plzen (Cehia)
Vikingur (Feroe)/Tromso IL (Norvegia) - HNK Rijeka (Croația)/Ferencvárosi TC (Ungaria)
FC Dinamo Minsk (Belarus)/Myllykosken Pallo-47 (Finlanda) - CFR 1907 Cluj (România)/FK Jagodina (Serbia)
Neftci Baku (Azerbaidjan)/FC Koper (Slovenia) - Bursaspor (Turcia)/FC Cikhura Sacihere (Georgia)
Gyori ETO FC (Ungaria)/IFK Goeteborg (Suedia) - Rio Ave FC (Portugalia)
FC Bruges (Belgia) - Brondby IF (Danemarca)
FK Atlantas (Lituania)/FC Șahtior Karaganda (Kazahstan) - Dundalk FC (Irlanda)/HNK Hajduk Split (Croația)