Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Campionatul european 12.07.2016 - 09:00

Patru portughezi, in echipa ideala a Euro 2016, alcatuita de UEFA

Patru portughezi, in echipa ideala a Euro 2016, alcatuita de UEFA
Portugalia, câștigătoarea Euro 2016, dă patru jucători, printre care vedeta Cristiano Ronaldo, în echipa ideală a competiției, alcătuită de comisia de observatori tehnici ai UEFA, condusă de fostul internațional român Ionuț Lupescu.

În afară de cei patru lusitani, în acest unsprezece ideal se regăsesc trei germani, doi francezi și doi galezi, altfel spus, doar jucători de la echipele care au atins semifinalele turneului.

Iată cum arată această echipă, în așezarea 4-2-3-1:

Rui Patrício

Joshua Kimmich, Jérôme Boateng, Pee, Raphaël Guerreiro

Toni Kroos, Joe Allen

Antoine Griezmann, Aaron Ramsey, Dimitri Payet

Cristiano Ronaldo

În trecut, UEFA alegea o echipă formată din 23 de jucători, din care au făcut parte Ronaldo (2004 și 2012) și Pepe (2008 și 2012). Ronaldo a figurat de asemenea în 11-le ideal all-time al EURO, alcătuit înaintea turneului.

În afara lui Ionuț Lupescu, din comisia de observatori tehnici ai UEFA au făcut parte Sir Alex Ferguson, Alain Giresse, David Moyes, Packie Bonner, Mixu Paatelainen, Savo Milošević, Peter Rudbek, Gareth Southgate, Thomas Schaaf, Jean-François Domergue, Ginés Meléndez și Jean-Paul Brigger.

Câte doi membri ai comisiei au fost prezenți la fiecare meci. Observațiile lor vor servi la întocmirea unui raport ce va fi dat publicității de UEFA în luna septembrie.

Potrivit lui Sir Alex Ferguson, comisia a ales "o echipă în care apar cei mai buni jucători de la echipele cu cele mai bune evoluții la UEFA Euro 2016".







Taguri: Euro 2016    Portugalia    Franta    echipa ideala    Ionut Lupescu    UEFA   

» Program si rezultate Campionatul European de fotbal
» Preliminariile Campionatului European
Comenteaza

Ultimele stiri - Campionatul european

Răzvan Burleanu: Dacă nu vor fi contestaţii, 3 stadioane vor fi gata la timp pentru EURO 2020

Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat că, în cazul în care nu vor fi contestaţii după licitaţiile organizate de Compania...

Baraje/CM 2018: Danemarca - Irlanda 0-0

Danemarca, fosta adversară a României în preliminariile Cupei Mondiale din 2018, a terminat la egalitate cu Irlanda, 0-0, sâmbătă seara, la Copenhaga, în...

Turcia si-a anuntat oficial candidatura la organizarea Euro 2024

Turcia și-a depus oficial joi candidatura la organizarea Campionatului European de fotbal din 2024, informează agenția Anadolu. Președintele Federației turce de fotbal (TFF), Yıldırım...

Federatiile din tarile nordice renunta la candidatura comuna pentru organizarea Euro 2024

<p>Federațiile de fotbal din țările nordice - Danemarca, Finlanda, Islanda, Norvegia și Suedia - renunță la intenția de a depune o candidatură comună pentru organizarea turneului...

Fotbal feminin: Trei arbitri romani, delegati la Campionatul European din Olanda

<p>UEFA a anunţat lista arbitrilor selectaţi pentru Campionatul European de fotbal feminin ce se va desfăşura &icirc;n perioada 16 iulie - 6 august 2017, &icirc;n Olanda, iar pe...

Orasul Sankt Petersburg a dezvaluit logo-ul sau pentru Euro 2020

Orașul rus Sankt Petersburg, care va găzdui meciuri de la Campionatul European de fotbal din anul 2020, a dezvăluit joi logo-ul său pentru această competiție, într-o ceremonie în care...

Euro 2016 a generat beneficii economice de 1,22 miliarde euro

Campionatul European de fotbal de anul trecut, Euro 2016, organizat de Franța în perioada iunie-iulie, a generat beneficii economice de 1,22 miliarde euro, conform unui studiu publicat de...

Retrospectiva 2016: Pragmatica echipa a Portugaliei, castigatoarea Euro 2016

Pragmatica națională de fotbal a Portugaliei a câștigat în mod neașteptat Euro 2016, printr-o victorie cu 1-0, după prelungiri, în finala cu Franța, de pe Stade de France din Saint-Denis,...

Nationala feminina a ratat calificarea la Euro 2017

Echipa naţională de fotbal feminin a României a ratat, marţi, calificarea la Campionatul European din 2017, după ce a încheiat la egalitate, scor 0-0 (1-1 după prelungiri), partida retur cu...

Davor Suker: Bucurestiul este pregatit pentru Euro 2020, aveti un stadion minunat, as vrea sa avem si noi

Fostul internaţional croat Davor Šuker, prezent în Capitală pentru lansarea logo-ului Euro 2020 în calitate de membru în Comitetul Executiv al UEFA, a declarat că Bucureştiul este pregătit...

Logo-ul orasului gazda Bucuresti, pentru turneul final al Euro 2020, a fost lansat la Arena Nationala

Logo-ul orașului gazdă București, pentru turneul final al Euro 2020, a fost lansat, sâmbătă, în cadrul unei ceremonii care a avut loc la Arena Națională, în organizarea Uniunii Europene...



Top News

-CM 2018: Clasamentul golgheterilor

-CM 2018: Polonia - Columbia 0-3

-CM 2018: Japonia - Senegal 2-2

-CM 2018: Anglia - Panama 6-1

-CM 2018: Germania - Suedia 2-1

-CM 2018: Coreea de Sud - Mexic 1-2

-Clubul Rapid a sărbătorit 95 de ani de la înfiinţare pe Stadionul Giuleşti




S-au nascut azi

AALESUNDS FK
Norvegia
104 ani

Adrian Popescu
România
43 ani

Aldo Serena
Italia
58 ani

Antun Palić
Croaţia
30 ani

Cristian
Brazilia
35 ani

Dan Matei
România
37 ani

Daniel Jensen
Danemarca
39 ani

Daniel Vădrariu
România
28 ani

DINAMO TIRANA
Albania
68 ani

Dorinel Munteanu
România
50 ani

Dragoș Mihalache
România
43 ani

Elis Bakaj
Albania
31 ani

Fernando Navarro
Spania
36 ani

Gabriel Stan
România
66 ani

Gigi Becali
România
60 ani

GUANGZHOU R&F
China
7 ani

Miguel Layún
Mexic
30 ani

Mihai Ianovschi
România
67 ani

Mihnea Nicorescu
România
21 ani

Piotr Celeban
Polonia
33 ani

RAPID BUCUREȘTI
România
95 ani

Simone Zaza
Italia
27 ani

Sylvain N'Diaye
Senegal
42 ani

Vaios Karagiannis
Grecia
50 ani

Valentin Ștefan
România
51 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


2017-2018


Liga 1 2017-2018
23.02.2018 CS Universitatea Craiova ACS Poli Timișoara C
24.02.2018 FC Botoșani Gaz Metan Mediaș C
24.02.2018 CSM Politehnica Iași FC Viitorul C
24.02.2018 Astra Giurgiu Dinamo București C
25.02.2018 Juventus București CFR 1907 Cluj C
25.02.2018 Fotbal Club FCSB Sepsi Sfântu Gheorghe C
27.02.2018 Concordia Chiajna FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 59
2. Fotbal Club FCSB 55
3. CS Universitatea Craiova 51
4. Astra Giurgiu 44
5. FC Viitorul 44
6. CSM Politehnica Iași 39
7. FC Botoșani 39
8. Dinamo București 39
9. Concordia Chiajna 28
10. FC Voluntari 28
11. ACS Poli Timișoara 27
12. Sepsi Sfântu Gheorghe 19
13. Gaz Metan Mediaș 16
14. Juventus București 11
Clasament 2017-2018

Baraj


Liga 1 Baraj
13.06.2018
Cronica
Chindia Târgoviște FC Voluntari C


1. FC Voluntari 3
2. Chindia Târgoviște 0
Clasament Baraj

Play-Off


Liga 1 Play-Off
20.05.2018 CSM Politehnica Iași CS Universitatea Craiova C
20.05.2018 Fotbal Club FCSB Astra Giurgiu C
20.05.2018 CFR 1907 Cluj FC Viitorul C


1. CFR 1907 Cluj 50
2. Fotbal Club FCSB 49
3. CS Universitatea Craiova 38
4. FC Viitorul 35
5. Astra Giurgiu 33
6. CSM Politehnica Iași 24
Clasament Play-Off

Play-Out


Liga 1 Play-Out
01.06.2018 Dinamo București Sepsi Sfântu Gheorghe C
02.06.2018 FC Botoșani Gaz Metan Mediaș C
02.06.2018 Juventus București FC Voluntari C
02.06.2018 Concordia Chiajna ACS Poli Timișoara C


1. Dinamo București 54
2. FC Botoșani 40
3. Sepsi Sfântu Gheorghe 34
4. Gaz Metan Mediaș 30
5. Concordia Chiajna 30
6. FC Voluntari 27
7. ACS Poli Timișoara 27
8. Juventus București 17
Clasament Play-Out

Liga 2


Liga 2
01.06.2018 ASA Târgu-Mureș ASU Poli Timişoara C
01.06.2018 Chindia Târgoviște Olimpia Satu-Mare C
01.06.2018 Luceafărul Oradea Foresta Suceava C
01.06.2018 FC Argeș Pitești FC UTA Arad C
02.06.2018 Ripensia Timișoara Știința Miroslava C
02.06.2018 Academica Clinceni CS Afumați C
02.06.2018 Sportul Snagov FC Hermannstadt C
02.06.2018 Dacia Unirea Brăila Pandurii Târgu-Jiu C
02.06.2018 Metaloglobus București Dunărea Călărași C
02.06.2018 CS Mioveni CS Balotești C


1. Dunărea Călărași 93
2. FC Hermannstadt 91
3. Chindia Târgoviște 75
4. FC Argeș Pitești 68
5. CS Afumați 68
6. Academica Clinceni 58
7. ASU Poli Timişoara 57
8. Luceafărul Oradea 53
9. CS Mioveni 52
10. Sportul Snagov 51
11. Ripensia Timișoara 48
12. FC UTA Arad 47
13. CS Balotești 47
14. Pandurii Târgu-Jiu 42
15. Dacia Unirea Brăila 41
16. Metaloglobus București 38
17. Știința Miroslava 37
18. Foresta Suceava 33
19. ASA Târgu-Mureș 32
20. Olimpia Satu-Mare -30
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5