Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Jocurile Olimpice 21.08.2016 - 09:55

JO 2016 | Brazilia a cucerit primul titlu olimpic din istoria sa

JO 2016 | Brazilia a cucerit primul titlu olimpic din istoria sa
Selecționata masculină de fotbal a Braziliei a cucerit titlul olimpic, singurul care lipsea din impresionantul său palmares, învingând cu scorul de 5-4 după executarea loviturilor de departajare reprezentativa Germaniei, în finala JO 2016, disputată sâmbătă pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, în fața a 80.000 de spectatori.

La sfârșitul timpului regulamentar de joc și al prelungirilor, cele două echipe s-au aflat la egalitate, 1-1. Neymar, căpitanul Selecao, a deschis scorul în minutul 27, în urma unei lovituri libere, însă germanii au egalat după pauză, prin Max Meyer (min.59).

La loviturile de departajare, pentru Brazilia au înscris Renato Augusto, Marquinhos, Rafinha, Luan și Neymar, în timp ce pentru Germania au transformat Ginter, Gnabry, Brandt și Suele, iar Petersen a ratat.

Brazilia, cvintuplă campioană a lumii, și-a luat cu această ocazie revanșa în fața Germaniei după umilitorul eșec suferit în semifinalele Cupei Mondiale ediția 2014 (1-7 pentru germani, care cucerit ulterior titlul mondial).

Au evoluat echipele:

Brazilia: Weverton - Zeca, Rodrigo Caio, Marquinhos, Douglas Santos - Walace, Renato Augusto - Luan, Neymar (căpitan), Gabriel Jesus (Rafinha, min.95) - Gabriel Barbosa (Felipe Anderson, min.70). Selecționer: Rogerio Micale.

Germania: Timo Horn - Lukas Klostermann, Niklas Suele, Matthias Ginter, Jeremy Toljan - Sven Bender, Lars Bender (Grischa Proemel, min.67) - Serge Gnabry, Max Meyer (căpitan), Julan Brandt - Davie Selke (Nils Petersen, min.76). Selecționer: Horst Hrubesch.

Arbitru: Alireza Faghani (Iran)

Medaliile de bronz au fost câștigate de Nigeria, care a dispus cu 3-2 în finala mică a turneului, prin golurile marcate de Umar Sadiq (34, 56) și Aminu Umar (49), respectiv Anthony Lozano (71) și Marcelo Pereira (86).

Loturile echipelor medaliate:


Aur - Brazilia: Weverton, Zeca, Rodrigo Caio, Marquinhos, Renato Augusto, Douglas Santos, Luan, Rafinha, Gabriel Barbosa, Neymar, Gabriel Jesus, Walace, William, Luan, Rodrigo Dourado, Thiago Maia, Felipe Anderson, Uilson.

Argint - Germania: Timo Horn, Jeremy Toljan, Lukas Klostermann, Matthias Lukas Ginter, Niklas Suele, Sven Bender, Maximilian Meyer, Lars Bender, Davie Selke, Julian Brandt, Jannik Huth, Philipp Max, Robert Bauer, Max Christiansen, Grischa Proemel, Serge Gnabry, Nils Petersen, Eric Oelschlaegel.

Bronz - Nigeria: Daniel Akpeyi, Muenfuh Sincere, Kingsley Madu, Abdullahi Shehu, Saturday Erimuya, William Ekong, Aminu Umar, Oghenekaro Etebo, Imoh Ezekiel, John Obi Mikel, Oluwafemi Ajayi, Popoola Saliu, Sadiq Umar, Okechukwu Azubuike, Ndifreke Udo, Stanley Amuzie, Usman Muhammed, Emmanuel Daniel.






Taguri: JO 2016    Brazilia    Germania    Rio de Janeiro    Maracan   

Comenteaza

Ultimele stiri - Jocurile Olimpice

Alibaba a devenit sponsor principal al Jocurilor Olimpice

Compania chineză de comerț online Alibaba a devenit sponsor principal al Jocurilor Olimpice, după ce a semnat un contract valabil până în anul 2028 cu Comitetul Internațional Olimpic (CIO)....

Postul de televiziune Eurosport este noua gazda a transmisiunilor Jocurilor Olimpice in Europa

Postul de televiziune Eurosport este noua gazdă a transmisiunilor Jocurilor Olimpice în Europa, în urma unui parteneriat dintre Discovery Communications şi Comitetul Olimpic Internaţional....

Comitetul Olimpic Italian si-a retras candidatura privind organizarea Jocurilor Olimpice din 2024

Comitetul Olimpic Italian şi-a retras, marţi, candidatura privind organizarea Jocurilor Olimpice din 2024 la Roma, după ce consiliul local a votat împotriva acestui proiect. Primarul Romei,...

Portarul nationalei feminine a SUA, suspendat 6 luni, pentru jigniri aduse adversarilor

Portarul naționalei feminine de fotbal a SUA, Hope Solo, a fost suspendat 6 luni din activitatea sportivă după ce a catalogat echipa Suediei drept o "adunătură de lași", după meciul...

JO 2016: Clasamentul final pe medalii - SUA, pe primul loc | Romania, locul 47

Delegația Statelor Unite a ocupat detașat primul loc în clasamentul final pe medalii la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în timp ce România a terminat pe locul 47. Cu cinci medalii cucerite...

JO 2016 | Fotbal feminin: Germania, campioana olimpica in premiera

Echipa feminină de fotbal a Germaniei a devenit în premieră campioană olimpică, vineri, la Jocurile de la Rio de Janeiro, după ce a învins în finala de la Maracana echipa Suediei cu scorul de 2-1....

JO 2016 | Neymar nu mai vrea sa fie capitanul echipei Braziliei

Atacantul brazilian Neymar, medaliat cu aur cu echipa olimpică la Jocurile Olimpice 2016, a declarat, sâmbătă seara, că nu dorește să mai fie căpitanul echipei A a Braziliei. "Este ceva ce am...

JO 2016: Pele nu va juca niciun rol la ceremonia de inchidere

Fostul mare fotbalist brazilian Pelé nu va juca niciun rol la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, programată duminică, pe stadionul "Maracana", au anunțat...

JO 2016 | Finala Brazilia - Germania

Echipele Braziliei și Germaniei se vor întâlni în finala turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, sâmbătă, pe celebrul stadion Maracana. Brazilia a surclasat...

JO 2016 | Ovidiu Hategan va arbitra semifinala Brazilia - Honduras

Arbitrul român Ovidiu Hațegan va conduce meciul dintre selecționatele Braziliei și Hondurasului, care va avea loc miercuri, în semifinalele turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor...

JO 2016: Pele a anuntat ca nu va aprinde vasul olimpic, din cauza starii proaste de sanatate

Fostul mare fotbalist brazilian Pelé a anunțat că nu va aprinde vasul olimpic, din cauza stării proaste de sănătate, vineri, pe stadionul "Maracana", în cadrul ceremoniei de deschidere a...



Top News

-Mohamed Salah a egalat recordul de goluri marcate într-o singură ediţie din Premier League

-Neymar nu are nicio clauză de reziliere în contractul cu PSG, anunţă Liga franceză

-FC Barcelona a câştigat Cupa Spaniei pentru a 30-a oară

-Nicolae Dică: Am avut o primă repriză foarte proastă

-Gheorghe Hagi: Cred că au tratat superficial prima repriză

-Gigi Becali: În prima repriză m-am gândit că au avut ceva în mâncare, toată echipa erau drogaţi

-Liga 1 - Etapa 6 (play-off & play-out): Rezultate şi marcatori




Câte medalii de aur vor lua sportivii români la JO?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alexandru Bourceanu
România
33 ani

Alexandru Crețu
România
26 ani

Andrei Neagoe
România
31 ani

Anthony Soubervie
Franța
34 ani

Batuhan Karadeniz
Turcia
27 ani

Billy Costacurta
Italia
52 ani

Bogdan Vătăjelu
România
25 ani

BURY FC
Anglia
133 ani

Costin Lazăr
România
37 ani

Cyril Théréau
Franța
35 ani

Diego Placente
Argentina
41 ani

Elias Atmatsidis
Grecia
49 ani

Florin Cioroianu
România
55 ani

George Neagu
România
33 ani

Gualberto Campos
Venezuela
37 ani

Jesper Christiansen
Danemarca
40 ani

Lajos Détári
Ungaria
55 ani

Mario Saralegui
Uruguay
59 ani

Oleksandr Zavarov
URSS (Ucraina)
57 ani

Răzvan Baba
România
32 ani

Serdar Tasci
Germania
31 ani

Stuart Pearce
Anglia
56 ani

Tommy Docherty
Scoția
90 ani

Tulio Tanaka
Japonia
37 ani

Vlad Dragomir
România
19 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            


2017-2018


Liga 1 2017-2018
23.02.2018 CS Universitatea Craiova ACS Poli Timișoara C
24.02.2018 FC Botoșani Gaz Metan Mediaș C
24.02.2018 CSM Politehnica Iași FC Viitorul C
24.02.2018 Astra Giurgiu Dinamo București C
25.02.2018 Juventus București CFR 1907 Cluj C
25.02.2018 Fotbal Club FCSB Sepsi Sfântu Gheorghe C
27.02.2018 Concordia Chiajna FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 59
2. Fotbal Club FCSB 55
3. CS Universitatea Craiova 51
4. Astra Giurgiu 44
5. FC Viitorul 44
6. CSM Politehnica Iași 39
7. FC Botoșani 39
8. Dinamo București 39
9. Concordia Chiajna 28
10. FC Voluntari 28
11. ACS Poli Timișoara 27
12. Sepsi Sfântu Gheorghe 19
13. Gaz Metan Mediaș 16
14. Juventus București 11
Clasament 2017-2018

Play-Off


Liga 1 Play-Off
21.04.2018 FC Viitorul Fotbal Club FCSB C
22.04.2018 CSM Politehnica Iași CFR 1907 Cluj C
23.04.2018 Astra Giurgiu CS Universitatea Craiova C


1. Fotbal Club FCSB 42
2. CFR 1907 Cluj 40
3. CS Universitatea Craiova 34
4. FC Viitorul 30
5. Astra Giurgiu 26
6. CSM Politehnica Iași 21
Clasament Play-Off

Play-Out


Liga 1 Play-Out
20.04.2018 Dinamo București ACS Poli Timișoara C
21.04.2018 Concordia Chiajna FC Voluntari C
22.04.2018 Juventus București Gaz Metan Mediaș C
23.04.2018 FC Botoșani Sepsi Sfântu Gheorghe C


1. Dinamo București 35
2. FC Botoșani 29
3. FC Voluntari 21
4. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
5. Concordia Chiajna 19
6. Gaz Metan Mediaș 18
7. ACS Poli Timișoara 16
8. Juventus București 13
Clasament Play-Out

Liga 2


Liga 2
24.04.2018 Academica Clinceni
17:00
FC Argeș Pitești   C
24.04.2018 FC UTA Arad
17:00
ASU Poli Timişoara   C
25.04.2018 FC Hermannstadt ASA Târgu-Mureș C
25.04.2018 Olimpia Satu-Mare Știința Miroslava C
25.04.2018 Pandurii Târgu-Jiu
17:00
Sportul Snagov   C
25.04.2018 CS Mioveni
17:00
Dacia Unirea Brăila   C
25.04.2018 CS Balotești
17:00
Ripensia Timișoara   C
25.04.2018 CS Afumați
17:00
Luceafărul Oradea   C
25.04.2018 Dunărea Călărași
17:00
Foresta Suceava   C
25.04.2018 Metaloglobus București
17:00
Chindia Târgoviște   C


1. FC Hermannstadt 74
2. Dunărea Călărași 74
3. Chindia Târgoviște 61
4. FC Argeș Pitești 55
5. CS Afumați 52
6. Academica Clinceni 50
7. ASU Poli Timişoara 47
8. CS Mioveni 41
9. Sportul Snagov 40
10. Luceafărul Oradea 37
11. Ripensia Timișoara 36
12. FC UTA Arad 35
13. CS Balotești 34
14. Dacia Unirea Brăila 31
15. Știința Miroslava 31
16. ASA Târgu-Mureș 31
17. Metaloglobus București 30
18. Pandurii Târgu-Jiu 29
19. Foresta Suceava 27
20. Olimpia Satu-Mare -31
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5