Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Jocurile Olimpice 21.08.2016 - 18:14

JO 2016 | Fotbal feminin: Germania, campioana olimpica in premiera

JO 2016 | Fotbal feminin: Germania, campioana olimpica in premiera
Echipa feminină de fotbal a Germaniei a devenit în premieră campioană olimpică, vineri, la Jocurile de la Rio de Janeiro, după ce a învins în finala de la Maracana echipa Suediei cu scorul de 2-1.

"Mannschaft"-ul feminin avea deja în palmares două Cupe Mondiale și opt EURO, pe lângă trei medalii de bronz la Jocurile Olimpice. Germania îi succede echipei Statelor Unite în palmaresul olimpic, americancele câștigând precedentele trei titluri, iar la Rio ratând în premieră podiumul la o competiție de anvergură.

Acest succes este și scena ideală de adio pentru antrenoarea Silvia Neid, care a pregătit timp de 11 ani echipa Germanie.

Germania s-a impus în fața Suediei, care nu a obținut la Rio decât o victorie, în meciul de deschidere, iar apoi a trecut de două mari favorite, SUA și Brazilia, la loviturile de departajare.

Germania a deschis scorul în finală prin Marozsan (48), iar apoi l-a majorat prin autogolul înscris de Sembrant (62). Scandinavele au redus din diferență prin Schough (67).

Germania are șansa de a obține pe Maracana și titlul olimpic la masculin (în fața Braziliei), după ce în 2014 a cucerit și titlul mondial pe legendara arenă.

Medaliile de bronz la feminin au fost adjudecate de Canada, care a învins surprinzător Brazilia în finala mică, de la Sao Paulo, cu 2-1.

Canada obținuse bronzul și în urmă cu patru ani, la Londra, în timp ce Braziliaa a ratat șansa de a cuceri o medalie olimpică pentru a treia oară, după cele de argint din 2004 și 2008.

Rose (25) și Sinclair (52) au marcat pentru echipa nord-americană, golul de onoare al gazdelor fiind reușit de Beatriz (79).

Finala mică a fost arbitrată de românca Teodora Albon.

În finala mare au evoluat echipele:

Suedia:
Lindahl - Rubensson (Eriksson, 70), Sembrant, Fischer, Samuelson - Dahlkvist, Seger (căpitan) - Schough, Asllani (Hammarlund, 66), Schelin - Jakobsson (Blackstenius. 56). Selecționeră: Pia Sundhage.

Germania: Schult - Maier, Krahn, Bartusiak (căpitan), Kemme - Leupolz, Behringer (Goessling, 70), Marozsan, Daebritz (Huth, 84) - Popp, Mittag. Selecționeră: Silvia Neid.

Arbitru: C. A. Chenard (Canada)

În finala mică au evoluat formațiile:

Brazilia: Barbara - Fabiana, Rafaelle, Thaisa, Monica - Beatriz, Formiga, Tamires (Erika, 63) - Marta (căpitan) - Andressa Alves (Poliana, 57), Cristiane (Debinha 46). Selecționer: Vadao.

Canada: Labbé - Lawrence, Buchanan, Zadorsky, Bélanger - Matheson (Schmidt, 66), Scott, Tancredi (Beckie, 69), Rose (Chapman, 59) - Sinclair (căpitan), Fleming. Selecționer: John Herdman.

Loturile medaliatelor:

Aur
- Germanaia: Almuth Schult, Josephine Henning, Saskia Bartusiak, Leonie Maier, Annike Krahn, Melanie Behringer, Lena Goessling, Alexandra Popp, Dzsenifer Marozsan, Anja Mittag, Tabea Kemme, Sara Dabritz, Babett Peter, Mandy Islacker, Melanie Leupolz, Isabel Kerschowski, Laura Benkarth, Svenja Huth.

Argint - Suedia: Hedvig Lindahl, Jonna Andersson, Linda Sembrant, Emma Berglund, Nilla Fischer, Magdalena Eriksson, Lisa Dahlkvist, Lotta Schelin, Kosovare Asllani, Sofia Jakobsson, Stina Blackstenius, Olivia Schough, Emilia Appelqvist, Jessica Samuelsson, Elin Rubensson, Caroline Seger, Hilda Carlén, Pauline Hammarlund.

Bronz - Canada: Stephanie Labbe, Allysha Chapman, Kadeisha Buchanan, Shelina Zadorsky, Rebecca Quinn, Deanne Rose, Rhian Wilkinson, Diana Matheson, Josée Bélanger, Ashley Lawrence, Desiree Scott, Christine Sinclair, Sophie Schmidt, Melissa Tancredi, Nichelle Prince, Janine Beckie, Jessie Fleming, Sabrina D Angelo.






Taguri: JO 2016    fotbal feminin    Germania    campioana olimpica    Suedia    Rio de Janeiro    Maracana   

Comenteaza

Ultimele stiri - Jocurile Olimpice

Alibaba a devenit sponsor principal al Jocurilor Olimpice

Compania chineză de comerț online Alibaba a devenit sponsor principal al Jocurilor Olimpice, după ce a semnat un contract valabil până în anul 2028 cu Comitetul Internațional Olimpic (CIO)....

Postul de televiziune Eurosport este noua gazda a transmisiunilor Jocurilor Olimpice in Europa

Postul de televiziune Eurosport este noua gazdă a transmisiunilor Jocurilor Olimpice în Europa, în urma unui parteneriat dintre Discovery Communications şi Comitetul Olimpic Internaţional....

Comitetul Olimpic Italian si-a retras candidatura privind organizarea Jocurilor Olimpice din 2024

Comitetul Olimpic Italian şi-a retras, marţi, candidatura privind organizarea Jocurilor Olimpice din 2024 la Roma, după ce consiliul local a votat împotriva acestui proiect. Primarul Romei,...

Portarul nationalei feminine a SUA, suspendat 6 luni, pentru jigniri aduse adversarilor

Portarul naționalei feminine de fotbal a SUA, Hope Solo, a fost suspendat 6 luni din activitatea sportivă după ce a catalogat echipa Suediei drept o "adunătură de lași", după...

JO 2016: Clasamentul final pe medalii - SUA, pe primul loc | Romania, locul 47

Delegația Statelor Unite a ocupat detașat primul loc în clasamentul final pe medalii la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în timp ce România a terminat pe locul 47. Cu cinci medalii...

JO 2016 | Neymar nu mai vrea sa fie capitanul echipei Braziliei

Atacantul brazilian Neymar, medaliat cu aur cu echipa olimpică la Jocurile Olimpice 2016, a declarat, sâmbătă seara, că nu dorește să mai fie căpitanul echipei A a Braziliei. "Este...

JO 2016 | Brazilia a cucerit primul titlu olimpic din istoria sa

Selecționata masculină de fotbal a Braziliei a cucerit titlul olimpic, singurul care lipsea din impresionantul său palmares, învingând cu scorul de 5-4 după executarea loviturilor de...

JO 2016: Pele nu va juca niciun rol la ceremonia de inchidere

Fostul mare fotbalist brazilian Pelé nu va juca niciun rol la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, programată duminică, pe stadionul "Maracana", au...

JO 2016 | Finala Brazilia - Germania

Echipele Braziliei și Germaniei se vor întâlni în finala turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, sâmbătă, pe celebrul stadion Maracana. Brazilia a...

JO 2016 | Ovidiu Hategan va arbitra semifinala Brazilia - Honduras

Arbitrul român Ovidiu Hațegan va conduce meciul dintre selecționatele Braziliei și Hondurasului, care va avea loc miercuri, în semifinalele turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor...

JO 2016: Pele a anuntat ca nu va aprinde vasul olimpic, din cauza starii proaste de sanatate

Fostul mare fotbalist brazilian Pelé a anunțat că nu va aprinde vasul olimpic, din cauza stării proaste de sănătate, vineri, pe stadionul "Maracana", în cadrul ceremoniei de...



Top News

-Etapele 7 play-off şi play-out. Încă mai avem miză

-Liga 1 - Etapa 7 (play-off & play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 7 - play-off: Steaua Bucureşti - FC Viitorul 1-1

-Liga 1 - Etapa 7 - play-out: CSM Politehnica Iaşi - ASA Târgu-Mureş 0-0

-FC Barcelona, învingătoare în El Clasico, 3-2 cu Real Madrid pe "Santiago Bernabéu"

-Avancronica meciului Steaua - FC Viitorul

-Avancronica meciului CSM Politehnica Iaşi - ASA Târgu-Mureş




Câte medalii de aur vor lua sportivii români la JO?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
  » rezultate   » arhiva

Votează cel mai bun fotbalist român în 2016
N. Stanciu
Ad. Popa
Fl. Andone
C. Săpunaru
D. Rotariu
V. Chiricheş
R. Marin
C. Tătărușanu
B. Stancu
A. Chipciu
A. Toşca
D. Grigore
C. Keserü
E. Bicfalvi
R. Benzar
A. Ivan
C. Moți
A. Prepeliţă
O. Hoban
C. Pantilimon
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alan Kernaghan
Irlanda
50 ani

Alexandru Avram
România
26 ani

Américo Gallego
Argentina
62 ani

Andrea Coda
Italia
32 ani

Callum McManaman
Anglia
26 ani

Chris Buchtmann
Germania
25 ani

Florin Aniţoiu
România
23 ani

G i l b e r t o
Brazilia
41 ani

Gaetan Bong
Camerun
29 ani

Ionuț Nedelcearu
România
21 ani

Johan Cruyff
Olanda
70 ani

Luka Marić
Croaţia
30 ani

Mihnea Ivan
România
33 ani

Octavian Popescu
România
79 ani

Oleh Husyev
Ucraina
34 ani

Olimpiu Moruţan
România
18 ani

Paulo Pezzolano
Uruguay
34 ani

Prince Rajcomar
Curaçao
32 ani

Raïs M'Bolhi
Algeria
31 ani

Remus Cioloboc II
România
47 ani

Rubén Jurado
Spania
31 ani

Rubén Sosa
Uruguay
51 ani

Tarcisio Burgnich
Italia
78 ani

Thomas Strunz
Germania
49 ani

Tudorel Șoimaru
România
43 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


Liga 2
Metalul Reșița UTA Arad FC Oradea
ASA Tg. Mureș Dacia Mioveni CSM Ramnicu Valcea
FC Olt Bistrița Minerul Motru
Olimpia S. Mare CSU Craiova Univ. Craiova
CF Brăila Slobozia Dunărea Galați
FC Clinceni Farul Constanta CSMS Iași
FCM Bacau Gloria Buzău ACS Berceni
Tărlungeni Rapid Bucuresti Rapid Suceava
-

2016-2017


Liga 1 2016-2017
04.03.2017
Cronica
ACS Poli Timișoara Concordia Chiajna C
04.03.2017
Cronica
Steaua București ASA Târgu-Mureș C
05.03.2017
Cronica
CS Universitatea Craiova Gaz Metan Mediaş C
05.03.2017
Cronica
CFR 1907 Cluj FC Viitorul C
05.03.2017
Cronica
Pandurii Târgu-Jiu Dinamo București C
06.03.2017
Cronica
FC Voluntari CSM Politehnica Iaşi C
06.03.2017
Cronica
Astra Giurgiu FC Botoșani C


1. FC Viitorul 51
2. Steaua București 47
3. Astra Giurgiu 44
4. CS Universitatea Craiova 43
5. CFR 1907 Cluj 43
6. Dinamo București 41
7. Gaz Metan Mediaş 39
8. FC Botoșani 32
9. FC Voluntari 30
10. CSM Politehnica Iaşi 29
11. Concordia Chiajna 25
12. Pandurii Târgu-Jiu 19
13. ACS Poli Timișoara 14
14. ASA Târgu-Mureș 12
Clasament 2016-2017

Play-Off


Liga 1 Play-Off
22.04.2017
Cronica
Astra Giurgiu CFR 1907 Cluj C
22.04.2017
Cronica
CS Universitatea Craiova Dinamo București C
24.04.2017
Cronica
Steaua București FC Viitorul C


1. Steaua București 38
2. FC Viitorul 35
3. Dinamo București 33
4. CFR 1907 Cluj 33
5. CS Universitatea Craiova 28
6. Astra Giurgiu 26
Clasament Play-Off

Play-Out


Liga 1 Play-Out
20.04.2017
Cronica
ACS Poli Timișoara Gaz Metan Mediaș C
21.04.2017
Cronica
Concordia Chiajna FC Voluntari C
21.04.2017
Cronica
Pandurii Târgu-Jiu FC Botoșani C
24.04.2017
Cronica
CSM Politehnica Iași ASA Târgu-Mureș C


1. CSM Politehnica Iași 30
2. Gaz Metan Mediaș 29
3. FC Botoșani 25
4. FC Voluntari 24
5. ACS Poli Timișoara 21
6. Pandurii Târgu-Jiu 17
7. Concordia Chiajna 16
8. ASA Târgu-Mureș 12
Clasament Play-Out

Liga 2


Liga 2
25.04.2017 ACS Berceni
-
CS Afumați   C
25.04.2017 CSM Râmnicu-Vâlcea
-
Șoimii Pâncota   C
25.04.2017 Unirea Tărlungeni Dunărea Călărași C
25.04.2017 UTA Bătrâna Doamnă
1 - 0
Olimpia Satu-Mare   C
26.04.2017 ASU Poli Timişoara
15:00
Juventus București   C
26.04.2017 Metalul Reșița
17:00
Academica Clinceni   C
26.04.2017 Dacia Unirea Brăila
17:00
CS Mioveni   C
26.04.2017 Chindia Târgoviște
17:00
Luceafărul Oradea   C
26.04.2017 Foresta Suceava
17:00
FC Brașov   C
27.04.2017 CS Balotești
17:30
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe   C


1. Juventus București 66
2. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 54
3. UTA Bătrâna Doamnă 53
4. FC Brașov 52
5. CS Mioveni 51
6. Chindia Târgoviște 47
7. Olimpia Satu-Mare 44
8. Dunărea Călărași 41
9. Dacia Unirea Brăila 40
10. Foresta Suceava 37
11. CS Afumați 35
12. Luceafărul Oradea 34
13. Academica Clinceni 30
14. CS Balotești 27
15. ASU Poli Timişoara 25
16. Metalul Reșița 19
17. CSM Râmnicu-Vâlcea 19
18. Unirea Tărlungeni 11
19. ACS Berceni 0
20. Șoimii Pâncota 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
22.04.2017 Aerostar Bacău
-
Atletico Vaslui AMANAT C
22.04.2017 SC Bacău Olimpia Râmnicu-Sărat C
22.04.2017 Olimpic Cetate Râşnov CSM Pașcani C
22.04.2017 Sportul Chişcani AFC Hărman C
22.04.2017 Metalosport Galaţi AFK Csíkszereda C
22.04.2017 Avântul Valea Mărului AFC Odorheiu-Secuiesc C
23.04.2017 Sporting Liești Știința Miroslava C


1. AFC Hărman 52
2. AFK Csíkszereda 50
3. Știința Miroslava 48
4. Aerostar Bacău 35
5. CSM Roman 33
6. Sporting Liești 31
7. Olimpia Râmnicu-Sărat 29
8. Atletico Vaslui 29
9. Olimpic Cetate Râşnov 29
10. Avântul Valea Mărului 28
11. Metalosport Galaţi 26
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 22
13. CSM Pașcani 20
14. Sportul Chişcani 12
15. SC Bacău -4
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
21.04.2017 Dinamo II București CS Tunari C
21.04.2017 Metaloglobus București CSM Olteniţa C
22.04.2017 Viitorul Domnești Petrolistul Boldești C
22.04.2017 Delta Dobrogea Tulcea Astra Giurgiu II C
22.04.2017 Înainte Modelu FC Viitorul II C
22.04.2017 SC Popeşti Leordeni Arsenal Malu C
22.04.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Unirea Slobozia C


1. Metaloglobus București 54
2. Unirea Slobozia 39
3. CS Tunari 36
4. FC Viitorul II 34
5. Viitorul Domnești 34
6. Astra Giurgiu II 32
7. Delta Dobrogea Tulcea 31
8. SC Popeşti Leordeni 30
9. Axiopolis Sport Cernavodă 30
10. Dinamo II București 29
11. CSM Olteniţa 25
12. Înainte Modelu 21
13. Petrolistul Boldești 16
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
21.04.2017 SCM Argeș Pitești 2012 ACS URBAN Titu C
21.04.2017 ACSO Filiaşi Sporting Roșiori-de-Vede C
22.04.2017 Concordia Chiajna II CS Universitatea Craiova II C
22.04.2017 FC Aninoasa Atletic Bradu C
22.04.2017 Steaua București II ACS Şirineasa C
22.04.2017 FCM Alexandria FC Voluntari II C
22.04.2017 CS Podari Flacăra Moreni C


1. SCM Argeș Pitești 2012 59
2. Atletic Bradu 35
3. Flacăra Moreni 34
4. FC Voluntari II 34
5. Concordia Chiajna II 33
6. Sporting Roșiori-de-Vede 32
7. FC Aninoasa 31
8. FCM Alexandria 30
9. CS Mioveni II 30
10. Steaua București II 30
11. ACSO Filiaşi 29
12. CS Universitatea Craiova II 24
13. CS Podari 21
14. ACS URBAN Titu 17
15. ACS Şirineasa 17
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
21.04.2017 ACS Poli Timişoara II Pandurii Târgu-Jiu II C
21.04.2017 Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic Performanţa Ighiu C
21.04.2017 Unirea 1924 Alba-Iulia CSM Lugoj C
21.04.2017 Cetate Deva CSM Şcolar Reşiţa C
21.04.2017 Millenium Giarmata UTA Bătrâna Doamnă II C
22.04.2017 Industria Galda de Jos CS Național Sebiș C
22.04.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Ripensia Timișoara C


1. Industria Galda de Jos 42
2. Ripensia Timișoara 40
3. CS Național Sebiș 40
4. CSM Şcolar Reşiţa 39
5. Cetate Deva 37
6. CSM Lugoj 36
7. Performanţa Ighiu 29
8. ACS Poli Timişoara II 27
9. Pandurii Târgu-Jiu II 23
10. Millenium Giarmata 23
11. Gloria Lunca Teuz Cermei 21
12. Unirea 1924 Alba-Iulia 20
13. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
14. UTA Bătrâna Doamnă II 16
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
21.04.2017 Unirea Jucu ASA Târgu-Mureş II C
21.04.2017 Sănătatea Cluj CS Oşorhei C
21.04.2017 FC Zalău Metalurgistul Cugir C
21.04.2017 FC Hermannstadt CS Iernut C
21.04.2017 Gaz Metan Mediaș II Avântul Reghin C
22.04.2017 Recolta Dorolţ Viitorul Ulmeni C
22.04.2017 FC Bistriţa Unirea Dej C


1. FC Hermannstadt 56
2. Metalurgistul Cugir 48
3. ASF Comuna Recea 45
4. FC Zalău 42
5. Sănătatea Cluj 42
6. Unirea Jucu 39
7. Gaz Metan Mediaș II 39
8. Avântul Reghin 30
9. Unirea Dej 29
10. Viitorul Ulmeni 27
11. ASA Târgu-Mureş II 22
12. CS Iernut 19
13. CS Oşorhei 17
14. Recolta Dorolţ 14
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5