Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 17.02.2017 - 10:23

Europa League | Victorii importante pentru Anderlecht si Fiorentina

Europa League: Rezultatele înregistrate joi în 16-imi
Anderlecht și Fiorentina, echipe la care joacă fotbaliști români, au obținut victorii importante, joi seara, în meciurile din prima manșă a șaisprezecimilor de finală ale Europa League.

Anderlecht s-a impus cu scorul 2-0, la Bruxelles, în fața formației ruse Zenit Sankt Petersburg, antrenată de Mircea Lucescu. Ambele goluri ale belgienilor a fost reușite de ghanezul Frank Acheampong (5, 31), din pasele lui Nicolae Stanciu. Stanciu a fost titular și a jucat 74 de minute. La "Mauves", Alex Chipciu a început ca rezervă, fiind introdus în joc în minutul 60.

Portarul Ciprian Tătărușanu a fost integralist la Fiorentina, victorioasă cu 1-0 în deplasare, cu Borussia Mönchengladbach.

Lyon, Rostov, Beșiktaș, Manchester United, Schalke 04 și AS Roma sunt cu un pas în optimile de finală, după victoriile categorice obținute.

Rostov a trecut cu 4-0 de Sparta Praga, echipă la care fundașul român Bogdan Vătăjelu nu a făcut parte din lot. Mijlocașul Andrei Prepeliță a rămas pe banca de rezerve până în minutul 83 la echipa rusă, când a fost introdus pe teren.

Rostov a deschis scorul prin golul marcat de slovenul Miha Mevlja (ex-Dinamo București).

Atacantul român Claudiu Keserü a marcat golul echipei bulgare Ludogoreț Razgrad, învinsă de FC Copenhaga cu scorul de 2-1, la Sofia. Oaspeții au deschis scorul prin autogolul lui Anicet Abel (2), iar Youssef Toutouh a majorat avantajul danezilor (53). Keserü a intrat pe teren în minutul 62 și a marcat în minutul 80. Fundașul Cosmin Moți a fost integralist la campioana Bulgariei.

Atacantul Raul Rusescu a intrat în minutul 81 la Osmanlıspor, care a remizat cu Olympiakos, la Pireu, scor 0-0.

Mijlocașul Ovidiu Hoban a jucat 67 de minute la Hapoel Beer Sheva, în meciul pierdut de campioana Israelului pe teren propriu cu Beșiktaș (1-3).

Manchester United a învins la scor de forfait echipa franceză AS Saint-Etienne, 3-0, suedezul Zlatan Ibrahimović reușind un hat-trick (15, 75, 88 - penalty), într-un meci care a adus în prim plan și un duel între frații Pogba - Paul (Unied) și Florent (ASSE).

Merită menționată și victoria cu 4-0 reușită de AS Roma (fără portarul Bogdan Lobonț) la Villarreal, bosniacul Edin Džeko reușind și el un hat-trick.

Rezultate:

FC Krasnodar (Rusia) - Fenerbahçe Istanbul (Turcia) 1-0
A marcat:
Viktor Claesson 4.

AZ Alkmaar (Olanda) - Olympique Lyon (Franța) 1-4
Au marcat:
Alireza Jahanbakhsh 68 - penalty, respectiv Lucas Tousart 26, Alexandre Lacazette 45+2, 57, Jordan Ferri 90+5.

Astra Giurgiu (România) - KRC Genk (Belgia) 2-2
Au marcat:
Constantin Budescu (43), Takayuki Seto (90), respectiv Timoty Castagne (25), Leandro Trossard (83).

Borussia Mönchengladbach (Germania) - ACF Fiorentina (Italia) 0-1
A marcat:
Federico Bernardeschi 44.

Celta Vigo (Spania) - Șahtior Donețk (Ucraina) 0-1
A marcat:
Gustavo Blanco 26.

FC Rostov (Rusia) - Sparta Praga (Cehia) 4-0
Au marcat:
Miha Mevlja 15, Dmitri Poloz 37, Christian Noboa 40, Serdar Azmoun 68.
Cartonaș roșu: Tiemoko Konate (Sparta) 32.

KAA Gent (Belgia) - Tottenham Hotspur (Anglia) 1-0
A marcat:
Jeremy Perbet 59.

Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) - FC Copenhaga (Danemarca) 1-2, la Sofia
Au marcat:
Claudiu Keserü 81, respectiv Anicet Abel (autogol) 2, Youssef Toutouh 53.
Cartonaș roșu: Jan Gregus (FC Copenhaga) 90+6.

Olympiakos Pireu (Grecia) - Osmanlıspor FK (Turcia) 0-0
Cartonaș roșu: Bruno Viana (Olympiakos) 73.

Anderlecht Bruxelles (Belgia) - Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 2-0
A marcat:
Frank Acheampong 5, 31.

Athletic Bilbao (Spania) - APOEL Nicosia (Cipru) 3-2
Au marcat:
Georgios Merkis (autogol) 38, Aritz Aduriz 61, Inaki Williams 72, respectiv Georgios Efrem 36, Giannis Gianniotas 89.

Hapoel Beer Sheva (Israel) - Beșiktaș Istanbul (Turcia) 1-3
Au marcat:
Elyaniv Barda 44, respectiv William Soares (autogol) 42, Cenk Tosun 60, Atiba Hutchinson 90+3.

Legia Varșovia (Polonia) - Ajax Amsterdam (Olanda) 0-0
Cartonaș roșu: Kenny Tete (Ajax) 84.

Manchester United (Anglia) - AS Saint-Étienne (Franța) 3-0
A marcat:
Zlatan Ibrahimović 15, 75, 88 - penalty.

PAOK Salonic (Grecia) - Schalke 04 (Germania) 0-3
Au marcat:
Guido Burgstaller 27, Max Meyer 82, Klaas Jan Huntelaar 90.

Villarreal CF (Spania) - AS Roma (Italia) 0-4
Au marcat:
Emerson 32, Edin Džeko 65, 79, 86.

Meciurile retur vor avea loc pe 22 și 23 februarie.






Taguri: Europa League    Anderlecht    Fiorentina    Zenit Sankt Petersburg    Mircea Lucescu    Nicolae Stanciu    Frank Acheampong    Alex Chipciu   

» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

Chivu, Lupescu și Ferguson au stabilit echipa ideală a Europa League

Foștii internaționali români Cristian Chivu și Ionuț Lupescu au făcut parte din grupul de observatori tehnici ai UEFA care au stabilit echipa ideală a competiției Europa League...

Sir Alex Ferguson: United a ridicat moralul orașului Manchester

Sir Alex Ferguson, legendarul antrenor al lui Manchester United, consideră că succesul înregistrat de echipa engleză în finala Europa League, miercuri seara, la Stockholm,...

Ajax a avut echipa cu cea mai mică medie de vârstă din istoria finalelor europene

Jucătorii trimişi în teren de antrenorul Peter Bosz la Ajax Amsterdam au o medie de vârstă de 22 de ani şi 282 de zile, cea mai mică a unei echipe care a jucat...

Manchester United, al cincilea club care câştigă toate cele trei trofee europene

Manchester United a devenit al cincilea club care câştigă toate cele trei trofee europene, Liga Campionilor, Cupa Cupelor şi Cupa UEFA.   Manchester United a obţinut,...

José Mourinho: Sunt mulți poeți în fotbal, dar poeții nu câștigă multe trofee

Antrenorul echipei Manchester United, portughezul José Mourinho, a declarat că "poeții nu câștigă multe trofee", după ce "diavolii...

Peter Bosz: Felicitări lui Manchester United!

Antrenorul echipei olandeze Ajax Amsterdam, Peter Bosz, a declarat, miercuri seara, după finala Europa League, pierdută în fața formației Manchester United, că tinerii săi jucători...

Europa League - finala: Ajax Amsterdam - Manchester United 0-2

Manchester United a câștigat în premieră Europa League la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe Ajax Amsterdam cu scorul de 2-0 (1-0), în finala...

Europa League: Ajax și Manchester United, cu trofeul pe masă

A 46-a finală din istoria Europa League (Cupa UEFA) se va disputa miercuri, de la ora 21.45 (Pro TV), când Ajax Amsterdam și Manchester United vor juca la Stockholm, pe „Friends Arena”, cu...

Cristian Chivu: Este o nouă provocare, o nouă experienţă

Fostul internaţional român Cristian Chivu, în vârstă de 36 de ani, va fi observator tehnic din partea Uniunii Asociaţiilor Europene de Fotbal (UEFA) la finala...

Cristian Chivu, observator tehnic al UEFA la finala Europa League

Fostul internațional român Cristian Chivu va îndeplini rolul de observator tehnic din partea Uniunii Europene de Fotbal (UEFA) la finala Europa League, dintre formațiile...

UEFA: Minut de reculegere în memoria victimelor atentatului de la Manchester, la finala Europa League

UEFA a anunţat, marţi seară, că la finala Europa League, dintre Manchester United şi Ajax Amsterdam, se va ţine un minut de reculegere în memoria victimelor atentatului de noaptea...



Top News

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Avancronica meciului Concordia Chiajna - FC Botoşani

-Erico Da Silva a semnat cu Astra Giurgiu

-Sepsi Sfântu Gheorghe a promovat în Liga 1

-Erdoğan cere cluburilor din Turcia să scoată denumirea "arenă" din numele stadioanelor

-Marius Avram va arbitra partida ACS Poli Timişoara - ASA Târgu-Mureş, din etapa a 13-a a play-out-ului Ligii 1

-După trei finale pierdute, Borussia Dortmund a câștigat Cupa Ger




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2016-2017?
Manchester United
Olympique Lyon
Ajax Amsterdam
Celta Vigo
Beșiktaș İstanbul
KRC Genk
Anderlecht Bruxelles
Schalke 04
KAA Gent
FC Rostov
Olympiakos Pireu
Zenit Sankt Petersburg
FC Copenhaga
APOEL Nicosia
FC Krasnodar
AZ Alkmaar
ACF Fiorentina
AS Roma
Tottenham Hotspur
Borussia Mönchengladbach
  » rezultate   » arhiva

Votează cel mai bun fotbalist român în 2016
N. Stanciu
Ad. Popa
Fl. Andone
C. Săpunaru
D. Rotariu
V. Chiricheş
R. Marin
C. Tătărușanu
B. Stancu
A. Chipciu
A. Toşca
D. Grigore
C. Keserü
E. Bicfalvi
R. Benzar
A. Ivan
C. Moți
A. Prepeliţă
O. Hoban
C. Pantilimon
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alessio Grea
Italia
27 ani

Alpay Özalan
Turcia
44 ani

Andrey Arshavin
Rusia
36 ani

Anton Siedlitzki
Germania
33 ani

Arne Friedrich
Germania
38 ani

Caio
Brazilia
31 ani

Cornel Fâșic
România
55 ani

Costel Solomon
România
58 ani

Daniel Fox
Anglia
31 ani

Héctor Yazalde
Argentina
71 ani

Hernanes
Brazilia
32 ani

Léo Veloso
Brazilia
30 ani

Marco Cassetti
Italia
40 ani

Massimo Ambrosini
Italia
40 ani

Mihai Costea
România
29 ani

RAYO VALLECANO
Spania
93 ani

Roberto Di Matteo
Italia
47 ani

Simone Bentivoglio
Italia
32 ani

Xavi Oliva
Spania
41 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2016-2017


Liga 1 2016-2017
04.03.2017
Cronica
ACS Poli Timișoara Concordia Chiajna C
04.03.2017
Cronica
Steaua București ASA Târgu-Mureș C
05.03.2017
Cronica
CS Universitatea Craiova Gaz Metan Mediaş C
05.03.2017
Cronica
CFR 1907 Cluj FC Viitorul C
05.03.2017
Cronica
Pandurii Târgu-Jiu Dinamo București C
06.03.2017
Cronica
FC Voluntari CSM Politehnica Iaşi C
06.03.2017
Cronica
Astra Giurgiu FC Botoșani C


1. FC Viitorul 51
2. Steaua București 47
3. Astra Giurgiu 44
4. CS Universitatea Craiova 43
5. CFR 1907 Cluj 43
6. Dinamo București 41
7. Gaz Metan Mediaş 39
8. FC Botoșani 32
9. FC Voluntari 30
10. CSM Politehnica Iaşi 29
11. Concordia Chiajna 25
12. Pandurii Târgu-Jiu 19
13. ACS Poli Timișoara 14
14. ASA Târgu-Mureș 12
Clasament 2016-2017

Play-Off


Liga 1 Play-Off
13.05.2017 Dinamo București Astra Giurgiu C
13.05.2017 Steaua București CS Universitatea Craiova C
13.05.2017 FC Viitorul CFR 1907 Cluj C


1. FC Viitorul 44
2. Steaua București 44
3. Dinamo București 40
4. CFR 1907 Cluj 33
5. CS Universitatea Craiova 31
6. Astra Giurgiu 27
Clasament Play-Off

Play-Out


Liga 1 Play-Out
26.05.2017 Pandurii Târgu-Jiu Gaz Metan Mediaș C
28.05.2017 ACS Poli Timișoara ASA Târgu-Mureș C
29.05.2017 Concordia Chiajna
20:30
FC Botoșani Dolce Sport 1 C
31.05.2017 CSM Politehnica Iași
21:00
FC Voluntari Dolce Sport 1 C


1. CSM Politehnica Iași 41
2. Gaz Metan Mediaș 38
3. FC Voluntari 36
4. FC Botoșani 30
5. Pandurii Târgu-Jiu 27
6. ACS Poli Timișoara 26
7. Concordia Chiajna 23
8. ASA Târgu-Mureș 13
Clasament Play-Out

Liga 2


Liga 2
27.05.2017 Șoimii Pâncota
-
Academica Clinceni   C
27.05.2017 ACS Berceni
-
UTA Bătrâna Doamnă   C
27.05.2017 Chindia Târgoviște Unirea Tărlungeni C
27.05.2017 CSM Râmnicu-Vâlcea Dunărea Călărași C
28.05.2017 Foresta Suceava Olimpia Satu-Mare C
28.05.2017 Dacia Unirea Brăila Juventus București C
28.05.2017 CS Balotești ASU Poli Timişoara C
28.05.2017 Metalul Reșița Sepsi OSK Sfântu Gheorghe C
28.05.2017 CS Mioveni
0 - 1
CS Afumați   C
29.05.2017 FC Brașov
18:00
Luceafărul Oradea   C


1. Juventus București 81
2. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 70
3. UTA Bătrâna Doamnă 65
4. CS Mioveni 58
5. Chindia Târgoviște 57
6. FC Brașov 55
7. Dunărea Călărași 53
8. Olimpia Satu-Mare 51
9. CS Afumați 50
10. Luceafărul Oradea 46
11. Dacia Unirea Brăila 46
12. Foresta Suceava 41
13. CS Balotești 39
14. Academica Clinceni 38
15. ASU Poli Timişoara 36
16. Metalul Reșița 21
17. CSM Râmnicu-Vâlcea 19
18. Unirea Tărlungeni 11
19. ACS Berceni 0
20. Șoimii Pâncota 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. AFK Csíkszereda 63
2. AFC Hărman 62
3. Știința Miroslava 61
4. Aerostar Bacău 48
5. CSM Roman 40
6. Avântul Valea Mărului 38
7. Sporting Liești 37
8. Olimpic Cetate Râşnov 35
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 33
10. Metalosport Galaţi 31
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 25
13. CSM Pașcani 22
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău 2
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 46
3. CS Tunari 45
4. FC Viitorul II 43
5. Unirea Slobozia 41
6. Dinamo II București 38
7. SC Popeşti Leordeni 36
8. Delta Dobrogea Tulcea 36
9. Astra Giurgiu II 35
10. Axiopolis Sport Cernavodă 34
11. CSM Olteniţa 32
12. Înainte Modelu 26
13. Petrolistul Boldești 19
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 71
2. Atletic Bradu 44
3. Flacăra Moreni 42
4. FCM Alexandria 42
5. FC Voluntari II 41
6. Sporting Roșiori-de-Vede 40
7. CS Mioveni II 37
8. Concordia Chiajna II 36
9. FC Aninoasa 34
10. CS Universitatea Craiova II 33
11. ACSO Filiaşi 32
12. Steaua București II 31
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 21
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 52
2. CSM Şcolar Reşiţa 51
3. CSM Lugoj 48
4. CS Național Sebiș 47
5. Cetate Deva 46
6. Industria Galda de Jos 43
7. Performanţa Ighiu 39
8. Pandurii Târgu-Jiu II 27
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
11. Gloria Lunca Teuz Cermei 25
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 66
2. Metalurgistul Cugir 54
3. Sănătatea Cluj 52
4. Unirea Jucu 50
5. ASF Comuna Recea 47
6. Gaz Metan Mediaș II 46
7. FC Zalău 46
8. Avântul Reghin 43
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 32
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 20
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5