Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer

Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 21.04.2017 - 01:30

Europa League: Celta, Manchester United, Ajax și Lyon, calificate în semifinale

Celta Vigo, Manchester United, Ajax Amsterdam și Olympique Lyon, calificate în semifinalele Europa League
Celta Vigo, Manchester United, Ajax Amsterdam și Olympique Lyon s-au calificat, joi seara, în semifinalele Europa League la fotbal, după meciurile din manșa secundă a sferturilor de finală.
 
Celta Vigo a fost singura formație care a tranșat calificarea în timpul regulamentar, remizând cu Genk, 1-1, în deplasare, după ce se impusese cu 3-2 în tur. Danezul Pione Sisto a deschis scorul pentru galicieni (63), dar fost adversară a Astrei a egalat peste patru minute, prin Leandro Trossard (67). Pentru Celta este o calificare în premieră în semifinalele unei competiții europene. 
 
Manchester United a reușit o calificare cu emoții în careul de ași al competiției, grație victoriei cu 2-1 în fața belgienilor de la Anderlecht, după prelungiri, pe "Old Trafford". După 1-1 la Bruxelles, echipa lui José Mourinho a deschis scorul destul de repede, prin armeanul Henrih Mhitarian (10), dar Sofiane Hanni (32) a restabilit egalitatea. Anderlecht a dominat o bună parte din meci, dar United a controlat finalul partidei și prelungirile, reușind să înscrie prin Marcus Rashford (107) golul calificării. Alex Chipciu a fost titular la oaspeți, fiind înlocuit în minutul 64 cu Massimo Bruno, în același minut intrând pe gazon Nicolae Stanciu, în locul lui Hanni. 
 
Ajax s-a calificat în semifinale deși a fost învinsă de Schalke 04 cu 3-2, la Gelsenkirchen, după prelungiri, într-un meci arbitrat de Ovidiu Hațegan. Ajax a câștigat cu 2-0 în tur, dar Schalke a avut 3-0 joi în prelungiri, iar Ajax a marcat de două ori în zece oameni, obținând o calificare nesperată. 
 
După 2-1 în meciul tur, perturbat de incidente, Lyon a reușit să se califice la loviturile de departajare, chiar la İstanbul, învingând-o cu 7-6 peu Beșiktaș. Campioana Turciei a condus cu 1-0, prin golul lui Anderson Talisca (27), Alexandre Lacazette a egalat (34), dar turcii au preluat din nou conducerea prin același brazilian Talisca, marcator în min. 58. Lacazette a avut două bare, câte una în fiecare repriză, dar scorul s-a menținut 2-1 până la finalul celor 120 de minute. Portarul Lopes a parat două șuturi, iar Gonalons a transformat lovitura decisivă.
 
Rezultate:
 
Beșiktaș İstanbul - (+) Olympique Lyon 2-1 (1-1, 2-1), după prelungiri; 6-7, la loviturile de departajare 
Au marcat: Anderson Talisca 27, 58, respectiv Alexandre Lacazette 34. 
Au executat în ordine loviturile de departajare: Ryan Babel 1-0 (gol), Nabil Fekir 1-1 (gol), Cenk Tosun 2-1 (gol), Corentin Tolisso 2-2 (gol), Atiba Hutchinson 3-2 (gol), Rachid Ghezzal 3-3 (gol), Tolgay Aslan 4-3 (gol), Maciej Rybus 4-4 (gol), Anderson Talisca 5-4 (gol), Mathieu Valbuena 5-5 (gol), Necip Uysal 6-5 (gol), Mouctar Diakhaby 6-6 (gol), Dusko Tosic 6-6 (ratare - a apărat Anthony Lopes), Christophe Jallet 6-6 (ratare - peste poartă), Matej Mitrovic 6-6 (ratare - a apărat Anthony Lopes), Maxime Gonalons 6-7 (gol). 
În tur: 1-2.
 
KRC Genk - (+) Celta Vigo 1-1 (0-0) 
Au marcat: Leandro Trossard 67, respectiv Pione Sisto 63. 
În tur: 2-3.
 
(+) Manchester United - Anderlecht Bruxelles 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri 
Au marcat: Henrih Mhitarian 10, Marcus Rashford 107, respectiv Sofiane Hanni 32. 
În tur: 1-1.
 
Schalke 04 - (+) Ajax Amsterdam 3-2 (0-0, 2-0), după prelungiri 
Au marcat: Leon Goretzka 53, Guido Burgstaller 56, Daniel Caligiuri 101, respectiv Nick Viergever 111, Amin Younes 120. 
Cartonaș roșu: Joel Veltman (Ajax, 80). 
În tur: 0-2.
 
Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în semifinale.
 
Tragerea la sorți a semifinalelor are loc vineri la Nyon (14:00, ora României).






Taguri: Europa League    Celta Vigo    Manchester United    Ajax Amsterdam    Olympique Lyon   

» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

Europa League: Cosmin Moți a marcat pentru Ludogoreț Razgrad

Fundașul român Cosmin Moți a marcat un gol pentru formația bulgară Ludogoreț Razgrad, care a învins cu scorul de 2-0 formația portugheză Sporting Braga, joi, în...

Rezultatele din Europa League: Hapoel Beer Sheva - FC Lugano 2-1, în grupa formației FCSB

Echipa israeliană Hapoel Beer Sheva a învins formația elvețiană FC Lugano cu scorul de 2-1, joi seara, într-un meci din Grupa G a Europa League la fotbal, din care face parte și...

Pavel Vrba (Plzen) - FCSB a fost tot timpul peste noi, de aceea a câștigat azi

Antrenorul echipei de fotbal Viktoria Plzen, Pavel Vrba, a declarat, joi seara, după înfrângerea cu 3-0 suferită pe Arena Națională în fața formației FCSB,...

Pavel Vrba (Plzen), înaintea meciului cu FCSB - Dacă întâlneam o altă echipă eram mai liniștit

Antrenorul echipei de fotbal Viktoria Plzen, Pavel Vrba, a declarat, miercuri seara, într-o conferință de presă, că nu e dezamăgit că va juca din nou cu FCSB, după ce a pierdut dubla din...

Daniel Kolar (Plzen) - Avem un respect deosebit pentru FCSB, dar am venit la București să câștigăm

Fotbalistul echipei Viktoria Plzen, Daniel Kolar, a declarat, miercuri seara, într-o conferință de presă, că are un respect deosebit pentru FCSB, adversara din partida de joi din grupele...

S-au stabilit grupele Ligii Europa. FCSB va întâlni, din nou, pe Viktoria Plzen

Echipele Viktoria Plzen (Cehia), Hapoel Beer Sheva (Israel) și FC Lugano (Elveția) vor fi adversarele vicecampioanei României, FCSB, în Grupa G a Ligii Europa, în urma...

Bruges, PAOK, Fenerbahce, Ajax și FC Krasnodar au ratat calificarea în grupele Europa League

Echipele FC Bruges, PAOK, Dinamo Zagreb, Fenerbahce, Legia, Ajax și FC Krasnodar au ratat calificarea în grupele Europa League la fotbal, în urma meciurilor de joi din manșa...

Utrecht - Zenit Sankt Petersburg 1-0, în play-off-ul Europa League

Formația olandeză Utrecht a învins echipa rusă Zenit Sankt Petersburg cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe teren propriu, într-o partidă din prima manșă a play-off-ului...

Antrenorul echipei Red Bull Salzburg nu se lasă păcălit de rezultatele mai slabe ale Viitorului

Germanul Marco Rose, antrenorul echipei austriece de fotbal Red Bull Salzburg, a declarat că nu se lasă păcălit de rezultatele mai slabe ale formației FC Viitorul Constanța înaintea...

CS Universitatea Craiova, învinsă cu 2-0 de AC Milan

Echipa de fotbal CS Universitatea Craiova a fost eliminată din Europa League de formația italiană AC Milan, care a învins cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara pe stadionul ''San Siro'', în manșa...

Astra Giurgiu, eliminată din Europa League de FK Oleksandria, victorioasă cu 1-0

Echipa de fotbal Astra Giurgiu a ratat calificarea în play-off-ul Europa League, după ce a fost învinsă de formația ucraineană FK Oleksandria cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe stadionul Nika...



Top News

-Europa League: Cosmin Moți a marcat pentru Ludogoreț Razgrad

-Europa League - Grupa G: Hapoel Beer Sheva - FCSB 1-2

-Liga Campionilor - Victorii clare pentru PSG și Bayern München

-Real Madrid, ținută în șah de Tottenham (1-1), în Liga Campionilor

-Suedia - Italia, în baraj pentru Cupa Mondială 2018

-Etapa 14. Multe zerouri

-Liga 1 - Etapa 14: Rezultate şi marcatori




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2016-2017?
Manchester United
Olympique Lyon
Ajax Amsterdam
Celta Vigo
Beșiktaș İstanbul
KRC Genk
Anderlecht Bruxelles
Schalke 04
KAA Gent
FC Rostov
Olympiakos Pireu
Zenit Sankt Petersburg
FC Copenhaga
APOEL Nicosia
FC Krasnodar
AZ Alkmaar
ACF Fiorentina
AS Roma
Tottenham Hotspur
Borussia Mönchengladbach
  » rezultate   » arhiva

Votează cel mai bun fotbalist român în 2016
N. Stanciu
Ad. Popa
Fl. Andone
C. Săpunaru
D. Rotariu
V. Chiricheş
R. Marin
C. Tătărușanu
B. Stancu
A. Chipciu
A. Toşca
D. Grigore
C. Keserü
E. Bicfalvi
R. Benzar
A. Ivan
C. Moți
A. Prepeliţă
O. Hoban
C. Pantilimon
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alekos Alexandris
Grecia
49 ani

Andoni Goikoetxea
Spania
52 ani

André Todescato
Brazilia
35 ani

Anele Ngcongca
Africa de Sud
30 ani

Dani Hernández
Venezuela
32 ani

Daniel Tătar
România
30 ani

Dwight Tiendalli
Olanda
32 ani

Francisc Fabian
România
100 ani

Henrique Hilário
Portugalia
42 ani

Hubert Wołąkiewicz
Polonia
32 ani

Ionuț Pătrană
România
39 ani

Johan Boskamp
Olanda
69 ani

Kevin Sheedy
Irlanda
58 ani

Kieran Richardson
Anglia
33 ani

Lică Movilă
România
56 ani

Marcel Răducanu
România
63 ani

Milan Vilotić
Serbia
31 ani

Nemanja Vidić
Serbia
36 ani

Oleksandr Romanchuk
Ucraina
33 ani

Paco Gento
Spania
84 ani

Paul Ince
Anglia
50 ani

Sam Vokes
Țara Galilor
28 ani

Valentin Velicu
România
32 ani

Vasile Suciu
România
75 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


2017-2018


Liga 1 2017-2018
20.10.2017 Gaz Metan Mediaș CSM Politehnica Iași C
20.10.2017 Concordia Chiajna CS Universitatea Craiova C
21.10.2017 Juventus București
18:00
Sepsi Sfântu Gheorghe Dolce Sport 1 C
21.10.2017 FC Viitorul
20:45
CFR 1907 Cluj Dolce Sport 1 C
22.10.2017 Astra Giurgiu
18:00
FC Voluntari Dolce Sport 1 C
22.10.2017 Steaua București
20:45
ACS Poli Timișoara Dolce Sport 1 C
23.10.2017 FC Botoșani
20:45
Dinamo București Dolce Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 33
2. CS Universitatea Craiova 32
3. Steaua București 29
4. Astra Giurgiu 24
5. FC Botoșani 24
6. Dinamo București 20
7. FC Viitorul 20
8. CSM Politehnica Iași 18
9. ACS Poli Timișoara 18
10. Concordia Chiajna 17
11. FC Voluntari 16
12. Sepsi Sfântu Gheorghe 11
13. Gaz Metan Mediaș 9
14. Juventus București 4
Clasament 2017-2018

Liga 2


Liga 2
14.10.2017 Sportul Snagov Pandurii Târgu-Jiu C
14.10.2017 Știința Miroslava Olimpia Satu-Mare C
14.10.2017 Foresta Suceava Dunărea Călărași C
14.10.2017 Luceafărul Oradea CS Afumați C
14.10.2017 Ripensia Timișoara CS Balotești C
14.10.2017 Dacia Unirea Brăila CS Mioveni C
14.10.2017 FC Argeș Pitești Academica Clinceni C
14.10.2017 Chindia Târgoviște Metaloglobus București C
15.10.2017 ASU Poli Timişoara FC UTA Arad C
17.10.2017 ASA Târgu-Mureș FC Hermannstadt C


1. FC Hermannstadt 29
2. Dunărea Călărași 28
3. Chindia Târgoviște 24
4. Academica Clinceni 22
5. CS Mioveni 21
6. ASA Târgu-Mureș 19
7. ASU Poli Timişoara 19
8. Ripensia Timișoara 17
9. FC Argeș Pitești 17
10. Sportul Snagov 16
11. CS Afumați 16
12. Dacia Unirea Brăila 15
13. Pandurii Târgu-Jiu 14
14. Olimpia Satu-Mare 13
15. Metaloglobus București 12
16. FC UTA Arad 11
17. Știința Miroslava 11
18. CS Balotești 10
19. Foresta Suceava 8
20. Luceafărul Oradea 7
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5