Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 24.05.2017 - 17:21

Europa League: Ajax și Manchester United, cu trofeul pe masă

Europa League: Ajax și Manchester United, cu trofeul pe masă

A 46-a finală din istoria Europa League (Cupa UEFA) se va disputa miercuri, de la ora 21.45 (Pro TV), când Ajax Amsterdam și Manchester United vor juca la Stockholm, pe „Friends Arena”, cu trofeul pe masă.

Ajax, echipă cu o medie de vârstă de 22 de ani a titularilor, şi-a început sezonul european în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, pe ruta noncampioanelor. A eliminat-o în dublă manşă pe PAOK Salonic, după 1-1 şi 2-1, dar apoi a fost scoasă din competiție în play-off de ruşii de la FK Rostov, după 1-1 şi 1-4. „Lăncierii“ au mers direct în grupele Ligii Europa, fază a competiţiei în care a intrat şi Manchester United. În drumul spre finală, olandezii au încheiat grupa G pe primul loc, strângând 14 puncte în confruntările cu Celta 
 
Vigo, Standard Liege și Panathinaikos Atena. În 16-imi, Ajax a eliminat-o pe Legia Varșovia cu 1-0 la „general“, în optimi a depășit-o pe FC Copenhaga cu 3-2 la „general“, victima din „sferturi“ i-a fost Schalke, scor 4-3 la „general“, iar în semifinale s-a impus greu în fața francezilor de la Lyon, după o victorie cu 4-1 acasă și o înfrângere cu 1-3 în deplasare.
 
La rândul său, Manchester United a terminat pe locul doi în grupa A, cu 12 puncte, după Fenerbahce (13), dar înaintea lui Feyenoord (7) și Zorya (2). Trupa lui Jose 
 
Mourinho a eliminat apoi pe St. Ettiene în 16-imi (4-0 la „general“), FK Rostov în optimi (2-1 la „general“), Anderlecht în sferturi (3-2 la „general“) și Celta Vigo în semifinale, după o victorie „scurtă“, 1-0, în Spania și o remiză, 1-1, în Anglia.
 
Manchester United are o serie de 10 meciuri europene în care nu a pierdut niciunul.
 
Partida din capitala Suediei va fi arbitrată de o brigadă din Slovenia, compusă din centralul Damir Skomina, asistenții Jure Praprotnik și Robert Vukan, adiționalii Matej Jug și Slavko Vinčić și „rezerva“ Gianluca Rocchi (Italia).
 
Peter Bosz, antrenor Ajax
 
”Dacă jucătorii mei nu ar fi nervoși sau puțin tensionați, i-aș trimite la medic. Este normal să fie așa în fața unei finale, mai ales că pentru ei este prima finală. Dacă vom reuși să ne impunem jocul, o să avem o șansă să o învingem pe Manchester United. Eu trebuie să-i fac să dea totul pe teren la această finală. Aceasta este sarcina mea”.
 
José Mourinho, antrenor Manchester United 

”Munca pe care am depus-o în această competiție trebuie încununată în Suedia. Din păcate, din cauza atentatelor de la Manchester nu vom putea călători cu bucurie spre orașul finalei, așa cum o făceam la celelalte deplasări. Nu ne putem lua gândul de la atentat și de la victime. Eu sunt de puțin timp la Manchester, dar am dedus că oamenii sunt foarte uniți aici”.
 
Echipele probabile:
 
Ajax: Onana; Veltman, De Ligt, Sánchez, Riedewald; Klaassen, Schöne, Ziyech; Traoré, Dolberg, Younes.
Indisponibili: Viergever (suspendat), Sinkgraven (accidentat)
 
Manchester United: Romero; Valencia, Jones, Blind, Darmian; Fellaini, Herrera, Pogba; Lingard, Rashford, Mkhitaryan.
Indisponibili: Bailly (suspendat), Shaw (accidentat), Ibrahimović (accidentat), Rojo (accidentat), Young (accidentat)






Taguri: Manchester United    Ajax Amsterdam    Alex Ferguson    Glasgow    Manchester    Europa League    Stockholm   

» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

Rudi Garcia: Scorul a fost prea sever, însă cea mai bună echipă a câştigat

Antrenorul echipei franceze Olympique Marseille, Rudi Garcia, consideră meritată victoria formaţiei spaniole Atlético Madrid în finala Europa League (0-3), disputată...

Diego Simeone: Griezmann a fost decisiv

Diego Simeone, antrenorul lui Atlético Madrid, a lăudat prestaţia atacantului francez Antoine Griezmann, autorul primelor două goluri ale echipei sale în finala Europa...

Europa League - finala: Olympique Marseile - Atlético Madrid 0-3

Atlético Madrid a câştigat pentru a treia oară trofeul Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Olympique Marseille cu scorul de 3-0 (1-0), în...

Finalele Cupei UEFA şi Europa League

Olympique Marseille şi Atlético Madrid se vor înfrunta, miercuri seara, în finala Europa League la fotbal, la Lyon, de la ora 21,45, ora României....

Europa League - semifinală - retur: Atlético Madrid - Arsenal Londra 1-0

Atlético Madrid s-a calificat, joi seara, în finala Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Arsenal Londra cu scorul de 1-0 (1-0), pe teren propriu,...

Europa League - semifinală - retur: FC Red Bull Salzburg - Olympique Marseille 2-1 după prelungiri

Olympique Marseille s-a calificat în finala Europa League la fotbal, joi seara, deşi a fost învinsă de FC Red Bull Salzburg cu scorul de 2-1 (0-0, 2-0), după prelungiri, la...

Europa League - semifinală: Arsenal Londra - Atlético Madrid 1-1

Echipa engleză de fotbal Arsenal a terminat la egalitate cu Atlético Madrid, 1-1 (0-0), joi seara, pe stadionul "Emirates Stadium" din Londra, în prima...

Europa League - semifinală: Olympique Marseille - FC Red Bull Salzburg 2-0

Olympique Marseille a învins formaţia austriacă RB Salzburg cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe "Stade Velodrome", în prima manşă a semifinalelor Europa...

OM - RB Salzburg şi Arsenal - Atlético Madrid, în semifinalele Europa League

Olympique Marseille o va înfrunta pe RB Salzburg, iar Arsenal o va întâlni pe Atlético Madrid în semifinalele Europa League la fotbal, potrivit...

Arsenal, OM, RB Salzburg şi Atlético Madrid, în semifinalele Europa League

Arsenal Londra, Olympique Marseille, RB Salzburg şi Atlético Madrid s-au calificat joi în semifinalele Europa League la fotbal, după partidele din manşa secundă a...

Arsenal, cea mai clară victorie din sferturile Europa League

Arsenal Londra a reuşit cea mai clară victorie din prima manşă a sferturilor de finală ale Europa League la fotbal, 4-1 cu ŢSKA Moscova, joi seara, pe teren propriu.  ...



Top News

-Juventus Bucureşti a devenit Asociaţia Sport Club Daco-Getica

-Presa spaniolă susţine că Real Madrid a ajuns la un acord cu Chelsea pentru transferul portarului Courtois

-Zinedine Zidane se va alătura conducerii lui Juventus Torino

-Dinamo şi-a prezentat echipamentul pentru noul sezon

-Sute de fani l-au întâmpinat pe Cristiano Ronaldo la Torino

-Lionel Messi, cel mai bine plătit fotbalist din lume în 2017

-Biletul zilei la pariuri din partea specialistilor




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2016-2017?
Manchester United
Olympique Lyon
Ajax Amsterdam
Celta Vigo
Beșiktaș İstanbul
KRC Genk
Anderlecht Bruxelles
Schalke 04
KAA Gent
FC Rostov
Olympiakos Pireu
Zenit Sankt Petersburg
FC Copenhaga
APOEL Nicosia
FC Krasnodar
AZ Alkmaar
ACF Fiorentina
AS Roma
Tottenham Hotspur
Borussia Mönchengladbach
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alin Ilin
România
34 ani

Branko Radovanović
Serbia
37 ani

Carlo Costly
Honduras
36 ani

Giacinto Facchetti
Italia
76 ani

Gianmarco Piccioni
Italia
27 ani

Nabil Fekir
Franţa
25 ani

Ovidiu Iacov
România
37 ani

Panagiotis Lagos
Grecia
33 ani

Ricardo Gomez
Brazilia
37 ani

Tomas Danilevičus
Lituania
40 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          


2018-2019


Liga 1 2018-2019
20.07.2018 CFR 1907 Cluj
21:00
FC Botoșani Telekom Sport 1 C
21.07.2018 FC Hermannstadt
18:00
Sepsi Sfântu Gheorghe Telekom Sport 1 C
21.07.2018 Astra Giurgiu
21:00
Fotbal Club FCSB Telekom Sport 1 C
22.07.2018 FC Viitorul
18:00
Dunărea Călărași Telekom Sport 1 C
22.07.2018 Dinamo București
21:00
FC Voluntari Telekom Sport 1 C
23.07.2018 Gaz Metan Mediaș
18:00
Concordia Chiajna Telekom Sport 1 C
23.07.2018 CS Universitatea Craiova
21:00
CSM Politehnica Iaşi Telekom Sport 1 C


1. Astra Giurgiu 0
2. CFR 1907 Cluj 0
3. Concordia Chiajna 0
4. CS Universitatea Craiova 0
5. CSM Politehnica Iaşi 0
6. Dinamo București 0
7. Dunărea Călărași 0
8. FC Botoșani 0
9. FC Hermannstadt 0
10. FC Viitorul 0
11. FC Voluntari 0
12. Fotbal Club FCSB 0
13. Gaz Metan Mediaș 0
14. Sepsi Sfântu Gheorghe 0
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
01.06.2018 ASA Târgu-Mureș ASU Poli Timişoara C
01.06.2018 Chindia Târgoviște Olimpia Satu-Mare C
01.06.2018 Luceafărul Oradea Foresta Suceava C
01.06.2018 FC Argeș Pitești FC UTA Arad C
02.06.2018 Ripensia Timișoara Știința Miroslava C
02.06.2018 Academica Clinceni CS Afumați C
02.06.2018 Sportul Snagov FC Hermannstadt C
02.06.2018 Dacia Unirea Brăila Pandurii Târgu-Jiu C
02.06.2018 Metaloglobus București Dunărea Călărași C
02.06.2018 CS Mioveni CS Balotești C


1. Dunărea Călărași 93
2. FC Hermannstadt 91
3. Chindia Târgoviște 75
4. FC Argeș Pitești 68
5. CS Afumați 68
6. Academica Clinceni 58
7. ASU Poli Timişoara 57
8. Luceafărul Oradea 53
9. CS Mioveni 52
10. Sportul Snagov 51
11. Ripensia Timișoara 48
12. FC UTA Arad 47
13. CS Balotești 47
14. Pandurii Târgu-Jiu 42
15. Dacia Unirea Brăila 41
16. Metaloglobus București 38
17. Știința Miroslava 37
18. Foresta Suceava 33
19. ASA Târgu-Mureș 32
20. Olimpia Satu-Mare -30
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5