Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer

Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Stiri Externe 19.06.2017 - 00:25

Chile învinge Camerunul cu 2-0, la debutul său în Cupa Confederațiilor

Selecționata statului Chile a învins formația Camerunului cu scorul de 2-0 (0-0), duminică, la Moscova, în Grupa B a Cupei Confederațiilor 2017 la fotbal, competiție găzduită de Rusia.
Campioana Americii de Sud a câștigat meritat primul său meci la Cupa Confederațiilor (debut absolut), la mai puțin de o săptămână de la eșecul cu România, 2-3 la Cluj-Napoca, în meci amical.
 
Totuși, succesul sud-americanilor s-a conturat greu, în ultimele zece minute de joc, prin golurile marcate de Arturo Vidal (81) și Eduardo Vargas (90+2).
 
Chile a început în forță și a ratat o mare ocazie în primul minut de joc, prin Vargas, care a nimerit bara. Sud-americanii au avut imediat o nouă oportunitate, prin Fuenzalida, al cărui șut a fost respins de portarul Ondoa (3).
 
''Leii neîmblânziți'' au avut o șansă bună de gol în min. 11, când șutul lui Aboubakar a fost respins cu piciorul de portarul Herrera. Apoi, fundașul Ngadeu, fost jucător la FC Botoșani, a marcat cu capul, dar golul a fost anulat pe motiv de fault al lui Aboubakar la Vidal.
 
Chile a mai avut o ocazie prin Puch (25), dar Ondoa s-a opus șutului.
 
Pe finalul primei reprize, Vargas a ratat din poziție ideală, de la circa 14 metri, șutul său trecând mult peste poartă (40). Apoi un gol al aceluiași Vargas (45+1) a fost anulat de arbitrii video pentru ofsaid.
 
După pauză, Moukandjo a executat destul de periculos o lovitură liberă (67), mingea trecând puțin pe lângă vinclu.
 
Isla a ratat o ocazie uriașă (72), reluând cu capul din 4 metri, puțin pe lângă poartă.
 
Vidal a deschis scorul în min. 81, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Alexis Sanchez.
 
În prelungiri, chilienii au marcat al doilea gol, după ce Sanchez a scăpat pe contraatac, a driblat portarul dar a fost blocat de Mandjeck, pentru ca Vargas să reia apoi mingea în plasă. Golul a fost validat după consultarea cu arbitrii video.
 
Pentru Camerun acesta a fost primul său meci la Cupa Confederațiilor din 2003.
 
Înaintea partidei de la Moscova a avut loc omagierea lui Marc-Vivien Foe, fotbalist camerunez care a decedat pe teren la semifinala competiției din 2003, dintre Camerun și Columbia, în Franța.
 
Luni 19 iunie va avea loc și celălalt meci din Grupa B, Germania — Australia, la Soci (18,00). Joi sunt programate partidele Camerun — Australia, la Sankt Petersburg (18,00), și Germania — Chile, la Kazan (21,00).

Camerun — Chile 0-2 (0-0) 

Au marcat: Arturo Vidal (81), Eduardo Vargas (90+2). 
Moscova, stadion Otkrîtie 
Cupa Confederațiilor 2017 — Grupa B
 
Au evoluat echipele:
 
Camerun: 1. Fabrice Ondoa — 2. Ernest Mabouka, 5. Michael Ngadeu-Ngadjui, 4. Adolphe Teikeu, 19. Collins Fai — 15. Sébastien Siani (7. Moumi Ngamaleu, 86), 3. André-Frank Anguissa (14. Georges Mandjeck, 89), 17. Arnaud Djoum — 13. Christian Bassogog, 10. Vincent Aboubakar, 8. Benjamin Moukandjo (căpitan). Selecționer: Hugo Broos. 
Rezerve neutilizate: 16. André Onana, 23. Georges Bokwé — 22. Jonathan Ngwem, 12. Jérôme Guihoata, 21. Lucien Owona, 9. Jacques Zoua, 20. Karl Toko Ekambi, 18. Robert Ndip Tambe, 11. Olivier Boumal.
 
Chile: 23. Johnny Herrera — 4. Mauricio Isla, 17. Gary Medel (căpitan), 18. Gonzalo Jara, 15. Jean Beausejour — 8. Arturo Vidal, 21. Marcelo Díaz, 20. Charles Aranguiz (5. Francisco Silva, 71) — 6. José Pedro Fuenzalida (19. Leonardo Valencia, 64), 11. Eduardo Vargas, 22. Edson Puch (7. Alexis Sanchez, 58). Selecționer: Juan Antonio Pizzi. 
Rezerve neutilizate: 1. Claudio Bravo, 12. Cristopher Toselli — 2. Eugenio Mena, 3. Enzo Roco, 13. Paulo Díaz, 10. Pablo Hernández, 14. Felipe Gutiérrez, 9. Angelo Sagal, 16. Martín Rodríguez.
 
Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan (toți din Slovenia); arbitru de rezervă: Milorad Mazic (Serbia); arbitri video: Clément Turpin (Franța), Milovan Ristic (Serbia); asistent arbitru video: Malang Diedhiou (Senegal) 
Cartonaș galben: Jara (66).
 






Sursa: Agerpres
Taguri: Cupa Confederațiilor    Chile    Camerun   

Comenteaza

Ultimele stiri - Stiri Externe

Kapetanos, pe lista Fancy Bears cu jucători care au folosit substanţe interzise la CM din 2010

grec Pantelis Kapetanos, fost la FCSB şi CFR Cluj, alături de nume importante precum Tevez, Kuyt sau Mario Gomez se află pe o listă cu sportivi care au beneficiat de excepţii de uz terapeutic...

Anglia: Premier League - Etapa 2

Sambata 19 august 2017   19.08.2017, 14:30 Swansea City - Manchester United 0 - 4 (0-1) Au marcat: 0-1 Bailly (45), 0-2 Lukaku (80), 0-3 Pogba (82), 0-4 Martial (84)   19.08.2017, 17:00...

Samir Nasri, noul jucator al echipei Antalyaspor

Samir Nasri a semnat un contract valabil pentru urmatoarele doua sezoane cu Antalyaspor, formatie unde va fi coechipier cu Samuel Eto'o si Jeremy Menez. Potrivit HotNews, ultima data la Manchester...

O nouă victorie pentru Salzburg în campionatul Austriei

FC Red Bull Salzburg, adversara formației FC Viitorul Constanța, a surclasat formația SKN St. Polten cu scorul de 5-1, duminică, în etapa a cincea a campionatului de fotbal al...

Anderlecht continuă evoluţiile slabe

Anderlecht Bruxelles, campioana en titre, continuă criza din acest debut de sezon, fapt confirmat și de eșecul de pe teren propriu cu Sint-Truidense VV, cu 2-3, duminică, în etapa a...

Spania: Primera Division - Etapa 1

Vineri 18 august 2017   18.08.2017, 21:15 CD Leganés - Deportivo Alavés 1 - 0 (1-0) A marcat: 1-0 Gabriel (24)   18.08.2017, 23:15 Valencia CF - UD Las Palmas 1 - 0 (1-0) Au marcat: 1-0...

Franta: Ligue 1 - Etapa 3

Vineri 18 august 2017   18.08.2017, 21:45 FC Metz - AS Monaco 0 - 1 (0-0) A marcat: 0-1 Falcao (78)   Sambata 19 august 2017   19.08.2017, 18:00 Lyon - Girondins Bordeaux Au marcat: ...

Italia: Serie A - Etapa 1

Sambata 19 august 2017   19.08.2017, 19:00 Juventus FC - Cagliari Calcio 3 - 0 (2-0) Au marcat: 1-0 Mandzukic (12), 2-0 Dybala (45+1), 3-0 Higuain (66)   19.08.2017, 21:45 Hellas Verona -...

Germania: Bundesliga - Etapa 1

Vineri 18 august 2017   18.08.2017, 21:30 Bayern München - Bayer Leverkusen 3 - 1 (2-0) Au marcat: 1-0 Sule (9), 2-0 Tolisso (19), 3-0 Lewandowski (52 penalty), 3-1 Mehmedi (65)   Sambata...

Atletico Madrid, ținută în șah de nou-promovata Girona

Echipa Atletico Madrid a terminat la egalitate, 2-2, partida disputată în deplasare cu nou-promovata Girona FC, sâmbătă seara, în cadrul primei etape a...

Campionatul Franței - Remiză în partida dintre Lyon și Bordeaux

Echipa Olympique Lyon a terminat la egalitate, 3-3, partida disputată pe teren propriu cu formația Girondins Bordeaux, sâmbătă, în cadrul etapei a 3-a a campionatului de...



Top News

-Mhitarian, în lotul Armeniei pentru meciul cu România, din preli

-Liga Campionilor: Olympiakos, NK Maribor, Sevilla, Napoli și Cel

-Liga 1 - Etapa 7: Rezultate şi marcatori

- Patronul FCSB anununţă transferul lui Florinel Coman de la Viit

-Samir Nasri, noul jucator al echipei Antalyaspor

-Andrei Ivan a debutat la FC Krasnodar

-Avancronica meciului CFR Cluj - FC Voluntari




Care a fost cel mai mare fotbalist din lume?
Pelé
Maradona
  » rezultate   » arhiva

Votează cel mai bun fotbalist român în 2016
N. Stanciu
Ad. Popa
Fl. Andone
C. Săpunaru
D. Rotariu
V. Chiricheş
R. Marin
C. Tătărușanu
B. Stancu
A. Chipciu
A. Toşca
D. Grigore
C. Keserü
E. Bicfalvi
R. Benzar
A. Ivan
C. Moți
A. Prepeliţă
O. Hoban
C. Pantilimon
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Andrei Stângă
România
34 ani

Bogdan Straton
România
34 ani

Carlos Cuéllar
Spania
36 ani

Carlos Santillana
Spania
65 ani

CELTA VIGO
Spania
94 ani

Cristian Tudor
România
35 ani

Dan Mielușică
România
48 ani

Demetrio Albertini
Italia
46 ani

Fabian Lokaj
Albania
21 ani

Florin Fabian
România
43 ani

Giuseppe Meazza
Italia
107 ani

Glen Johnson
Anglia
33 ani

Halil Zeybek
Turcia
32 ani

James Collins
Țara Galilor
34 ani

Luigi Delneri
Italia
67 ani

Marius Coșoreanu
România
38 ani

Matías Defederico
Argentina
28 ani

Narcis Ciocârlan
România
65 ani

Răzvan Grădinaru
România
22 ani

Reimond Manco
Peru
27 ani

Romik Khachatryan
Armenia
39 ani

Silviu Dobrescu
România
20 ani

Sorin Vintilescu
România
41 ani

Ștefan Iovan
România
57 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


2017-2018


Liga 1 2017-2018
18.08.2017 Astra Giurgiu CSM Politehnica Iași C
19.08.2017 Gaz Metan Mediaș ACS Poli Timișoara C
19.08.2017 Juventus București Steaua București C
20.08.2017 FC Viitorul CS Universitatea Craiova C
20.08.2017 CFR 1907 Cluj FC Voluntari C
21.08.2017 FC Botoșani Concordia Chiajna C
21.08.2017 Dinamo București Sepsi Sfântu Gheorghe C


1. CFR 1907 Cluj 19
2. FC Botoșani 16
3. CS Universitatea Craiova 15
4. Steaua București 15
5. Dinamo București 12
6. Astra Giurgiu 12
7. ACS Poli Timișoara 10
8. CSM Politehnica Iași 9
9. FC Voluntari 8
10. Sepsi Sfântu Gheorghe 6
11. FC Viitorul 5
12. Gaz Metan Mediaș 4
13. Concordia Chiajna 2
14. Juventus București 2
Clasament 2017-2018

Liga 2


Liga 2
22.08.2017 Ripensia Timișoara ASA Târgu-Mureș C
23.08.2017 Sportul Snagov
18:00
CS Afumați   C
23.08.2017 Dunărea Călărași
18:00
CS Balotești   C
23.08.2017 Olimpia Satu-Mare
18:00
FC Hermannstadt   C
23.08.2017 FC UTA Arad
18:00
CS Mioveni   C
23.08.2017 Pandurii Târgu-Jiu
18:00
Academica Clinceni   C
23.08.2017 ASU Poli Timişoara
18:00
Metaloglobus București   C
23.08.2017 Știința Miroslava
18:00
Chindia Târgoviște   C
23.08.2017 Foresta Suceava
18:00
FC Argeș Pitești   C
23.08.2017 Luceafărul Oradea
18:00
Dacia Unirea Brăila   C


1. Ripensia Timișoara 12
2. ASA Târgu-Mureș 9
3. FC Hermannstadt 9
4. CS Mioveni 7
5. FC UTA Arad 7
6. ASU Poli Timişoara 6
7. Pandurii Târgu-Jiu 5
8. Dacia Unirea Brăila 4
9. Academica Clinceni 4
10. FC Argeș Pitești 4
11. Chindia Târgoviște 4
12. Sportul Snagov 4
13. Olimpia Satu-Mare 4
14. Luceafărul Oradea 1
15. Metaloglobus București 1
16. Știința Miroslava 1
17. Dunărea Călărași 1
18. CS Balotești 1
19. CS Afumați 1
20. Foresta Suceava 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5